Tour de France 2013 • 16. etapa • 14:15

ŽIVĚ Šestnáctá etapa Tour de France

Vítejte u podrobné on-line reportáže ze 16. etapy letošní Tour de France, která po dni volna zavede peloton do Gapu. Na 168 kilometrech čekají na závodníky tři vrchařské prémie - dvě druhé a jedna třetí kategorie, přičemž poslední z nich přijde na řadu 12 kilometrů před cílem. Startujeme ve 14:15 hodin.

Šestnáctá etapa Tour de France 2013 - profil
Šestnáctá etapa Tour de France 2013 - profil | Foto: www.steephill.tv
14:20

Peloton má za sebou 56 minut na trati, na čele se nakonec přece jen utvořila zhruba dvacetičlenná skupinka uprchlíků, která už má více jak pětiminutový náskok...

14:25

Průměrná rychlost se nyní pohybuje kolem 45 kilometrů v hodině, opět ďábelské tempo. To v pelotonu nyní kontroluje stáj Sky.

45. km

Skupina 26 uprchlíků má k dobru již více jak šest minut náskoku...

46. km

Uprchlíci mají před sebou stoupání na druhou vrchařskou prémii dnešního dne - sedmikilometrové stoupání na Col de Macuenge..v čelní skupině jsou například Thomas Voeckler, Philippe Gilbert, Johny Hoogerland, Andreas Klöden, Jurij Trofimov či Nicolas Roche.

14:37

Teplota vzduchu je 30 stupňů, slunečno, vítr má sílu 10 kilometrů za hodinu...

49. km

NA VRCHAŘSKOU PRÉMII jako první dorazil Johny Hoogerland. O body v soutěži o "Krále hor" ale tentokrát příliš nejde...

56. km

Uprchlíci mají přes šest minut náskoku, sjíždí se do údolí, od 84. kilometru pak už pojedou závodníci de facto jen do kopce...

 

62. km

Ve skupině uprchlíků sice chybí Peter Sagan, ale Slováci nemusí smutnit, je v ní Peter Velits, který je jeden z favoritů na to, aby dneska vyhrál...

63. km

Andy Schleck je za pelotonem u svého vozu, těžko říct, proč...

14:56

Boy van Poppel a Thibault Pinot nenastoupili do dnešní etapy, na Tour tak pokračuje 179 cyklistů.

72. km

Náskok uprchlíků je už přes sedm minut, zatím se toho moc neděje, i když se jede ďábelské tempo...

84. km

Polovina etapy je za pelotonem, náskok uprchlíků je na sedmi minutách, silnice bude nyní až do posledního stoupání směřovat vzhůru...

15:27

Na sociálních sítích se objevily různé ankety a názory o nejhezčích jezdcích pelotonu, mezi nimi se objevil i veterán Jens Voigt. Ten se tomu na svém twitteru jen pousmál. I tímto se mohou bavit fanoušci cyklistiky...

92. km

Náskok vedoucí skupinky je skoro osm minut, je v ní i další zajímavý závodník - Rui Faria Costa, který je dvojnásobným vítězem "přípravky" Tour - Kolem Švýcarska.

98. km

Jezdci pelotonu čekají na vlak, poté si udělal srandu Michael Rogers ze Saxa, který naoko po přejezdu vlaku "nastoupil" Richiemu Portemu, ještě loni na Tour týmovému kolegovi...

100. km

Náskok uprchlíků tak narostl přesně sto kilometrů po startu i díky zastávce pelotonu na vlak na více jak osm minut.

15:48

Když se vrátíme ještě ke dni volna, tak kromě odpočinku či tiskovek nebo i rozhovorů pro náš web - jako v případě Romana Kreuziger (ČTĚTE ZDE!), došlo třeba i na stříhání vlasů. Koen de Kort musel nahodit stejný sestřih jako má lídr jeho stáje Argos-Shimano Marcel Kittel. Důvod? Prohraná sázka, De Kort totiž nevěřil, že německý rychlík dokáže vyhrát letos na Tour tři etapy. Sluší jim, to říkáte?

Koen de Kort a Marcel Kittel (vlevo)
Koen de Kort a Marcel Kittel (vlevo) | Foto: facebook Marcela Kittela
113. km

Peloton už má ztrátu přes devět minut. Dá se říct, že pokud se nic nestane, tak dneska se pojedou dva závody - o vítěze etapy, druhý mezi lídry...

16:03

Odpověď Australana Adama Hansena, který je dneska členem skupiny uprchlíku, na otázku, jakými jazyky vládne: "Mluvím pěti - PHP, MySQL, ASP, VB, Java - tedy vlastně hlavně JavaScript... Angličtina? Jo, ta mi docela jde, rozumím i dalším jazykům, ale nedomluvím se jimi moc dobře." ...pro pochopení jeho odpovědi - Hansen je programátorem, mimo jiné připravil internetové stránky své stáje Lotto-Belisol.

119. km

Konečně máme k dispozici kompletní seznam skupiny uprchlíků - zde je zmíněná šestadvacítka jezdců, kteří mají už skoro deset minut náskoku: Adam Hansen (USA) z Lotta, Philippe Gilbert (Bel.) a Manuel Quinziato (ITA) z BMC, Laurent Didier (LUX), Tony Gallopin (FRA) a Andreas Klöden (GER) z Radioshacku, Cyril Gautier (FRA) a Thomas Voeckler (FRA) z Europcaru, Arnold Jeannesson (FRA) z FDJ, Blel Kadri (FRA) a Christophe Riblon (FRA) z Ag2r, Nicolas Roche (IRL) ze Saxa, Jurij Trofimov (Rus.) z Kaťuše, Mikel Astarloza (ESP) z Euskaltelu, Rui Costa (POR) z Movistaru, Jerome Coppel (FRA) a Daniel Navarro (ESP) z Cofidisu, Manuele Mori (ITA) z Lampre, Peter Velits (SVK) z Quick-Stepu, Ramunas Navardauskas (LTU) z Garminu, Michael Albasini (SUI) a Cameron Meyer (USA) z Oricy, Tom Dumoulin (NED) z Argosu, Thomas De Gendt (Bel.) a Johnny Hoogerland (NED) Vacansoleil a Jean Marc Marino (FRA) ze Sojasunu.

124. km

Uprchlíci za sebou mají SPRINTERSKOU PRÉMII, na prvních dvou místech ji opanovali jezdci Vacansoleil - Thomas de Gent a Johnny Hoogerland.

16:26

Body na sprinterské prémii v době, kdy peloton ztrácí už více jak deset minut...

1. De Gendt (VCD) 20pts, 2. Hoogerland (VCD) 17pts, 3. Jeannesson (FDJ) 15pts, 4. Gilbert (BMC) 13pts, 5. Meyer (OGE) 11pts, 6. Albasini (OGE) 10pts, 7. Riblon (ALM) 9pts, 8. Kadri (ALM) 8pts, 9. Marino (SOJ) 7pts, 10. Trofimov (KAT) 6pts, 11. Velits (OPQ) 5pts, 12. Didier (RTL) 4pts, 13. Narardauskas (GRS) 3pts, 14. Gautier (EUC) 2pts, 15. Kloden (RTL) 1pt.

134. km

V první skupince se začalo závodit - nastoupili Kadri a Marino.

139. km

Vedoucí dvojice má k dobru zhruba 25 vteřin, peloton ztrácí skoro 11 minut.

16:35

Závodníci jsou na trati dnešní etapy tři a čtvrt hodiny.

143. km

Vedoucí dvojice dnes poprvé sjíždí do Gapu. Z něj pak čeká na všechny téměř desetikilometrové stoupání se sklonem 5,2 procenta na Col de Manse.

148. km

A už se stoupá na Col de Manse a začíná se skutečně závodit. Zaútočil Hansen, takže je na čele nyní trojice...

149. km

A ze skupiny uprchlíků se začíná odpadat, naopak za Hansenem se blíží zástupce Cofidisu Coppel, Velits či Roche... Čelní skupinka se nám krásně potrhala...

150. km

A nyní na čele Costa, za ním Coppel, následuje Roche a Velits.

150. km

A Costa potvrzuje, že je nejlepším vrchařem v čelní grupě a už jede sám. Za ním už dvojice Coppel, Roche, za nimi pak parta zhruba šesti, sedmi závodníků.

151. km

Voeckler ani Gilbert dneska nevypadají na to, že by mohli pomýšlet na celkový triumf...I když se dotáhli do Velitsovy skupiny... Peloton ztrácí 12:11 minuty.

152. km

Za Costou se zformovala zhruba pětičlenná skupinka včetně Coppela s Rochem...

153. km

A Roche odpadá... před ním je kvarteto závodníků - Jeannesson, Klöden, Riblon a Coppel.

153. km

Costa má pět kilometrů pod vrcholem náskok zhruba 13 vteřin na čtyřlístek pronásledovatelů.

16:56

V pelotonu měl defekt Igor Anton a o tempo se v něm stará trojlístek ruské stáje Kaťuša.

154. km

Costa má k dobru 20 vteřin, ve třetí skupině se pokusil o atak Voeckler, jen tím ale nastartoval Trofimova.

155. km

Costa má k dobru již 40 vteřin...začal závodit i peloton a už má ztrátu 12 minut... a ten se pořádně zúžil, nestíhá ani Nieve! Za Kaťušou a dvojicí Sky je už zhruba sedm závodníků!!!

156. km

Za Froomem s Portem je Valverde, Rodriguez, Kreuziger, Contador, Quintana, Mollema, chyběl tam Ten Dam a Fuglsang.

157. km

Atakuje Contador!!! Costa tuto prémii vyhrál.

158. km

A nastupuje Kreuziger!!!

159. km

Costa má k dobru 50 vteřin a před sebou deset kilometrů do cíle... co se ale děje mezi favority?!

159. km

A znova atakuje Kreuziger! Ale opět neúspěšně...

161. km

Costa je sedm kilometrů od etapového vavřínu na Tour de France. V pelotonu nyní táhne Porte...

162. km

A opět nastupuje Contador!!!

164. km

Skupina Ten Dama ztrácí na Frooma a spol. minutu... Costa je pět kilometrů od cíle a pokud neudělá chybu, tak zvítězí...

165. km

Další atak Contadora, po něm Kreuziger, Froome je již sám...

17:11

Costa je tři kilometry před cílem, náskok má kolem 50 vteřin, je rozhodnuto, už se jede po rovině. A na čele skupiny favoritů je Valverde, Porte je zpět.

17:13

Costa je kilometr před cílem, za ním jede stále čtyřčlenná skupina...

17:13

Costa už se raduje, protože ví, že vyhraje...

17:15

Čas vítěze 3:52,45 hodiny a jméno: Rui Faria da COSTA!

17:16

Druhý dospurtoval Coppel, třetí asi Riblon, čtvrtý Jeannesson, Klöden se spurtu ani nezúčastnil.

17:16

A pojďme se věnovat hlavním favoritům - Froome atakům odolal a jezdci jsou již ve sjezdu...

17:18

Ve sjezdu to opět zkouší Contador...

 

17:19

Frooma a Contador chybovali ve sjezdu!!!!

17:20

Oba i s Portem mají ztrátu tak pěti vteřin na skupinu, kterou nyní táhne Kreuziger...

17:22

Kreuziger a spol. svěsili nohy a Froome je zpět...

17:24

Favorité tak i dnes dojedou do cíle společně...

CÍL

Dnešní on-line je u konce s konstatováním, že největší favorité - první čtyři závodníci celkového pořadí dojeli pospolu. Něco ztratil Ten Dam, Quintana se tak posunul na páté místo celkového pořadí. Také časovku vám pochopitelně nabídneme v podrobné on-line reportáži opět ve 14:10 hodin. Krásný zbytek večera - podrobnosti o Tour de France ZDE! Koho baví fotbal, on-line reportáž ze zápasu Plzeň-Sarajevo ZDE!

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Německý parlament schválil snížení DPH u plynu na sedm procent

Německo od soboty sníží daň z přidané hodnoty (DPH) u zemního plynu a dálkového tepla z běžné 19procentní sazby na sedm procent. Návrh vlády kancléře Olafa Scholze v pátek schválili poslanci Spolkového sněmu. Opatření, které vláda navrhla jako dočasnou úlevu spotřebitelům od vysokých cen energií, potrvá do konce března 2024.

Scholz chystané snížení daně oznámil v polovině srpna, kdy zároveň ujistil, že vláda prověří, zda dodavatelé snížení daně ve vyúčtování zákazníkům plně zohlední. Ministr financí Christian Lindner, který před hlasováním vystoupil s projevem, poslancům řekl, že Německo je v energetické válce s Ruskem.

Společně s nižší DPH na plyn a dálkové teplo měl od soboty platit nový poplatek za obstarání plynu. Ten by odběratelům zdražil tuto energetickou surovinu o 2,4 centu za kilowatthodinu, což by u domácností činilo ročně i stovky eur (tisíce korun). Poplatek, který měl ochránit dodavatele plynu před rostoucími nákupními cenami, se ale vláda rozhodla zrušit, neboť k podpoře dodavatelů použije hospodářský a stabilizační fond o objemu zmíněných až 200 miliard eur.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nezaměstnanost v Evropské unii zůstala na šesti procentech, nejnižší je nadále v Česku

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v srpnu podle sezonně přepočtených údajů činila šest procent, a zůstala tak na červencové úrovni. Nejnižší zůstává v Česku, kde činila stejně jako v předchozích dvou měsících 2,4 procenta. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat.

V devatenácti zemích eurozóny, které používají jednotnou evropskou měnu, se míra nezaměstnanosti v srpnu také nezměnila a činila 6,6 procenta. Loni v srpnu byla nezaměstnanost v eurozóně na 7,5 procenta a v celé Evropské unii na 6,8 procenta.

Eurostat odhaduje, že letos v srpnu bylo v Evropské unii bez práce 12,921 milionu lidí, z toho 10,966 milionu v eurozóně. Proti červenci se počet nezaměstnaných v unii snížil o 52 tisíc a v eurozóně o 30 tisíc. Ve srovnání s loňským srpnem počet nezaměstnaných klesl o 1,682 milionu a v zemích platících eurem o 1,358 milionu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy