MS v biatlonu • Ženská štafeta na 4x6 km • 17:15

Ženská štafeta na MS v biatlonu

Dobrý den, vítejte u online přenosu ze štafety biatlonistek na letošním MS. Závod začíná v pátek v 17:15.

Čeští fanoušci se dočkali. Nejsledovanější disciplína právě probíhající biatlonové sezony je tady. Ženská štafeta je výsadním oborem českého biatlonu, dnes by bylo jiné umístění než medailové zklamáním.

Proč? Stačí se podívat na výsledky pěti dosavadních štafet, které byly letos ve Světovém poháru k vidění. Hochfilzen: Bronz, Oberhof: Zlato, Ruhpolding: Zlato, Anterselva: Stříbro, Oslo: Zlato. Češky po třech triumfech jasně vedou pořadí disciplíny.

Biatlonový závod ženských štafet v italské Anterselvě
Biatlonový závod ženských štafet v italské Anterselvě | Foto: (C) Český biatlon, Pavel Slavík

I kdyby to ale dnes nevyšlo, což se v biatlonu rozhodně nedá vyloučit, český reprezentační tým už má v Kontiolahti splněno. Získal už totiž v dosavadním průběhu kompletní medailovou sbírku - připomeňte si úspěšné závody v přiložené fotogalerii.

Už svou třetí medaili dnes může získat Gabriela Soukalová. Pětadvacetiletá biatlonistka z Jablonce má na MS vynikající formu, doufejme tedy, že ji prokáže i v dnešní štafetě.

Čeští fanoušci zároveň doufají, že už opadla extrémní únava, kterou Soukalová cítila ještě včera. Středeční vytrvalostní závod jí dal pořádně zabrat...

"Měla jsem jen krátký trénink na vyjetí únavy a sotva se tady plahočím. Je hodně těžký se trošku rozchodit. Asi jsem se musela hodně zmáčknout a teď cítím následky. Doufám, že se srovnám," říkala biatlonistka novinářům po včerejším tréninku.

MS v biatlonu 2015, 15 km Ž: Gabriela Soukalová
MS v biatlonu 2015, 15 km Ž: Gabriela Soukalová | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Třenéři českého týmu zvolili navlas stejnou sestavu, jako v minulých štafetách této sezony: Eva Puskarčíková, Gabriela Soukalová, Jitka Landová, Veronika Vítková. Češky budou startovat s číslem 1 z první řady.

V první řadě s nimi budou štafety Německa a Běloruska. Němky nastoupí v sestavě Hildebrandová, Preussová, Hinzová, Dahlmeierová. Bělorusky nasadí Skardinovou, Pisarevovou, Krjukovovou a Domračevovou.

Mezi favoritky lze řadit i Norky, Francouzky, Italky či Ukrajinky. Černým koněm by mohlo být Polsko, polské závodnice totiž na MS překvapivě září. Sestava? Hojniszová, Gwizdonová, Nowakowská-Zemniaková, Guziková.

Vraťme se ale k českým biatlonistkám. Ty se rolí favoritek rozhodně nezříkají. "Statistiky hovoří jasně. Ale nesmíme přemýšlet o tom, jestli to vyjde, nebo ne. Lámat si s tím hlavu dopředu mi připadá zbytečné a svazuje to," říká před závodem Gabriela Soukalová.

České biatlonistky vyhrály štafetu v Oberhofu
České biatlonistky vyhrály štafetu v Oberhofu | Foto: ČTK

Letos v Oberhofu dokázaly české biatlonistky přerušit sedmnáctileté čekání na triumf národní štafety ve Světovém poháru. A nyní na šampionátu mohou získat medaili také po hodně dlouhých letech.

Pokud by se jim povedlo získat cenný kov, šlo by o nejlepší výsledek ve štafetě na světovém šampionátu za posledních dvaadvacet let. Jana Kulhavá, Jiřina Adamičková, Iveta Knížková a Eva Háková se staly mistryněmi světa v Borovcii v roce 1993. Ještě v době tříčlenných ženských štafet dojely třetí Renata Novotná, Háková a Adamičková ve Feistritzu roku 1989.

Podle statistiky dosavadních výkonů na světovém šampionátu jsou největšími favoritkami Rusky v sestavě Glazyrinová, Virolajnenová, Jurlovová, Šumilovová. Češky figurují až na osmém místě.

MS v biatlonu 2015, 15 km Ž: vítězná Jekatěrina Jurlovová
MS v biatlonu 2015, 15 km Ž: vítězná Jekatěrina Jurlovová | Foto: Reuters

V Kontiolahti už se všechno připravuje k zahájení závodu, pětadvacet biatlonistek jedoucích první úsek se rovná na start.

Závod byl zahájen!

Na první místo se po startu dostala Běloruska Skardinová s Němkou Hildebrandovou. Eva Puskarčíková se také drží vepředu, momentálně je čtvrtá.

Zkušená Němka Hildebrandová se dostala do čela, Puskarčíková se stále drží v elitní pětici závodnic. Celý peloton ale stále jede pohromadě.

Mezičas 1,3 kilometru je umístěn zhruba v polovině toho nejdrsnějšího stoupání na celé trati. Puskarčíková je tam na sedmém místě.

Po stoupání se na čele osamostnila dvojice Hildebrandová, Dunkleeová.

Němka s Američankou přijíždějí s mírným náskokem poprvé na střelnici...

Hildebrandová suverénní, ale Eva Puskarčíková rovněž nechybovala a odjíždí bez jediného dobíjení!

1. Hildebrandová, 2. Skardinová, 3. Glazyrinová, 4. Puskarčíková - to je pořadí po první střelbě.

Pátá je Itálie, šesté Polsko... Ztráty jsou minimální.

Franziska Hildebrandová potvrzuje roli největší favoritky prvního úseku. Němka zvyšuje náskok na ostatní závodnice.

Druhá jede Ruska Glazyrinová, třetí Běloruska Skardinová. Puskarčíková se propadla na sedmé místo, drží se ale v kontaktu s nejlepšími.

Mezičas 3,3 km: 1. Německo, 2. Japonsko, 3. Rusko, 4. Polsko, 5. Bělorusko, 6. Francie, 7. Rumunsko, 8. Česká republika +18 sekund.

Eva Puskarčíková zatím na trati nestačí tempu těch nejlepších, klíčem k úspěšnému úseku tedy bude druhá střelba ve stoje.

MS v biatlonu 2015, sprint Ž: Eva Puskarčíková
MS v biatlonu 2015, sprint Ž: Eva Puskarčíková | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Němka Hildebrandová už je na střelnici, pojďme tedy na stojku...

Německá závodnice musí dvakrát dobíjet, Polka Hojniszová jde do čela před Ruskou Glazyrinovou!

Eva Puskarčíková musela dvakrát dobíjet, ale zvládla to poměrně rychle!

Česká štafeta se řadí na dvanácté místo se ztrátou 22 vteřin na první Polsko.

Pořadí po druhé střelbě: 1. Polsko, 2. Rusko, 3. Itálie, 4. Francie, 5. Rumunsko, 6. Norsko, 7. USA... 10. Německo, 12. Česká republika

K vedoucí Hojniszové už se blíží skvěle jedoucí Ruska Glazyrinová. Třetí je Italka Vitozziová, pátá Francouzka Bescondová. Hildebrandová z Německa už se posunula na sedmou příčku, Puskarčíková zůstává dvanáctá.

Mezičas 5,3 km: 1. Polsko, 2. Rusko, 3. Itálie, 4. USA, 5. Francie, 6. Rumunsko, 7. Německo, 8. Rakousko, 9. Norsko, 10. Bělorusko, 11. Japonsko 12. Česká republika.

Eva Puskarčíková znovu ve stoupání ztrácí, dnes se jí štafeta rozhodně nepovedla. Nic ale není ztraceno, ztráta je stále menší než půl minuty.

Je tady první předávka, Polky jsou první - Hojniszová posílá na trať Gwizdonovou. Druhé Rusky, místo Glazyrinové pojede Virolajnenová.

Třetí jsou Američanky, čtvrtá Itálie, pátá Francie, šesté Německo.

Eva Puskarčíková předává štafetu Gabriele Soukalové, ztráta na první místo 26,4 sekundy.

Na druhém úseku budou hodně silné Italky, za něž jede skvělá Karin Oberhoferová. A už se to projevuje, italská závodnice je už druhá za Polkou Gwizdonovou. Třetí jede Rusko, čtvrtá Francie a páté USA.

Gabriela Soukalová se posunula na jedenácté místo a snaží se stáhnout ztrátu na další štafety.

Mezičas 1,3 km: 1. Polsko, 2. Itálie +4,5, 3. Rusko +8,4, 4. USA +9,1, 5. Francie +10,3... 11. ČR +26,5

Gwizdonová a Oberhoferová už jsou na střelnici, bude se pálit v leže...

Ruska Virolajnenová to zvládla nejlépe, Oberhoferová rychle dobila jednu ránu a bude druhá, obrovské problémy má Gwizdonová, Polka musí na trestné kolo! Soukalová výborná a řadí se na čtvrtou pozici se ztrátou 16 sekund!

Černé klisny dnešního závodu, tedy Polky, se kvůli selhání Gwizdonové budou muset prokousávat zpět na čelo až ze třináctého místa.

Karin Oberhoferová z Itálie si užívá prvního místa, má drobný náskok před druhou Ruskou Virolajnenovou. Třetí už je Gabriela Soukalová.

Čtvrtá je Němka Preussová, pátá Rumunka Piscoranová, šestá Francouzka Latuillierová.

Mezičas 3,3 km: 1. Itálie, 2. Rusko +7, 3. ČR +12, 4. Německo +15, 5. Rumunsko +19, 6. Francie +22, 7. Bělorusko +24, 8. Kanada +30.

Soukalová už se snaží zklidnit tep, je tady čtvrtá dnešní střelecká položka...

Oberhoferová dvakrát dobíjí, Virolajnenová také! Gabriela Soukalová bezchybná a jde na první místo!

MS biatlonu 2015, stíhačka Ž: Gabriela Soukalová
MS biatlonu 2015, stíhačka Ž: Gabriela Soukalová | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Česká republika je po čtvrté střelbě na prvním místě, Gabriela Soukalová podává fantastický výkon a vytáhla štafetu ze dvanácté pozice na absolutní čelo závodu.

Polky končí, Magdalena Gwizdonová musí dokonce na dvě trestná kola. To je propadák jako hrom.

Češky vedou před Itálií, Německem a Rumunskem.

Mezičas 5,1 km: 1. Soukalová, 2. Oberhoferová +4, 3. Preussová +12, 4. Lautilliereová +23, 5. Virolajnenová +24.

Italka Karin Oberhoferová jede fantasticky a stahuje ztrátu na Češku Soukalovou.

Italka se přehnala přes Soukalovou a bude předávat na prvním místě.

Je tady druhá předávka. Oberhoferová na prvním místě posílá do hry Nicole Gontierovou, Soukalová se ztrátou 2,5 vteřiny předává Jitce Landové. Za třetí Německo pojede Vannesa Hinzová.

Za čtvrtou Francii jede Brasaizovou, za páté Rusko mistryně světa Jekatěrina Jurlovová.

Šesté je Rumunsko, sedmá Ukrajina, osmé Rakousko, deváté Norsko, desáté Spojené státy, jedenáctá Kanada, dvanácté Bělorusko.

Bělorusky předaly hodně nešťastně, Krjukovová při tom skončila na zemi. Běloruská štafeta na tom není nejlépe, na posledním úseku ale má Darju Domračevovou.

Jitka Landová zatím jede výtečně a drží se těsně za Italkou Gontierovou. Třetí Němka Hinzová ztrácí 4,4 vteřiny.

Jitka Landová ve stoupání předjela Italku a Češky jsou znovu na prvním místě!

Pátá Ruska Jurlovová má ztrátu na Landovou 27 sekund.

Němka Hinzová už dorazila vedoucí duo, na střelbu tedy přijíždějí tři nejlepší, Italka, Češka a Němka...

Držme palce Jitce Landové, vítr začíná mírně foukat...

Hinzová fantasticky, Němkdy jdou jasně do čela. Gontierová dvakrát dobíjí, stejně jako Landová.

Bohužel, třetí chyba Landové. Italka odjíždí, stejně jako Ruska Jurlovová.

Uf, můžeme si oddechnout. Jitka Landová na poslední pokus sestřelila poslední terč. Češky se řadí na páté místo se ztrátou 44 sekund.

Pořadí po páté střelbě: 1. Hinzová, 2. Gontierová, 3. Jurlovová, 4. Abramovová, 5. Landová, 6. Ferenczová, 7. Hornová, 8. Brasaizová.

Němka Vannesa Hinzová si hýčká pohodlný náskok, na trati jede osamocená.

Druhá Italka Gontierová ztrácí 25 sekund, třetí Ruska Jurlovová dalších deset.

Mezičas 3,3 km: 1. Německo, 2. Itálie +30, 3. Rusko +36, 4. Česko +43, 5. Ukrajina +45, 6. Rumunsko +1:04, 7. Francie +1:13, 8. Francie +1:15.

Vedoucí Hinzová přijíždí na střelnici...

Dvaadvacetiletá Němka jednou dobíjela, zůstane tedy v pohodě na první pozici.

A co Italka, Ruska, Češka a Ukrajinka?

Jurlovová jde na druhé místo, to byla úžasná položka.

Gontierová dvakrát dobíjí, Ukrajinka dokonce třikrát. Landová bohužel znovu dvě chyby.

Jitka Landová chybuje potřetí, to už je zlé...

A počtvrté, bude to trestné kolo...

Bohužel, Češka a Ukrajinka musí na jedno trestné kolo. To je velká komplikace na cestě za medailí.

Pořadí po 6. střelbě: 1. Německo, 2. Rusko, 3. Itálie, 4. Rumunsko, 5. Norsko, 6. Francie, 7. Ukrajina, 8. Kanada, 9. Bělorusko, 10. Česká republika.

