Český badminton vozíčkářů? Na šampionátech i paralympiádách chybí, je teprve na začátku cesty

David Nebor
10. 6. 2017 13:20
V brněnských Židenicích se uskutečnil turnaj v badmintonu na vozíku. V rámci České republiky je akce tohoto typu ojedinělá. Díky klubu BS Brno se začínají rýsovat snahy badminton vozíčkářů pozvednout. Podle trenéra Tomáše Vovse je to však "běh na dlouhou trať“. Nyní se svou tréninkovou skupinou vyhlíží soustředění v Japonsku. "Věřím, že se budou přidávat další schopní hráči,“ říká.
Jedním z účastníků byl i Zdeněk Krupička. Hráč florbalového týmu Tatran Střešovice, který v uplynulé sezóně nasbíral nejvíce kanadských bodů v lize.
Jedním z účastníků byl i Zdeněk Krupička. Hráč florbalového týmu Tatran Střešovice, který v uplynulé sezóně nasbíral nejvíce kanadských bodů v lize. | Foto: Archiv BS Brno

Brno - V Česku byste soutěže badmintonistů-vozíčkářů hledali marně. Na mistrovství světa, Evropy a dalších mezinárodních turnajích české reprezentanty nenajdete. Pravdou je, že badmintonu se v tuzemsku organizovaně věnuje jen několik málo vozíčkářů mládežnické kategorie. A to díky klubu Badminton Sharks Brno, který jim to prakticky jako jediný v tomto sportu umožňuje.

Czech Para-Badminton Open je v Česku ojedinělým turnajem. Účastnilo se ho sedm vozíčkářů. Každého z nich doplňoval zdravý spoluhráč.
Czech Para-Badminton Open je v Česku ojedinělým turnajem. Účastnilo se ho sedm vozíčkářů. Každého z nich doplňoval zdravý spoluhráč. | Foto: Archiv BS Brno

"Vozíčkářům se věnujeme druhým rokem. Mluvil jsem tehdy s Pavlou Grycovou, maminkou jednoho vozíčkáře. Říkala mi, že se synem badminton zkoušeli a měli by zájem trénovat. Nakonec jsme vytvořili tréninkovou skupinu," popisuje začátky profesionální badmintonový trenér Tomáš Voves, který se nyní věnuje i vozíčkářům. Podle jeho slov se již před několika lety urodily v Česku snahy o podporu para-badmintonu, avšak nepodařilo se na ně navázat. BS Brno se je tedy snaží obnovit − nyní má skupina tři aktivní členy v dětském věku a jednoho seniora. "Poskytujeme jim tréninky. Snad se hráčská základna bude rozrůstat," přeje si trenér.

Uspořádali jedinečný turnaj

Brněnský klub se rozhodl pro svou vozíčkářskou tréninkovou skupinu uspořádat turnaj. V Brně - Židenicích se tak uskutečnil Czech Para-Badminton Open. "Prioritou bylo vyvrcholit tréninkovou přípravu našich svěřenců a vzbudit v nich motivaci a soutěživost," objasňuje Voves cíl akce.

Účastnici turnaje utvořili smíšené dvojice. Každý ze sedmi vozíčkářů tedy hrál po boku zdravého závodního hráče. "Nebyl to profesionální turnaj. Naši vozíčkáři ještě nedovedou hrát úplně samostatně," říká trenér. Akce se herně zúčastnili například i Zuzana Přibilová a Zdeněk Krupička, loňští mistři a letošní vicemistři extraligy florbalu vozíčkářů v dresu Tatranu Střešovice. Oba zvítězili ve své kategorii (ženská a mužská). "Myslím, že se turnaj vydařil a také spoluhráči našich vozíčkářů z toho měli dobrý pocit a užili si to," hodnotí Voves.

Mezinárodní turnaje jsou dlouhodobým cílem

V roce 2020 bude paralympiádu hostit Tokio. V reakci na tuto blížící se velkou akci je evropským svazem para-badminton podporován a koná se, kromě různých mezinárodních turnajů, mistrovství Evropy nebo světový šampionát. Češi na nich však zastoupení nemají a v blízké budoucnosti se to nejspíše nezmění.

"Paralympiáda za tři roky momentálně asi nepřipadá v úvahu. Děti ještě netrénují dlouho a nemělo by asi smysl je do Japonska posílat v patnácti letech poměřovat síly se světovou elitou. A je otázkou, jestli by vůbec splnily kvalifikační požadavky," přemýšlí Voves, pro kterého je trénování vozíčkářů výzvou.

Existuje možnost, že by na paralympiádě reprezentoval v badmintonu vozíčkář se zkušenostmi z jiného parasportu, který má zkušenosti i s badmintonem a je dostatečně fyzicky silný. S nikým však zatím jednání neprobíhá. Tomáš Voves však věří, že badmintonisté budou přibývat. "Například předseda Západočeského badmintonového svazu Tomáš Knopp má velký zájem začít s para-badmintonem v Plzni. A mohlo by se to uchytit také v Praze," říká. Na celostátní úrovni je však podpora od badmintonového svazu stále malá.

V ženské kategorii soutěžily tři vozíčkářky. Muži byli čtyři.
V ženské kategorii soutěžily tři vozíčkářky. Muži byli čtyři. | Foto: Archiv BS Brno

Profesionální trenér si klade za dlouhodobější cíl vycestovat v budoucnu se svými svěřenci na prestižní turnaj do zahraničí. Tréninková skupina vozíčkářů BS Brno momentálně vyhlíží návštěvu Japonska. "Byli jsme sympatičtí japonskému velvyslanectví v Praze, a tak nás oslovilo," přibližuje Voves. Bude se jednat o týdenní kulturní zájezd spojený s badmintonovým soustředěním.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy