SP v biatlonu • Östersund • 13:30

ŽIVĚ Soukalová ve stíhacím závodu dojela pátá

Dobré odpoledne, vítejte u online reportáže ze Světového poháru v biatlonu. Program první zastávky ve švédském Östersundu uzavře stíhací závod biatlonistek. Začíná ve 13:30.

Český biatlon se může těšit na další extrémně zajímavý závod. Především díky Gabriele Soukalové, která fenomenálně ovládla včerejší sprint a dnes tak bude startovat z první pozice a hájit výsostné postavení.

SP v Östersundu, sprint Ž: Gabriela Soukalová
SP v Östersundu, sprint Ž: Gabriela Soukalová | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Česká biatlonistka zároveň nastoupí po dvou letech ve žlutém dresu pro vedoucí závodnici Světového poháru.

Takový úspěch Soukalovou včera dojal až k slzám. Její ohlasy na deváté vítězství kariéry čtěte v tomto článku: Soukalová slzela dojetím. K triumfu jí pomohlo šest pátečních dezertů

SP v Östersundu, sprint Ž: Gabriela Soukalová
SP v Östersundu, sprint Ž: Gabriela Soukalová | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Gabriela Soukalová vyběhne na trať desetikilometrové stíhačky se čtyřmi zastávkami na střelnici s náskokem 15 vteřin před včera druhou Italkou Sanfilippovou. Třetí se vydá do závodu Ukrajinka Pidhrušná, stane se tak 38 vteřin po české biatlonistce.

Po Pidhrušné už to půjde v rychlém sledu: Preussová, Eckhoffová, Dorinová-Habertová, Abramovová, Oberhoferová, Hinzová, Mäkäräinenová. Ty všechny budou chtít jistě atakovat ty nejvyšší příčky.

Jako čtrnáctá v pořadí vyběhne do závodu Veronika Vítková. Na svou reprezentační kolegyni ztratila ve včerejším sprintu přesně jednu minutu. Třetí a poslední českou zástupkyní ve vyvolené šedesátce bude Eva Puskarčíková. Ta bude chtít vylepšit 43. pozici.

SP v Östersundu, 15 km Ž: Veronika Vítková
SP v Östersundu, 15 km Ž: Veronika Vítková | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

V dopoledním závodu mužů panovaly velmi dobré podmínky, na rozdíl od soboty. Příjemné počasí a jen velmi slabý větřík, tak to vypadalo ve švédském Östersundu i půl hodiny před závodem žen.

Vše už je připraveno ke startu stíhacího závodu, Gabriela Soukalová už se připravuje poblíž startovní brány.

Stíhací závod biatlonistek byl zahájen, Gabriela Soukalová vyrazila na trať!

Sanfillipová už také běží, s odstupem patnácti vteřin.

A po 38 sekundách jde na věc Pidhrušná, krátce po ní také Preussová, Eckhoffová, Dorinová-Habertová, Abramovová, Oberhoferová, Hinzová, Mäkäräinenová, Hauserová, Gereková a Vítková.

Eva Puskarčíková už ze 43. místa také ukrajuje první desítky metrů.

A jdeme na první mezičas 0,8 kilometru: Soukalová vypadá na trati velmi energicky, Sanfilippová ale jede také skvěle a už ztrácí jen deset sekund!

Třetí už je Francouzka Dorinová-Habertová se ztrátou 36,6 sekundy na Soukalovou. Mäkäräinenová už je také v této početné skupině a dere se dopředu. Vítková už se posunula na dvanácté místo.

Mezičas 1,6 kilometru: 1. Soukalová, 2. Sanfilippová +14, 3. Dorinová-Habertová, Eckhoffová, Mäkäräinenová, Preussová +38.

Gabriela Soukalová přijíždí na střelnici, bude pálit poprvé v leže...

Třetí rána byla se štěstím, jinak ale byla česká biatlonistka suverénní!

Sanfilippová musí na jedno trestné kolo! Eckhoffová výtečná, Preussová také, naopak Dorinová-Habertová s Mäkäräinenovou musí na jedno trestné kolo.

Veronika Vítková byla také čistá a řadí se na osmé místo!

Po první střelbě: 1. Soukalová, 2. Eckhoffová, 3. Preussová, 4. Hinzová, 5. Pidhrušná, 6. Sanfilippová, 7. Hauserová, 8. Vítková.

Také Eva Puskarčíková sestřelila všech pět terčů na úvodní položce, výborně.

Mezičas 2,8 km: 1. Soukalová, 2. Eckhoffová +29, 3. Preussová +35, 4. Hinzová +43, 5. Pidhrušná, Gössnerová, Dorinová-Habertová, Wiererová +51. Veronika Vítková klesla na jedenáctou pozici, ale drží se v početné silné grupě.

Gabriela Soukalová zatím vypadá na pohled plná sil a na trati se prezentuje velmi dobrým výkonem. Na Eckhoffovou drží luxusní náskok 29 sekund.

Českou biatlonovou superstar už vítáme podruhé na střelnici... znovu v leže...

Tentokrát zastřílela Gábina s jednou chybou a musí jet 150 metrů navíc!

Němka Preussová je čistá, naopak Hinzová, Eckhoffová musí na trestné kolo. Za nula mají i Dorinová-Habertová, Wiererová a Gössnerová. Vítková musí rovněž na jedno kolečko.

Po druhé střelbě: 1. Soukalová, 2. Preussová, 3. Dorinová-Habertová, 4. Wiererová, 5. Eckhoffová, 6. Gössnerová, 7. Hildebrandová, 8. Pidhrušná, 9. Mäkäräinenová.

Čelo závodu se bohužel velmi vyrovnalo, Soukalová už má Preussovou za zády. Třetí Dorinová-Habertová ztrácí jen nějakých deset sekund.

SP v Östersundum stíhačka Ž: Gabriela Soukalová
SP v Östersundum stíhačka Ž: Gabriela Soukalová | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Eva Puskarčíková zvládla fantasticky i druhou ležku a posunula se už na 25. pozici.

Dorinová-Habertová už se dostala před Preussovou a obě biatlonistky už dýchají Soukalové na záda.

Čtvrtá Wiererová, která jede společně s Eckhoffovou a Gössnerovou už ztrácí jen osm sekund.

Soukalová, Dorinová-Habertová a Preussová už jsou na stadionu, jde se střílet poprvé ve stoje...

Soukalová sestřelila jen čtyři terče a znovu musí na trestné kolo, stejně jako Dorinová-Habertová a Wiererová. Do čela jde Němka Preussová!

SP v Östersundum stíhačka Ž: Gabriela Soukalová
SP v Östersundum stíhačka Ž: Gabriela Soukalová | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Pořadí po třetí střelbě: 1. Preussová, 2. Hildebrandová, 3. Dorinová-Habertová, 4. Soukalová, 5. Wiererová, 6. Gössnerová - všechny ve 32 vteřinách.

Veronika Vítková byla na třetí položce čistá a polepší si! Ano, je na dvanáctém místě.

Mezičas 6,8 km: 1. Preussová, 2. Hildebrandová +11, 3. Dorinová-Habertová +19, 4. Soukalová +30, 5. Wiererová +32, 6. Gössnerová +33, 7. Mäkäräinenová +35, 8. Olsbuová +50, 9. Eckhoffová +54.

Soukalová drží čtvrtou pozici, za sebou ale veze tlupu velmi silných soupeřek. Preussová už přijíždí na poslední položku...

Teď se bude rozhodovat!

Preussová musí na jedno trestné kolo, Dorinová-Habertová také, naopak Hildebrandová je čistá a půjde do čela!

Gabriela Soukalová nezaváhala a bude bojovat o stupně vítězů! Zatím je třetí o osm vteřin za vedoucí Hildebrandovou a dvě vteřiny za druhou Wiererovou!

Jenže pozor, těsně za Soukalovou jsou nejsilnější běžkyně Dorinová-Habertová a Mäkäräinenová... To bude drama.

Veronika Vítková byla opět bezchybná a řadí se po poslední položce na osmé místo!

Gabriela Soukalová bohužel nevypadá nejlépe, prohnala se přes ní jak Wiererová, tak hlavně Mäkäräinenová...

Finka už jde před vedoucí Hildebrandovou! Třetí je Wiererová, čtvrtá Dorinová-Habertová, pátá Soukalová a šestá Preussová.

 

Vedoucí šestici už nikdo ze zadních pozic neohrozí, Soukalová tak skončí nejhůře šestá.

Mezičas 400 metrů před cílem: 1. Mäkäräinenová, 2. Hildebrandová +2, 3. Wiererová +3, 4: Dorinová-Habertová a Soukalová +12.

O vítězství Kaisy Mäkäräinenová už nemůže být pochyb, Finka jasně vítězí a zapisuje 16. vítězství kariéry!

Na druhém místě končí Italka Wiererová, na třetím Němka Hildebrandová. Čtvrté místo nakonec ve finiši vybojovala Francouzka Dorinová-Habertová, která o pár centimetrů porazila Gabrielu Soukalovou, jež tedy končí na skvělém pátém místě.

Šestá končí Preussová, sedmá Olsbuová, osmá Veronika Vítková! Výborně, máme dvě závodnice v elitní desítce.

Velkou pochvalu zaslouží také Eva Puskarčíková, která právě dojíždí do cíle na vynikající dvaadvacáté pozici. Oproti sprintu se posunula o 21 příček.

To je z dnešní online reportáže vše. Děkuji za pozornost a přeji pěkný zbytek víkendu.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

Vatikán chce prodloužit kritizovanou smlouvu s Čínou o jmenování biskupů

Vatikán usiluje o další prodloužení smlouvy s Čínou o jmenování biskupů, řekl agentuře Reuters papež František. Smlouva, jejíž znění není veřejné, podle něj funguje dobře. Kritici ale poukazují na to, že od jejího vzniku v roce 2018 bylo jmenováno jen šest biskupů. Domnívají se, že Vatikán udělal Pekingu příliš velké ústupky.

Smlouva mezi Vatikánem a Pekingem, které neudržují oficiální diplomatické vztahy, je dočasná a trvá dva roky. Poprvé ji Čína s Vatikánem uzavřely v roce 2018 a v roce 2020 ji prodloužily. Její platnost, pokud se obě země nedohodnou na prodloužení, končí letos v říjnu.

"Smlouva funguje dobře a já doufám, že bude v říjnu obnovena," řekl papež František v sobotním rozhovoru, jehož část agentura Reuters zveřejnila v úterý. Dohodu papež přirovnal ke snahám svých předchůdců, kteří se snažili vytvořit vztahy se zeměmi sovětského bloku.

"Diplomacie je umění možného a schopnost proměnit v realitu věci, které jsou možné," uvedl papež. Dodal, že smlouva není ideální a že jmenování biskupů pokračuje pomalu.

Smlouva však mezi částí hodnostářů a věřících vzbudila kritiku. Poukazují na to, že se souhlasem papeže bylo v Číně od roku 2018 jmenováno pouze šest biskupů. Mezi nejviditelnějšími kritiky je hongkongský kardinál Joseph Zen. "Vatikán snad jednal i v dobré vůli, ale udělal nerozumné rozhodnutí," uvedl v červnu Zen. Situace katolíků v Číně po podepsání dohody se podle něj nezlepšila.

Dohoda ukončila mnoho desetiletí trvající spor o jmenování biskupů. Čína přerušila diplomatické vztahy s Vatikánem v roce 1951 a v roce 1957 Peking založil Čínské sdružení vlasteneckých katolíků, které autoritu papeže odmítalo. Vedle sdružení v Číně funguje desítky let i podzemní katolická církev, jejíž členové jsou ale často vystaveni útlaku ze strany úřadů. Čína má zhruba 1,4 miliardy obyvatel. Ke katolické víře se tam hlásí přes 12 milionů lidí.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Europoslanci schválili regulaci velkých digitálních firem, nezákonného obsahu a dezinformací

Evropský parlament schválil dvojici klíčových digitálních norem, které mají mimo jiné lépe chránit konkurenční prostředí na internetu či přimět velké společnosti, jako je Meta Platforms nebo Google, aktivněji bojovat proti nezákonnému obsahu a dezinformacím. Europoslanci přijali pravidla označovaná jako akt o digitálních službách a digitálních trzích, kterými EU poprvé po dvou desetiletích výrazněji reguluje internetové prostředí a reaguje na rychlý vývoj komunikace a obchodování na síti.

Podle aktu  o digitálních službách budou muset platformy zavést opatření proti šíření nezákonného obsahu a dezinformací. Velkým firmám, které tak neučiní, budou hrozit pokuty až do výše šesti procent jejich ročního globálního obratu. Sociální média a internetová tržiště pak budou muset chránit uživatele před nabídkami nelegálního zboží a služeb.

Akt o digitálních trzích zavádí pojem gatekeeper, což je velká společnost významně ovlivňující provoz internetu. Tyto firmy budou mimo jiné sdílet více informací s menší konkurencí odkázanou na jejich služby. Přísnější bude i dohled nad antimonopolními pravidly či kontrola akvizic menších společností těmi velkými. Pokuty jsou vyšší a mohou dosáhnout až deseti procent celosvětového ročního obratu.

Europoslanci po předchozí dohodě se zástupci členských zemí schválili obě normy jasnou většinou hlasů. Definitivně je potvrdí ministři členských zemí na některém z příštích zasedání vedených českým předsednictvím EU.

před 1 hodinou

Euro vůči dolaru sestoupilo nejníže za dvacet let

Euro se v úterý dopoledne na devizovém trhu propadlo vůči dolaru na nejnižší hodnotu od prosince 2002. Podle analytiků k tomu přispívají obavy z recese a také energetická krize v eurozóně. Dolar naopak těží z razantního zpřísňování měnové politiky ve Spojených státech. Euro před polednem ztrácelo téměř 1,2 procenta a obchodovalo se za 1,0301 dolaru.

Analytik společnosti MUFG Derek Halpenny uvedl, že po dalším výrazném růstu cen zemního plynu v Evropě a Británii se zvyšuje riziko, že Evropa sklouzne do recese. Náladu také zhoršují obavy z toho, jak bude reagovat Evropská centrální banka. Šéf německé centrální banky Joachim Nagel se totiž snaží ochránit vysoce zadluženou zemi před prudkým růstem úrokových sazeb, což ohrožuje plány Evropské centrální banky. Ta už dříve naznačila, že v červenci hodlá zvýšit sazby o 0,25 procentního bodu a v září o 0,5 procentního bodu.

Další zprávy