ŽIVĚ Špotáková má další medaili. Lepší byla jen Abakumovová

Podívejte se na online reportáž z boje Barbory Špotákové o první českou medaili z MS v atletice v korejském Tegu. Olympijská vítězka a světová rekordmanka sice pátým pokusem překonala svůj letošní výkon hodem 71,58 metru, vzápětí však Ruska Maria Abakumovová opět překonala svůj osobní rekord, když jen o centimetr zaostala za hranicí 72 metrů. Špotáková však získala už šestou medaili ze šampionátů či olympijských her v řadě.
Barbora Špotáková.
Barbora Špotáková. | Foto: Reuters

Minuta po minutě

- Děkuji za pozornost a nashledanou u dalších online reportáží. 

- Česká oštěpařka rozhodně nevypadá zklamaně, s vlajkou kolem krku se raduje a mává divákům. 

- Diváci v Tegu viděli nezapomenutelný závod, oštěpařky předvedly nejkvalitnější souboj v dějinách. Špotákové ke zlatu nestačil ani druhý nejlepší hod kariéry, Ruska totiž předvedla rekord šampionátu a o pouhých 29 centimetrů zaostala za světovým rekordem Báry Špotákové. 

- Konečné pořadí: 1. Abakumovová (Rus) 71,99. 2. Špotáková (ČR) 71,58. 3. Viljoenová (JAR) 68,38. 4. Obergföllová (Něm) 65,24. 5. Molitorová (Něm) 64,32. 6. Mickleová (Aus) 61,96. 7. Ratejová (Slovin) 61,65. 8. Klimešová (ČR) 59,27. 

- Ruská mistryně světa Maria Abakumovová doprovodila svůj poslední pokus mohutným řevem, zjevně toužila po překonání světového rekordu Špotákové. To se jí však nepovedlo. Ruska objímá svého kouče, bere si národní vlajku a slaví titul. 

- Barbora Špotáková získává stříbrnou medaili. Její poslední pokus se nevydařil, česká hrdinka se přesto usmívá a mává divákům. Nutno říci, že dnes odvedla opravdu maximum. 

- A teď Barbora Špotáková! 

- Jihoafričanka Viljoenová rovněž svůj nejlepší pokus nezlepšila a získává bronzovou medaili. 

- Vítězka kvalifikace Němka Christina Obergföllová skončí v Tegu bez medaile. Svůj poslední pokus poslala někam k 55 metrům a raději přešlápla. Vzápětí se zoufale sesunula k zemi. 

Koule mužů Návod pro Špotákovou z finále mužské koule. Devatenáctiletý Němec David Storl byl ještě před posledním pokusem druhý, osobním rekordem 21,98 metru však získal zlato. 

- Němka Molitorová 64,32 a skáče na páté místo. 

6. pokusy Jarmila Klimešová hodila hluboko pod šedesátimetrovou hranici a v soutěži skončí osmá. 

-

Maria Abakumovová
Maria Abakumovová | Foto: Reuters
Tohle je finále snů. Maria Abakumovová v pátém pokusu zareagovala na Špotákovou, opět si vylepšila osobní rekord, když ji jen o centimetr dělil od vzdálenosti 72 metrů. Bude se opakovat scénář z Pekingu? 

- Pořadí po pátých pokusech: 1. Abakumovová (Rus) 71,99. 2. Špotáková (ČR) 71,58. 3. Viljoenová (JAR) 68,38. 4. Obergföllová (Něm.) 65,24. 

- Abakumovová ale odpovídá ještě těžším kalibrem! Agresivním způsobem mrštila svůj oštěp pouhý centimetr před 72metrovou hranici. Famózní souboj oštěpařek vrcholí. 

- NEUVĚŘITELNÉ! Oštěp z ruky Barbory Špotákové doletěl do vzdálenosti 71,58 metru! Češka se raduje, je první. 

- Zato Viljoenová do toho pořádně šlápla. Hodem 68,38 překonala Obergföllovou a je znovu třetí. 

- Christina Obergföllová ani svým pátým hodem nezasáhla do boje o světový titul. 

- Vzápětí si však Australanka Mickleová bere páté místo zpět. 

- Slovinka Ratejová se výkonem 61,65 zařadila na páté místo. 

5. pokusy Jarmila Klimešová opět přešlápla a zůstává na osmé pozici. 

-

Christina Obergföllová
Christina Obergföllová | Foto: Reuters
Změna na medailových příčkách. Na třetí místo jde Němka Christina Obergföllová. 

- Pořadí po čtvrtých pokusech: 1. Abakumovová (Rus) 71,25. 2. Špotáková (ČR) 68,80. 3. Obergföllová (Něm) 65,24. 4.Viljoenová (JAR) 65,20. 

- Oštěp Abakumovové znovu plachtil za 70 metrů, ruskou radost tentokrát přibrzdil těsný přešlap. 

- Barbora Špotáková hodila 67,12 a při svém pokusu hodně emotivně křičela Ne! Cesta ke zlatu bude hodně složitá a třicetiletá česká oštěpařka to ví. 

4. pokusy Zpět k oštěpu. Klimešová záměrně přešlápla a Obergföllová konečně přehodila 65 metrů. Němka se výkonem 65,24 dostla o čtyři centimetry na třetí místo před Jihoafričanku. 

200 metrů Z druhého semifinále dvoustovky naopak s velkým přehledem postupuje do finále Usain Bolt, který si stejně jako v rozběhu pohlídal start a v cílové rovince už se mohl ohlížet na obě strany, jestli náhodou není někdo blízko za jeho zády. A nebyl. Bolt vyhrál s velkým přehledem a to poslední padesátku jen doklusal. 

200 metrů Odbočka do prvního semifinále dvoustovky. Pavel Maslák skončil pátý, a přišel tak o teoretickou naději na postup do finále. Časem 20,87 zaostal za svým dopolední osobákem o 24 setin sekundy. 

-

Oštěpařka Jarmila Klimešová.
Oštěpařka Jarmila Klimešová. | Foto: www.atletika.cz
Jarmila Klimešová postoupila do užšího finále z posledního, tedy osmého místa. 

- Tady je osmička postupujících: 1. Abakumovová (Rus) 71,25. 2. Špotáková (ČR) 68,80. 3. Viljoenová (JAR) 65,20. 4. Obergföllová (Něm) 64,80. 5. Mickleová (Aus) 60,87. 6. Ratejová (Slo) 60,58. 7. Molitorová (Něm) 59,88. 8. Klimešová (ČR) 59,27. 

- Slovinka Martina Ratejová nakonec přehodila Klimešovou, česká dvojka tedy postupuje do užšího finále z posledního osmého místa. 

- Abakumovová třetí pokus vynechala. Ruska si je velmi dobře vědomá, že po vynikajícím hodu ve druhé sérii může v klidu odpočívat. 

- Sunette Viljoenová si připsala výkon 63,12 metru a je stále třetí. 

- Barbora Špotáková ve třetím pokusu zlepšila svůj dnešní nejlepší výkon o čtyři centimetry, velehodu Abakumovové se ovšem nepřiblížila. 

- A německá favoritka je v krizi. Dokázala se sice zlepšit, ale znovu pouze nepatrně. Její výkon činí 64,80 metru. Obergföllová zůstává čtvrtá. 

- Třetí pokus má před sebou Christina Obergföllová. 

3. pokusy 57,37 metru. Takovou hodnotu má třetí hod Jarmily Klimešová. Češka je stále sedmá a je blízko postupu do dalších tří pokusů, které absolvuje nejlepší osmička oštěpařek. 

- Pořadí po druhých pokusech: 1. Abakumovová (Rus) 71,25. 2. Špotáková (ČR) 68,80. 3. Viljoenová (JAR) 65,20. 4. Obergföllová (Něm.) 64,39 ... 7. Klimešová (ČR) 59,27. 

- Jihoafričanka Viljoenová jde znovu před Obergföllovou výkonem 65,20. 

- Abakumovová je nadšená, právě totiž předvedla maximum letošních oštěpařských tabulek. 

- Teď se však do hry o zlato velmi hlasitě přihlásila Ruska Abakumovová. Výkonem 71,25 jde do čela pořadí. 

- Také druhý pokus Barbory Špotákové letěl hodně daleko. Svůj první pokus ale nepřekonala. Výsledný výkon: 67,90 metru. Česká naděje to na sobě sice nedává příliš znát, zatím však může být se svými výkony ve finále spokojená. 

- Obergföllová se sice ve druhém pokusu výrazně zlepšila, na Báru to ovšem ani náhodou nestačí. Německý oštěp se zapíchl do země ve vzdálenosti 64,39 metru. 

2. pokusy Jarmile Klimešové se druhý pokus vůbec nepovedl. Česká oštěpařka to věděla a tak úmyslně přešlápla. 

- Pořadí po prvních pokusech: 1. Špotáková (ČR) 68,80. 2. Viljoenová (JAR) 64,36. 3. Obergföllová (Něm.) 61,74. 4. Abakumovová (Rus) 60,38 ... 7. Klimešová (ČR) 59,27. 

- Kimberley Mickleová z Austrálie přehodila o šest centimetrů Jarmilu Klimešovou. 

- Pěkný hod má za sebou Jihoafričanka Sunette Viljoenová. Díky hodu dlouhému 64,36 metru jde před Obergföllovou na druhé místo. 

- Ruska Maria Abakumovovou sice přehodila 60 metrů, ale o pouhých osmatřicet centimetrů. Zatím je třetí. 

- Barbora Špotáková zahájila velmi dobře! Hodila 68,80 metru a zatím suverénně vede. Je to její druhý nejlepší výkon v sezoně. 

-

Foto: Reuters
"Rychlý holky" už nám radost udělaly postupem do finále ve štafetě na 4x400 metrů, teď ještě aby "silná" holka dobře hodila. 

- První pokus má za sebou Christina Obergföllová. A hod se jí příliš nepovedl, 61,74 metru. Němka je první, ale spokojená rozhodně není. 

- Britka Goldie Sayersová hodila 57,32 metru. A po ní japonská oštěpařka Juki Ebiharová 59,08. 

- Němka Katrina Molitorová jde na první místo před Klimešovou. Její výkon? 59,88 metru. 

- A Klimešová při svém úvodním pokusu hodila svůj oštěp do vzálenosti 59,27 metru. 

1. pokusy Soutěž zahajuje česká reprezentantka Jarmila Klimešová. 

-

Foto: Reuters
Mistryně Evropy z Barcelony, Němka Linda Stahlová, se finále na MS kvůli zranění zad nezúčastní. 

- Finalistky už se na stadiony v Tegu představují místnímu publiku. A hned z kraje tu máme jedno překvapení. Do závodu nenastoupí jedna z hvězd, Němka Linda Stahlová. Při rozcvičení utrpěla zranění zad. 

- Jak je jasně vidět z medailové bilance třicetileté rodačky z Jablonce nad Nisou, v Asii se jí v minulosti nesmírně dařilo. Získá na tomto kontinentu další zlato? 

- Bilance Barbory Špotákové: Stříbro z ME v Göteborgu 2006, zlato z MS v Ósace 2007, zlato z OH v Pekingu 2008, stříbro z MS v Berlině 2009 a bronz z ME v Barceloně 2010. 

- Světová rekordmanka Špotáková obhajuje na světovém mistrovství stříbrnou medaili, kterou získala před dvěma lety v Berlíně. Tenkrát ji dokázala porazit domácí Neriusová. Česká oštěpařka v posledních letech pravidelně sbírá medaile, cenný kov získala již na pěti velkých akcích po sobě. 

- Velkou favoritkou se zdá být Němka Christina Obergföllová, která předvedla v kvalifikaci hod o více než pět metrů delší - 68,76 metru. Nejlepší letošní světový výkon ale předvedla česká oštěpařka, činí 69,45 metru. 

- Se svým výkonem v kvalifikaci ovšem česká jednička rozhodně spokojená nebyla. "Že jsem to hodila prvním pokusem, to jsem ráda, ale technika nic moc, to sluníčko mě úplně vysálo, byla jsem naprosto bez síly a nabuzení. Takhle bych ve finále o medaile bojovat nemohla. Zítra to musí být úplně jiná Bára Špotáková," uvedla. 

-

Barbora Špotáková na ME v atletice
Barbora Špotáková na ME v atletice | Foto: Reuters
Barbora Špotáková se na MS 2009 i na ME 2010 musela sklonit před dvěma Němkami - Steffi Neriusovou a Lindou Stahlovou. 

- České barvy budou mít ve dvanáctičlenném finále hned dvojí zastoupení. Kromě Špotákové totiž v kvalifikaci uspěla i Jarmila Klimešová, která výkonem 59,65 metru postoupila z dvanáctého místa. Barboře Špotákové stačil k postupu jeden jediný hod. Výkon 63,40 jí v kvalifikaci vynesl čtvrté místo. 

- Dobrý den, vítejte u online reportáže ze světového šampionátu v atletice, který hostí jihokorejské Tegu. Česká republika se dnes konečně může dočkat své první medaile z MS, ve hře je totiž největší česká naděje, oštěpařka Barbora Špotáková. Závod začíná ve 12:10 středoevropského času. 

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Po sto dnech od puče jsou Barmánci znovu v ulicích. Stovky už při demonstracích přišly o život

Po 100 dnech od puče, který sesadil civilní vládu, tisíce Barmánců znovu vyšly do ulic demonstrovat proti vojenské juntě. V několika barmských městech se uskutečnily demonstrace, blesková shromáždění či protestní jízdy, uvedla agentura Reuters. Vojenská junta v posledních třech měsících proti demonstracím nasadila bezpečnostní složky. Při represích zemřely stovky lidí.

Armáda se chopila moci 1. února a znemožnila první zasedání parlamentu zvoleného v podzimních volbách. Ty podle vojáků doprovázely rozsáhlé nesrovnalosti, což ale volební komise odmítla. Armáda zatkla představitele civilní vlády, a to včetně vůdkyně a nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Politička čelí šesti obviněním a hrozí jí až 14 let vězení.

Po státním převratu vypukly Barmě protesty, při kterých lidé odmítali návrat vojáků k moci. Armáda vládla zemi několik desetiletí a umožnila vznik civilní vlády teprve v roce 2015. Proti demonstracím a stávkám násilně zasáhly bezpečnostní síly. Podle Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) při represi zemřelo 781 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy