Česká reprezentace florbalistů na vozíku je připravena bojovat o nejvyšší příčky na Paragames Breda

Kristýna Šperková
16. 6. 2017 9:30
Nejlepší čeští florbalisté na vozíku se připravovali na mezinárodní turnaj, který odstartuje 20. června. Pod vedením reprezentačního trenéra Vladimíra Maříka se během dvoudenní přípravy soustředili zejména na taktické prvky hry. Paragames Breda se konají každé dva roky v nizozemské Bredě a česká florbalová reprezentace se jej letos bude účastnit již po čtvrté. Poměří síly s národními výběry Kanady, Německa, Francie, Belgie, Švédska, Nizozemí, Polska a poprvé také Maroka.
Trenér florbalové reprezentace Vladimír Mařík věří ve vysoké umístění svého týmu na Paragames Breda 2017.
Trenér florbalové reprezentace Vladimír Mařík věří ve vysoké umístění svého týmu na Paragames Breda 2017. | Foto: Česká federace florbalu vozíčkářů

Praha - Česká reprezentace florbalistů na vozíku žije v poslední době přípravou na vrchol sezony, mezinárodní turnaj Paragames Breda, který se bude konat od 20. do 24. června a přivítá 11 týmů z celkem deseti zemí. Výběr nejlepších florbalistů na vozíku se na tento prestižní šampionát připravoval pod vedením trenéra Vladimíra Maříka na dvoudenním soustředění v Praze.

Nejen mezinárodní prestiž je podle trenéra Maříka devízou tohoto šampionátu: "Paragames Breda je jednoznačně nejdůležitější akcí florbalu vozíčkářů, a to nejenom co do počtu reprezentačních celků. Jde určitě o kvalitní turnaj, při kterém se chtějí všichni ukázat a při kterém se i ti kvalitativně slabší celky chtějí vytáhnout na ty silnější. Turnaj s velkým T, na který se vyplatí si dva roky počkat."

Florbalisté na vozíku trénují na mezinárodní turnaj, který bude pro některé z nich první zkušeností v reprezentačním týmu.
Florbalisté na vozíku trénují na mezinárodní turnaj, který bude pro některé z nich první zkušeností v reprezentačním týmu. | Foto: Česká federace florbalu vozíčkářů

Vzhledem k této dvouleté pauze je příprava na Paragames Breda, podobně jako na paralympijské hry, dlouhodobým procesem, jak popisuje Vladimír Mařík: "Vzhledem k tomu, že se jedná o jednoznačně největší mezinárodní akci, určenou primárně reprezentačním celkům, udávají nám termíny této akce vždy jakýsi dvouletý reprezentační cyklus. V průběhu tohoto cyklu se snažíme o udržení širokého reprezentačního výběru tak, aby dostalo šanci se ukázat co nejvíce vhodných adeptů. Poté máme v rámci tohoto dvouletého cyklu dílčí vrcholy, jako je dnes již asi tradiční Swiss Wheely Open 2016 nebo loňský European Wheelchair Floorball Tour 2016 v Praze."

"Ve Švýcarsku jsme s naším A týmem celý turnaj vyhráli a náš B tým se na tomto turnaji statně postavil ostatním a vybojoval skvělé 5. místo. Někteří z tohoto B týmu jsou nyní v konečné nominaci na Paragames Breda," dodává Mařík. Polovinu hráčů ve výběru na Paragames Breda přitom tvoří florbalisté z FBC Štíři České Budějovice, vítězného celku letošní České pošty Extraligy vozíčkářů.

Vladimír Mařík se k trénování florbalistů na vozíku dostal po úrazu florbalisty Matěje Čecháka, kterého trénoval v klubu RFK Pohoda Praha. Společně od roku 2013 působili v klubu SKV Praha ComAp Team, od roku 2015 pak Mařík trénuje zároveň český reprezentační výběr.