Češky nyní ztrácejí na třetí Itálii kolem minuty. To by musely závodnice na posledním úseku hodně kazit, naopak Veronika Vítková výrazně zazářit.

Mezičas 5,3 km: 1. Německo, 2. Rusko +25, 3. Itálie +49, Francie +1:13, 5. Norsko +1:16, 6. Rumunsko +1:23, 7. Bělorusko, 8. ČR +1:28.

Landová podává solidní běžecký výkon a už se vyšplhala na osmé místo, ztráta je ale enormní.

Třetí předávka: Němky jsou v čele a už zahájila poslední úsek finišmanka Laura Dahlmeierová. Druhé předávají Rusky, za něž pojede Jekatěrina Šumilovová. Třetí Italky nasazují výtečnou Dorotheu Wiererovou.

Za čtvrtou Francii jede dvojnásobná mistryně světa Marie Dorinová-Habertová, za páté Norsko Tiril Eckhoffová.

Landová předává Veronice Vítková, ztráta na bronzovou medaili činí něco přes 30 sekund. Češky jsou momentálně osmé.

MS v biatlonu 2015, sprint Ž: Veronika Vítková
MS v biatlonu 2015, sprint Ž: Veronika Vítková | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Skvělá střelkyně Laura Dahlmeierová má všechny trumfy v rukávu. Němky mají luxusní náskok a útočí na zlaté medaile.

Ztráta druhé Rusky Šumilovové už se vyšplhala na 45 sekund!

Třetí Wiererová z Itálie dělá co může, je o minutu a deset sekund za první Němkou.

Dalších devět sekund zpět je Francouzka Dorinová-Habertová. Pátá už je Darja Domračevová, šestá Norka Eckhoffová.

Dahlmeierová je na střelnici, úplně sama...

Mladá Němka ve velkém stylu sestřelila všech pět terčů, Němky jsou o krok blíž ke zlatu!

Šumilovová zvládla rychle opravit jednu chybu, Wiererová ale nasázala všech pět a Rusko s Itálií budou bojovat o stříbro.

Veronice Vítkové se bohužel nedaří, nedala první dvě rány a při čtvrté střele znovu chybovala...

Také Vítková bude muset na trestné kolo. Dokonce na dvě, to je hrůza. Je konec nadějí...

Němka Dahlmeierová mezitím zvyšuje náskok na dvojici Wiererová - Šumilovová. Rozestupy si rozebereme už za malý moment.

Mezičas 3,3 km: 1. Dahlmeierová, 2. Šumilovová +1:13, 3. Wiererová +1:15, 4. Dorinová-Habertová +1:27.

Dahlmeierová už je na poslední střelecké položce dnešní štafety...

Němka neměla žádný problém a pro svou zemi vybojuje společně s kolegyněmi Hildebrandovou, Hinzovou a Preussovou zlaté medaile!

MS v biatlonu 2012, štafeta žen: Laura Dahlmeierová
MS v biatlonu 2012, štafeta žen: Laura Dahlmeierová | Foto: Eduard Erben

Ruska, Italka a Francouzka jdou pálit o stříbro a o bronz...

Šumilovová dvakrát opravuje, Wiererová jednou a Dorinová-Habertová za nula!

Šumilovová ztrácí, o stříbro momentálně bojují Francie a Itálie.

Domračevová dvakrát dobíjela, Bělorusky na medaili nedosáhnou.

Pořadí po 8. střelbě: 1. Německo, 2. Francie, 3. Itálie, 4. Rusko, 5. Norsko, 6. Ukrajina, 7. Bělorusko.

V boji o stříbro zatím poráží Dorinová-Habertová Dorotheu Wiererovou. Italka ale neztrácí příliš, stále není nic rozhodnuto.

Ruska Šumilovová ztrácí na bronz nějakých třináct sekund, dnes to nevypadá na ruský sukces.

Veronika Vítková drží českou štafetu na osmé pozici.

Němky jsou v cíli a zažívají velkou euforii! Získávají zlaté medaile!

Pro stříbro si dojíždí Francouzka Dorinová-Habertová. Na Italky zbydou bronzové kovy.

Rusky končí čtvrté, Norky páté a Ukrajinky šesté.

Pro sedmé místo si ve vycházkovém tempu dojíždí Běloruska Domračevová.

Veronika Vítková je také v cíli, je z toho dnes osmé místo se ztrátou tří minut a dvanácti vteřin.

Náplastí pro české biatlonistky může být fakt, že i přes dnešní propadák získávají malý křišťálový glóbus za celkové první místo v pořadí disciplíny SP.

To je z dnešní online reportáže vše. Děkuji za pozornost a přeji pěkný zbytek večera.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy