Česko-slovenský pohár paraplavců je na světě. Vzniká velká tradice, libuje si ředitel

Tomáš Čorej
2. 12. 2018 19:34
Při příležitosti stého výročí vzniku Československé republiky si přišli na své i příznivci plavání handicapovaných. Bratislavské Zařízení komunitní rehabilitace Gaudeamus na Mokrohájské hostilo nultý ročník slibného závodu, který spojuje zástupce obou zemí.
Vendula Dušková při startu na mistrovství Evropy v Dublinu 2018, kde vybojovala stříbro.
Vendula Dušková při startu na mistrovství Evropy v Dublinu 2018, kde vybojovala stříbro. | Foto: Radka Kučírková

Dlouholeté dobré vztahy Českého svazu tělesně postižených sportovců a Slovenského paralympijského výboru se přetavily i do pilotní edice nově vytvářeného Česko-slovenského poháru.

Na Velké ceně Bratislavy 2018 zářily české plavecké naděje Jonáš Kešnar nebo Vendula Dušková.
Na Velké ceně Bratislavy 2018 zářily české plavecké naděje Jonáš Kešnar nebo Vendula Dušková. | Foto: Zařízení komunitní rehabilitace Gaudeamus

Svou premiéru díky slovenskému Centru hendikepovaných plavcov a české Plavecké akademii KONTAKT bB zažil 6. října v Bratislavě a zúčastnilo se ho šest desítek plavců s tělesným, zrakovým nebo mentálním postižením.

"Spouštěčem takového závodu bylo to, že naši plavci ze Slovenska neměli možnost startovat na podobné soutěži na vlastní půdě. Vždy jsme jezdili do zahraničí a pravidelně jsme se účastnili tří pohárových soutěží, které pořádá KONTAKT bB," prozradil Svätopluk Pacák, ředitel závodů, předseda pořádajícího klubu Centrum hendikepovaných plavcov a předseda sportovně technické komise plavání Slovenského paralympijského výboru.

V Bratislavě z českých závodníků zanechali nejvýraznější stopu talentovaný Jonáš Kešnar se třemi zlatými, Ivan Nestával se dvěma prvenstvími a jednou stříbrnou medailí, Víťa Šašek, který získal tři cenné kovy, a Vendula Dušková se dvěma prvními místy a třemi stříbry.

Ze slovenských závodníků se blýskli Tatiana Blattnerová se dvěma prvními a jedním druhým místem a Radomír Pacák s jedním zlatem a třemi stříbrnými medailemi.

Nultý ročník Česko-slovenského poháru tak proběhl úspěšně. "Sám za sebe mohu říci, že jsem nadmíru spokojen a ze všech stran vnímám maximálně pozitivní zpětnou vazbu," pokračuje Pacák.

Vendula Dušková na mistrovství Evropy v Dublinu.
Vendula Dušková na mistrovství Evropy v Dublinu. | Foto: Radka Kučírková

Cílem organizátorů je nyní na povedenou spolupráci navázat a vytvořit v Česku a na Slovensku oficiální sérii závodů. Celkově by měly být každoročně čtyři, postupně se scéna paraplavání bude přesouvat z dubnových Karlových Varů do Brna v červnu, v říjnu se opět pozornost obrátí na půdu Bratislavy a závodní kalendář ukončí v listopadu klání v Praze. "Vyhlídky jsou pozitivní, cílem je vytvořit vskutku velkou tradici společného poháru. Rádi bychom pokročili právě touto vizí, " dodává Pacák.

Nejlepší plavci Česka a Slovenska byli nyní k vidění v bazénu na Šutce, kde se prvního prosince uskutečnil již 27. ročník Strahov cupu, který definitivně ukončil letošní sezonu.

 

Právě se děje

Další zprávy