Česká reprezentace florbalistů na vozíku je připravena bojovat o nejvyšší příčky na Paragames Breda

Kristýna Šperková
16. 6. 2017 9:30
Nejlepší čeští florbalisté na vozíku se připravovali na mezinárodní turnaj, který odstartuje 20. června. Pod vedením reprezentačního trenéra Vladimíra Maříka se během dvoudenní přípravy soustředili zejména na taktické prvky hry. Paragames Breda se konají každé dva roky v nizozemské Bredě a česká florbalová reprezentace se jej letos bude účastnit již po čtvrté. Poměří síly s národními výběry Kanady, Německa, Francie, Belgie, Švédska, Nizozemí, Polska a poprvé také Maroka.
Trenér florbalové reprezentace Vladimír Mařík věří ve vysoké umístění svého týmu na Paragames Breda 2017.
Trenér florbalové reprezentace Vladimír Mařík věří ve vysoké umístění svého týmu na Paragames Breda 2017. | Foto: Česká federace florbalu vozíčkářů

Praha - Česká reprezentace florbalistů na vozíku žije v poslední době přípravou na vrchol sezony, mezinárodní turnaj Paragames Breda, který se bude konat od 20. do 24. června a přivítá 11 týmů z celkem deseti zemí. Výběr nejlepších florbalistů na vozíku se na tento prestižní šampionát připravoval pod vedením trenéra Vladimíra Maříka na dvoudenním soustředění v Praze.

Nejen mezinárodní prestiž je podle trenéra Maříka devízou tohoto šampionátu: "Paragames Breda je jednoznačně nejdůležitější akcí florbalu vozíčkářů, a to nejenom co do počtu reprezentačních celků. Jde určitě o kvalitní turnaj, při kterém se chtějí všichni ukázat a při kterém se i ti kvalitativně slabší celky chtějí vytáhnout na ty silnější. Turnaj s velkým T, na který se vyplatí si dva roky počkat."

Florbalisté na vozíku trénují na mezinárodní turnaj, který bude pro některé z nich první zkušeností v reprezentačním týmu.
Florbalisté na vozíku trénují na mezinárodní turnaj, který bude pro některé z nich první zkušeností v reprezentačním týmu. | Foto: Česká federace florbalu vozíčkářů

Vzhledem k této dvouleté pauze je příprava na Paragames Breda, podobně jako na paralympijské hry, dlouhodobým procesem, jak popisuje Vladimír Mařík: "Vzhledem k tomu, že se jedná o jednoznačně největší mezinárodní akci, určenou primárně reprezentačním celkům, udávají nám termíny této akce vždy jakýsi dvouletý reprezentační cyklus. V průběhu tohoto cyklu se snažíme o udržení širokého reprezentačního výběru tak, aby dostalo šanci se ukázat co nejvíce vhodných adeptů. Poté máme v rámci tohoto dvouletého cyklu dílčí vrcholy, jako je dnes již asi tradiční Swiss Wheely Open 2016 nebo loňský European Wheelchair Floorball Tour 2016 v Praze."

"Ve Švýcarsku jsme s naším A týmem celý turnaj vyhráli a náš B tým se na tomto turnaji statně postavil ostatním a vybojoval skvělé 5. místo. Někteří z tohoto B týmu jsou nyní v konečné nominaci na Paragames Breda," dodává Mařík. Polovinu hráčů ve výběru na Paragames Breda přitom tvoří florbalisté z FBC Štíři České Budějovice, vítězného celku letošní České pošty Extraligy vozíčkářů.

Vladimír Mařík se k trénování florbalistů na vozíku dostal po úrazu florbalisty Matěje Čecháka, kterého trénoval v klubu RFK Pohoda Praha. Společně od roku 2013 působili v klubu SKV Praha ComAp Team, od roku 2015 pak Mařík trénuje zároveň český reprezentační výběr.

Trenér Vladimír Mařík vysvětluje herní taktiku na soustředění florbalové národní reprezentace v Praze.
Trenér Vladimír Mařík vysvětluje herní taktiku na soustředění florbalové národní reprezentace v Praze. | Foto: Česká federace florbalu vozíčkářů

Sestavu, která se letos chystá na Paragames do Bredy, tvoří v největším počtu hráči ze zmíněných Českých Budějovic, včetně protřelého útočníka Zbyňka Sýkory a dvou nováčků Adama Šimonka a Lukáše Trupla, kteří v Bredě zažijí reprezentační premiéru. Tým doplňují hráči z pražského Tatranu Střešovice, FBC ABAK Ostrava a druhého pražského týmu SKV Praha ComAp Team.

"Všichni hráči reprezentačního týmu jsou, co se týče fyzického fondu a technické připravenosti, na velmi vysoké úrovni. V rámci reprezentačního počinu se s asistentem Pekem snažíme primárně udržovat ponětí o taktickém pojetí hry, odbourání některých klubových stereotypů, vyplývajících ze složení jednotlivých ligových týmů, a také udržet ve výběru týmovou atmosféru," hodnotí sestavu svého týmu trenér Mařík.

Nejen k podpoření týmového ducha sloužilo nedávné soustředění, které se konalo v hale TJ Ruzyně v Praze. "Soustředění proběhlo ve dvou dnech, při kterých jsme s kolegou ordinovali spíše taktičtější prvky hry než přímo nějaký ostrý dril. Tréninky jsme proložili "suchým" tréninkem při taktické přípravě a také zhlédnutím taktických prvků u videa. Navíc mimo tréninkové jednotky jsme hráče pozvali na bowling, který si téměř všichni zahráli. A že bylo veselo," popisoval soustředění před holandským turnajem trenér Mařík.

Foto: Česká federace florbalu vozíčkářů

Jak již bylo zmíněno, v Holandsku se předvedou reprezentační výběry deseti zemí, které se během čtyř turnajových dnů postaví i proti českým hráčům, kteří se těší důvěře svého trenéra. Vladimír Mařík věří, že se jeho svěřencům povede hrát i o ty nejvyšší příčky: "Vím, že na to kluci mají a že pokud budou předvádět výkony, na které jsem od nich zvyklý, tak to půjde. Těším se na všechny zápasy, ale určitě jsou některé, které budou více zajímavé. A to hlavně zápasy proti Švédsku, Nizozemí a Polsku."

A má snad trenér strach z nějakého nebezpečného soupeře? "Ne, neobávám se žádného, tým má svou kvalitu a věřím, že ji přetavíme v úspěch," dodává Mařík.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Rada bezpečnosti zamítla obě rezoluce, které vyzývaly k příměří v syrské provincii Idlíb

Rada bezpečnosti OSN zamítla obě rezoluce, které vyzývaly k příměří v syrské provincii Idlíb. Státy se neshodly ohledně výjimky pro útoky na teroristy.

před 20 minutami

Bulharský fotbalový útočník Berbatov ukončil v 38 letech kariéru

Fotbalový útočník Dimitar Berbatov ukončil v 38 letech kariéru. Někdejší hráč Manchesteru United to oznámil na twitteru. Naposledy působil v minulém roce v indickém klubu Kerala Blasters.

"Aktivní fotbal mi bude chybět, ale po téměř dvaceti letech v profesionálním fotbale nastal čas," napsal Berbatov.

Rodák z Blagojevgradu začal profesionální dráhu v CSKA Sofia, odkud zamířil do Bayeru Leverkusen. Poté vystřídal Tottenham, Manchester United, s nímž získal dva ligové tituly, Fulham, Monako a před angažmá v Indii působil v PAOK Soluň.

V bulharské reprezentaci nastřílel v 78 zápasech 48 gólů a dělí se v pořadí kanonýrů o první místo s Christem Bonevem.

před 47 minutami

Správa železnic čelí exekuci kvůli sporům o desítky tisíc korun

Správa železniční dopravní cesty čelí exekuci kvůli dvěma sporům o desítky tisíc korun. Uvedl to server Euro.cz. Jedna firma a jeden živnostník, které zastupuje stejný advokát, se v řízení dožadují dohromady asi 54 000 korun. Zatím nebyl vydán žádný exekuční příkaz. Státní organizace se k situaci zatím nechce vyjadřovat.

před 58 minutami

Barcelona bude prvním klubem na světě s obratem přes miliardu eur

Fotbalová Barcelona se stane prvním sportovním klubem na světě, jehož obrat přesáhne miliardu eur. Celkové příjmy úřadujícího španělského mistra dosáhly v minulé sezoně rekordních 990 milionů eur a v té aktuální by se měly vyšplhat na 1,047 miliardy (27,1 miliardy korun). Klub to oznámil v prohlášení na svém webu.

Soupeř pražské Slavie v základní skupině Ligy mistrů přesáhne hranici miliardy eur oproti původnímu plánu o rok dříve. Barcelona, kterou vlastní fanoušci, podle odhadu vydělá po zdanění 11 milionů eur (285 milionů korun). Dluh katalánského celku činí 217,2 milionu eur (5,6 miliardy korun).

Vedení klubu utratilo v létě za posily 255 milionů eur (6,6 miliardy korun). Za 120 milionů eur přivedlo Antoinea Griezmanna z Atlética Madrid a za 75 milionů eur Frenkieho de Jonga z Ajaxu Amsterodam.

Výkonný ředitel Oscar Grau prohlásil, že se Barcelona snažila získat i De Jongova někdejšího spoluhráče z Ajaxu Matthijse de Ligta, který ale upřednostnil Juventus Turín. Stejně tak usiloval klub o návrat Brazilce Neymara z Paris St. Germain.

"Hodně jsme o něj stáli, udělali jsme všechno možné. Učinili jsme dvě nabídky. Podle nás ho ale PSG nechtělo prodat," řekl Grau.

Další zprávy