Česká výprava z letní deaflympiády přivezla čtyři medaile a nový rekord

Veronika Skalecká
1. 8. 2017 10:01
Dvacet českých sportovců se zúčastnilo 23. letních deaflympijských her, tedy olympijských her pro neslyšící sportovce, které se konaly na konci července v tureckém Samsunu. Účast Čechů byla úspěšná, výprava veze z Turecka celkem čtyři medaile, z toho dvě zlaté a dvě bronzové. A navrch jeden deaflympijský rekord.
Česká reprezentace čítající dvacet neslyšících sportovců se zúčastnila letních deaflympijských her v Turecku.
Česká reprezentace čítající dvacet neslyšících sportovců se zúčastnila letních deaflympijských her v Turecku. | Foto: Web Českého paralympijského výboru, Martin Malý

Samsun - Českou republiku se na deaflympiádu do Turecka vydalo reprezentovat dvacet neslyšících sportovců, a to ve střelbě, v atletice, tenisu, plážovém volejbalu, bowlingu, cyklistice, orientačním běhu a stolním tenisu. První medaili pro český tým získal hned první závodní den vlajkonoš výpravy Marek Bartošek, který skončil na 3. místě ve střelbě ze vzduchové pušky na 10 metrů.

První medaili získal Marek Bartošek, a to bronz ve střelbě ze vzduchové pušky na 10 metrů.
První medaili získal Marek Bartošek, a to bronz ve střelbě ze vzduchové pušky na 10 metrů. | Foto: Web Českého paralympijského výboru, Martin Malý

"Pocity z bronzové medaile… v první moment, když jsem slyšel, že vypadávám z finále, mě ovládlo zklamání, ale vzápětí mně docvaklo, že jsem vlastně obhájil medaili a beru ji domů. Pak už byla jen čirá euforie. Poté, co jsem absolvoval další disciplíny (10. místo a 4. místo), jsem jen rád, že mám alespoň ten bronz. Svou účast na této deaflympiádě jsem očekával o něco málo úspěšnější. Bohužel se to nesplnilo, ale jsem šťastný, že jsem tu mohl vůbec být," hodnotil svou účast střelec Marek Bartošek, který na hrách v Sofii před čtyřmi roky získal hned tři cenné kovy.

Další medaile na sebe nechala čekat více než týden, zato šlo o senzaci. Postaral se o ni teprve patnáctiletý tenista Jaroslav Šmédek ve dvouhře. Mladý sportovec z Otrokovic, který oslavil patnácté narozeniny v červnu, postupoval všemi koly bez ztráty setu až do finále, ve kterém rovněž nezaváhal a porazil Ekvádorce Andrese Sebastiana Vásqueze 6:1 a 7:5. Druhá medaile pro českou reprezentaci tak byla zlatá.

Takové typky mám rád🙈🎾#tenis#friends#ceremonial#smile😍

Příspěvek sdílený Jaroslav Šmedek (@jarousek13),

Na poslední dvě medaile si česká výprava musela počkat až na samý závěr deaflympijských her. Druhý český bronz získala Kateřina Janošcová v bowlingu v soutěži Masters, ve které se hrálo systémem na dvě vítězné hry. V závěrečné soutěži dokázala porazit Litevku, druhou nasazenou Korejku a Tchajwanku. Podlehla tak až Singapurce v boji o postup do finále a skončila na konečném 3. místě. Další čtyři české hráčky bowlingu, včetně sedminásobné deaflympijské medailistky v atletice Pavlíny Maléřové, která se po osmileté pauze vrátila na hry právě díky bowlingu, na stupně vítězů nedosáhly.

Čtvrtou a poslední medaili pro Českou republiku vybojovala atletka Lenka Matoušková. Ta v hodu diskem získala nejen zlatou medaili, ale zároveň vytvořila nový deaflympijský rekord hodem do vzdálenosti 47,95 metru při svém posledním pokusu.

"Své soupeřky jsem při závodě příliš nevnímala. Užívala jsem si přítomnosti úžasných fanoušků, soustředila se na technické provedení a rozkládání sil. Své prvenství jsem si udržela až do posledního pokusu. Až posledním pokusem mě dokázala přehodit soupeřka z Litvy a výkonem 46,16 metru se posunula na první místo. Nevzdala jsem to, vzala si zpět své prvenství a výkonem 47,95 metru přepsala deaflympijský rekord neslyšících sportovců," vzpomíná na průběh vítězného souboje Lenka Matoušková, která je podle svých slov vděčná právě Litevce Voroněcké za to, že ji v závěru přehodila. Díky ní našla motivaci a dokázala poslat disk až do vzdálenosti nového deaflympijského rekordu.

