Přišel o nohy, ale ne o naději. Britský talent se vrátil na stupně vítězů a sní o Le Mans

Radek Vičík Radek Vičík
3. 4. 2018 14:24
Billy Monger po děsivé nehodě dokázal i s protézami místo obou nohou pod koleny uspět v závodě britské Formule 3.
Billy Monger s pohárem za třetí místo v závodě britské formule 3.
Billy Monger s pohárem za třetí místo v závodě britské formule 3. | Foto: Carlin Racing

Oulton Park - Billy Monger býval často zmiňován mezi možnými nástupci britských mistrů světa formule 1 Jensona Buttona a Lewise Hamiltona. Jenže loni v dubnu přišla strašidelná havárie ve Formuli 4, po níž mu lékaři museli amputovat obě nohy pod koleny. Většina jeho vrstevníků by se z toho zhroutila. Ne tak 18letý jezdec, který vzepjal všechny fyzické a psychické síly a o víkendu stál znovu na stupních vítězů.

Není to aprílový vtip, Monger opravdu 1. dubna skončil třetí v úvodním podniku letošního ročního britské Formule 3. Na záludném okruhu Oulton Park se dokázal z pátého místa na startovním roštu posunout ještě o dvě příčky dopředu. To vše s monopostem s upraveným ručním řízením a za téměř zimního sychravého počasí.

"Kdyby mi někdo řekl, že v prvním závodě budu na stupních vítězů, asi bych mu vynadal, že mi lže! Bylo skvělé objevit se v závodním poli britské F3 a bojovat v tak náročném šampionátu. Předvést, že s kluky dokážu udržet krok, je mnohem víc, než co bych kdy mohl chtít," řekl nadšený rodák z jihovýchodní Anglie.

Houževnatý Brit se tak zapsal po bok takových velikánů světa rychlých kol, jako byl dnes už zesnulý Švýcar Clay Regazzoni či stále ještě aktivní pilot Alessandro Zanardi. Oba bývalí závodníci F1 se dokázali - ať už s ochrnutýma nohama, nebo s protézami - po téměř fatálních nehodách vrátit na závodní tratě a Ital Zanardi má dokonce čtyři zlaté medaile z paralympiády.

Děsuplná havárie

Ale cesta na stupně vítězů nebyla vůbec snadná. Monger boural loni 16. dubna na okruhu Donnington Park v rychlosti přes 240 km/h, po nehodě skončil na několik dní v umělém spánku. Tou dobou už jeho krajané Hamilton a Button rozjeli prostřednictvím crowdfundingu velkou mezinárodní sbírku, která jen za první měsíc na podporu mladého pilota vybrala v přepočtu přes 10 milionů korun.

Mongerova vážná havárie ve formuli 4:

Už dva měsíce po havárii byl Monger jedním z VIP hostů čtyřiadvacetihodinovky v Le Mans, kde se svěřil se svým velkým závodnickým snem. Jako člen týmu kvadruplegika (tedy s postižením všech končetin) Frederica Sausseta se chce zúčastnit slavné čtyřiadvacetihodinovky.

Svůdná vidina Le Mans

Prvním testem má být společný start britsko-francouzské posádky v upraveném speciálu Ligier-Honda JS53 v listopadovém vytrvalostním závodě v portugalském Estorilu.

Sausset, který jel v Le Mans už předloni ve speciálu slabší třídy sportovních prototypů LMP2, Mongera oslovil krátce po jeho těžké havárii. "Chtěl jsem mu dokázat svoji podporu, proto jsem ho přizval do svého projektu. Chci, aby se Billy posunul dál a jel i v Le Mans. Když všechno dopadne podle předpokladu, stane se tak v roce 2020," uvedl bývalý závodník, který o končetiny přišel po havárii před šesti lety.

Monger ovšem do té doby nehodlá nijak zahálet. Aktuálně jsou pro něj prioritou boje ve Formuli 3, kde má ovládání plynu i brzdy na volantu. Po třech závodech úvodního podniku šampionátu má celkem 49 bodů a je na průběžné šesté pozici.

Jedna z variant speciálně upraveného Mongerova volantu:

 

Právě se děje

Aktualizováno před 10 minutami

Dívky unesené z internátní školy v Nigérii jsou na svobodě

Ze zajetí bylo propuštěno všech 279 dívek, které minulý týden ozbrojenci unesli z internátní školy ve státě Zamfara na severozápadě Nigérie. S odkazem na sdělení místního guvernéra o tom napsala agentura Reuters

Dívky byly uneseny ze střední školy v Jengebe v noci na pátek. O jejich propuštění nyní na Twitteru informoval guvernér Bello Matawalle a zveřejnil jejich fotografie. O kolik dívek se jedná, v první chvíli neinformoval. Později novinářům řekl, že na svobodě je všech 279 unesených školaček s tím, že nebylo uneseno 317 dívek, jak dříve informovala média. Mluvčí lokálních úřadů Sulaiman Tanau Anka poté podle Reuters vysvětlil, že se už při útoku únosců některým dívkám podařilo uprchnout do lesa a byly následně nalezeny. Zbylých 279 bylo uneseno a všechny jsou nyní na svobodě.

"Díky Bohu! Je mi potěšením informovat o propuštění unesených studentek GGSS Jangebe," uvedl Matawalle. "Vyzývám všechny dobře to myslící Nigerijce, aby se s námi radovali, protože naše dcery jsou nyní v bezpečí," dodal.

V severní Nigérii se kvůli působení ozbrojených milic zhoršila bezpečnostní situace. Dříve za únosy v zemi stáli především bojovníci teroristické organizace Boko Haram, nyní ale stále častěji tuto taktiku využívají ozbrojené zločinecké gangy. Poslední únos dětí byl druhý za necelé dva týdny. V sobotu ozbrojenci propustili 27 dospívajících chlapců, které unesli ze školy v nigerijském státě Niger 17. února.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dálnici D8 ve směru na Německo zablokovala nehoda kamionu. Dva lidé jsou zranění

Dálnici D8 ve směru na Německo zablokovala v úterý ráno nehoda kamionu u tunelu Prackovice zhruba na 58. kilometru. Vůz narazil do čela tunelu, při nehodě byli zraněni dva lidé. Vyplývá to z informací policie a hasičů. Policisté odklánějí dopravu z dálnice ve směru do Německa na exitu 48 Lovosice.

Nehoda se stala kolem 06:00. "Kamion naboural do ostění tunelu ve směru na Německo. Dva lidé byli zraněni," oznámili krajští hasiči na Twitteru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy