Basketbalisté na vozíku na medaili nedosáhli. Mladí nováčci ale nezklamali

sul
9. 8. 2019 9:12
Reprezentace Portugalska zničila českému týmu sen o medaili z mistrovství Evropy v basketbalu na vozíku. Národní celek s ní v boji o bronz prohrál 56:68 a na „céčkovém“ šampionátu skončil čtvrtý. Trenér Jaroslav Menc ale z výsledku zklamaný není. Pro tým složený především z mladých nováčků to jsou podle něj cenné zkušenosti. Češi získali ale i individuální ocenění. Do all stars týmu vybrali trenéři ostatních zemí hráče Miroslava Šperka.
Zkušení hráči radili nováčkům během zápasů.
Zkušení hráči radili nováčkům během zápasů. | Foto: Jaroslav Menc

Do turnaje vstoupili Češi skvěle. Nejprve ve skupině porazili výběr domácích Bulharů 46:37 a potom si poradili i s maďarskou reprezentací 60:30. V obou zápasech dostali prostor na hřišti všichni hráči.

"Bulhaři měli neuvěřitelnou motivaci, hlavně hráli ve fantastické kulise domácích fanoušků. Ta atmosféra byla skvělá," popisuje trenér Menc. Díky těmto dvěma výhrám měl národní tým už jistý postup ze skupiny.

V té ale odehrál ještě poslední zápas s Portugalskem, ve kterém prohrál 52:77. "Na hřišti se opět vystřídali všichni hráči. Tím, že jsme měli už zajištěný postup, tak jsme nechtěli, aby se někdo zranil nebo utavil. To se možná projevilo i na větším rozdílu ve výsledném skóre," vysvětluje Menc.

Zároveň ale dodává, že tým chtěl hlavně pošetřit síly na odpolední utkání se Srbskem, které vyhrálo druhou základní skupinu.

V semifinálovém zápase ale Češi nakonec o sedm bodů na Srby nestačili a po výsledku 58:65 je čekal boj o třetí místo. "Srbové jsou poměrně vyspělý tým. Jsou tam hráči, kteří hrají pravidelně v zahraničních klubech. Dokázali na nás najít recept a porazit nás. Z toho jsme trochu zklamaní byli," lituje Jaroslav Menc.

V "zápase o všechno" vsadil trenér především na zkušené basketbalisty. Hráči střídali pouze na nezbytně nutnou dobu. Ani to ale nestačilo k tomu, aby si Češi ze šampionátu odvezli medaili. S Portugalskem prohráli i podruhé, tentokrát výsledkem 56:68.

Basketbalisté teď mají přibližně dva týdny na odpočinek, potom jim opět začne příprava. Hned v září už totiž odehrají první kola Českého poháru. Trenér Menc chce ale pokračovat i v reprezentačních soustředěních.

"Kempy jsou důležité k tomu, aby hráči z jednotlivých klubů trénovali spolu. Aby vylepšili fyzičku, dovednosti i souhru v týmu. Pokračovat v tom budeme v měsíčních intervalech, maximálně dvouměsíčních," plánuje. V jednání jsou podle něj taky turnaje v zahraničí.

 

Právě se děje

Další zprávy