Basketbalisté na vozíku se připravují na evropský šampionát

sul
13. 6. 2019 7:41
Mistrovství Evropy divize C basketbalistů na vozíku, které je na přelomu července a srpna v Bulharsku, se pomalu blíží. Česká reprezentace se proto naplno věnuje přípravě. Zatím poslední soustředění absolvovali hráči v Českých Budějovicích. Podle trenéra národního týmu Jaroslava Mence, je důležité především to, aby se sehráli.
I takhle vypadá basketbal na vozíku. Na fotce pardubický Miroslav Šperk.
I takhle vypadá basketbal na vozíku. Na fotce pardubický Miroslav Šperk. | Foto: WBS Pardubice

České Budějovice - "Trénovali jsme dva dny. Myslím, že teď, když už hráčům v klubu skončila sezona, je každá tréninková jednotka velkým přínosem," vysvětluje Menc. V národním týmu jsou basketbalisté ze všech pěti českých klubů, proto je důležité, aby se sportovci během přípravy sehráli. "Nejpodstatnější je, aby si na sebe zvykli. V sezoně se maximálně potkávají v jiných dresech a proti sobě," dodává.

Hráči na soustředění absolvují vždy tři bloky po dvou nebo třech hodinách. "Tréninky nejsou jen o fyzičce, i když si myslím, že si hráči dávají do těla dost. Věnujeme se opravdu především té souhře. Tomu, aby o sobě všichni na hřišti věděli, časování přihrávek i pohybu na hřišti," popisuje způsob přípravy Menc.

Účast na mistrovství Evropy bude pro některé reprezentanty novou zkušeností. V týmu je mnoho mladých sportovců. "V Čechách jsme podřídili všechno tomu, aby se nastartovala generační výměna hráčů. Veškeré úsilí se věnovalo mladým, perspektivním basketbalistům. Ve stávajícím výběru jsou asi tři ostřílení matadoři, jinak to jsou vesměs všechno mladíci, kteří teprve budou sbírat zkušenosti na mezinárodní scéně."

Jakub Thieme a Filip Pospíšil při reprezentačním tréninku basketbalistů na vozíku.
Jakub Thieme a Filip Pospíšil při reprezentačním tréninku basketbalistů na vozíku. | Foto: Czech Wheelchair Basketball Association

Za necelé dva týdny, o víkendu 21. - 23. června, čeká basketbalisty další kemp, tentokrát ve sportovním centru v Nymburku. Tam budou kromě reprezentace trénovat i úplní nováčci, kteří mají chuť si sport vyzkoušet nebo s ním teď začali. "Mám přihlášených asi dvanáct úplně nových tváří. Chtěl bych to pojmout tak, aby se mohli spřátelit a seznámit se zkušenými hráči, a i oni jim byli schopni předat nějaké své poznatky."

Trénink basketbalistů na vozíku.
Trénink basketbalistů na vozíku. | Foto: Czech Wheelchair Basketball Association

Kromě soustředění v Nymburku pak na národní tým čekají ještě dvě akce. "Jednáme teď s maďarským svazem a pravděpodobně o víkendu před odletem na šampionát odehrajeme přátelská utkání v Maďarsku. O čtrnáct dní dřív bychom si pak měli zahrát s některými hráči z Rakouska," popisuje nadcházející plány Menc.

Přátelská utkání s maďarským výběrem by byla i dobrou přípravou na mistrovství. Kromě Bulharska a Portugalska mají Češi ve skupině právě i reprezentaci Maďarska. "Mezi námi velká rivalita není, takže to není nic proti ničemu, když si spolu zahrajeme těsně před šampionátem. Dříve jsme hráli i s Portugalskem, takže vím, co od nich čekat. Jediná velká neznámá je pro nás Bulharsko. Nějaké informace se nám samozřejmě podařilo získat, takže alespoň tušíme, co od nich můžeme čekat," uzavírá Menc.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Chci, aby bylo Česko lídrem v inovacích, řekl Babiš v New Yorku

Česká republika chce být zemí budoucnosti a stát se tím, kdo v inovacích udává tón. V New Yorku to na fóru Concordia Summit, které se koná jako doprovodná akce k Valnému shromáždění OSN, prohlásil český premiér Andrej Babiš. "Jako jedna z nejvíce industrializovaných zemí v Evropě se musíme soustředit na inovace, abychom zajistili naši konkurenceschopnost," řekl Babiš. Zmínil, že národní strategie je založena na devíti tematických pilířích od podpory prostředí, které umožní vznik nových podniků, přes podporu vzdělání a výzkumu po digitalizaci a technologický rozvoj.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 52 minutami

Jandová dojela v časovce juniorek na 25. místě, Vacek 42.

Mathias Vacek skončil v časovce juniorů na mistrovství světa v silniční cyklistice v britském Harrogate na 42. místě a další český jezdec Pavel Bittner dojel na 53. pozici. Z triumfu se radoval Ital Antonio Tiberi, který zvládl 27,6 kilometru dlouhou trať za 38:28,25 minuty.

V kategorii juniorek obsadila Veronika Jandová 25. místo a Kristýna Burlová skončila na 37. pozici. Zlato získala Ruska Ajgul Garejevová, jež 13,7 kilometru absolvovala za 22:16 minuty.

před 53 minutami

Novým mluvčím Evropské komise bude Francouz Eric Mamer

Novým hlavním tiskovým mluvčím Evropské komise (EK) bude Francouz Eric Mamer, který na různých pozicích ve vrcholném orgánu unijní exekutivy pracuje 25 let. Mediálním poradcem budoucí předsedkyně EK Ursuly von der Leyenové se stane její dlouholetý německý spolupracovník Jens Flosdorff.

Ten je v současnosti mluvčím týmu, který připravuje nástup von der Leyenové do čela komise. V posledním desetiletí byl německé političce po boku během jejího působení v roli ministryně obrany i na ministerstvu práce a sociálních věcí.

Mamer momentálně pracuje jako ředitel pro hospodářskou soutěž v průmyslové sekci komise. Předtím vystřídal v EK několik řídících pozic a byl mimo jiné zástupcem ředitele kabinetu komisaře Günthera Oettingera.
Mamerovou zástupkyní bude Rumunka Dana Spinantová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy