Zlatá medaile v Soči bude jedna z největších v historii

ČTK ČTK
6. 2. 2014 8:54
Bude jednou z největších, ale ne nejdražších. V penězích vyjádřená hodnota zlaté medaile z olympijských her v Soči bude zhruba 566 dolarů (asi 11.500 korun).
Zlatá olympijská medaile
Zlatá olympijská medaile | Foto: Reuters

Soči - Bude jednou z největších, ale ne nejdražších. V penězích vyjádřená hodnota zlaté medaile z olympijských her v Soči bude zhruba 566 dolarů (asi 11.500 korun), což je méně než dosud rekordně cenná zlatá medaile v hodnotě 708 dolarů (asi 14.400 korun) z letní olympiády v Londýně před dvěma lety. Informoval o tom zpravodajský server Forbes.

Příčinou není to, že by Rusové chtěli na medaili z nejcennějšího kovu šetřit. Za pokles hodnoty může propad cen zlata a stříbra za poslední dva roky od rekordní výše, které dosáhly právě v roce 2012.

Zlatá medaile ze Soči váží 531 gramů a s tloušťkou deset milimetrů a průměrem 100 milimetrů je jednou z největších zlatých medailí v dějinách her. Nejcennější kov z OH v Turíně v roce 2006 měl průměr 107 milimetrů a vážil 469 gramů.

Kdyby byla medaile z plného zlata, byla by její hodnota zhruba 21.478 dolarů (více než 437.000 korun); to je důvod, proč se čistě zlaté medaile bez dalších příměsí naposledy udělovaly v roce 1912. Ty ze Soči obsahují 525 gramů stříbra s puncem 960, což je víc než punc 925 požadovaný Mezinárodním olympijským výborem, a šest gramů zlata s puncem 999.

Všechny kovy pocházejí z Ruska

Stříbrné medaile obsahují 525 gramů stříbra s puncem 960 a jejich hodnota je asi 323 dolarů (zhruba 6570 korun). Bronzové jsou z mědi smíšené se zinkem a cínem s puncem 460 a jejich hodnota je asi 3,25 dolaru (zhruba 66 korun). Všechny uvedené ceny představují jen hodnotu použitých kovů, ne práci vynaloženou na jejich výrobu a zpracování.

Všechny kovy použité na výrobu medailí pocházejí z Ruska. O jejich výrobu se ve vypsané soutěži ucházely reklamní agentury, zlatníci, hodináři i designéři. Komise odborníků vybírala z 11 předložených návrhů.

Jejich výroba byla svěřena moskevskému zlatnictví Adamas, které udělalo zhruba 1300 medailí - včetně těch, které se budou rozdělovat na paralympiádě. Spotřebovaly se zhruba dvě tuny stříbra, 700 kilogramů bronzu a šest kilo zlata. Výroba jedné medaile zabrala průměrně 18 hodin.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března. Uvedla to dnes Česká televize. Výstava v paláci Kinských nazvaná Rembrandt: Portrét člověka začala 25. září a měla trvat do konce ledna. Kvůli nejpřísnějším opatřením proti koronaviru je od 27. prosince pro veřejnost uzavřená.

V paláci Kinských je vystaveno deset maleb a přes 50 prací slavného malíře. Výstava měla původně začít na jaře, její otevření bylo kvůli šíření nemoci covid-19 přesunuto na září. V prosinci byla mezi pěti výstavami, které měly výjimku ze zákazu otevření. Výjimku hygieniků s několika podmínkami dostaly výstavy s významnými zahraničními zápůjčkami. Ostatní galerie a muzea musela zavřít od 18. prosince.

Výstavu NGP připravila ve spolupráci s Wallraf-Richartz-Museum & Fondation Corboud v Kolíně nad Rýnem. Díla zapůjčily instituce jako Metropolitní muzeum v New Yorku, Londýnská Národní galerie, madridské Prado, Rijksmuseum v Amsterdamu či vídeňská Albertina. Výstava byla ústředním loňským projektem NGP. Bývalá ředitelka NGP Anne-Marie Nedoma ČTK před otevřením výstavy řekla, že tolik významných uměleckých děl Rembrandta i jeho souputníků lidé v Praze ještě neviděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy