Čeští basketbalisté na vozíku vstoupili do evropského šampionátu v Brně vítězně

Kristýna Šperková
27. 7. 2017 8:14
V Brně začal evropský šampionát v basketbalu vozíčkářů skupiny C. Češi porazili Irsko s převahou 40 bodů, a úspěšně tak vstoupili do bojů o titul mistrů Evropy.
Český reprezentační výběr basketbalistů na vozíku při slavnostním zahájení mistrovství Evropy mužů skupiny C v Brně. | Foto: Facebook Czech Wheelchair Basketball Association

Brno - V Brně začal evropský šampionát v basketbalu vozíčkářů skupiny C. Vrcholnou akci sezony otevřelo úvodní utkání mezi týmy pořadatelské země a Irskem, který vyšel vítězně pro domácí výběr. Češi ve večerním utkání zvítězili suverénně s převahou 40 bodů a úspěšně tak vstoupili do bojů o titul mistrů Evropy.

Mistrovství Evropy basketbalu na vozíku v Brně se účastní celkem 7 zemí.
Mistrovství Evropy basketbalu na vozíku v Brně se účastní celkem 7 zemí. | Foto: Facebook Czech Wheelchair Basketball Association

Mistrovství Evropy basketbalu vozíčkářů skupiny C bylo oficiálně zahájeno slavnostním nastoupením týmů všech sedmi zemí, které budou od středy do pátku bojovat o vítězství.

"Zahájení bylo velmi příjemné, na ochozech bylo i poměrně dost lidí, všude je znát, že se jedná o evropský turnaj vysoké kvality," shrnuje dojmy z úvodního dne český reprezentant Miroslva Šperk. Ve sportovní hale univerzitního kampusu Bohunice v Brně se sešly týmy Belgie, Řecka, Maďarska, Portugalska, Srbska, Irska a České republiky. Poslední dva jmenovaní poté otevřeli šampionát úvodním zápasem, ve kterém český tým zvítězil 90:50.

Svěřenci trenéra Jaroslava Mence nastoupili v nové sestavě, která se sehrávala až poslední měsíc na sérii soustředění. Přestože hráči Tomáš Nevěčný, Miroslav Šperk, Michal Poláček, Martin Votápek a Bohuslav Dvořák se znají z týmu WBS Pardubice, ve kterém trenérsky působí také Menc, ze začátku prvního utkání se hráči "hledali" společně s dalšími členy týmu, mezi kterými je i pár reprezentačních nováčků. Utkání začalo poměrně vyrovnaně první trefou do koše na irské straně a postupným dorovnáním až na 6:6, poté však už tempo diktovai Česi, kteří začali navyšovat svůj náskok a první čtvrtinu zakončili vítězně 17:10. V podobném duchu se nesla i čtvrtina druhá, ve které čeští hráči dávali stéle méně šancí soupeři a v polovině zápasu už vedli s přehledem, kdyř tabule ukazovala skóre 41:24.

Zatímco Češi ve třetí čtvrtině nahráli 26 bodů, Irům se podařilo získat pouze 9. "Ve druhém poločase už jsme dominovali a zápas kontrolovali," hodnotil druhou polovinu zápasu Miroslav Šperk. Nejúspěšnějším střelcem celého utkání se stal Adam Erben, kterému se podařilo nasázet celkem 51 bodů. První zápas byl tedy z hlediska českého týmu velmi úspěšný, Iry přehráli o 40 bodů, když zvítězili 90:50.