Alpští paralyžaři přivezli z Evropského poháru v Itálii šest medailí

Anna Kulíšková
4. 2. 2018 15:04
Zrakově postižený lyžař Patrik Hetmer si na Evropském poháru v italském středisku Sella Nevea nenechal ani v jednom závodě ujít stupně vítězů a ukázal, že má před paralympiádou slušnou formu. Ostatním lyžařům už se tak dobře nevedlo. Anna Pešková sice také dosáhla na pódiová umístění, ale výkonnostně zatím za nejlepšími závodnicemi zaostává. Největší smůlu měl Miroslav Lidinský, kterému po prvním startu praskla protéza a dále už lyžovat nemohl. Lyžaři v Itálii absolvovali dva závody super-G a jeden obří slalom. Poslední den byl totiž kvůli nepříznivému počasí plánovaný druhý obří slalom zrušen.
Tým zrakově postižených lyžařů na Evropském poháru.
Tým zrakově postižených lyžařů na Evropském poháru. | Foto: Anna Pešková

Sella Nevea - Čeští handicapovaní lyžaři se po zrušeném světovém poháru ve Francii nemohli dočkat ostrého startu. S úvodním super obřím slalomem nebyl však spokojený téměř nikdo z českých reprezentantů, přesto se někteří z nich dostali až na stupně vítězů.

Závodní trať byla poměrně těžká, členitá, s ostrými zatáčkami a převážně prudkými pasážemi. Mezi zrakově postiženými skončil Patrik Hetmer na třetím místě, Tadeáš Kříž na šestém místě a Anna Pešková obsadila druhou příčku.

V kategorii stojících byl Miroslav Lidinský šestý a Tomáš Vaverka sedmý. Pro Lidinského, lyžaře s podkolenní amputací, to byl zároveň poslední start v Sella Nevea, protože se mu u protézy roztrhlo chodidlo. Tato speciálně postavená lyžařská protéza nešla na místě opravit a Lidinský už se tedy na lyže nepostavil.     

Třetí místo pro Patrika Hetmera a jeho traséra Miroslava Máčalu.
Třetí místo pro Patrika Hetmera a jeho traséra Miroslava Máčalu. | Foto: Anna Pešková

"Ve druhém závodě už jsme se cítili mnohem lépe, naše jízda už nějak vypadala," uvedl Patrik Hetmer, který skončil opět na třetím místě. Zlepšil se pátý Tadeáš Kříž, který na to, že závodí teprve druhou sezónu, předvádí pěkné výkony a s každým startem jde nahoru. " Se svým výkonem jsem spokojený. Jsem rád, že jsme po závodě mohli ve stejné trati jezdit tréninkově, protože příležitost trénovat super-G dostaneme málokdy," uvedl Kříž.

Anna Pešková byla z obou superobřích slalomů zklamaná: "Je znát, že nemáme naježděno. Tady se ukázalo, že na prudkém kopci při větší rychlosti se necítím jistě, a když se mi trasérka trochu vzdálí a já nevím, kde přesně točit, nejsem schopna dále pokračovat a musím brzdit."  V kategorii stojících obsadil Tomáš Vaverka opět sedmé místo.

Anna Pešková se svou trasérkou Michaelou Hubačovou.
Anna Pešková se svou trasérkou Michaelou Hubačovou. | Foto: Anna Pešková

Ještě lepší výkony předváděli čeští reprezentanti v obřím slalomu. Patrik Hetmer s trasérem Miroslavem Máčalou zajeli výborně první kolo, když za prvním Francouzem Deleplacem zaostávali o pouhé dvě setiny sekundy. Ve druhém kole se jim sice nepodařilo atakovat první příčku, nicméně s jistotou brali zasloužené stříbro. Tadeáš Kříž skončil na pátém místě, Anna Pešková získala bronz a Tomáš Vaverka byl šestý.  

Další závody čekají české reprezentanty 17.-18. února, kdy se představí na MČR v Rokytnici nad Jizerou.     

 

Právě se děje

Další zprávy