Brno hostilo mistrovství ČR v paradrezuře. Zvítězila favoritka Anastasja Vištalová

Veronika Skalecká
20. 7. 2017 23:45
Jezdecký areál Panská lícha v Brně hostil mistrovství České republiky 2017 v drezuře a paradrezuře. Paradrezura byla mezi soutěže nehandicapovaných zařazena na domácím šampionátu druhým rokem. Ve skupině 1 zvítězila favoritka Anastasja Vištalová se svým koněm Dominique 1.
Anastasja Vištalová se svým koněm Dominique 1 zvítězila ve skupině 1.
Anastasja Vištalová se svým koněm Dominique 1 zvítězila ve skupině 1. | Foto: www.jezdci.cz (Josef Malinovský)

Brno - Paradrezuristé se na mistrovství České republiky představili ve třech skupinách, ty jsou rozděleny podle stupně postižení jezdce. Ve skupině 1 závodili jezdci s nejvyšším stupněm postižení, jezdce s nižším stupněm postižení zahrnovala skupina 2, třetí skupinu tvořili nezařazení. Ve skupině 1 byla nejlepší Anastasja Vištalová s Dominique 1, skupinu 2 ovládla Zuzana Fialová s Larinem, mezi nezařazenými si nejlépe vedla Tereza Dubcová s Finnem.

Nyní Anastasju Vištalovou čeká účast na mistrovství Evropy v paradrezuře, které se koná v srpnu v Göteborgu.
Nyní Anastasju Vištalovou čeká účast na mistrovství Evropy v paradrezuře, které se koná v srpnu v Göteborgu. | Foto: Facebook Anastasji Vištalové

Anastasja Vištalová je první Češkou v historii, která se představila v paradrezuře na paralympijských hrách (v loňském roce v Riu), je vítězkou paradrezurního poháru ČR za rok 2016. Nedávno se také dostala do první desítky světového žebříčku jezdců kategorie I, tedy těch s nejtěžším handicapem. Právě Vištalová byla favoritkou domácího šampionátu v paradrezuře.

"Bylo to perfektní. Líbilo se mi, že už druhým rokem soutěžíme se zdravými, což nás posouvá blíž k laické veřejnosti. Líbilo se mi také, že jsme jezdili na velkém obdélníku, na kterém probíhaly hlavní soutěže, takže se tam na nás tím pádem přišlo podívat hodně lidí. To, že tam nedělají žádné rozdíly mezi parasportovci a zdravými, je pro mě tím největším zážitkem," hodnotí průběh a organizaci domácího šampionátu Anastasja Vištalová.

Paradrezuristy, kteří soutěžili ve třech skupinách, čekala na letošním domácím mistrovství tříkolová soutěž. Vištalová naplnila očekávání, s Dominique 1 nenašla ve své skupině přemožitele. Za ní skončila Kristýna Rudolfová s Bajkonurem a Helena Novotná s Quick 2. Druhou skupinu vyhrála Zuzana Fialová s koněm Larino. Druhé místo obsadil Jiří Giogas se Stellou Nerou, třetí pak Jan Rous s Codamem. Mezi nezařazenými si nejlépe vedla Tereza Dubcová s Finnem, druhý byl Vladimír Votřel s Rokosem a opět Jiří Giogas, tentokrát v sedle Lancelota 16.

"Z výsledku mám velkou radost, jsem ráda, že moje výkony jdou stále nahoru, že se zlepšuji. Byla to pro mě taková prověrka před evropským šampionátem. Děkuji všem svým partnerům, všem, kdo mě podporují, celému svému týmu. Bez nich bych nebyla tam, kde jsem. Oni stojí ve stínu jezdce, ale ten by bez týmu, bez podpory nemohl jezdit a závodit," neskrývá Vištalová radost z vítězství a také vděk vůči lidem, kteří ji pomáhají.

Paradrezuristé soutěžili ve třech skupinách podle stupně postižení.
Paradrezuristé soutěžili ve třech skupinách podle stupně postižení. | Foto: www.jezdci.cz (Josef Malinovský)

Nejdůležitější závod letošní sezóny Vištalovou teprve čeká. V srpnu se zúčastní mistrovství Evropy v paradrezuře v Göteborgu. "Mým cílem je umístění, za které bych se nemusela stydět ani já, ani můj tým. Jedu na dobrý pocit - a pokud k tomu bude ještě nějaký pěkný výsledek, pak to bude skvělé," dodává Anastasja Vištalová.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Turecká palba v Idlibu zabila devět lidí na straně Damašku

Síly podporující režim syrského prezidenta Bašára Asada v pondělí přišly o devět bojovníků při tureckém ostřelování v provincii Idlib, kde se nachází poslední syrské pozice džihádistů a povstalců podporovaných Ankarou. Napsala to agentura AFP s odvoláním na Syrskou organizaci pro lidská práva (SOHR). Ofenziva vlády, kterou podporuje Rusko, na severozápadě Sýrie trvá bez přestávky od prosince.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Úřady rozbily síť pašeráků čínských anabolik, zatčeno bylo 21 Slováků

Bezpečnostní složky několika evropských zemí si v posledních dnech došláply na síť překupníků řízenou ze Slovenska, která v Evropě obchodovala se zakázanými anabolickými steroidy vyrobenými v Číně. Oznámila to dnes francouzská policie, která při více než dvouletém vyšetřování sehrála klíčovou roli. Francie byla hlavním odbytištěm nelegálních podpůrných látek, většinu podezřelých ovšem tvoří Slováci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy