Čeští basketbalisté na vozíku vstoupili do evropského šampionátu v Brně vítězně

Kristýna Šperková
27. 7. 2017 8:14
V Brně začal evropský šampionát v basketbalu vozíčkářů skupiny C. Češi porazili Irsko s převahou 40 bodů, a úspěšně tak vstoupili do bojů o titul mistrů Evropy.
Český reprezentační výběr basketbalistů na vozíku při slavnostním zahájení mistrovství Evropy mužů skupiny C v Brně. | Foto: Facebook Czech Wheelchair Basketball Association

Brno - V Brně začal evropský šampionát v basketbalu vozíčkářů skupiny C. Vrcholnou akci sezony otevřelo úvodní utkání mezi týmy pořadatelské země a Irskem, který vyšel vítězně pro domácí výběr. Češi ve večerním utkání zvítězili suverénně s převahou 40 bodů a úspěšně tak vstoupili do bojů o titul mistrů Evropy.

Mistrovství Evropy basketbalu na vozíku v Brně se účastní celkem 7 zemí.
Mistrovství Evropy basketbalu na vozíku v Brně se účastní celkem 7 zemí. | Foto: Facebook Czech Wheelchair Basketball Association

Mistrovství Evropy basketbalu vozíčkářů skupiny C bylo oficiálně zahájeno slavnostním nastoupením týmů všech sedmi zemí, které budou od středy do pátku bojovat o vítězství.

"Zahájení bylo velmi příjemné, na ochozech bylo i poměrně dost lidí, všude je znát, že se jedná o evropský turnaj vysoké kvality," shrnuje dojmy z úvodního dne český reprezentant Miroslva Šperk. Ve sportovní hale univerzitního kampusu Bohunice v Brně se sešly týmy Belgie, Řecka, Maďarska, Portugalska, Srbska, Irska a České republiky. Poslední dva jmenovaní poté otevřeli šampionát úvodním zápasem, ve kterém český tým zvítězil 90:50.

Svěřenci trenéra Jaroslava Mence nastoupili v nové sestavě, která se sehrávala až poslední měsíc na sérii soustředění. Přestože hráči Tomáš Nevěčný, Miroslav Šperk, Michal Poláček, Martin Votápek a Bohuslav Dvořák se znají z týmu WBS Pardubice, ve kterém trenérsky působí také Menc, ze začátku prvního utkání se hráči "hledali" společně s dalšími členy týmu, mezi kterými je i pár reprezentačních nováčků. Utkání začalo poměrně vyrovnaně první trefou do koše na irské straně a postupným dorovnáním až na 6:6, poté však už tempo diktovai Česi, kteří začali navyšovat svůj náskok a první čtvrtinu zakončili vítězně 17:10. V podobném duchu se nesla i čtvrtina druhá, ve které čeští hráči dávali stéle méně šancí soupeři a v polovině zápasu už vedli s přehledem, kdyř tabule ukazovala skóre 41:24.

Zatímco Češi ve třetí čtvrtině nahráli 26 bodů, Irům se podařilo získat pouze 9. "Ve druhém poločase už jsme dominovali a zápas kontrolovali," hodnotil druhou polovinu zápasu Miroslav Šperk. Nejúspěšnějším střelcem celého utkání se stal Adam Erben, kterému se podařilo nasázet celkem 51 bodů. První zápas byl tedy z hlediska českého týmu velmi úspěšný, Iry přehráli o 40 bodů, když zvítězili 90:50.

Bílý dům mě připravil už o pět miliard dolarů, tvrdí Trump

Americký prezident Donald Trump službou vlasti v Bílém domě přišel až o pět miliard dolarů (115 miliard korun). Řekl to novinářům s tím, že kdyby měl možnost se znovu rozhodnout, nezaváhal by ani chvilku a opět si vybral práci pro Spojené státy, napsala agentura Reuters.

Odhad Trumpova jmění se podle Forbesu či Bloombergu pohybuje okolo tří miliard dolarů (68 miliard korun), přesná částka ale známa není.

"Jestli tratím dvě miliardy dolarů, pět miliard dolarů, nebo méně, to je úplně jedno. Je mi to jedno," řekl Trump. "Dělám to pro tuto zemi, dělám to pro lidi," dodal.