Začíná MS handicapovaných sjezdařů, národní tým se musí obejít bez zraněné hvězdy

Anna Kulíšková
20. 1. 2019 22:06
Zahájení lyžařské sezóny nebylo pro české handicapované lyžaře ideální. Z kraje podzimu bránil přípravě nedostatek sněhu na ledovcích i nepříznivé počasí. Úvodní závody Evropského poháru se rušily a čárou přes rozpočet byly i zdravotní problémy.
Tadeáš Kříž společně s trasérem Radimem Nevrlým.
Tadeáš Kříž společně s trasérem Radimem Nevrlým. | Foto: Marek Dušek

Před začínajícím světovým šampionátem v Kranjské Goře ve Slovinsku, čeští lyžaři bilancovali dosavadní přípravu a příliš spokojeni nebyli. První zářijové soustředění museli kvůli nedostatku sněhu zrušit a ani další tréninky neprobíhaly za příhodných klimatických podmínek.

Velkou ztrátou pro český tým je výpadek zrakově handicapovaného lyžaře Patrika Hetmera. Toho při říjnovém tréninku na Hintertuxu sužovaly bolesti, načež mu byla zjištěna cysta na slezině. Nyní je po operaci a doufá v rychlou rekonvalescenci.

Lyžaři na monoski, Pavel Bambousek s Petrem Drahošem, se v říjnu kromě tréninkového kempu na ledovci připravovali také v hale - v holandském Landgraafu byly na úvod závodní sezóny na programu čtyři slalomy. Dva v rámci WPAS (nejnižší úroveň mezinárodních závodů, kterých se mohou zúčastnit závodníci bez FIS bodů) a dva slalomy Evropského poháru. Nikdo z Čechů tu sice nedosáhl na body do EP, nicméně trénink to byl kvalitní a závodníci se dočkali prvního srovnání se soupeři.

V prosinci se kompletní tým (kromě nemocného Hetmera) sešel v Rakousku na Pitztale, kde se tradičně konaly závody Evropského poháru a mezinárodní mistrovství Německa. Z plánovaného programu se odjel pouze obří slalom, ve kterém byla Anna Pešková pátá a Tadeáš kříž sedmý.

Miroslav Lidinský byl limitován zraněním z konce loňské sezóny, kvůli kterému vynechal i podzimní přípravu. Na jistotě mu nepřidaly ani problémy s lyžařskou protézou, které řešil den před závodem. Přesto dokázal zabojovat a v náročných podmínkách dojel, ze čtyřicítky startujících ve své kategorii, na 26. místě. Kategorie sedících, do které patří Bambousek a Drahoš byla kvůli stále se zhoršujícímu počasí zrušena. Ve zbývajících dnech, kdy se měl jet slalom, 2x super-G a další obří slalom, nebylo možné kvůli počasí a velkému množství nového sněhu závody uspořádat.

Pavel Bambousek.
Pavel Bambousek. | Foto: Marek Dušek

"Je to škoda, Pitztalské závody jsou vždy takovým vstupem do závodní sezóny, příležitostí získat více jistoty a sebevědomí, což naši závodníci při nedostatku kvalitních tréninkových podmínek potřebují," uvedl trenér zrakově postižených lyžařů, František Dostálek.

Zklamaní lyžaři se pak přesunuli na Evropský pohár do Svatého Mořice, kde je čekalo slunečné a mrazivé počasí a skvěle připravená závodní pista, kterou si pochvalovala i Anna Pešková: "Zazávodit si tady, byl pro mě zážitek. Už jen proto, že se tu před pár dny jel svěťák žen. Mořic je nádherné středisko, závody byly ze strany Švýcarů perfektně zorganizované, škoda, že jsem druhý obří slalom nedokončila. Po tom prvním jsem byla ráda, že mám dojetá obě kola a další den jsem se chtěla zlepšit."

Příliš spokojený se svým výkonem nebyl ani další ze zrakově handicapovaných lyžařů, Tadeáš Kříž: "V Mořici nedopadl ani jeden závod obřího slalomu nijak dobře. V každé jízdě jsem udělal nějakou výraznou chybu."

Tým zrakově handicapovaných lyžařů.
Tým zrakově handicapovaných lyžařů. | Foto: Archiv: Michaela Hubačová

Přesto sedmým místem v obřím slalomu dosáhl na body do celkového hodnocení Evropského poháru a na stejné příčce skončil i v technicky náročném slalomu. Pavel Bambousek byl v obřím slalomu třináctý, zbylé dva závody nedokončil a Petr Drahoš skončil desátý ve slalomu a čtrnáctý v obřím slalomu.

Začátkem ledna se tým zrakově postižených lyžařů připravoval společně se slovenskými kolegy v Jasné v Nízkých Tatrách. "Týdenní trénink na Slovensku byl skvělý. Podmínky, co slovenští závodníci mají, jim závidím a jsem rád, že jsem se na jejich soustředění mohl připojit. Byla to kvalitní příprava před mistrovstvím světa," pochvaloval si Kříž.

Nyní se již čeští lyžaři připravují v Kranjské Goře, dějišti právě začínajícího mistrovství světa.

Anna Pešková společně s trenérem Františkem Dostálem na soustředění.
Anna Pešková společně s trenérem Františkem Dostálem na soustředění. | Foto: Michaela Hubačová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Zeman jmenuje Balaše ministrem školství ve středu, v úterý se s ním sejde, řekl Fiala

Prezident Miloš Zeman ve středu jmenuje ministrem školství poslance hnutí STAN a ústavního právníka Vladimíra Balaše. V úterý se s ním sejde. Po pondělní schůzce s prezidentem na zámku v Lánech to novinářům řekl premiér Petr Fiala (ODS).

Místo ministra školství se uvolní na konci června, kdy hodlá rezignovat dosavadní šéf resortu Petr Gazdík (STAN). Podle Fialy už Gazdík demisi k 30. červnu podal. Ministr slíbil odstoupit kvůli kontaktům s obviněným podnikatelem Michalem Redlem z kauzy Dozimetr. Balaše do čela ministerstva navrhlo hnutí STAN, premiér se s kandidátem sešel dnes odpoledne.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Policie obvinila řidiče kamionu kvůli srážce s vlakem na přejezdu ve Šluknově

Řidiče kamionu, který minulý týden zůstal stát ve Šluknově na železničním přejezdu a střetl se na něm s osobním vlakem, policie obvinila z obecného ohrožení z nedbalosti. Při nehodě utrpělo pět lidí zranění, dva lidé byli s lehkým zraněním ošetřeni v nemocnici. V případě prokázání viny hrozí 23letému cizinci až pětileté vězení. V tiskové zprávě to v pondělí uvedla policejní mluvčí Eliška Kubíčková.

Vlak se s nákladním autem střetl ve čtvrtek, ve vlaku cestovalo deset lidí. "Mladý řidič kamionu vjel na železniční přejezd, patrně nezvládl nákladní vozidlo vytočit do ulice Sukova a návěsem kamionu zůstal stát na železničním přejezdu, na kterém se spustila zvuková a světelná signalizace zabezpečovacího zařízení. Následně se střetl návěs nákladního vozidla s osobním motorovým vlakem, jedoucím ze směru z Dolní Poustevny do Rumburku," uvedla Kubíčková. Tragédii zřejmě zabránil strojvedoucí, který stačil zabrzdit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy