TK předsedy MOV Thomase Bacha • 19:00

Živě: MOV rozhodl o účasti Rusů na ZOH

Dobrý den, vítejte u online přenosu z tiskové konference Thomase Bacha, prezidenta Mezinárodního olympijského výboru. Ten by měl dnes večer, přibližně v 19:30, oznámit stanovisko MOV k účasti ruských sportovců na následující olympiádě v Koreji 2018.

Foto: ČTK

Téma dopingu je momentálně v posledních dnech, týdnech i měsících hodně probírané. Trestům za doping neuniklo již několik desítek ruských sportovců.

Podle mnoha odborníků nemá Rusko v plánu, v případě že MOV rozhodne o zákazu startu Ruské federace, Hry v Koreji bojkotovat. Obecně se očekává, že Rusové budou nyní pod drobnohledem dopingovým šéfů a v budoucnu mají sportovci podstoupit až na 20 tisíc testů.

Svůj názor několikrát vyslovila i česká biatlonistka Gabriela Koukalová, jejíž start je kvůli vleklým zdravotním problémům taktéž ohrožen. "Nevím jak vy, ale já jsem jednoznačně pro to, aby se z dopingu udělal plošně trestný čin a Rusům se neumožnil start na olympiádě," řekla sama biatlonistka před týdnem na svém oficiálním Facebooku.

Dnes ráno se většina ruských médií smířila s tím, že Rusové budou opravdu startovat na příštích Hrách pod neutrální vlajkou. Podle několika serverů se jedná až o několik tisíc sportovců, kteří jsou na seznamu antidopingové společnosti (laboratoře) WADA, jež zakáže sportovcům zmíněným start.

Otázkou samozřejmě zůstává, co by se stalo s kolektivními sporty, kde budou mít Rusové zastoupení, v první řadě se pak jedná o hokejový turnaj, kde by právě Rusové při neúčasti hráčů z NHL patřili mezi největší favority. Podle ruských webů se automatická stopka pro sportovce a start pod neutrální vlajkou nemusí automaticky týkat kolektivních sportů, protože "neutrální týmy neexistují", nicméně servery zároveň dodávají, že MOV je schopen v tomto případě udělat jistojistě výjimku.

MS 2017, Rusko-Finsko: Rusové slaví bronz
MS 2017, Rusko-Finsko: Rusové slaví bronz | Foto: Reuters

Téma "neutrálních týmů" je v posledních hodinách hojně probírané. Rusové se opravdu pomalu smiřují s nejhorším.

Na téma Rusko + doping reagovala i Mezinárodní lyžařská federace. "Jsme zděšeni rozsahem systematického podvodu," uvedla federace v odůvodnění zastavení činnosti.

Svůj názor připojil i uznávaný dopingový expert. Ten má o celém problému jasno. "Já osobně bych radil, aby byl Rusům zakázán start na olympiádě plošně. Ale to se mělo stát už na olympijských hrách v Riu. Teď pokud se tak stane, vzbudí to víc zla než před letními hrami," řekl deníku Aktuálně.cz šéf českých dopingových komisařů Jan Chlumský.

Tisková konference Thomase Bacha za několik minut začne!

Tisková konference začíná!

Na úvod slova díky ke všem disciplinárním komisím za evidenci, sbírání materiálů a dlouhou práci.

Rusové nebudou moci na ZOH v Koreji startovat pod svou vlajkou, nýbrž jako neutrální celek. Tohle rozhodnutí MOV se týká jak jednotlivců, tak kolektivních týmů (sportů) včetně hokejové Sborné.

"Sportovci budou startovat, ať už jde o individuální či týmové sporty, na ZOH 2018 v Pchjongčchangu pod hlavičkou "Olympic Athlete from Russia (OAR)" - Olympijští sportovci z Ruska. Budou startovat pod olympijskou vlajkou a olympijská hymna bude hrát při každém ceremoniálu," řekl Thomas Bach.

Thomas Bach ještě jednou: "Rusům je plošně zastavena možnost startovat pod vlajkou Ruské federace."

Bach: "Tohle byl bezprecedentní útok na integritu Olympijských her a sportu obecně. Po jednáních jsme se rozhodli pro sankce za systematickou manipulaci, zatímco chceme chránit čisté sportovce. Chceme udělat tlustou čáru mezi "pošpiněním" sportu a zároveň pomoci tomu, abych měli efektivnější antidopingový systém WADA."

Bach: "Olympijský bojkot nikdy ničeho nedosáhl a není zde pro něj důvod. Chceme dovolit čistým ruským sportovcům, aby mohli závodit. V Rusku jsou čistí sportovci a my si myslíme, že právě tito sportovci mohou postavit pomyslný most pro čistší sport do budoucnosti a zlepšení vztahu Ruska s MOV."

Bach: "Je to útok na olympijskou integraci, jak už jsem řekl. Trest je takový, jaký je."

Bach: "Političtí lídři ve světě, naši sponzoři a všichni ostatní rozumí tomu, že při tomto tématu jsme politicky neutrální. Každý tohle rozhodnutí respektuje."

Bach: "Hlavním faktem je, že Rusové manipulovali s dopingem a anti-dopingovým systémem, což se dělo především na ZOH v Soči 2014."

Slova komisaře Samuela Schmida k vyloučení Rusů ze ZOH.

SHRNUTÍ: Ruští sportovci budou moci startovat na zimních olympijských hrách pod neutrální vlajkou. Výkonný výbor MOV vycházel ze závěrů dvou komisí, které prověřovaly podezření ze státem řízeného dopingu v Rusku.

Tisková konference skončila.

Tímto se s vámi pro dnešek s naším online přenosem loučíme a veškeré další dění sledujte na Aktuálně.cz

Právě se děje

před 19 minutami

Netanjahu obvinil Írán z výbuchu na izraelské obchodní lodi

 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes obvinil Írán z odpovědnosti za páteční výbuch na izraelské obchodní lodi v Ománském zálivu. Vyhnul se ale přímé odpovědi na otázku, zda Izrael chystá nějakou odvetu. Informovala o tom agentura Reuters.

Už v sobotu uvedl izraelský ministr obrany Benny Ganc, že za výbuchem na lodi pravděpodobně stojí Írán. Plavidlo MV Helios Ray pro přepravu vozidel zasáhl výbuch nad hladinou vody, který prorazil otvor v obou stranách kýlu. Nikdo z posádky nebyl zraněn. "Jednalo se nepochybně o íránskou operaci. To je jasné," řekl dnes Netanjahu izraelské rozhlasové stanici Kan.

Na dotaz, zda Izrael bude nějak reagovat, Netanjahu zopakoval svá předchozí prohlášení, že je odhodlaný zabránit Íránu ve vývoji jaderné kapacity a dodal: "Írán je největším nepřítelem Izraele, a my proti němu budeme nadále zasahovat po celé oblasti," uvedla agentura AFP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy