Zklamaný Veselý: Dlouhé výměny se hrály podle Tomice

Protinožci si přivezli kouzelné tenisky a zaskočili Čechy
V prvním utkání překvapivě Lukáš Rosol nezvládl zápas...
... se 133. hráčem světa Thanasim Kokkinakisem
Rosol vedl už 2:0 na sety a podával na vítězství, ale nakonec prohrál 6:4, 6:2, 5:7, 5:7 a 3:6 za tři a půl hodiny.
Ve druhé dvouhře pak v ostravské ČEZ Areně Jiří Veselý...
Foto: Dalibor Sosna
Adam Sušovský Adam Sušovský
6. 3. 2015 23:03
Jiří Veselý proměnil jen dva z dvanácti brejkbolů a Češi jsou tak v Davis Cupu v prekérní situaci. S Austrálií prohrávají 0:2 na zápasy.

Ostrava - Možná to chtělo více "štěstíčka", třeba by se pak českým tenistům v Ostravě dýchalo líp. Jiří Veselý ale ve druhém utkání pátečního programu Davisova poháru proměnil jen dva z dvanácti brejkbolů a s Bernardem Tomicem tak neuhrál jediný set.

Za necelé dvě a půl hodiny odešel z kurtu poražen 4:6, 3:6 a 6:7. "Nehrál jsem špatně, ale šachy, které jsem předpokládal, že se budou hrát, se hrály podle Tomice," konstatoval smutně Veselý.

Situace je teď z českého pohledu více než kritická: Češi s Austrálií prohrávají 0:2 na zápasy a coby suverénní lídr žebříčku Davis Cupu je dělí jen jedna prohra od pádu do baráže, kterou hráli naposledy v roce 2011.

"Bohužel jsem nebyl schopný vyhrát jediný set, kdo ví, jak by to utkání pak vypadalo," sypal si popel na hlavu český tenista, který svedl s jedničkou soupeře vyrovnanou bitvu, jenže selhal v klíčových momentech zápasu.

Proměnil jste jen dva z dvanácti brejkbolů. Nechybělo vám trošku více štěstí?
Já bych řekl, že jsem sice nezačal špatně, ale první set a půl byl lepší on. Nic jiného moc nevymyslím. Šachy, které jsem předpokládal, že budeme hrát, se hrály, ale podle něj. Byly to samé dlouhé výměny a on byl ten, kdo tu výměnu nakonec zahrál líp. Až někdy od stavu 3:5 ve druhém setu se to hodně vyrovnalo, od toho stavu jsem měl v každém gemu brejkboly, nebo alespoň šance. Bohužel jsem nebyl schopný vyhrát ani jeden set. Kdo ví, jak by to vypadalo.

V průběhu zápasu jste změnil taktiku a začal chodit více na síť. To jste vymysleli s kapitánem?
Odzadu jsem byl celou dobu horší, něco jsem změnit musel. Jinak by to dopadlo třeba 2:6, 3:6 a 2:6. Obvykle jsem přitom já, kdo hraje tuhle hru rád. Jenže on jí měnil, a i když jsem hrál poté více agresivně, on stál jak zeď a všechno vracel. Proto jsem musel začít chodit více na síť. To byla podle mě správně zvolená taktika, ale chybělo trošku štěstí dostat zápas do čtvrtého setu. Měl jsem pocit, že mu ve třetím trošku docházely síly.

Nedalo se na síť v průběhu zápasu chodit častěji?
Dalo. Pořád jsem se ale snažil najít nějakým způsobem tu cestu přehrát ho ze základní čáry, protože síť taky není moje silná stránka. Pak už mi ale nic jiného nezbývalo. A teď to nic nemění na tom, že Tomic vyhrál i ten třetí set. 3:0 je celkem jasný výsledek. 

Byl to váš první ostrý zápas Davis Cupu a na kurt jste šel za nepříznivého stavu 0:1. Byl jste hodně nervózní?
Já se cítil dobře. Celý týden jsem taky dobře trénoval. Asi by se na ten kurt nastupovalo s lepší pohodou za stavu 1:0, ale myslím, že jsem nehrál špatně. Kdybychom vedli, hrálo by se hůř zase jemu. Takový je tenis.

Po druhém setu začali z haly odcházet diváci, nemrzelo vás to?
Zeptejte se jich, proč odešli. Hráč se touhle věcí ani nesmí zabývat. V tu chvíli to pro nás vypadalo nepříznivě a bylo pozdě večer, asi se nedivím, že někteří odešli. Byl to dlouhý den a myslím, že když to bylo vyrovnané a já ho ve třetím setu brejknul zpátky, diváci se zmobilizovali a fandili dobře. Fanoušci jsou tady vždycky našim pátým hráčem a tak to bylo i dneska.

Jaroslav Navrátil zatím neví, koho nasadí do sobotního deblu. Jste připravený hrát?
Jsem tady od toho, abych byl připravený každý den. A budu připravený v deblu podat stoprocentní výkon.

Během toho týdne v Ostravě jste nacvičovali různé kombinace. Jaké by bylo nejlepší složení?
S Lukášem Roselem můžeme hrát dobrého debla. Oba dobře podáváme, což si myslím, že je v deblu strašně důležité. S Adamem Pavláskem jsme už několik deblů odehráli a některé úspěšně, takže musíme večer nad nejlepší sestavou pořád přemýšlet.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

K souostroví Tonga míří loď, která opraví jeho jediný komunikační kabel se zbytkem světa

K tichomořskému souostroví Tonga, které zdevastoval výbuch sopky a vlna tsunami, míří speciální loď, aby obnovila životně důležitý komunikační kabel spojující ostrovy se zbytkem světa. Loď má na místo dorazit v neděli, informovala agentura Reuters.

Loď odplula 20. ledna z Port Moresby na Papui Nové Guineji vzdáleného 5000 kilometrů. Komplikované opravy podmořského kabelu potrvají podle předpokladů několik týdnů.

"Pokud erupce sopky nebo tsunami zasypaly kabel nánosy z mořského dna nebo svahu podmořské hory, může být velmi těžké ho najít nebo vyzvednout," řekl agentuře Reuters Jonathan Brewer, telekomunikační inženýr společnosti Telco2 limited.

Poruchy na 436 aktivních podmořských kabelech na světě jsou běžné a obvykle je možné většinu dat, která jimi proudí, přesměrovat přes jiný kabel, než je závada odstraněna. Ale 105.000 obyvatel souostroví Tonga je závislých jen na jediném kabelu, který je tam natažený z 800 kilometrů vzdáleného Fidži.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Tunisko zmařilo připravovaný teroristický útok na turistické lokality

Tuniská policie oznámila, že zmařila teroristický útok na turistické lokality v této severoafrické zemi. Uvedlo to tuniské ministerstvo vnitra. Útok podle něj plánovala žena, která přicestovala ze Sýrie, kde obdržela výcvik od teroristických skupin. Nyní je ve vězení, uvedly agentury.

Žena, která měla v úmyslu útočit s použitím výbušného pásu, se podle ministerstva vnitra vrátila ze Sýrie do Tuniska přes Turecko 10. ledna. Akci podle ministerstva plánovala v Sýrii, kde strávila rok a získala výcvik od teroristů.

Tuniské úřady v posledních letech zmařily většinu plánovaných atentátů a na útoky reagovaly efektivněji, píše agentura Reuters s odkazem na západní diplomaty. V listopadu policie v hlavním městě Tunisu postřelila extremistu, který na strážníky zaútočil s nožem a sekáčkem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy