Praskající kosti, kolo vysoko na stromě. Poslední cyklistický Monument sezony děsil drsnými pády

Sport Sport
9. 10. 2017 6:12
Při těch záběrech tuhla krev v žilách. Cyklistický závod Kolem Lombardie nabídl kromě vítězství Itala Vincenza Nibaliho také hrůzostrašné pády, při nichž šlo bez nadsázky o život.
Kolo Jana Bakelantse po cyklistově pádu při závodu Kolem Lombardie
Kolo Jana Bakelantse po cyklistově pádu při závodu Kolem Lombardie | Foto: Twitter

Milán - Sjezd z Muro di Sormano je jedním z nejnáročnějších úseků v celé WorldTour, sérii nejprestižnějších klání cyklistické sezony. Sobotní dění při závodu Kolem Lombardie ukázalo proč. Po drsných pádech při něm praskaly kosti a Jan Bakalents dokonce pověsil své kolo vysoko do větví stromu…

Cyklista Laurens De Plus po svém pádu při závodu Kolem Lombardie
Cyklista Laurens De Plus po svém pádu při závodu Kolem Lombardie | Foto: Twitter

Kolem Lombardie je v sezoně posledním Monumentem, jak se říká pěti nejslavnějším jednodenním cyklistickým podnikům. Padesát kilometrů před cílem v Comu číhala na závodníky Muro di Sormano, tedy Sormanská zeď. Jeden z nejtěžších kopců, na kterých se jezdí cyklistické závody, dva kilometry se stoupáním, které má až 27 procent. Ani na vrcholu ovšem nemají jezdci vyhráno. Následuje nebezpečný sjezd. Letos ho nezvládli čtyři cyklisté. Televizní kamery zaznamenaly pád Laurense De Pluse z týmu Quick-Step Floors, který nedobrzdil v pravotočivé zatáčce, vrazil do svodidel a přeletěl do příkopu. Vyvázl s pohmožděninami pravého kolena a z nemocnice byl brzo propuštěn. Daniel Martinez ze stáje Wilier Triestina si z pádu odnesl menší zranění na levé straně těla.

Pád Laurense De Pluse při cyklistickém závodu Kolem Lombardie | Video: youtube.com

Stejné místo se ale stalo osudným i dvěma dalším cyklistům. A dopadli podstatně hůř. Kolo Jana Bakelantse z formace Ag2r La Mondiale se po jeho pádu houpalo na stromě ve čtyřmetrové výšce.

"Vyšetření ukázalo sedm zlomených žeber, naštěstí bez negativního vlivu na plíce. Má také zlomený první a třetí bederní obratel," prozradil lékař týmu Eric Bouvat webu cyclingnews.com s tím, že další vyšetření budou ještě následovat.

Simone Petilli z týmu UAE Team Emirates si z nehody odnesl otřes mozku, tržnou ránu na čele, pohmožděniny pravého ramene a boku, zlomený obratel, pravou klíční kost a lopatku a několik šrámů v oblasti oka.

Později lékaři odhalili i zlomeninu kondylu okciputu, což je raritní poranění v oblasti krku, které může být i smrtelné, pokud se neodhalí… Jeho stáj pak na Twitter umístila vzkaz se slovy "Zůstaň silný" a přáním rychlého uzdravení.

Klání Kolem Lombardie se podle podzimního termínu závodu přezdívá "Klasika padajícího listí". Od soboty by se však klidně mohlo přejmenovat na "Klasiku padajících cyklistů"…

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Vesmírný teleskop Jamese Webba dnes dosáhl své konečné pozice zhruba 1,5 milionů kilometrů od Země

Na twitteru to napsal americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Dosud největší a nejvýkonnější zařízení svého druhu do kosmu vynesla raketa na konci loňského prosince, fungovat začne asi za čtyři měsíce.

Teleskop se na svou pozici dostal pomocí trysek při operaci, která trvala zhruba pět minut. Inženýři ze zemského střediska v americkém Baltimoru je aktivovali ve 20:00 SEČ, napsala agentura AFP.

Sedmitunové zařízení bude pozorovat vesmír z takzvaného druhého Lagrangeova bodu (L2), kde se vyvažují gravitační síly Země a Slunce. Díky tomu může teleskop udržovat stabilní pozici a zároveň je dostatečně daleko od Slunce na to, aby dokázal zachytit velice slabé infračervené záření, které dorazí na jeho zrcadla z prvních hvězd a galaxií, jež vznikaly před 13,5 miliardami let.

První pozorování se od zařízení, které je nyní od Země zhruba čtyřikrát dál než Měsíc, očekávají letos v červnu. Předcházet jim bude nastavení zrcadel a ochlazení detektorů infračerveného záření.

Další zprávy