Zlato má znovu Cancellara, Raboň skončil devatenáctý

Sport Sport, ČTK, Red Spo
24. 9. 2009 17:15
František Raboň ztratil více než čtyři minuty

Mendrisio - Časovku na mistrovství světa v silniční cyklistice ve Švýcarsku vyhrál suverénním způsobem domácí Fabian Cancellara a získal již třetí časovkářské zlato v kariéře.

Druhý dojel Švéd Gustav Larsson, třetí byl Němec Tony Martin.

Z českých jezdců se na start postavil František Raboň a obsadil 19. místo. Za Cancellarou zaostal o čtyři minuty a 40 vteřin.

"Bylo to hodně těžké, hlavně ten kopec. Rozhodně spokojený nejsem, protože jsem chtěl skončit do desátého místa. K tomu bych ale musel mít svůj den, a to se nestalo. Byl to takový standard, ne dobrý, ale ani ne špatný," řekl novinářům v cíli český jezdec hájící barvy stáje Columbia HTC.

Osmadvacetiletý Cancellara na 49,8 kilometru dlouhé trati v Mendrisiu potvrdil, že patří k nejlepším časovkářům současnosti. Do cíle dojel v čase 57:54 s náskokem jedné minuty a 27 vteřin před Larssonem, Martin ztratil o minutu více.

Švýcarský cyklista se díky dnešnímu triumfu vrátil na časovkářský trůn, z kterého ho loni sesadil Němec Bert Grabsch.

Cancellara navázal na loňské zlato z olympiády v Pekingu a vítězství ze světových šampionátů v letech 2006 a 2007.

Dlouho vévodil výsledkové listině Američan Tom Zirbel. Letošní vicemistr své země v třiceti letech startoval na mistrovství světa poprvé, dokonce to byl jeho první start v Evropě. Dlouho sahal po medaili, nakonec jej od bronzu dělilo 17 sekund.

Vše se ale začalo měnit po startu poslední skupiny čtrnácti elitních cyklistů, mezi nimiž vyrazil na trať i český šampion Raboň.

Hned od prvního mezičasu nenechával Cancellara nikoho na pochybách, že je ve skvělé formě a že desetitisícům diváků podél trati udělá zlatou radost.

Po prvním ze tří okruhů měl k dobru na druhého Martina 40 sekund, stříbrného z olympijských her v Pekingu Larssona dokonce po dvaceti kilometrech dojel. Raboň byl se ztrátou 1:31 na devatenáctém místě.

Diváci hnali Cancellaru kupředu a ten strojovým tempem zvyšoval svůj náskok. Záhy nebylo otázkou, kdo zvítězí, ale o kolik bude Švýcar rychlejší.

Larssonovi paradoxně "pokoření" od Cancellary pomohlo. Dokázal se jej chvíli držet a tím získal rytmus, což jej nakonec vyneslo na druhé místo před Martina. Ten ve čtyřiadvaceti letech dosáhl na první medaili v kategorii elite.

Raboň po dvou okruzích klesl na 21. místo, ale v posledním kole dokázal zrychlit a posunul se o dvě příčky výše, což je při jeho čtvrtém startu na světovém šampionátu nejlepší výsledek. Před rokem byl osmatřicátý.

Muži elite - časovka (49,8 km):

1. Cancellara (Švýc.) 57:56, 2. Larsson (Švéd.) -1:27, 3. Martin (Něm.) -2:30, 4. Zirbel (USA) -2:47, 5. Pinoti (It.) -3:02, 6. Brajkovič (Slovin.) -3:08, 7. Moerenhout (Niz.) -3:11, 8. Vinokurov (Kaz.) -3:21, 9. Konovalovs (Lot.) -3:34, 10. Grabsch (Něm.) -3:38, ...19. Raboň (ČR) -4:40.