Brno hostilo mistrovství ČR v paradrezuře. Zvítězila favoritka Anastasja Vištalová

Veronika Skalecká
20. 7. 2017 23:45
Jezdecký areál Panská lícha v Brně hostil mistrovství České republiky 2017 v drezuře a paradrezuře. Paradrezura byla mezi soutěže nehandicapovaných zařazena na domácím šampionátu druhým rokem. Ve skupině 1 zvítězila favoritka Anastasja Vištalová se svým koněm Dominique 1.
Anastasja Vištalová se svým koněm Dominique 1 zvítězila ve skupině 1.
Anastasja Vištalová se svým koněm Dominique 1 zvítězila ve skupině 1. | Foto: www.jezdci.cz (Josef Malinovský)

Brno - Paradrezuristé se na mistrovství České republiky představili ve třech skupinách, ty jsou rozděleny podle stupně postižení jezdce. Ve skupině 1 závodili jezdci s nejvyšším stupněm postižení, jezdce s nižším stupněm postižení zahrnovala skupina 2, třetí skupinu tvořili nezařazení. Ve skupině 1 byla nejlepší Anastasja Vištalová s Dominique 1, skupinu 2 ovládla Zuzana Fialová s Larinem, mezi nezařazenými si nejlépe vedla Tereza Dubcová s Finnem.

Nyní Anastasju Vištalovou čeká účast na mistrovství Evropy v paradrezuře, které se koná v srpnu v Göteborgu.
Nyní Anastasju Vištalovou čeká účast na mistrovství Evropy v paradrezuře, které se koná v srpnu v Göteborgu. | Foto: Facebook Anastasji Vištalové

Anastasja Vištalová je první Češkou v historii, která se představila v paradrezuře na paralympijských hrách (v loňském roce v Riu), je vítězkou paradrezurního poháru ČR za rok 2016. Nedávno se také dostala do první desítky světového žebříčku jezdců kategorie I, tedy těch s nejtěžším handicapem. Právě Vištalová byla favoritkou domácího šampionátu v paradrezuře.

"Bylo to perfektní. Líbilo se mi, že už druhým rokem soutěžíme se zdravými, což nás posouvá blíž k laické veřejnosti. Líbilo se mi také, že jsme jezdili na velkém obdélníku, na kterém probíhaly hlavní soutěže, takže se tam na nás tím pádem přišlo podívat hodně lidí. To, že tam nedělají žádné rozdíly mezi parasportovci a zdravými, je pro mě tím největším zážitkem," hodnotí průběh a organizaci domácího šampionátu Anastasja Vištalová.

Paradrezuristy, kteří soutěžili ve třech skupinách, čekala na letošním domácím mistrovství tříkolová soutěž. Vištalová naplnila očekávání, s Dominique 1 nenašla ve své skupině přemožitele. Za ní skončila Kristýna Rudolfová s Bajkonurem a Helena Novotná s Quick 2. Druhou skupinu vyhrála Zuzana Fialová s koněm Larino. Druhé místo obsadil Jiří Giogas se Stellou Nerou, třetí pak Jan Rous s Codamem. Mezi nezařazenými si nejlépe vedla Tereza Dubcová s Finnem, druhý byl Vladimír Votřel s Rokosem a opět Jiří Giogas, tentokrát v sedle Lancelota 16.

"Z výsledku mám velkou radost, jsem ráda, že moje výkony jdou stále nahoru, že se zlepšuji. Byla to pro mě taková prověrka před evropským šampionátem. Děkuji všem svým partnerům, všem, kdo mě podporují, celému svému týmu. Bez nich bych nebyla tam, kde jsem. Oni stojí ve stínu jezdce, ale ten by bez týmu, bez podpory nemohl jezdit a závodit," neskrývá Vištalová radost z vítězství a také vděk vůči lidem, kteří ji pomáhají.

Paradrezuristé soutěžili ve třech skupinách podle stupně postižení.
Paradrezuristé soutěžili ve třech skupinách podle stupně postižení. | Foto: www.jezdci.cz (Josef Malinovský)

Nejdůležitější závod letošní sezóny Vištalovou teprve čeká. V srpnu se zúčastní mistrovství Evropy v paradrezuře v Göteborgu. "Mým cílem je umístění, za které bych se nemusela stydět ani já, ani můj tým. Jedu na dobrý pocit - a pokud k tomu bude ještě nějaký pěkný výsledek, pak to bude skvělé," dodává Anastasja Vištalová.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Twitter zavede funkci spropitného celosvětově, platby přijme i v bitcoinech

Internetová sociální síť Twitter se rozhodla rozšířit funkci, která uživatelům umožňuje jednoduše zasílat peníze autorům příspěvků, aby tak ocenili jejich činnost. Funkce spropitného s označením Tip Jar (sklenice na spropitné) bude nově dostupná celosvětově a platby bude přijímat i v bitcoinech. Twitter to oznámil ve čtvrtek. Firma tak chce držet krok s provozovateli jako Patreon, kteří funkci také nabízejí.

Twitter novou funkci od května testoval. Peníze jejím prostřednictvím mohli posílat všichni uživatelé, přijímat je ale byla schopna pouze skupina vybraných uživatelů, která zahrnovala například novináře, experty a zástupce neziskových organizací. Tato skupina by se však měla časem rozšiřovat.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Důvěra v českou ekonomiku opět klesla, firmy trápí zdražovaní materiálů

Důvěra v českou ekonomiku se v září meziměsíčně potřetí snížila, proti srpnu klesla o 2,4 bodu na 96,2 bodu. Zhoršila se u podnikatelů i spotřebitelů. Důvodem pesimismu firem je pokračující nedostatek materiálů a jejich zdražovaní, u spotřebitelů vyvolává obavy zvyšování cen. Na webu o tom v pátek informoval Český statistický úřad (ČSÚ). V meziročním srovnání jsou ale všechny indikátory vyšší.

Zdroj: ČTK
Další zprávy