Zraněný Kreuziger ztratil dvacet minut, zvažuje konec

Aleš Vávra Aleš Vávra
9. 7. 2011 20:01
První kopcovitou etapu ovládl Portugalec Costa
Roman Kreuziger.
Roman Kreuziger. | Foto: Reuters

Praha - Český cyklista Roman Kreuziger se v 8. etapě letošní Tour de France pořádně natrápil a dojel s více než dvacetiminutovou ztrátou na nejlepší až na 186. místě

Na jeho výkonu se hodně podepsalo bolavé zápěstí, které si narazil při pádu v předchozí etapě. Celkově už ztrácí pětadvacet a půl minuty a propadl se až do druhé stovky.

Jeho otec Roman Kreuziger starší navíc pro Českou televizi nastínil možnost, že jeho syn už v závodě pokračovat nebude.

Čtěte také:

Kreuziger na Tour opět spadl a ztratil další 3 minuty
Norský den na Tour. Vyhrál Hagen, Hushovd zůstal v čele

Sám závodník po přiznal„ že už uvažoval o odstoupení ze závodu. "První myšlenky jsem měl už před etapou, když jsem se šel podepsat a zjistil jsem, že s tou rukou pořádně nemůžu hnout. Ale jsem bojovník," uvedl pětadvacetiletý jezdec na svých internetových stránkách.

Kvůli bolesti oteklé ruky drží řídí kolo podle svých slov prakticky jen jednou rukou a z nezvyklé pozice ho začala bolet i záda.

Thor Hushovd je stále ve žlutém.
Thor Hushovd je stále ve žlutém. | Foto: Reuters
 

"Pokud by to mělo být tak strašně jako dneska, tak nevím, jestli bych dojel do konce. Ale motivuje mě pondělní den volna, třeba by to mohlo splasknout. Prostě záleží, jak se budu cítit," řekl člen týmu Astana.

První etapa v kopcích měla zamíchat pořadím na čele, ovšem nestalo se tak. Vedoucí pozici poměrně překvapivě udržel Nor Thor Hushovd. Na druhém místě zůstává se ztrátou jedné vteřiny Australan Cadel Evans, třetí je lucemburský závodník Frank Schleck.

Etapové vítězství si připsal mladý Portugalec Rui Alberto Costa, který zužitkoval odvážný únik. V závěru se ho vydal pronásledovat lídr Astany a Kreuzigerův kolega Alexandr Vinokurov.

Nejprve byl úspěšný v závěrečném kilometr a půl dlouhém stoupání ho ale zezadu deklasovali ostatní favorité, Evans, Contador i bratři Schleckové. Vinokurov nakonec dojel až dvacátý.


Tour de France, cyklistický etapový závod - 8. etapa: Aigurande - Super-Besse Sancy (189 km):

1. Faria da Costa (Por.) 4:36:46, 2. Gilbert (Belg.) -12, 3. Evans (Austr.), 4. S. Sánchez (Šp.), 5. P. Velits (SR), 6. Devenyns (Belg.), 7. Cunego (It.), 8. Contador (Šp.), 9. A. Schleck, 10. F. Schleck (oba Luc.) všichni -15, ...186. Kreuziger (ČR) -20:07.

Průběžné pořadí:

1. Hushovd (Nor.) 33:06:28, 2. Evans (Austr.) -1, 3. F. Schleck -4, 4. Klöden (Něm.) -10, 5. Fuglsang (Dán.), 6. A. Schleck oba -12, 7. Martin (Něm.), 8. P. Velits oba -13, 9. Millar (Brit.) -19, 10. Gilbert -30, ...20. Contador -1:42, 111. Kreuziger -25:27.

 

Právě se děje

Další zprávy