Před jedenácti lety Kličko v USA padl. A pak se stal králem

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
24. 4. 2015 14:27
Takto naposledy padl Vladimir Kličko, před jedenácti lety jej knockoutoval Američan Lamon Brewster.
Závěr zápasu Lamon Brewster vs Vladimir Kličko (2004) | Video:

Praha - Je tomu téměř přesně 11 let, co zažil boxerský vládce těžké váhy Vladimir Kličko svoji poslední porážku. 10. dubna 2004 v Mandalay Bay Resort & Casino v Las Vegas jej zbil v pěti kolech domácí outsider Lamon Brewster a stal se senzačním světovým šampionem.

"Do smrti budu Lamonovi děkovat, že mě tehdy porazil. Ta porážka mě změnila, pomohla mi se dostat na vrchol. Pokud bych ho porazil, nemyslím, že bych byl tam, kde jsem nyní,“ řekl Kličko loni k desetiletému výročí této porážky ESPN.

Nyní se Kličko do Spojených států, Mekky rohovnictví, vrací, aby ukázal největšímu boxerskému publiku světa, proč je králem šestnácti provazů. Dopadne v noci na neděli proti Bryantu Jenningsovi lépe než před více než dekádou s Brewsterem?

Měla to být jasná záležitost pro Klička

Pojďme si památný duel připomenout. Favoritem souboje byl tehdy Ukrajinec i přesto, že 13 měsíců předtím Klička doslova rozstřílel Jihoafričan Corrie Sanders, a že jej vůbec poprvé vedl legendární Manny Steward, který z něj posléze udělal neporazitelné monstrum (oba muži už jsou po smrti).

Tehdy devětadvacetiletý Ukrajinec v zápase do pátého kola jasně dominoval. Na soupeře vyslal třikrát více přesných úderů, cíl našlo téměř 40 procent jeho ran. Brewstera dokázal v souboji jedničky a dvojky federace WBO poslat ve čtvrtém dějství na podlahu ringu, jenže ten vstal, zbytek kola přežil a poté nastartoval velký obrat.

„Chtěl jsem ukázat, že nás Američany může srazit, ale že my se dokážeme zvednout. Věděl jsem, že prohrál se Sandersem, že odchází fyzicky, chtěl jsem otestovat jeho bradu,“ dodal muž, který je nyní ve dvaačtyřiceti letech na jedno oko slepý. Není tajemstvím, že za toto zranění může odveta s Kličkem o tři roky později, do které ho vůbec neměli pustit lékaři a manažer Don King. Brewster ale duel kvůli penězům nakonec vzal.

Ukrajinci došla v pátém kole pára

Zpět do roku 2004. Američan dokázal Klička v pátém kole rozbít, poslat k zemi, přesto to vypadalo, že Ukrajinec dějství přežije. To by ale zcela vyčerpán nesměl v závěru přepadnout přes nohu ringového Robert Byrda. Ten mu musel pomoct na nohy a při té příležitosti zjistil, v jakém stavu obr žijící tehdy ještě v Hamburku je, a duel odmával.

"Ptal jsem se ho na kontrolní otázky a on vůbec nereagoval. Visel na mě. Musel jsem to ukončit,“ vysvětloval po souboji zkušený ringový své (správné) rozhodnutí. "Nevím, proč jsem odešel fyzicky. Najednou se to stalo, byl jsem totálně vyčerpaný,“ nechápe i s odstupem času Kličko.

Odpověď se snažili najít právníci, kteří poukázali na fakt, že Ukrajincovy vzorky moči, které odevzdal den před zápasem, záhadně zmizely. Na základě těch údajně výrazně poklesly akcie Klička, který byl před soubojem velkým favoritem.

Dvoumetrový obr byl hospitalizován i po zápase, po kterém si stěžoval na bolesti hlavy a byl totálně vyčerpán, dle ošetřujícího lékaře nevykazovaly testy krve i moči v nemocnici žádné abnormality. Celý případ tak byl zametený pod koberec.

Ukrajinec se za svoji dominanci nestydí

Kličko se následně – jak už je popsáno výše – Brewsterovi pomstil za prohru o tři roky později, kdy jej totálně z formy a potýkajícího se se zdravotními problémy zničil v šesti kolech tak, že Američanův roh zápas ukončil. Byl to mimochodem poslední souboj „Doktora Ocelové kladivo“ se zámořským boxerem, který živě vysílala televize HBO.

"Ten zápas mi dal hodně. Změnil jsem se. Lidé před ním tvrdili, že nemám bradu, nemám srdce, nemám vůli, nic. Lidé rychle zapomněli. V každém dalším souboji jsem jim chtěl ukázat, jak moc se spletli. Chtěl jsem ukázat, že mám talent. Jsem sportovec a jako každý takový mám i hodně velké ego,“ tvrdí Kličko nyní už coby nepopiratelný vládce supertíhy.

A následně dodává: "Nestojím o historické souboje, velké rivaly, jako byli Ali s Frazierem, Leonard s Haglerem. Ne, chci být v padesáti stejně v pohodě, jako je Bernard Hopkins, a je mi jedno, že jsem kvůli tomu považovaný za nudného. Nechci dát soupeřům v ringu vůbec šanci, aby se dotkli mé hlavy. Chci v něm dominovat, chci si určovat podmínky, chci mít možnost je knockoutovat, kdykoliv budu chtít. V ringu jsem prostě diktátor.“

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Do areálu amerického velvyslanectví v Bagdádu dopadly tři rakety

Do areálu amerického velvyslanectví v irácké metropoli Bagdádu dopadly tři rakety. Jedna z nich zasáhla jídelnu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroj. O obětech či raněných se agentura nezmiňuje.

Podle AFP je to poprvé, co rakety zasáhly přímo americkou ambasádu nacházející se v opevněné a přísně střežené Zelené zóně, kde sídlí vláda a mnoho dalších zahraničních zastoupení.

před 3 hodinami

Samková si v druhém závodu v Kanadě polepšila na páté místo

Snowboardcrossařka Eva Samková skončila ve druhém závodu Světového poháru v kanadském zimním středisku Big White pátá a o místo vylepšila výsledek ze soboty. Vyhrála Australanka Belle Brockhoffová, která oplatila porážku Italce Michele Moioliové.

Mezi muži zvítězil v závodě, který se jel místo plánované soutěže družstev jako náhrada za zrušený SP v německém Feldbergu, Ital Lorenzo Sommariva. Jan Kubičík vypadl v prvním kole.

Úřadující mistryně světa a obhájkyně křišťálového glóbu Samková prošla z osmifinále i čtvrtfinále suverénně z prvního místa, semifinále se jí ale nepovedlo. V malém finále si tentokrát pozici v čele pohlídala.

Vedení v průběžném pořadí udržela Moioliová před Brockhoffovou, Samková je dál třetí. Další závody SP ve snowboardcrossu jsou na programu po zrušení Feldbergu až na začátku března v Sierra Nevadě, finále ve Veysonnaz se pojede v polovině března.

Další zprávy