Radost Lenky Matouškové, která vyhrála zlatou medaili v hodu diskem a zároveň vytvořila nový deaflympijský rekord.
Radost Lenky Matouškové, která vyhrála zlatou medaili v hodu diskem a zároveň vytvořila nový deaflympijský rekord. | Foto: Web Českého paralympijského výboru, Martin Malý

Zásluhou Matouškové slaví česká atletika po osmi letech opět zlatou medaili na deaflympiádě. "Pocity jsou to úžasné, přála bych to zažít každému. Odnáším si to nejcennější - krásné vzpomínky," neskrývá radost Lenka Matoušková.  

Z dalších českých sportovců měl nejblíže k medaili atlet Jakub Nosek, který ve finále skoku do dálky skončil těsně čtvrtý výkonem 703 metrů. Plážoví volejbalisté  Václav Boček, Jan Žídek a Ivana Votípková, Oldřiška Žídková v soutěžích mužů i žen obsadili sedmé místo.

Ze dvou českých cyklistů dojel do cíle v závodu horských kol jen David Studýnka na 12. místě. Roman Dohnal po pádu z kola ze závodu odstoupil, stejně tak jako Jakub Nosek z desetiboje. Orientační běžkyně Anna Formánková si ve sprintu doběhla pro 11. místo, v závodu na střední trati skončila desátá. Nejdelší závod musela pak nakonec vzdát. Rovněž stolní tenisté skončili mimo medailové pozice.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Házenkáři Španělska vyhráli na ME i pátý zápas a míří do semifinále

Házenkáři Španělska vyhráli na mistrovství Evropy i pátý zápas a jsou blízko postupu do semifinále. Dvojnásobní úřadující šampioni dnes ve svém druhém duelu ve čtvrtfinálové skupině v Bratislavě porazili Rusko těsně 26:25.

Španělé, kteří byli v základní skupině jediným přemožitelem českého týmu, byli dnes blízko první bodové ztrátě na turnaji. Rusko ve 41. minutě vedlo 22:18 a krátce před koncem měl ještě šanci vyrovnat ze sedmičky Igor Soroka, ale trefil tyč. Nejlepším střelcem vítězů byl se sedmi góly Agustín Casado.

Mistři Evropy z let 2018 a 2020 vedou tabulku skupiny II s plným počtem šesti bodů před čtyřbodovými Švédskem a Norskem. Vicemistři světa Švédové, kteří se dostali do čtvrtfinálové fáze po remíze s českým mužstvem v závěrečném utkání základní skupiny, porazili jednoznačně 28:18 poslední Polsko. Norsko zdolalo 28:23 koronavirem zdecimovaný tým Německa.

Mistrovství Evropy házenkářů - čtvrtfinálová skupina II v Bratislavě:

Rusko - Španělsko 25:26 (11:12), Polsko - Švédsko 18:28 (6:14), Německo - Norsko 23:28 (12:14).

Tabulka:

1. Španělsko 3 3 0 0 87:76 6
2. Norsko 3 2 0 1 92:77 4
3. Švédsko 3 2 0 1 85:73 4
4. Německo 3 1 0 2 76:80 2
5. Rusko 3 1 0 2 71:77 2
6. Polsko 3 0 0 3 72:100 0
Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Barmský soud odsoudil k trestu smrti dva prodemokratické aktivisty

Barmský vojenský soud v pátek odsoudil k trestu smrti dva prodemokratické aktivisty. O vyneseném rozsudku informovala v oficiálním prohlášení vojenská junta, která převzala moc v Barmě po loňském převratu, při němž svrhla demokraticky zvolenou vládu vedenou Do Aun Schan Su Ťij a její Národní ligou pro demokracii (NLD). Barma nicméně už celé desítky let žádnou popravu nevykonala.

Podle informací agentury AFP byl k trestu smrti na základě protiteroristického zákona odsouzen člen NLD a bývalý poslanec Maun Ťjo. Stejný trest od vojenského tribunálu dostal také přední prodemokratický aktivista Ťjo Min Yu, známější pod přezdívkou "Kou Jimmy".

Vojenská junta v rámci své snahy rozdrtit disent v zemi odsoudila k trestu smrti desítky aktivistů brojících proti vojenskému převratu.

NLD držitelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij vyhrála s převahou volby v listopadu 2020. V únoru 2021 pak těsně předtím, než mohla její vláda zahájit druhý pětiletý mandát, následoval vojenský puč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy