Ostuda s Häckenem. Tragická Sparta v Evropské lize končí

25. 7. 2013 20:53
Po remíze 2:2 z Prahy nedokázala Sparta přehrát švédský Häcken na jeho půdě prohrála 0:1.
Ani kapitán David Lafata nedokázal Spartu vyburcovat k dobrému výkonu. Letenští končí. | Foto: CPA

Göteborg - Pražská Sparta končí ve druhém předkole Evropské ligy! Letenští prohráli po tragickém výkonu na hřišti BK Häcken 0:1 a po domácí remíze 2:2 se loučí s vidinou účasti v základní skupině druhé nejprestižnější evropské klubové soutěže.

Pražané byli v odvetě jasně horším týmem a od debaklu je uchránil několika výtečnými zákroky jejich nejlepší hráč Vaclík. Jediný gól zápasu dal v 84. minutě domácí kapitán Ericsson.

Sparta vypadla z evropských pohárů hned po úvodním dvojzápase poprvé od roku 1994. Tehdy to bylo rovněž v Göteborgu s místním IFK.

"Je to velké zklamání. Ve dvou zápasech proti Häckenu jsme neodvedli dobrou práci, jako favorit jsme nedokázali postoupit. Nehledám žádné výmluvy, měli jsme to zvládnout lépe," zhodnotil nezdar kouč Vítězslav Lavička.

Černá kapitola sparťanské historie

Letenský tým zůstal daleko od toho, aby zopakoval postup do vyřazovací části EL z minulé sezony, kde ztroskotal až na pozdějším vítězovi Chelsea. Dnešní duel na stadionu Ullevi se zařadí do černých kapitol sparťanské historie. Häcken se ve 3. předkole utká se švýcarským Thunem.

Už ve druhé minutě poprvé postrašil Vaclíka El Kabir a na dlouhou dobu poslední povedenou akcí Sparty byl pokus záložníka Krejčího, který se poprvé v sezoně objevil v základní sestavě po prodělaných problémech s třísly. Krejčí však brankáře Källkvista nepřekonal a předznamenal sparťanské trápení.

Komplikací bylo také zranění Kadeřábka

Víc ze hry měli v přímém souboji švédských a českých vicemistrů domácí hráči, byť zápas svojí úrovní nadchnout nemohl. Do poločasu měl Häcken další tři slušné šance a komplikací pro Spartu byl i nucený odchod pravého beka Kadeřábka, jehož z dalšího dějství vyřadil faul Ericssona.

Po poločase se už hra letenského týmu změnila v totální křeč. A když rozhodčí kvůli údajnému ofsajdu neuznali trefu Hušbauera z 52. minuty, jako by se hosté zlomili úplně.

Vaclík čaroval, ale marně

Pak jejich šance držel jen Vaclík: postupně vychytal Mohammeda, který se střelecky prosadil před týdnem v Praze, dvakrát El Kabira i Ericssona. Häcken vůbec nepřipomínal tým, který ve švédské lize tápe a po třech prohrách za sebou figuruje až na desátém místě.

El Kabir dostával od sparťanských obránců mnoho prostoru, byť mu měla být věnována maximální pozornost. Deset minut před koncem v krátkém sledu dvakrát po sobě selhal znovu a až v 84. Spartu z trestného kopu "dorazil" Ericsson. Na odpověď už hosté morální síly nenašli a hned na prahu sezony utrpěli těžký direkt.

Odvetné utkání 2. předkola Evropské ligy:

BK Häcken - Sparta Praha 1:0 (0:0)

Branka: 84. Ericsson. Rozhodčí: Welz - Henschel, Foltyn (všichni Něm.). ŽK: Ericsson, Joza, El Kabir, Chatto - Matějovský, Hušbauer. Diváci: 1500. První zápas 2:2, postoupil Häcken.

Häcken: Källkvist - Anklev, Björck, Joza, Arkivuo - Chatto, Lewicki - Mohammed, Ericsson (90. Ali Khan), Makondele (89. Gustafsson) - El Kabir. Trenér: Gerhardsson.

Sparta: Vaclík - Kadeřábek (41. Pauschek, 67. Bednář), Švejdík, Holek, Costa - Matějovský, Vácha, Hušbauer - Kadlec, Lafata, Krejčí (82. Přikryl). Trenér: Lavička.