O volejbalový titul se utkají Brazilci s domácími Poláky

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 9. 2014 23:23
Volejbalisté Brazílie mají šanci vyhrát počtvrté za sebou mistrovství světa.
Polská fanynka slaví postup do finále MS.
Polská fanynka slaví postup do finále MS. | Foto: Reuters

Katovice/Lodž - Domácímu Polsku se splnil sen, neboť o zlato na mistrovství světa volejbalistů se v neděli utká domácí tým a úřadující šampioni z Brazílie. Ti se do finále probojovali po pětisetové bitvě s Francií, Poláci si poradili s Německem 3:1.

Brazilci mají šanci získat titul už počtvrté v řadě, Poláci zase mohou vyhrát domácí šampionát jako první od triumfu Čechoslováků v Praze v roce 1966.

Úvodní semifinále v zaplněné Spodek Areně v Katovicích nabídlo obrovské drama se šťastným koncem pro jihoamerickou velmoc. Panování Brazílie na světové scéně trvá od roku 2002, což ale polští hráči s podporou 12 tisíc fanoušků hodlají v neděli večer změnit.

Brazilci v semifinále s Francií předvedli skvělou defenzivu včetně 14 bodových bloků a nápaditý útok. Po jejich počáteční jasné převaze svěřenci Laurenta Tillieho, jenž krátce vedl i českou reprezentaci, postupně nacházeli díry v jejich obraně a dvakrát srovnali krok. Francouzi ale nakonec rozhodující sadu ztratili 12:15.

"V neděli chceme přepsat historii, udělat něco, co ještě nikdo nedokázal," jásal brazilský kapitán Bruno Rezende. Než začala éra Brazílie na MS, dosáhli na zlatý hattrick Italové v letech 1990 až 1998, ale čtvrtý triumf už nepřidali.

V souboji poražených semifinalistů může Francie zopakovat bronz po 12 letech, Němci budou hrát o první medaili od roku 1970.

Rusové léčili zklamání pátým místem

Volejbalisté Ruska si alespoň trochu spravili zklamání závěrečnou výhrou nad Íránem 3:0 a konečným 5. místem. Úřadující olympijští vítězové a nejúspěšnější země v historii MS však potřetí v řadě odjela ze šampionátu bez cenného kovu. Pro íránský tým je naopak šestá příčka obrovským úspěchem a suverénně historickým maximem.

Rusové před dnešním závěrečným vystoupením v Lodži třikrát za sebou prohráli a frustraci někteří hráči neunesli. Polská média zveřejnila video, na němž někteří z ruských reprezentantů ukázali po předchozí prohře s Polskem (2:3) při odchodu ze hřiště do šatny domácím fanouškům vztyčený prostředníček.

Mistrovství světa volejbalistů v Polsku:

Semifinále (Katovice):

Brazílie - Francie 3:2 (18, -23, 23, -22, 12), Polsko - Německo 3:1 (24, 26, -23, 21).

O 5. místo (Lodž):

Rusko - Írán 3:0 (19, 21, 18).

 

Právě se děje

před 5 minutami

Cizinci, kteří v Praze brutálně napadli číšníka, si odsedí pět let ve vězení

Bratři Nahviovi z Nizozemska si odpykají 5,5 roku a pět let za napadení číšníka. Podle vrchního soudu spáchali ublížení na zdraví, ne pokus o vraždu.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Pietní místo na Betramce popeláři uklidili, vzkazy a dárky si rodina ponechá

Svíce a květiny, které lidé v uplynulých dnech přinesli před dům zesnulého zpěváka Karla Gotta v pražské ulici Nad Bertramkou, byly v noci na pondělí uklizeny. Úklid veřejné komunikace měl původně začít v pondělí, na přání rodiny byl ale termín odložen. Gottova rodina večer informovala, že vzkazy a dárky z pietního místa před vilou si ponechá, další využití svící a květin zvažovala.

"Vzkazy a dárky si rodina ponechá jako památku, stejně jako svíce a část květin, a zvažuje několik možností, jak je ještě využít, aby nesly vzpomínku na odchod Karla Gotta," napsala v pondělí na oficiálních stránkách zpěváka jeho mluvčí Aneta Stolzová.

V pondělí bylo již uklizeno i pietní místo v Kinského zahradě, které magistrát zřídil po dohodě s rodinou a bylo otevřeno do nedělní půlnoci.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Czech Point bude od 25. října mimo provoz, odstávka potrvá tři dny

Informační systém Czech Point, ze kterého lze získat například výpis z katastru nemovitostí či rejstříku trestů, bude kvůli přechodu na nové technické vybavení od příštího pátku tři dny mimo provoz. Na jeho kontaktních místech si lidé nebudou moci pořídit žádný výpis ani využít žádnou jinou službu od 25. října 20:00 do 29. října 06:00. Na webu systému to uvedlo ministerstvo vnitra, které projekt řídí. Lidem doporučuje, aby si potřebné výpisy obstarali mimo uvedenou dobu.

Podle vnitra v době odstávky Czech Point nebude v provozu ani úřednický [email protected] a nebude možné se prostřednictvím služby JIP/KAAS přihlásit do řady agendových informačních systémů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy