První juniorské plavecké zlato. Znakař Čejka je mistrem světa na 50 metrů

Aktualizováno 23. 8. 2019 19:50
Jan Čejka získal jako první český plavec v historii zlato na juniorském mistrovství světa. V Budapešti vyhrál finále na 50 metrů znak v novém českém seniorském rekordu 25,08 sekundy. Druhého Američana Wyatta Davise porazil o 15 setin.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Čejka na šampionátu překonal na znakařské padesátce seniorský český rekord v každém ze tří vystoupení. Čtvrteční rozplavby vyhrál časem 25,32, kterým o desetinu sekundy zlepšil dubnový rekordní výkon Tomáše Franty z Eindhovenu. V semifinále pak Čejka zrychlil na 25,22 a postoupil z třetího místa. Předčili ho Davis a Ital Thomas Ceccon, který si ve finále doplaval pro bronz.

Osmnáctiletý Čejka, svěřenec trenéra Martina Kratochvíla z Pardubic, se letos blýskl už na červencovém mistrovství Evropy juniorů v Kazani, kde získal bronz na znakařské stovce a dvojnásobnou trať vyhrál. Ve finále dvoustovky v Rusku posunul český seniorský rekord na 1:57,51 a na pouhou setinu sekundy se přiblížil olympijskému limitu.

Pátá v maďarské metropoli skončila kraulařská štafeta na 4×200 metrů ve složení Sebastian Lunak, Adam Hlobeň, Roman Procházka a Jakub Štemberk. Ta dopoledne vylepšila seniorský český rekord na 7:22,48 a ve finále umístění z rozplaveb zopakovala časem o 22 setin horším. Zvítězili Američané před Ruskem, na bronzové Australany mladí čeští reprezentanti ztratili více než sedm a půl sekundy.

Čeští plavci zatím v historii MSJ získali dvě stříbra a dva bronzy. O tři medaile se postaral kraulař Jan Micka, zbývající bronz vybojovala rovněž před šesti lety v Dubaji motýlkářka Lucie Svěcená.