To by se v Česku nestalo! V Londýně fandí handicapovaným atletům 30 000 fanoušků

Paralympijské mistrovství světa je v plném proudu.
Olympijský stadion Londýn hostí tento týden mistrovství světa handicapovaných atletů.
Zatím nejlepší český výsledek si připsal Radim Běleš, který skončil v hodu kuželkou pátý.
Ve stejné soutěži skončil někdejší muž roku Martin Zach devátý.
Běžkyně na 200 metrů Tereza Titěrová si zlepšila osobní maximum a postoupila do finále.
Foto: Zlata Vostrá
Zlata Vostrá
18. 7. 2017 11:19
Podívejte se na reportážní fotogalerii z mistrovství světa handicapovaných atletů, které tento týden hostí Londýn.

Londýn - Mistrovství světa handicapovaných atletů v Londýně je v plném proudu. Čeští atleti mají za sebou několik podařených výkonů, ale stále jim zatím unikají cenné kovy, pro které si na šampionát přijeli. Přesto si nenechávají kazit náladu a naopak si velice cení podpory, kterým se handicapovaným sportovcům v hlavním městě Spojeného království dostává.

Bezpečnost především

Londýn má za sebou sérii několika různých útoků. I z těchto důvodů je v okolí olympijského stadionu zvýšená koncentrace strážců pořádku. Každá pěší zóna vedoucí k silnici je přerušena ocelovými sloupy, které lze vidět i na začátcích a koncích mostů. U vstupů probíhají klasické prohlídky osobních věcí návštěvníků a na stadionu se stále pohybuje několik psovodů se psy cvičenými na výbušniny.

Přísná opatření ale rozhodně fanoušky neodradila. Na sobotní a nedělní dopolední program bylo zaplněno téměř celé první patro olympijského stadionu a zejména večerní program měl fantastickou diváckou kulisu.  

"To by se v Česku nestalo," prohlásila za všechny dvojnásobná paralympijská medailistka Eva Kacanu, když se zasněně rozhlédla po stadionu. Faktem totiž je, že v tuzemsku jsou handicapovaní atleti zvyklí především na povzbuzování rodiny a kamarádů při závodech. Nyní jejich výkony podle oficiálních informací sleduje více než třicet tisíc fanoušků.

Olympijský stadion zaplaví školáci

Organizátoři potvrdili, že se bude jednat o nejnavštěvovanější šampionát paralympijských sportů v historii. K vysoké návštěvnosti si dopomůže i díky speciálnímu programu, který je připraven na začátek pracovního týdne.

Desetitisíce školáků, členů sportovních, zájmových a dalších kroužků dostaly vstupenky, aby pomohli naplnit stadion. Na pondělní dopolední program se tak poprvé za mistrovství otevřelo i druhé patro olympijského stadionu. Atmosféra byla opět ohromující, ačkoliv se jednalo z většiny o dětské diváky.

Češi jsou medailím na dohled

Čeští atleti, vychvalující si nejen britské diváky, mají za sebou slušné výkony. Ve finále hodu kuželkou obsadil páté místo osobním rekordem Radim Běleš.

Dálkařka Veronika Skuhrovská si rovněž zlepšila osobní maximum ve finále skoku do dálky a skončila osmá. Další svoje nejlepší umístění zaběhly běžkyně na 200 metrů Kateřina Husáková a Tereza Titěrová. Obě reprezentantky postoupily do finále. Česká výprava je velkou konkurencí světovým špičkám. Nachází se zde ale propastný rozdíl v podpoře státu.

"Zatímco indičtí atleti strmě stoupají svými výsledky vzhůru, protože mají od státu speciální program podpory, naši závodníci se musí věnovat práci. A ve svém volnu trénují. Aby se mohli zúčastnit tohoto mistrovství, museli si z poloviny hradit náklady. Tedy čtyřicet tisíc šlo z našich peněženek," prozrazuje detaily Kacanu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 14 minutami

Ministerstvo neodhalilo chyby v zakázkách Horské služby a CzechTourism, uvedl Nejvyšší kontrolní úřad

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) neodhalilo chyby v zakázkách Horské služby ČR a agentury CzechTourism za skoro 100 milionů korun. Vyplývá to ze zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Ministerstvo podle něj dostatečně nekontrolovalo hospodaření organizací. NKÚ prověřoval zakázky z doby, kdy m ministerstvo vedly ministryně za hnutí ANO Karla Šlechtová a Klára Dostálová. Kvůli podezřelým zakázkám CzechTourism policie stíhá několik lidí. Současný ministr Ivan Bartoš (Piráti) v reakci na kontrolu uvedl, že MMR v řízení organizací selhávalo. Bartoš proto nařídil interní audity a změnil strukturu vedení ministerstva.

Nejvyšší kontrolní úřad prověřoval hospodaření centrály cestovního ruchu CzechTourism, Horské služby ČR a Centra pro regionální rozvoj ČR, které spadají pod MMR, v letech 2015 až 2020. U Centra pro regionální rozvoj nezjistil žádné nedostatky, ale u ostatních dvou organizací odhalil pochybení v zakázkách i v kontrole hospodaření ze strany ministerstva.

Horská služba ČR chybovala v devíti z deseti zakázek, které kontroloři prověřili. Například nezrušila zadávací řízení, ve kterých byla podána pouze jedna nabídka, nebo dokonce s vybraným uchazečem uzavřela kupní smlouvu ještě před uplynutím lhůty pro podání námitek proti tendru. Tyto nedostatky vyhodnotil NKÚ jako porušení rozpočtové kázně celkově za zhruba 96,5 milionu korun.

U CzechTourismu zjistil NKÚ nedostatky u 19 z 60 kontrolovaných zakázek. Organizace třeba porušila zákon tím, že zaplatila dodavateli za služby, aniž s ním uzavřela písemnou smlouvu. Také opakovaně prodlužovala smlouvu na ostrahu svého sídla, a to prostřednictvím sedmi dodatků celkem o 45 měsíců. Zaplatila za to 2,3 milionu. Porušení rozpočtové kázně u CzechTourism vyhodnotil NKÚ na 2,97 milionu korun. Od roku 2019 také policie stíhá několik lidí kvůli údajné korupci a manipulaci se zakázkami CzechTourism. Ve vedlejší větvi kauzy policisté prověřovali i bývalou ministryni pro místní rozvoj Dostálovou, ale tuto větev případu nakonec odložili.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Drony objevily v Českém Švýcarsku šest míst s vyšší teplotou, hasiči je prolévají vodou

Drony opět našly v Českém Švýcarsku šest míst se zvýšenou teplotou u Pravčické brány, Gabrieliny stezky a Borového dolu. Místa prolévají hasiči vodou. Na twitteru o tom v pondělí ráno informoval mluvčí ústeckých hasičů Lukáš Marvan. Noc podle něj byla klidná.

Poslední hašené území si správa národního parku, kde se 24. července rozhořel nejrozsáhlejší lesní požár v České republice, převzala v pátek odpoledne. Hasiči už od počátku minulého týdne postupně opouštěli České Švýcarsku, vystřídalo se jich tam zhruba šest tisíc.

Předané oblasti hlídají dobrovolní hasiči, které si zajistila správa. Na Mezní Louce, kde vznikla provizorní zbrojnice, je 40 profesionálních hasičů. Marvan v pondělí sdělil, že se střídají po 24 hodinách.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Epidemie koronaviru v Česku stále zpomaluje, za neděli přibylo 277 pozitivních lidí

V neděli přibylo v Česku 277 potvrzených případů koronaviru. Je to stejný počet jako před týdnem. Méně se ale testovalo, pozitivita tak byla u všech třech typů testů vyšší. V nemocnicích stále zůstává více než 800 hospitalizovaných. Za posledních sedm dní připadá na sto tisíc obyvatel 117 nakažených, takzvané incidenční číslo se proti sobotě nezměnilo, vyplývá z údajů ministerstva zdravotnictví.

Od konce července epidemie v zemi zpomalovala, o víkendu se ale mezitýdenní pokles nových případů zastavil. V sobotu přibylo asi o desetinu případů více než před týdnem. Víkendové nárůsty bývají pravidelně nejnižší z celého týdne, protože je nejmenší zájem o testování.

Zdroj: ČTK
Další zprávy