Kisý je poprvé v kariéře mistrem světa ve vrhu koulí. Pomohl mu úspěšný protest

sul
11. 11. 2019 21:48
Česká výprava na mistrovství světa v paraatletice v Dubaji slaví první medaili. A rovnou zlatou. Postaral se o ni handicapovaný atlet Aleš Kisý, kterému pokus do vzdálenosti 7 metrů 93 centimetrů zajistil první místo ve vrhu koulí. Své vítězství slavil ale až se zpožděním. Po skončení závodu totiž figuroval ve výsledkové listině na čtvrté příčce.
Koulař Aleš Kisý (vpravo) získal na světovém šampionátu v Dubaji zlato, a zajistil si tak i účast na paralympijských hrách v Tokiu 2020. | Foto: Archiv: Aleš Kisý

Závod koulařů v kategorii F53 hned od začátku provázely technické komplikace. Proto po jeho skončení podala česká výprava protest a rozhodčí museli znovu přezkoumat průběh klání. V té době ještě svítilo jméno českého atleta na čtvrté pozici.

Rozhodčí ale na základě videa zjistili, že některé pokusy sportovců měly platit a chybně nebyly započítány do výsledků. Mezi nimi byl i vrh Aleše Kisého, který letěl až do vzdálenosti 7 metrů a 93 centimetrů.

Tento výkon ho nakonec posunul do čela tabulky a devětatřicetiletý sportovec mohl slavit zisk titulu mistra světa. "Je to konečně první zlatá medaile z velké sportovní akce, jako je mistrovství Evropy, světa nebo paralympijské hry. Nějaké medaile už jsem získal, ale nikdy to nebylo zlato," raduje se Kisý.

Vítězstvím si zároveň zajistil jistotu startu v Tokiu 2020. "Odlétal jsem na mistrovství světa se dvěma cíli. Zaprvé získat letenku do Tokia, což znamenalo umístění do čtvrté příčky. A zadruhé bojovat o stupně vítězů," popisuje Kisý své plány před šampionátem v Dubaji. "Podařilo se obojí. Jsem maximálně spokojený," dodává.

Atletický vrchol sezony má už Kisý za sebou, teď ho ještě čekají zápasy v ragby v české lize. Po zlaté medaili ze světového šampionátu plánuje ale i odpočinek.

"Teď potřebuju zrelaxovat a polevit rozbitému ramenu, které mě trápí od srpna," vysvětluje své zdravotní problémy. "Musím skladbu a intenzitu tréninků pro příští sezonu probrat s trenérem. Abychom věděli, co vůbec zvládneme, na co bude čas a peníze. Podle toho se budeme řídit celou sezonu až do Tokia, které bude mým sportovním vrcholem pro rok 2020," doplňuje aktuální mistr světa.

Z početné české výpravy se na světovém šampionátu daří i dalším sportovcům. Kuželkářka Anna Muziková si zajistila hodem dlouhým 17,33 metrů šesté místo a vylepšený osobní rekord. Na stejné příčce skončil v hodu kuželkou i František Serbus. Čtyřnásobná bronzová medailistka z paralympijských her Eva Datinská obsadila ve vrhu koulí pátou příčku.