Česká reprezentace zářila na ME v trail orienteeringu. Od Devína přivezla zlato a stříbro

Veronika Skalecká
17. 5. 2018 20:04
Z mistrovství Evropy v trail orienteeringu 2018 přivezla česká výprava dva cenné kovy v kategorii para. Stříbrnou medaili získala v individuálním závodě Jana Kosťová, která je zároveň držitelkou i další české medaile. Společně s Hanou Doležalovou a Pavlem Dudíkem totiž vybojovala první místo ve štafetách.
Evropský šampionát 2018 se konal na bratislavském hradě Devín a v jeho okolí.
Evropský šampionát 2018 se konal na bratislavském hradě Devín a v jeho okolí. | Foto: Pavel Klabouch

Bratislava - Zlato české štafety i individuální druhé místo Jany Kosťové na letošním mistrovství Evropy, které se konalo v hlavním městě Slovenska u hradu Devín a v jeho okolí, se zařadily mezi historicky nejlepší výsledky české výpravy na mezinárodních závodech. Druhá česká štafeta v kategorii para na letoším evropském klání skončila čtvrtá.

Jana Kosťová vybojovala v individuálním závodě stříbro.
Jana Kosťová vybojovala v individuálním závodě stříbro. | Foto: Pavel Klabouch

Během čtyřdenních závodů čekaly účastníky jak individuální, tak štafetové boje o medaile. Mistrovství je určené všem sportovcům bez ohledu na handicap, parasportovci však mají vlastní kategorii.

První cenný kov na letošním evropském klání v kategorii para získala pro českou výpravu Jana Kosťová, která v mezinárodní konkurenci padesáti závodníků vybojovala stříbro. Lepší než ona byl pouze Rus Pavel Šmatov, na třetím místě skončil Švéd Ola Jansson, který vyhrál loňské mistrovství světa.

Kosťová tak navázala na úspěšný rok 2013, kdy se stala mistryní světa, a také na loňský světový šampionát, kde získala bronz. Dobrý výsledek podtrhli i její kolegové. V první desítce byli totiž ještě dva Češi - na sedmém místě Pavel Dudík, deváté místo obsadil Bohuslav Hůlka.

V následných štafetových závodech za sebou česká skupina ve složení Jana Kosťová, Hana Doležalová a Pavel Dudík dokázala nechat všechny ostatní závodníky. Druhé skončilo Rusko, třetí bylo Švédsko. Co se týče evropského šampionátu, jde o historicky nejlepší výsledek české štafety nejen v kategorii para. V roce 2016 skončila česká štafeta parasportovců v Evropě druhá, stříbrné medaile brala rovněž na loňském mistrovství světa. 

Česká štafeta v kategorii para se umístila na prvním místě.
Česká štafeta v kategorii para se umístila na prvním místě. | Foto: Pavel Klabouch

"Celkově byly závody na Slovensku skvělé. Nejen pro ty kovy, které jsme přivezli domů - měla jsem celkově dobrý pocit z úrovně závodů, pocit uspokojení z úspěchu na opravdu těžké trati," hodnotí Jana Kosťová účast na evropském šampionátu v trail-O. "Radost mám celkově z obou medailí, na ME se mi zatím žádná individuální nepovedla, jen bramborová před dvěma lety. Tady byl navíc úspěch umocněný i možností si zase po nějaké době poslechnout na nejvyšším stupni českou hymnu. To je vždy silný zážitek," líčí.

Trail orienteering neboli trail-O se zaměřuje na orientaci a na správné čtení a interpretaci mapy a představuje jednu ze sportovních disciplín orientačních závodů.

"V trail-O se oproti klasickému orientačnímu závodu pohybujete výhradně po cestách, ne po lese, úlohy se řeší z cesty. Druhým hlavním rozdílem je, že v trail-O nehraje roli rychlost pohybu, mohou tak spolu soupeřit nehandicapovaní i lidé na vozíku," vysvětluje členka zlaté štafety Hana Doležalová.

Česká reprezentace Trail-O sdružuje handicapované i nehandicapované sportovce.
Česká reprezentace Trail-O sdružuje handicapované i nehandicapované sportovce. | Foto: Pavel Klabouch

"Trail-o je technická disciplína, tak trochu pro detailisty a perfekcionisty. Úlohy jsou postavené třeba na optické iluzi, kdy terén vypadá z různých úhlů pohledu trochu jinak, některé terénní detaily splývají nebo jsou hůře viditelné z některých pozic. Důležitá není fyzická část výkonu, ale čtení mapy a terénu, schopnost přesně a rychle analyzovat a rozhodovat se," doplňuje Kosťová.

 

Právě se děje

Další zprávy