Badminton je novým paralympijským sportem. Premiéru bude mít už příští rok v Tokiu

Tomáš Čorej
10. 11. 2019 22:00
Program paralympijských her, které příští rok v Tokiu dozná řady změn. Zůstane na něm dvaadvacet sportů, ale součástí programu již nebude jachting ani sedmičkový fotbal. Naopak novinkou je vedle taekwonda také zařazení para badmintonu.
Lukáš Šembera začal s para badmintonem před dvěma lety. Trénuje tříkrát týdně a účastnil se i mezinárodního turnaje na Mallorce.
Lukáš Šembera začal s para badmintonem před dvěma lety. Trénuje tříkrát týdně a účastnil se i mezinárodního turnaje na Mallorce. | Foto: Ladislav Hájek

Součástí paralympijského programu bude v Tokiu poprvé v historii badminton určený zdravotně hendikepovaným hráčům. To potvrzuje vzestupný trend nárůstu popularity tohoto sportu.

Para badminton byl na mezinárodní scéně premiérově představen před třiceti lety, když využil vlnu popularity, kterou badminton získal díky zařazení do olympijského programu v Barceloně roku 1992. Zdravotně hendikepovaní  badmintonisté poprvé změřili síly na mistrovství světa v Nizozemsku v roce 1998, ale oficiální součástí Světové badmintonové federace BWF se stal para badminton až třináct let poté.

Handicapovaní badmintonisté soutěží podobně jako nehendikepovaní sportovci v mužských i ženských dvouhrách a čtyřhřách a smíšené čtyřhře.

Podle hendikepu jsou rozděleni do šesti kategorií - na vozíčkáře s vážným poškozením (WH1), vozíčkáře s méně vážným poškozením (WH2), stojící s handicapem dolních končetin (SL3 a SL4) a stojících s poškozením horní končetiny (SU5) se stojícími nízkého vzrůstu (SS6).

Stejně jako v klasickém badmintonu se hrají jednotlivé zápasy na dva vítězné sety do jednadvaceti bodů. Výška sítě je také identická, menší modifikace se týkají rozměrů hřiště. Ve dvouhře para badmintonisti v kategoriích WH1, WH2 a SL4 hrají své duely pouze na polovině kurtu.

Šembera před havárií závodil na motocyklu. Než vzal raketu do ruky, hrál závodně basketbal vozíčkářů.
Šembera před havárií závodil na motocyklu. Než vzal raketu do ruky, hrál závodně basketbal vozíčkářů. | Foto: Ladislav Hájek

Tomuto sportu dominují především Jižní Korea, Velká Británie a Indie, ačkoli silnou tradici si badminton vybudoval i v Thajsku či v Malajsii. Z roku na rok se však těší stále větší oblibě na celém světě. "Dnes se hraje ve více než sedmdesáti zemích na pěti kontinentech," říká pro aktualne.cz Tomáš Voves, trenér para badmintonu z klubu Badminton Sharks Brno.

"V České republice se trénuje para badminton na třech místech, šestý rok v Brně, kde je sedm hráčů a od letošního roku také v Českých Budějovicích, kde trénuje jeden badmintonista a v Ostravě dva. Zaměřujeme se na obě kategorie vozíčkářů. Kvalifikační kritéria jsou však pro Tokio nastavena nesmírně přísně, a tak v akci bohužel nebudeme mít žádného českého reprezentanta," pokračuje.

Zbyněk Sýkora v akci.
Zbyněk Sýkora v akci. | Foto: Michaela Sýkorová

V současnosti je naším najzvučnejším jménem Lukáš Šembera, který se loni jako hráč kategorie WH1 zúčastnil svého prvního mistrovství Evropy ve Francii, kde obsadil 13. místo ve čtyřhře a 19. místo ve dvouhře. "Lukáš právě startuje na světovém turnaji Victor Denmark Para Badminton International. Věříme, že se k němu budou postupně přidávat i další hráči."

A jaké jsou české para badmintonové vyhlídky do budoucna? "Šance kvalifikovat se na další paralympijské hry se bude odvíjet od kvót na další hry. Je potřeba usilovat o rozšíření členské základny, pracovat nadále s českými hráči ve spolupráci se zahraničními tréninkovými skupinami jako doposud a zřejmě budeme potřebovat silnější podporu, protože očekáváme širší reprezentační tým na světových turnajích i mistrovství Evropy 2020," dodal Voves.

 

Právě se děje

Další zprávy