Zlatý hattrick! Soukalová ve finále SP ovládla i třetí závod

17. 3. 2013 14:15
Česká biatlonistka v Chanty-Mansijsku završila svou jednoznačnou dominanci. Po triumfu ve sprintu a stíhačce ovládla i hromadný závod.
Gabriela Soukalová dosáhla šestým místem v celkovém pořadí Světového poháru historického umístění pro český biatlon. | Foto: Eduard Erben

Chanty-Mansijsk - Neskutečné! Gabriela Soukalová ve finále Světového poháru v biatlonu v Chanty-Mansijsku završila famózní zlatý hattrick.

Česká biatlonistka po triumfu ve sprintu a stíhačce ovládla i nedělní závod na 12,5 kilometru s hromadným startem.

Závod s hromadným startem mužů na 15 kilometrů, tedy poslední mužský závod sezony Světového poháru, vyhrál jeho suverénní vítěz Martin Fourcade z Francie, který se radoval celkem z 10. prvenství v SP v sezoně.

Michal Šlesingr skončil s třemi chybami desátý, Ondřej Moravec se stejným počtem chyb o dvě příčky za ním.

"Tohle je největší šok mého života"

Třiadvacetiletá kometa letošní sezony vyhrála v letošní sezoně už svůj čtvrtý závod. Kromě Chanty-Mansijsku se na nejvyšší stupínek postavila také v prosinci ve slovinské Pokljuce.

V celkovém pořadí Světového poháru skončila česká biatlonistka na skvělém šestém místě.

"Je to úchvatný okamžik mé kariéry, perfektní! Po výhře ve stíhačce jsem říkala, že to je největší šok. A teď? Teď to můžu zopakovat. Tohle je největší šok mého života," řekla Soukalová na webu mezinárodní biatlonové federace.

"Až takové výsledky nikdo neočekával. Sezona se pro Gabču vyvíjela fantasticky, tohle je vyvrcholení té její velké snahy a koncentrace. Klobouk dolů, vyhrát tři závody za sebou se hned tak někomu nepodaří," uvedl v telefonickém rozhovoru pro Českou televizi trenér Jindřích Šikola.

Základem úspěchu bezchybná střelba

Soukalová v posledním klání sezony naprosto bezchybně zastřílela, ve složitých povětrnostních podmínkách a chumelenici ani jednou neminula a pohodu na střelnici podpořila výborným běžeckým výkonem.

Při průjezdu cílem se uklonila divákům. Druhá skončila Francouzka Marie Dorinová-Habertová a třetí Finka Kajsa Mäkäräinenová.

Druhá česká reprezentantka Veronika Vítková doplatila na střelecké chyby a doběhla dvacátá.

Vítězkou Světového poháru se už s předstihem stala Norka Tora Bergerová. Šesté místo Soukalové je druhým nejlepším českým umístěním v historii.

Lépe dopadla jen Jiřina Adamičková, která Světový pohár ovládla v roce 1991. Veronika Vítková skončila letos celkově šestnáctá.

Moravce i Šlesingra zradila střelba

V závodu mužů útočil na stupně vítězů Ondřej Moravec, ale dvě chyby v poslední položce ho o tuto možnost připravily.

Moravce v závěru předjel i Michal Šlesingr, který skončil desátý. Moravec byl dvanáctý, a přišel tak o desátou příčku v celkovém hodnocení seriálu, v němž skončil rovněž dvanáctý.

Ženy - závod s hromadným startem (12,5 km):

1. Soukalová 38:22,4 (0 tr. okruhů), 2. Dorinová-Habertová (Fr.) -11,2 (1), 3. Mäkäräinenová (Fin.) -22,9 (2), 4. Viluchinová (Rus.) -26,9, 5. Vita Semerenková (Ukr.) -27,5 (1), 6. Gasparinová (Švýc.) -51,9 (1), 7. Dahlmeierová (Něm.) -54,2 (1), 8. Glazyrinová (Rus.) -1:22,5 (1), 9. Henkelová (Něm.) -1:36,4 (3), 10. Eckhoffová (Nor.) -1:42,8 (3), ...20. Vítková -2:54,4 (4).

Konečné pořadí SP (po 26 závodech): 1. Bergerová (Nor.) 1234, 2. Domračevová (Běl.) 924, 3. Henkelová 856, 4. Dorinová-Habertová 843, 5. Mäkäräinenová 834, 6. Soukalová 800, ...16. Vítková 511, 79. Tomešová 17, 92. Zvařičová 7.

Muži - závod s hromadným startem (15 km):

1. M. Fourcade (Fr.) 41:51,4 (1 tr. okruh), 2. Landertinger (Rak.) -13,9 (1), 3. Svendsen (Nor.) -17,3 (1), 4. Burke (USA) -17,6 (1), 5. Eder (Rak.) -18,4 (1), 6. S. Fourcade (Fr.) -18,6 (2), 7. Bö (Nor.) -20,5 (2), 8. Šipulin -30,9 (1), 9. Garaničev (oba Rus.) -35,3 (2), 10. Šlesingr -47,7 (3), ...12. Moravec -58,6 (3).

Konečné pořadí SP (po 26 závodech): 1. M. Fourcade 1248 b., 2. Svendsen 827, 3. Landertinger 715, 4. Fak (Slovin.) 709, 5. Birnbacher (Něm.) 691, 6. Usťugov (Rus.) 677, ...12. Moravec 603, 21. Šlesingr 476, 50. Vítek 127, 56. Soukup 87, 100. Jánov 2.