Zlato má znovu Cancellara, Raboň skončil devatenáctý

Sport Sport, ČTK, Red Spo
24. 9. 2009 17:15
František Raboň ztratil více než čtyři minuty

Mendrisio - Časovku na mistrovství světa v silniční cyklistice ve Švýcarsku vyhrál suverénním způsobem domácí Fabian Cancellara a získal již třetí časovkářské zlato v kariéře.

Druhý dojel Švéd Gustav Larsson, třetí byl Němec Tony Martin.

Z českých jezdců se na start postavil František Raboň a obsadil 19. místo. Za Cancellarou zaostal o čtyři minuty a 40 vteřin.

"Bylo to hodně těžké, hlavně ten kopec. Rozhodně spokojený nejsem, protože jsem chtěl skončit do desátého místa. K tomu bych ale musel mít svůj den, a to se nestalo. Byl to takový standard, ne dobrý, ale ani ne špatný," řekl novinářům v cíli český jezdec hájící barvy stáje Columbia HTC.

Osmadvacetiletý Cancellara na 49,8 kilometru dlouhé trati v Mendrisiu potvrdil, že patří k nejlepším časovkářům současnosti. Do cíle dojel v čase 57:54 s náskokem jedné minuty a 27 vteřin před Larssonem, Martin ztratil o minutu více.

Švýcarský cyklista se díky dnešnímu triumfu vrátil na časovkářský trůn, z kterého ho loni sesadil Němec Bert Grabsch.

Cancellara navázal na loňské zlato z olympiády v Pekingu a vítězství ze světových šampionátů v letech 2006 a 2007.

Dlouho vévodil výsledkové listině Američan Tom Zirbel. Letošní vicemistr své země v třiceti letech startoval na mistrovství světa poprvé, dokonce to byl jeho první start v Evropě. Dlouho sahal po medaili, nakonec jej od bronzu dělilo 17 sekund.

Vše se ale začalo měnit po startu poslední skupiny čtrnácti elitních cyklistů, mezi nimiž vyrazil na trať i český šampion Raboň.

Hned od prvního mezičasu nenechával Cancellara nikoho na pochybách, že je ve skvělé formě a že desetitisícům diváků podél trati udělá zlatou radost.

Po prvním ze tří okruhů měl k dobru na druhého Martina 40 sekund, stříbrného z olympijských her v Pekingu Larssona dokonce po dvaceti kilometrech dojel. Raboň byl se ztrátou 1:31 na devatenáctém místě.

Diváci hnali Cancellaru kupředu a ten strojovým tempem zvyšoval svůj náskok. Záhy nebylo otázkou, kdo zvítězí, ale o kolik bude Švýcar rychlejší.

Larssonovi paradoxně "pokoření" od Cancellary pomohlo. Dokázal se jej chvíli držet a tím získal rytmus, což jej nakonec vyneslo na druhé místo před Martina. Ten ve čtyřiadvaceti letech dosáhl na první medaili v kategorii elite.

Raboň po dvou okruzích klesl na 21. místo, ale v posledním kole dokázal zrychlit a posunul se o dvě příčky výše, což je při jeho čtvrtém startu na světovém šampionátu nejlepší výsledek. Před rokem byl osmatřicátý.

Muži elite - časovka (49,8 km):

1. Cancellara (Švýc.) 57:56, 2. Larsson (Švéd.) -1:27, 3. Martin (Něm.) -2:30, 4. Zirbel (USA) -2:47, 5. Pinoti (It.) -3:02, 6. Brajkovič (Slovin.) -3:08, 7. Moerenhout (Niz.) -3:11, 8. Vinokurov (Kaz.) -3:21, 9. Konovalovs (Lot.) -3:34, 10. Grabsch (Něm.) -3:38, ...19. Raboň (ČR) -4:40.

před 12 minutami

Policie pokračuje na Mělnicku v pátrání po čtyřměsíčním chlapci

Policie pokračuje v pátrání po čtyřměsíčním chlapci, který se v pátek večer ztratil své matce i s kočárkem v zámeckém parku v Hoříně na Mělnicku. Policie nemá nové poznatky, řekla policejní mluvčí Eva Hašlová. Chlapec má světlé vlasy a modré oči. Na sobě měl modré tričko s krátkým rukávem a teplé zelené dupačky na ramínka. Byl v šedém kočárku s černou spodní částí a hnědou rukojetí. Na místo dnes dorazí poříční oddíl policie, který bude prohledávat okolní řeky. V blízkosti parku je soutok Labe a Vltavy. Policie chce na místě využít i dron.

"Do současné chvíle nemáme žádné nové poznatky a i dnes budeme pokračovat v pátrací akci po pohřešovaném miminku," řekla Hašlová. V pátek se do pátrací akce zapojily desítky policistů, hasiči, ale i vrtulník s termovizí.

před 2 hodinami

Fotbalisté Bayernu budou mít nižší plat až do konce sezony

Fotbalisté Bayernu Mnichov budou i po restartu německé bundesligy pobírat menší plat. Hvězdy mistrovského týmu, jenž míří za obhajobou titulu, se s vedením klubu dohodly na snížené mzdě do konce sezony.

"Potěšilo nás, že mužstvo má pro současnou situaci plné pochopení," řekl deníku Bild prezident Bayernu Herbert Hainer. Konkrétní údaje neuvedl. Za duben, kdy se bundesliga kvůli koronavirové pandemii nehrála, měli hráči plat nižší o 20 procent.

Zatím není jasné ani to, kdy pro Bayern tato sezona skončí. Bundesliga by měla být uzavřena 27. června, pokud by se mnichovský tým dostal do finále Německého poháru, hrál by ho 4. července. Finále Ligy mistrů, v níž je bavorský velkoklub teprve v osmifinálové fázi, se bude hrát nejspíš až na konci srpna, až skončí všechny národní ligové soutěže.