Český tým v boccie čeká mistrovství Evropy i kvalifikace na paralympiádu

hra
22. 8. 2019 15:21
Čeští reprezentanti v boccie mají za sebou národní šampionát, připravují se na mezinárodní turnaj Regional Open v Nymburku i na mistrovství Evropy v Seville. O co nejlepší výsledky budou ve Španělsku bojovat Kateřina Cuřínová a Adam Peška, kteří zároveň usilují o účast na paralympijských hrách v Tokiu v roce 2020.
Foto: Archiv: Adam Peška

Z posledních čtyř mezinárodních turnajů se čeští hráči vraceli s medailemi, z posledního Světového poháru dokonce se zlatem Adama Pešky. Aktuální formu předvedli reprezentanti na mistrovství České republiky, které hostil Nymburk.

Na šampionátu se představilo celkem 44 sportovců ve čtyřech kategoriích. Svou roli favoritů potvrdili Kateřina Cuřínová (BC1) a Adam Peška (BC3), v kategorii BC2 kraloval Martin Bílek a finále BC4 ovládl Radek Procházka. Stříbrný medailista z paralympijských her v Londýně 2012 se k boccie vrací po několikaleté pauze.

Nejbližším mezinárodním podnikem je mistrovství Evropy ve španělské Seville, kde budou české barvy hájit pouze dva boccisté - Adam Peška s Kateřinou Cuřínovou. "S výkonem i samotným výsledkem na mistrovsví republiky jsem určitě spokojený, ale vždycky je co zlepšovat," přiznává Peška.

Pár dní po šampionátu se zúčastnil soustředění v Polsku pod vedením světově uznávaného trenéra Cheola Hyeona Kwona, které bylo zaměřeno na kategorii BC3. "Směrem k mistrovství Evropy bych chtěl ještě zlepšit podání. Mým cílem je hrát co nejlépe, postoupit ze skupiny a pak se uvidí," dodává Peška, aktuálně sedmý hráč světového žebříčku.

Peška i Cuřínová usilují o účast na paralympijských hrách v Tokiu. "Pokud oba úspěšně projdou kvalifikací, bude jejich příprava zintenzivněna ještě více než doposud. Každopádně naším cílem v Seville na evropském šampionátu je předvést co nejlepší umístění. Musíme být připraveni na všechny soupeře a nikoho nepodcenit," vyhlašuje Robert Křivan, současný trenér české reprezentace.

Do Nymburka se turnaj v boccie vrátí v září, kdy se širší reprezentační kádr představí na Regional Open, tedy na Evropském poháru. "Domácí půda je určitě výhodou, zvlášť když si hráči mohli při mistrovství republiky vyzkoušet povrch, na kterém se bude hrát," doplňuje Pavla Vrbová, vedoucí reprezentačního týmu boccii České asociace tělesně handicapovaných sportovců.

Křivan letos převzal funkci trenéra od Michaely Řiháčkové. "Odejít jsem plánovala již na začátku tohoto roku, a to vzhledem k rozrůstajícímu se množství práce v jiných oblastech tohoto sportu - především v organizaci Evropského poháru i kvůli pracovním aktivitám na Mezinárodní federaci BISFed, kde působím ve výboru rozvoje sportu i na další pozici v oblasti trenérství," přibližuje Řiháčková.

Jako trenérka působila u národního týmu od roku 2016. "S reprezentanty jsme měli vždy plánovanou činnost s ohledem na mezinárodní kvalifikační systém, písemné nominace na základě výsledků v národní soutěži a mnoho kvalitních akcí v rámci přípravy," popisuje Řiháčková.

Její práce pro český realizační tým však nekončí. "Nyní se starám o propojení informací, které jsou k reprezentaci naší země směřovány ze strany BISFedu - úpravy herních, kvalifikačních i klasifikačních pravidel nebo písemné formality. Nicméně se velmi těším na vše nové, co mi působení v tomto sportu přinese, " doplňuje Řiháčková.

 

Právě se děje

Další zprávy