Trenér Vladimír Mařík vysvětluje herní taktiku na soustředění florbalové národní reprezentace v Praze.
Trenér Vladimír Mařík vysvětluje herní taktiku na soustředění florbalové národní reprezentace v Praze. | Foto: Česká federace florbalu vozíčkářů

Sestavu, která se letos chystá na Paragames do Bredy, tvoří v největším počtu hráči ze zmíněných Českých Budějovic, včetně protřelého útočníka Zbyňka Sýkory a dvou nováčků Adama Šimonka a Lukáše Trupla, kteří v Bredě zažijí reprezentační premiéru. Tým doplňují hráči z pražského Tatranu Střešovice, FBC ABAK Ostrava a druhého pražského týmu SKV Praha ComAp Team.

"Všichni hráči reprezentačního týmu jsou, co se týče fyzického fondu a technické připravenosti, na velmi vysoké úrovni. V rámci reprezentačního počinu se s asistentem Pekem snažíme primárně udržovat ponětí o taktickém pojetí hry, odbourání některých klubových stereotypů, vyplývajících ze složení jednotlivých ligových týmů, a také udržet ve výběru týmovou atmosféru," hodnotí sestavu svého týmu trenér Mařík.

Nejen k podpoření týmového ducha sloužilo nedávné soustředění, které se konalo v hale TJ Ruzyně v Praze. "Soustředění proběhlo ve dvou dnech, při kterých jsme s kolegou ordinovali spíše taktičtější prvky hry než přímo nějaký ostrý dril. Tréninky jsme proložili "suchým" tréninkem při taktické přípravě a také zhlédnutím taktických prvků u videa. Navíc mimo tréninkové jednotky jsme hráče pozvali na bowling, který si téměř všichni zahráli. A že bylo veselo," popisoval soustředění před holandským turnajem trenér Mařík.

Foto: Česká federace florbalu vozíčkářů

Jak již bylo zmíněno, v Holandsku se předvedou reprezentační výběry deseti zemí, které se během čtyř turnajových dnů postaví i proti českým hráčům, kteří se těší důvěře svého trenéra. Vladimír Mařík věří, že se jeho svěřencům povede hrát i o ty nejvyšší příčky: "Vím, že na to kluci mají a že pokud budou předvádět výkony, na které jsem od nich zvyklý, tak to půjde. Těším se na všechny zápasy, ale určitě jsou některé, které budou více zajímavé. A to hlavně zápasy proti Švédsku, Nizozemí a Polsku."

A má snad trenér strach z nějakého nebezpečného soupeře? "Ne, neobávám se žádného, tým má svou kvalitu a věřím, že ji přetavíme v úspěch," dodává Mařík.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 23 minutami

Londýnská policie vyšetřuje sérii večírků v rezidenci Borise Johnsona

Londýnská policie oznámila, že vyšetřuje řadu večírků, které se konaly v rezidenci a kanceláři premiéra Borise Johnsona v době protiepidemických uzávěr.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

České firmy obchody na Ukrajině neutlumují, na místě je ale obezřetnost

České firmy podle státní agentury CzechTrade zatím své obchody na Ukrajině z důvodu tamní krize neutlumují. Situace na trhu je stále standardní, agentura nemá žádné informace, že by byly zrušené nebo zpožděné dodávky do země. Na místě je ovšem zvýšená obezřetnost. Firmy by měly objednávky dodávat až po obdržení platby a při uzavírání nových smluv by měly s právníky detailně probrat body týkající se mimořádných okolností. Uvedla to ředitelka zahraniční kanceláře CzechTrade na Ukrajině Oksana Antonenko. 

Rusko rozmístilo u svých hranic s Ukrajinou a také v Bělorusku desetitisíce vojáků. Kyjev i některé západní země tvrdí, že se Moskva připravuje na možnou invazi na Ukrajinu a že chystá provokace, které by měly podobnou operaci zdůvodnit. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy