Zlaté biatlonistky nezastavilo počasí ani zlomená hůlka

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
8. 1. 2015 6:00
Biatlonistkám rozhodně ve středu nepřálo štěstí, přesto se mohly v Oberhofu radovat ze zaslouženého zlata ve štafetě.
Gabriela Soukalová zlomila po druhé střelecké položce hůl
Gabriela Soukalová zlomila po druhé střelecké položce hůl | Foto: CPA Eduard Erben

Oberhof - Před odjezdem do Oberhofu kolovaly biatlonovým týmem obavy. Vždy tu panuje nevlídné počasí a trať je nevyzpytatelná. Úspěchem prý bude umístění do první osmičky. A hle, ve středečním štafetovém závodě české biatlonistky braly rovnou zlato.

"Ale vždyť ono to tak v podstatě dopadlo," vtipkoval pro biatlonový web trenér českých šampionek Zdeněk Vítek.

Ale jednoduché to rozhodně nebylo. Počasí při startu závodu vypadalo neobyčejně dobře, ale postupně začala z Durynského lesa vylézat mlha a viditelnost se snižovala.

"Když jsem přijela na střelbu, zrovna se tam usadila mlha. Dost jsem se vylekala. Ale snažila jsem se rány pohlídat a nejančit," říkala po závodě třetí v pořadí ve štafetě Jitka Landová, která stejně jako její kolegyně zvládla odstřílet maximálně na jedno dobíjení.

Soukalové zlomila hůl agresivní Francouzka

Tedy až na Veroniku Vítkovou, která jako finišmenka měla na trati už ty nejhorší podmínky a chybovala dvakrát. Naštěstí úplně stejně minula i druhá Francouzka, takže o zlatu mohl rozhodnout běžecký souboj, ve kterém byla Češka jasně lepší.

"Nechala jsem se jí nejdříve předběhnout, abych trochu pošetřila síly, ale pak se mi zdálo, že zpomalila až moc, tak jsem za to raději vzala," komentovala bitvu na závěrečném úseku Vítková.

Počasí ovšem nebylo tím největším úskalím. Při nejmenším byly podmínky stejné pro všechny závodnice. Češky potkal také jeden smolný okamžik, když Gabriela Soukalová při odjezdu ze druhé střelecké položky zlomila hůl. V tu chvíli odjížděla na druhém místě v těsném závěsu za Ukrajinkou. Jenže dotírající Francouzka jí vjela lyží na hůl a ta nápor nevydržela.

"Tam nelze Gábině nic vyčítat. Od Dorinové – Habertové to bylo hodně agresivní," komentoval situaci po závodě Vítek.

Napodobí je mužská štafeta?

Soukalovou incident stál cenné vteřinky i nějaké ty síly. Naštěstí to na výsledku nebylo znát.  "Vyhodilo mě to ze závodního rytmu (zlomená hůlka), ale naštěstí potom následoval sjezd a ve stoupání už jsem dostala hůl náhradní. Moc času jsem tak neztratila," přiznala česká biatlonistka.

Češky se díky vítězství posunuly do průběžného vedení Světového poháru a ještě zvýšily tlak na svou osobu i na celou výpravu. Ve čtvrtek totiž čeká štafeta v Oberhofu také muže, kteří ale za ženskými kolegyněmi zaostali už v Hochfilzenu. Biatlonistky slavily bronz, zatímco Michal Šlesingr, Jaroslav Soukup, Michal Krčmář a Ondřej Moravec dojeli pro sedmou příčku.

"My jsme pod tím tlakem fanoušků i našeho okolí už byli, takže se nic nemění. Ne, z toho strach opravdu nemám! Jen si je potřeba uvědomit, že závody štafet jsou hodně otevřené, hodně ošidné a stát se v nich může cokoliv," dodal na to konto Vítek.

Závod na 4 x 7,5 kilometru mužů můžete od 14:15 sledovat v naší online reportáži.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

Provoz na dálnici D11 ve směru na Hradec Králové je od 20 hodin přerušený

U Chlumce nad Cidlinou dostalo nákladní auto smyk a stojí napříč vozovkou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy