Biháry: Chtěl jsem vyhrát bez rozdílu věku, ale tolik jsem nezvedl ani v tréninku

Michal Havelka
1. 12. 2019 20:42
Se zlatou a stříbrnou medailí se z mistrovství světa zrakově postižených v benchpressu vrátil český reprezentant Martin Biháry. Světový šampionát se uskutečnil v egyptské Gize a silák z Českých Budějovic vzepřel vleže činku o váze 175 kg.
Zleva Martin Biháry, vítězný Ukrajinec Olexandr Chernobai a Aleksei Larin z Ruska.
Zleva Martin Biháry, vítězný Ukrajinec Olexandr Chernobai a Aleksei Larin z Ruska. | Foto: Jitka Špetková

Skvělý výkon na světovém šampionátu vynesl českému sportovci první příčku v kategorii masters, ve které neměl konkurenci. Biháry ovšem příliš spokojený nebyl, měl totiž vyšší ambice.

"Chtěl jsem vyhrát závod open bez rozdílu věku," vysvětluje Martin Biháry.

Závod open byl otevřený pro všechny věkové kategorie od juniorů až po masters a právě v absolutním pořadí našel Jihočech přemožitele. Stal se jím Oleksandr Chernobai z Ukrajiny, který zvedl 182,5 kg a českého vzpěrače porazil v přepočtu o 2,3 bodu.

"Bohužel jsem na něho nestačil. Větší váhu se mi ale letos nepodařilo zvednout ani v tréninku. Nevím, jestli jsem mohl víc trénovat, ale je fakt, že jsem tento rok víc bolavý, což může souviset i s věkem," míní Biháry.

V těsném závěsu za českým reprezentantem skončil Rus Aleksei Larin, jenž zvedl stejnou váhu jako Biháry, po přepočtu bodů však skončil třetí.

"Hmotnostní kategorie do 90 kg, ve které jsem závodil, byla ze všech nejsilnější. Vzpěrači v ostatních kategoriích zvedali méně než my. Se svojí váhou jsem mohl soutěžit i v kategorii do 82,5 kg. V té bych byl určitě první, to by ale pro mě nebyla žádná výzva," říká Martin Biháry.

Sportovec z českobudějovického 1. Centra zdravotně postižených Jihočeského kraje ovšem chválí průběh mistrovství světa po organizační stránce. "Egypťani pořádali šampionát vloni poprvé a nebylo to úplně ono. Musím však říct, že tento rok se pořadatelé z loňských chyb poučili a po organizační stránce se hodně zlepšili," chválí organizátory Biháry.

Jeho výkony ocenil i trenér českobudějovického oddílu Jiří Smékal, pod jehož vedením se český reprezentant připravuje.

"Martin si vysokou výkonnost udržuje dlouhodobě i ve svém pokročilejším věku díky poctivému tréninku a dobré životosprávě. Konkurence samozřejmě nespí, ale díky své píli předvádí Martin Biháry stále výkony na světové úrovni," hodnotí vystoupení svého svěřence v Egyptě kouč.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 14 minutami

Dálnici D2 u Lanžhota směrem na Slovensko uzavřela nehoda

Na dálnici D2 u Lanžhota ve směru na Slovensko se nad ránem stala nehoda dodávky a nákladního auta a dálnice byla přes dvě hodiny neprůjezdná, nyní je již průjezdná alespoň jedním pruhem.

Policisté dopravu odkláněli na sjezdu na Břeclav přes město a přes Lanžhot. Nehoda si podle mluvčí záchranky vyžádala jen jedno lehké zranění, řekla její mluvčí Hedvika Kropáčková.

"Na místě jsme ošetřili jednoho muže s poraněnou rukou, jeho stav nevyžadoval ani převoz do nemocnice," doplnila Kropáčková. Podle mluvčího policie Petra Zámečníka se pravděpodobně řidič dodávky nevěnoval dostatečně řízení a zezadu narazil do nákladního auta s přívěsem. "Přívěs se překlopil na zem a dálnici zablokoval," popsal situaci.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Novozélandští potápěči hledají poslední dvě oběti sopky

Policejní potápěči znovu začali prohledávat vody blízko novozélandského ostrova White Island, kde v pondělí vybuchla sopka. Cílem je najít dvě zbývající těla obětí výbuchu, uvedla novozélandská policie. Nejméně jedno tělo bylo spatřeno ve vodě a záchranáři se v sobotu na ostrov nevrátí, uvedl server BBC.

V pátek se při vysoce rizikové operaci podařilo z ostrova dostat šest těl, která byla poslána k identifikaci do Aucklandu. Při erupci podle současných zpráv zemřelo 14 osob, kolem 20 osob zůstává v intenzivní péči v nemocnici kvůli těžkým popáleninám.

před 1 hodinou

Rakouští protiteroristé zneškodnili splašenou krávu. Je to tu jak na Divokém západě, tvrdí ochránci

Údiv v Rakousku vyvolal zásah protiteroristické policejní jednotky, která tento týden zneškodnila splašenou krávu. Ochránci zvířat mluví o praktikách jako na Divokém západě.

Kráva ve vsi Matrei am Brenner zdivočela při nakládání na auto, které ji mělo odvézt na porážku. Porazila a zranila přitom jistého muže a pak prchla na blízké železniční koleje. Majitel se snažil agresivní zvíře odchytit a když se to nepovedlo, zavolali lidé policii.

Na místo dorazili členové protiteroristické jednotky Cobra, kteří byli zrovna nedaleko se svým vrtulníkem, a když kráva přešla z kolejí na louku, větším počtem výstřelů ji usmrtili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy