Kisý je poprvé v kariéře mistrem světa ve vrhu koulí. Pomohl mu úspěšný protest

sul
11. 11. 2019 21:48
Česká výprava na mistrovství světa v paraatletice v Dubaji slaví první medaili. A rovnou zlatou. Postaral se o ni handicapovaný atlet Aleš Kisý, kterému pokus do vzdálenosti 7 metrů 93 centimetrů zajistil první místo ve vrhu koulí. Své vítězství slavil ale až se zpožděním. Po skončení závodu totiž figuroval ve výsledkové listině na čtvrté příčce.
Koulař Aleš Kisý (vpravo) získal na světovém šampionátu v Dubaji zlato, a zajistil si tak i účast na paralympijských hrách v Tokiu 2020.
Koulař Aleš Kisý (vpravo) získal na světovém šampionátu v Dubaji zlato, a zajistil si tak i účast na paralympijských hrách v Tokiu 2020. | Foto: Archiv: Aleš Kisý

Závod koulařů v kategorii F53 hned od začátku provázely technické komplikace. Proto po jeho skončení podala česká výprava protest a rozhodčí museli znovu přezkoumat průběh klání. V té době ještě svítilo jméno českého atleta na čtvrté pozici.

Rozhodčí ale na základě videa zjistili, že některé pokusy sportovců měly platit a chybně nebyly započítány do výsledků. Mezi nimi byl i vrh Aleše Kisého, který letěl až do vzdálenosti 7 metrů a 93 centimetrů.

Tento výkon ho nakonec posunul do čela tabulky a devětatřicetiletý sportovec mohl slavit zisk titulu mistra světa. "Je to konečně první zlatá medaile z velké sportovní akce, jako je mistrovství Evropy, světa nebo paralympijské hry. Nějaké medaile už jsem získal, ale nikdy to nebylo zlato," raduje se Kisý.

Vítězstvím si zároveň zajistil jistotu startu v Tokiu 2020. "Odlétal jsem na mistrovství světa se dvěma cíli. Zaprvé získat letenku do Tokia, což znamenalo umístění do čtvrté příčky. A zadruhé bojovat o stupně vítězů," popisuje Kisý své plány před šampionátem v Dubaji. "Podařilo se obojí. Jsem maximálně spokojený," dodává.

Atletický vrchol sezony má už Kisý za sebou, teď ho ještě čekají zápasy v ragby v české lize. Po zlaté medaili ze světového šampionátu plánuje ale i odpočinek.

"Teď potřebuju zrelaxovat a polevit rozbitému ramenu, které mě trápí od srpna," vysvětluje své zdravotní problémy. "Musím skladbu a intenzitu tréninků pro příští sezonu probrat s trenérem. Abychom věděli, co vůbec zvládneme, na co bude čas a peníze. Podle toho se budeme řídit celou sezonu až do Tokia, které bude mým sportovním vrcholem pro rok 2020," doplňuje aktuální mistr světa.

Z početné české výpravy se na světovém šampionátu daří i dalším sportovcům. Kuželkářka Anna Muziková si zajistila hodem dlouhým 17,33 metrů šesté místo a vylepšený osobní rekord. Na stejné příčce skončil v hodu kuželkou i František Serbus. Čtyřnásobná bronzová medailistka z paralympijských her Eva Datinská obsadila ve vrhu koulí pátou příčku. 

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy