Česká dvojice Horut – Lambert na MS družstev ve stolním tenise medaili nezískala

David Nebor
24. 5. 2017 8:06
Bratislava hostila MS družstev ve stolním tenisu handicapovaných. Domácí reprezentace vybojovala titul v jedné z kategorií. Český tým zastupovala pouze dvojice – Daniel Horut a Zbyněk Lambert. Družstvo však nepostoupilo do semifinálových utkání a nakonec se umístilo poslední ve své kategorii.
Sérii s Japonskem měli Horut s Lambertem skvěle rozehranou. Nakonec však postup do semifinále slavil soupeř.
Sérii s Japonskem měli Horut s Lambertem skvěle rozehranou. Nakonec však postup do semifinále slavil soupeř. | Foto: Roman Benický

Bratislava - Světový šampionát stolních tenistů s handicapem se uskutečnil na zimním stadionu Ondreje Nepely, který je domácí půdou hokejového Slovanu Bratislava. Jednalo se o vůbec první samostatné mistrovství světa družstev, tedy nezávislé na turnaji jednotlivců. Ženy soutěžily celkem v pěti kategoriích. Ve všech jedenácti kategoriích pak nastoupili mužští stolní tenisté, mezi nimiž byli také čeští reprezentanti Zbyněk Lambert a Daniel Horut. České dvojici se nedařilo a skončila na poslendím místě.

"S Danielem jsme na mistrovství světa odjížděli s medailovými ambicemi," prozradil Lambert. Dvojice společně vyhrála například mistrovství světa před sedmi lety v Jižní Koreji. V kategorii TM7 (jedna z kategorií stojících stolních tenistů) soutěžilo osm reprezentací rozdělených do dvou skupin. Ve skupině A se Čechům postavila družstva Ukrajiny, Japonska a Kazachstánu.

Čeští reprezentanti nastupovali do šampionátu s medailovými ambicemi.
Čeští reprezentanti nastupovali do šampionátu s medailovými ambicemi. | Foto: Roman Benický

Na úvod čekal českou dvojici těžký duel s Ukrajinou. Družstvo bylo složené z Maksyma Nikolenka a Mykhayla Popova, z nichž je první jmenovaný držitelem zlaté medaile z loňské paralympiády v Riu. Čtyřhru ovládli Ukrajinci 3:1 na sety. Ve stejném poměru následně prohrál Lambert s Popovem. Českému hráči se podařilo vyhrát pouze třetí set, celkově tedy družstvo svým sokům podlehlo 0:2. Čeští reprezentanti si spravili chuť následující den, kdy vyzvali celek z Kazachstánu. Duo Azamat Orazbek, Tuimurat Yeshimov český výběr příliš nepotrápilo a ve dvou utkáních neuhrálo ani set. Češi zvítězili 2:0 na zápasy.

Češi byli blízko postupu

Klíčové výměny sehráli Horut s Lambertem s Japonci. Masachika Inoue a Katsuyoshi Yagi rovněž bojovali o postup do semifinále, Čechy tak čekala náročná série. Lépe jí zahájila česká dvojice, která ve čtyřhře zdolala své soupeře 3:1 na sety. Japonci však sérii vyrovnali, když Lambert prohrál s Inouem. Daniela Horuta tedy čekal nelehký úkol - za stavu 1:1 na zápasy musel zvítězit v rozhodujícím utkání. České duo s Japonskem nikdy předtím neprohrálo. A v pátečním utkání to nejprve vypadalo, že to tak zůstane i nadále, protože Horut vedl nad Yagim 2:0 na sety. Postup tak byl na dosah. Japonec však předvedl skvělý výkon a nedaroval Horutovi už ani jeden set. Obrat v zápase znamenal i obrat v sérii, ve které Japonci zvítězili poměrem 2:1. "Je to škoda, byli jsme dva míčky od postupu. Navíc bychom v semifinále hráli s Thajci, kteří by pro nás byli přívětivým soupeřem," komentoval neúspěch Zbyněk Lambert.

Česká dvojice si tedy výkony v základní části vysloužila pouze vyřazovací nadstavbu nepostupujících. Ve skupině B skončilo čtvrté družstvo Hongkongu. V sérii s ním se opakoval scénář z té předchozí - Češi zvítězili ve čtyřhře, avšak horší byli v obou dvouhrách. Celkově se Daniel Horut a Zbyněk Lambert umístili ve své kategorii na 7. - 8. místě, o které se podělili s kazašskou reprezentací. Kategorii TM7 ovládla favorizovaná Ukrajina.  "Zázemí bylo v Bratislavě dobré a Slováci zvládají organizaci na vysoké úrovni. Je to také tím, že velké turnaje ve stolním tenise handicapovaných pořádají každý rok," komentoval Zbyněk Lambert.

Jeden triumf si připsali domácí Slováci

Kategorii TM2 ovládli domácí Slováci.
Kategorii TM2 ovládli domácí Slováci. | Foto: Roman Benický

Hostitelská země nasadila ve svém hlavním městě mnohem více družstev než Česko. Slovenky soutěžily v jedné kategorii, muži dokonce v šesti. Obrovským úspěchem byl zisk titulu, který slavilo družstvo kategorie TM2 složené z Jána Riapoše (předseda Slovenského paralympijského výboru), Martina Ludrovského a Lukáše Kližana.

Tým neokusil prohru ani v jednom zápase a ve finále senzačně překonal Francouze, paralympijské vítěze z Ria, 2:0 na zápasy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 56 minutami

Soudcovská unie nesouhlasí se zmrazením platů, podpoří ty, kteří se budou bránit

Soudcovská unie ČR (SU) zásadně nesouhlasí s vládním návrhem na letošní zmrazení platů všech ústavních činitelů včetně soudců na loňské úrovni. Na čtvrtečním zasedání v Kroměříži se republiková rada unie shodla na tom, že podpoří soudce, kteří se budou za využití všech právních prostředků domáhat "oprávněných platových nároků" za tento rok. Unie státních zástupců (USZ) rovněž vzkázala, že civilní žaloby státních zástupců jsou reálnou variantou.

Novelu schválila sněmovna a ve čtvrtek umožnil její přijetí Senát, který využil ústavní možnosti nezabývat se návrhem. Norma míří k prezidentu Miloši Zemanovi, který avizoval, že ji podepíše.

"Soudcovská unie České republiky vyjadřuje hluboké zklamání nad přístupem vlády ČR, která na jedné straně deklaruje posilování demokratického právního státu a vlády práva, a v rozporu s tím ve vztahu k nezávislé soudní moci, navíc bez potřebného předchozího dialogu s ní, pokračuje v dlouholeté erozi materiálního zabezpečení soudců," uvedla Soudcovská unie v prohlášení.

Zmrazení platů se týká rovněž státních zástupců. "Unie státních zástupců lituje, že Senát Parlamentu ČR dnes nevyhověl návrhům dvou vlastních výborů - ústavně-právního a hospodářského - na zamítnutí zákona snižujícího platy státních zástupců a soudců," sdělil viceprezident USZ Ondřej Šťastný.

Výše platů politiků, soudců a státních zástupců se stanovuje z platové základny, která vychází z předloňské průměrné mzdy. Od ledna se platové základny politiků, soudců a žalobců zvedly o šest procent. Novela je má opět snížit. V případě politiků to bude z částky 89 155 korun na 84 060 korun. U soudců má klesnout ze 106 986 korun na 100 872 korun a u žalobců z 96 287,40 korun na 90 748,80 korun.

Vláda chce novelou ušetřit státu zhruba 600 milionů korun. Právě touto úsporou zdůvodnila potřebu zrychleného schvalování novely. Podle kritiků ani to není v souladu s ústavním pořádkem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Europoslanci podpořili prodloužení mandátu českého člena Evropského účetního dvora Jana Gregora

Evropský parlament ve čtvrtek doporučil Radě EU prodloužení mandátu českého člena Evropského účetního dvora (EÚD) Jana Gregora o dalších šest let. Nynější mandát mu skončí 6. května, stanovisko europarlamentu není pro Radu závazné, ale zpravidla se jím řídí.

Poslanci Gregora podpořili 656 hlasy z celkem 705 možných. Plénum doporučilo také prodloužení mandátů lotyšského a slovinského člena účetního dvora. Naopak polský kandidát stejně jako v roce 2020 podporu nezískal, tehdy ho však Rada přesto jmenovala. Kandidáty do tohoto úřadu navrhují jednotlivé členské země, každá zde má svého zástupce.

Gregor před nástupem k EÚD v roce 2016 působil mimo jiné na pozici náměstka ministra financí České republiky, kde sestavoval český rozpočet. Ministrem byl tehdy Andrej Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy