Zlatou tretru zahájí kladivářská elita

ČTK, SportPlus
26. 6. 2007 8:00
Ostrava - Světový rekord v hodu kladivem není v úterý v předvečer Zlaté tretry nereálný. Tvrdila to alespoň na pondělní tiskové konferenci v Ostravě Taťjana Lysenková z Ruska.
Kladivářské hvězdy Ivan Tichon a Taťjana Lysenková na tiskové konferenci v Ostravě.
Kladivářské hvězdy Ivan Tichon a Taťjana Lysenková na tiskové konferenci v Ostravě. | Foto: www.zlatatretra.cz

Třiadvacetiletá kladivářka letos své světové maximum překonala již na konci května v Soči, kde dolétlo náčiní z jejích rukou až na hranici 78,61 m.

Mezi muži bude platit za favorita vedoucí muž letošních světových tabulek Bělorus Ivan Tichon.

"Možná rekord uvidíme, nereálné to není. Sektor se mi moc líbí," řekla Lysenková. "Pro mě je ale nejdůležitější vyhrát, protože konkurence se v Ostravě sešla skvělá. Soupeřky budu mít kvalitní, čekám napínavou soutěž," prohlásila vrhačka.

O vítězství se s Ruskou poperou zejména Polka Kamila Skolimowská a Yipsi Morenová z Kuby, třetí a čtvrtá žena světových tabulek. Nechybí ani letos šestá kladivářka Betty Heidlerová z Německa.

Za překonání světového maxima organizátoři slíbili pořadatelé 25 000 dolarů. Lysenková si lehce dloubla do tyčkařky Jeleny Isinbajevové, která po kousíčkách překonává maxima jako na běžícím pásu: "Není to tak snadné jako třeba ve skoku o tyči žen, že bych přidávala centimetr po centimetru. Ale kdyby to šlo, klidně bych si to tak naplánovala."

A je vůbec v jejích silách překonat hranici 80 metrů? "Nebude to lehké, ale když bude člověk tvrdě pracovat, může se to povést. Já jsem to však nehodila nikdy ani v tréninku," řekla.

Ženská soutěž začne v úterý v 17:00, muži začnou házet od 18:30.

Tvrdá konkurence

Mezi muži je překonání světového rekordu méně pravděpodobné. Na startu ale bude šest ze sedmi letošních nejlepších kladivářů a všichni už překonali 80 metrů.

Dalším kladivářským esem v Ostravě bude Slovinec Primoš Kozmus.
Dalším kladivářským esem v Ostravě bude Slovinec Primoš Kozmus. | Foto: Pavel Pruša

Více o kladivářích v Ostravě čtěte zde

"Mohli bychom se dočkat kvalitního výkonu. Uvidíme podle počasí, ale konkurence se sešla mimořádně kvalitní," prohlásil Tichon, který letos házel už sedmkrát a pětkrát vyhrál. Čtyřikrát navíc přehodil 80 metrů. Nepočítaje zimní Světový pohár, Tichon prohrál jen v Praze.

"Letos jsem nevyhrál jen jeden závod a byl bych moc rád, kdyby se po Ostravě tato moje bilance nezměnila," prohlásil. "Sil mám po Evropském poháru v Miláně dost a konkurence mě určitě vyburcuje ke kvalitnímu výkonu," připomněl víkendový závod, na němž hodil 79,40 metru.

Skutečnost, že se hází v úterý a navíc nikoli na hlavní ploše, nebere jako diskriminaci. "V posledních letech muži nepředvádějí žádné extra dlouhé hody. Možná až se zlepšíme, vrátíme se i na hlavní stadiony," dodal.

V neděli  po příletu ještě přátelsky poobědval se svým největším konkuentem Primošem Kozmuzem. V úterý však již začne regulérní boj.

Více o Zlaté tretře čtěte na oficiálních stránkách mítinku

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Rallye Monte Carlo vede v souboji šampionů Loeb před Ogierem

V čele Rallye Monte Carlo jsou po první etapě francouzští piloti Sébastien Loeb a Sébastien Ogier, kteří dohromady získali sedmnáct titulů a letos se hodlají účastnit jen vybraných závodů. Devítinásobný světový šampion Loeb vede před svým nástupcem na trůnu o 9,9 sekundy.

Sedmačtyřicetiletý Loeb se rychle adaptoval na zledovatělé asfaltové tratě poté, co minulý týden dokončil na druhém místě pouštní Rallye Dakar. S vozem Ford Puma s hybridním pohonem vyhrál úvodní čtyři z dnešních šesti rychlostních zkoušek a zatím mu vychází návrat do šampionátu, v němž se naposledy představil v září roku 2020 v Turecku.

"Jsem rád, že jsem zakončil den ve vedení, ale není to velký náskok," uvedl Loeb, jenž v Monte Carlu vyhrál osmkrát. Kariéru pravidelného účastníka mistrovství světa ukončil v roce 2012.

Po loňském zisku osmého titulu se rozhodl zúčastnit jen některých rallye Ogier s toyotou, jenž může v neděli vyrovnat Loebův počet triumfů v Monte Carlu.

Na průběžném třetím místě je s odstupem 22 sekund Elfyn Evans. Britský pilot v minulých dvou sezonách skončil za týmovým kolegou Ogierem v šampionátu druhý a bude letos útočit na premiérový titul.

Z hrozivě vypadající havárie hned v prvním dnešním testu vyvázli bez zranění francouzský pilot Adrien Fourmaux a jeho navigátor Alex Coria, kteří se po nárazu do svahu se svým fordem skutáleli do propasti.

Nejlepší z tria českých zástupců je Erik Cais s vozem Ford Fiesta na 15. pozici.

Rallye Monte Carlo, úvodní podnik mistrovství světa v automobilových soutěžích - po 2. dnu:

1. Loeb, Galmicheová (Fr./Ford Puma) 1:22:49,0, 2. Ogier, Veillas (Fr./Toyota Yaris) -9,9, 3. Evans, Martin (Brit./Toyota Yaris) -22,0, 4. Neuville, Wydaeghe (Belg./Hyundai i20) -47,8, 5. Tänak, Järveoja (Est./Hyundai i20) -56,7, 6. Breen, Nagle (Ir./Ford Puma) -59,2, …15. Cais, Těšínský (ČR/Ford Fiesta) -6:11,5, 29. Černý, Černohorský (ČR/Ford Fiesta) -12:12,9, 56. Rada, Jugas (ČR/Fiat 124 Abarth) -24:34,3.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Česko odeslalo Polsku připomínky ke smlouvě o Turów

Česká republika v pátek odeslala do Varšavy připomínky k navrhované úpravě smlouvy o polském hnědouhelném dole Turów. V České televizi to řekl liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Nedořešené otázky podle něj nespíš budou záležet na dohodě premiérů obou zemí. O úpravě smlouvy tento týden jednala v Polsku ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL). Obce v českém příhraničí už několik let bojují proti rozšíření dolu Turów. Obyvatelé se obávají ztráty zdrojů pitné vody, zvýšeného hluku i prašnosti.

Dokument odeslaný v pátek do Polska podle Půty připomínkovali experti z ministerstva životního prostředí, České geologické služby a Libereckého kraje. "Já věřím, že pokud polská strana, polská vláda tu mezinárodní dohodu chce uzavřít, tak má teď nejlepší příležitost to udělat," řekl Půta. Poslední věci, které ve sporu o důl Turów zatím nejsou dořešené, budou podle něj nejspíš na dohodě premiérů Česka a Polska.

O úpravě smlouvy o polském hnědouhelném dole Turów jednala v úterý ve Varšavě ministryně životního prostředí Hubáčková s polskou ministryní klimatu a životního prostředí Annou Moskwovou. Podrobnosti k několikahodinové diskusi o dokumentu, který má stanovit kompenzace škod, které provoz dolu působí na českém území, Hubáčková nesdělila. Moskwová ve středu ráno v polském rozhlasu uvedla, že pokud se česká vláda s Polskem dohodne na podmínkách smlouvy, Česko rychle stáhne žalobu, kterou poslalo k Soudnímu dvoru EU.

Další zprávy