Česká výprava z letní deaflympiády přivezla čtyři medaile a nový rekord

Veronika Skalecká
1. 8. 2017 10:01
Dvacet českých sportovců se zúčastnilo 23. letních deaflympijských her, tedy olympijských her pro neslyšící sportovce, které se konaly na konci července v tureckém Samsunu. Účast Čechů byla úspěšná, výprava veze z Turecka celkem čtyři medaile, z toho dvě zlaté a dvě bronzové. A navrch jeden deaflympijský rekord.
Česká reprezentace čítající dvacet neslyšících sportovců se zúčastnila letních deaflympijských her v Turecku.
Česká reprezentace čítající dvacet neslyšících sportovců se zúčastnila letních deaflympijských her v Turecku. | Foto: Web Českého paralympijského výboru, Martin Malý

Samsun - Českou republiku se na deaflympiádu do Turecka vydalo reprezentovat dvacet neslyšících sportovců, a to ve střelbě, v atletice, tenisu, plážovém volejbalu, bowlingu, cyklistice, orientačním běhu a stolním tenisu. První medaili pro český tým získal hned první závodní den vlajkonoš výpravy Marek Bartošek, který skončil na 3. místě ve střelbě ze vzduchové pušky na 10 metrů.

První medaili získal Marek Bartošek, a to bronz ve střelbě ze vzduchové pušky na 10 metrů.
První medaili získal Marek Bartošek, a to bronz ve střelbě ze vzduchové pušky na 10 metrů. | Foto: Web Českého paralympijského výboru, Martin Malý

"Pocity z bronzové medaile… v první moment, když jsem slyšel, že vypadávám z finále, mě ovládlo zklamání, ale vzápětí mně docvaklo, že jsem vlastně obhájil medaili a beru ji domů. Pak už byla jen čirá euforie. Poté, co jsem absolvoval další disciplíny (10. místo a 4. místo), jsem jen rád, že mám alespoň ten bronz. Svou účast na této deaflympiádě jsem očekával o něco málo úspěšnější. Bohužel se to nesplnilo, ale jsem šťastný, že jsem tu mohl vůbec být," hodnotil svou účast střelec Marek Bartošek, který na hrách v Sofii před čtyřmi roky získal hned tři cenné kovy.

Další medaile na sebe nechala čekat více než týden, zato šlo o senzaci. Postaral se o ni teprve patnáctiletý tenista Jaroslav Šmédek ve dvouhře. Mladý sportovec z Otrokovic, který oslavil patnácté narozeniny v červnu, postupoval všemi koly bez ztráty setu až do finále, ve kterém rovněž nezaváhal a porazil Ekvádorce Andrese Sebastiana Vásqueze 6:1 a 7:5. Druhá medaile pro českou reprezentaci tak byla zlatá.

Takové typky mám rád🙈🎾#tenis#friends#ceremonial#smile😍

Příspěvek sdílený Jaroslav Šmedek (@jarousek13),

Na poslední dvě medaile si česká výprava musela počkat až na samý závěr deaflympijských her. Druhý český bronz získala Kateřina Janošcová v bowlingu v soutěži Masters, ve které se hrálo systémem na dvě vítězné hry. V závěrečné soutěži dokázala porazit Litevku, druhou nasazenou Korejku a Tchajwanku. Podlehla tak až Singapurce v boji o postup do finále a skončila na konečném 3. místě. Další čtyři české hráčky bowlingu, včetně sedminásobné deaflympijské medailistky v atletice Pavlíny Maléřové, která se po osmileté pauze vrátila na hry právě díky bowlingu, na stupně vítězů nedosáhly.

Čtvrtou a poslední medaili pro Českou republiku vybojovala atletka Lenka Matoušková. Ta v hodu diskem získala nejen zlatou medaili, ale zároveň vytvořila nový deaflympijský rekord hodem do vzdálenosti 47,95 metru při svém posledním pokusu.

"Své soupeřky jsem při závodě příliš nevnímala. Užívala jsem si přítomnosti úžasných fanoušků, soustředila se na technické provedení a rozkládání sil. Své prvenství jsem si udržela až do posledního pokusu. Až posledním pokusem mě dokázala přehodit soupeřka z Litvy a výkonem 46,16 metru se posunula na první místo. Nevzdala jsem to, vzala si zpět své prvenství a výkonem 47,95 metru přepsala deaflympijský rekord neslyšících sportovců," vzpomíná na průběh vítězného souboje Lenka Matoušková, která je podle svých slov vděčná právě Litevce Voroněcké za to, že ji v závěru přehodila. Díky ní našla motivaci a dokázala poslat disk až do vzdálenosti nového deaflympijského rekordu.

Radost Lenky Matouškové, která vyhrála zlatou medaili v hodu diskem a zároveň vytvořila nový deaflympijský rekord.
Radost Lenky Matouškové, která vyhrála zlatou medaili v hodu diskem a zároveň vytvořila nový deaflympijský rekord. | Foto: Web Českého paralympijského výboru, Martin Malý

Zásluhou Matouškové slaví česká atletika po osmi letech opět zlatou medaili na deaflympiádě. "Pocity jsou to úžasné, přála bych to zažít každému. Odnáším si to nejcennější - krásné vzpomínky," neskrývá radost Lenka Matoušková.  

Z dalších českých sportovců měl nejblíže k medaili atlet Jakub Nosek, který ve finále skoku do dálky skončil těsně čtvrtý výkonem 703 metrů. Plážoví volejbalisté  Václav Boček, Jan Žídek a Ivana Votípková, Oldřiška Žídková v soutěžích mužů i žen obsadili sedmé místo.

Ze dvou českých cyklistů dojel do cíle v závodu horských kol jen David Studýnka na 12. místě. Roman Dohnal po pádu z kola ze závodu odstoupil, stejně tak jako Jakub Nosek z desetiboje. Orientační běžkyně Anna Formánková si ve sprintu doběhla pro 11. místo, v závodu na střední trati skončila desátá. Nejdelší závod musela pak nakonec vzdát. Rovněž stolní tenisté skončili mimo medailové pozice.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy