Basketbalisté Brna skončili v nižší rakouské lize třetí. I Pardubice čeká boj o bronz

sul
18. 3. 2019 17:40
První rakouská liga zná po sobotních odvetách v Grazu své finalisty. Český celek WBS Pardubice i podruhé prohrál s RBB FlinkStones I a za dva týdny si tak zahraje o třetí místo. O titul budou bojovat Češi v rakouském týmu Sitting Bulls. Býci vyhráli obě svá utkání a ve finále vyzvou přemožitele Pardubic. V sobotu se hrála i druhá rakouská liga. Hráči SK Hobitu Brno porazili RSV Waldhausen a zakončili tak sezonu na konečném třetím místě.
Foto: WBS Pardubice

Pardubičtí v semifinále narazili na tým RBB FlinkStones I ze Štýrska. Na první utkání odjeli ve značně oslabené sestavě a prohráli 37:84. Velké bodové manko se jim nepodařilo snížit ani ve druhém zápase a rakouskému celku tentokrát podlehli 33:74. "Poločas jsme odehráli dobře. Rozdíl byl jen okolo deseti bodů," popisuje trenér pardubického celku Jaroslav Menc. "Tentokrát jsme jeli i v silnější sestavě, ale stále nám chyběl například tahoun týmu Tomáš Nevěčný nebo Mirek Šperk," dodává.

Basketbal na vozíku - Pardubice
Basketbal na vozíku - Pardubice | Foto: Ján Jabrocký

Za dva týdny tak čeká na tým z východních Čech souboj o třetí místo. Ten se bude hrát stejným systém na dva vzájemné zápasy. Pardubice v nich narazí na rakouské družstvo Rebound Warriors. To v semifinále podlehlo vítězi základní části Sitting Bulls. První utkání se odehraje 30. března. Jak říká trenér Menc, tým chce nyní souboji o třetí místo věnovat veškeré úsilí.

Rakouský celek Sitting Bulls v sestavě se třemi Čechy v semifinále porazil Rebound Warriors po zápasech 93:20 a 72:46. "Semifinále pro nás bylo celkem jednoznačnou záležitostí. Ve druhém zápase už o nic nešlo a bylo to poznat i na hráčích, kteří bývají občas nervózní," hodnotí semifinálovou sérii hráč rakouského celku Ondra Pliska. "S Euroligou se to nedalo srovnat," zmiňuje Pliska turnaj, na kterém skončili Sitting Bulls minulý týden na posledním místě.

I takhle vypadá basketbal na vozíku. Na fotce pardubický Miroslav Šperk.
I takhle vypadá basketbal na vozíku. Na fotce pardubický Miroslav Šperk. | Foto: WBS Pardubice

Býci se tak o titul v první rakouské lize utkají s přemožiteli Pardubic ze Štýrska.  "V semifinále jsme si rozhodně spravili chuť a náladu po Eurolize. Trochu se uklidnili. Teď máme čtyři tréninky na to, abychom se nachystali na našeho finálového soupeře, kterým bude tým z Grazu, Flinkstones. Nebude to lehké, ale věříme, že dokážeme vyhrát titul a zakončit tak tuto zvláštní sezonu," dodává Pliska.

Brno skončilo ve druhé rakouské lize na třetím místě 

Původně se měly odvety semifinálových soubojů odehrát v sobotu i v nižší rakouské lize, kterou hraje SK Hobit Brno. Ten v prvním utkání prohrál pouze o čtyři body 32:36 s týmem Maďarska a šance na otočení stavu tak byla pro brněnské hráče reálná.

V průběhu týdne ale Češi zjistili, že vzniklo nedorozumění mezi koordinátory a místo odvet se bude hrát rovnou o třetí místo. V něm narazili na rakouský RSV Waldhausen. Brněnští hráči v zápase jasně dominovali a svého soupeře porazili vysoko 83:4. "Odjeli jsme do Grazu pouze v pěti lidech. Tím, že nás už nic nesvazovalo, tak byla v týmu pohoda. Hráli jsme dobře, dařilo se nám. Až mě to kolikrát zarazilo," hodnotí utkání trenér SK Hobit Brno Adam Erben. Sezonu v druhé rakouské lize tak Brno zakončilo na třetím místě.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Odboráři vyrazili k sídlu vlády, budou tam protestovat proti reformě penzí

Stovky odborářů a odborářek se dnes dopoledne vypravily z pražské Letné v průvodu k sídlu vlády, aby před ním protestovali proti zvyšování důchodového věku na 68 let, důchodové reformě a nové emisní normě Euro 7. Protestní akci ke Strakově akademii svolal nejpočetnější odborový svaz KOVO. Předáky zklamalo, že kabinet si jejich výhrady v Praze dnes nevyslechne. Má výjezdní zasedání v Jeseníku.

KOVO patří ke svazům Českomoravské konfederace odborových svazů. Tato největší odborová centrála v Česku protest podporuje. Na dnešní akci dorazili i členové z dalších svazů, a to třeba z úřednických či školských odborů. Do Prahy přijeli také odboráři z automobilky z Mladé Boleslavi a Kvasin. Podporu předem vyjádřili i někteří politici.

U Strakovy akademie by měl vystoupit předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš či šéf mimosněmovních sociálních demokratů Michal Šmarda. Pořadatelé očekávají i předsedkyni komunistů Kateřinu Konečnou či šéfa poslanců SPD Radim Fiala. Předáci svazu KOVO uvedli, že zvali i členy vlády. Zklamalo je, že kabinet nezasedá dnes ve svém úřadu. Jsou přesvědčení o tom, že před nimi ministři do Jeseníku ujeli.

Odbory KOVO kritizují případné další zvyšování důchodového věku na hranici 68 let a proti podobě důchodové reformy. Požadují dřívější důchod pro namáhavá povolání. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) odborářům minulý týden řekl, že reformu dosud nezveřejnil a novelu s úpravou dřívějších penzí pro náročné profese předloží letos ve druhém pololetí. Platit by pak měla od roku 2025. Uvedl, že s uzákoněním důchodového věku na 68 letech ve svých návrzích nepočítá. 

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Česko mělo v roce 2021 nejvyšší povinné odvody ze zemí OECD

Česko mělo v roce 2021 nejvyšší odvody na sociální a zdravotní pojištění ze zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Zároveň ale byla složená daňová kvóta, kterou tvoří daňové zatížení společně s povinnými odvody, pod průměrem OECD. Uvádí to aktuální brožura ministerstva financí Státní rozpočet v kostce, jejímž cílem je přiblížit problematiku státního rozpočtu široké veřejnosti.

Odvody na povinné pojistné, které platí zaměstnanci, zaměstnavatelé i osoby samostatně výdělečně činné, dosahovaly v roce 2021 v Česku 16,4 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Na stejné úrovni byly ze zemí OECD také ve Slovinsku. Druhé nejvyšší odvody mělo Slovensko, kde dosahovaly 15,7 procenta HDP, následovalo Rakousko s 15,4 procenta HDP.

Složená daňová kvóta ale byla v roce 2021 v mezinárodním srovnání spíš nižší, když dosahovala 33,8 procenta HDP. Průměr OECD byl 34,2 procenta HDP. Nejvyšší složenou daňovou kvótu ze zemí OECD mělo Dánsko, kde činila 46,9 procenta HDP. Nejnižší byla daňová kvóta v Mexiku, kde dosahovala 16,7 procenta. Ze zemí OECD, které jsou i členy Evropské unie, ji mělo nejnižší Irsko s hodnotou 21,1 procenta HDP.

V letošním roce by složená daňová kvóta v Česku měla dosáhnout 34,5 procenta HDP, a vrátit se tak na úroveň roku 2018. Proti loňsku by měla vzrůst o 1,5 procentního bodu, uvádí publikace Státní rozpočet v kostce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy