Tour de France 2013 • 15. etapa • 14:50

ŽIVĚ Královská etapa Tour de France s výšlapem na Mont Ventoux

Patnáctá etapa letošní Tour de France slibuje ďábelskou podívanou. Měří totiž nejvíce ze všech - 243 kilometrů - a je zakončena téměř 22kilometrovým stoupáním na legendární "mrtvou horu" Mont Ventoux. Náš on-line začíná krátce před 15. hodinou.

Patnáctá etapa Tour de France 2013 - profil
Patnáctá etapa Tour de France 2013 - profil | Foto: www.steephill.tv
190. km

Peloton a především skupinka uprchlíků se blíží stoupání na Mont Ventoux. Než si ho přiblížíme, pojďme si shrnout dění v dnešní patnácté etapě Tour de France...

 

Peloton je nyní na trati už 4 hodiny a další minimálně dvě jej ještě čekají. Před hlavním balíkem jej devítičlenná skupina uprchlíků. Ta má náskok kolem tří minut. Důvod?

192. km

Pohybuje se v ní i Sylvain Chavanel z Omegy, který je na průběžném dvacátém místě se ztrátou necelých patnácti minut. Jezdci nejlepších stájí si jej tak nemohou dovolit nechat ujet. Kromě něj jsou ve skupině uprchlíků Poels, Impey, Riblon, Losada, Fedrigo, Irizar, Roy a ... PETER SAGAN, který touží získat co nejvíce bodů na jediné spurtérské prémii dnešního dne - do té mu nyní chybí 15 kilometrů.

Skupina uprchlíků v patnácté etapě Tour de France
Skupina uprchlíků v patnácté etapě Tour de France | Foto: www.letour.com
197. km

Na čele pelotonu pracují především stáje Movistaru a Sky...

200. km

Posledním vítězem na hrozivý kopec jménem Mont Ventoux ("větrná" či "mrtvá" hora, kvůli svému vzhledu a mrtvé krajině kolem), se stal v roce 2009 Juan Manuel Garate, žlutý dres i po ní pak oblékal Alberto Contador.

208. km

Mimochodem, dneska ve Francii slaví státní svátek - Den dobytí Bastily. V tento den vyhrálo na Tour de France etapu celkem 13 domácích jezdců, naposledy ale už v roce 2005.

209. km

Dle očekávání "sprinterskou prémii" a 20 bodů opanoval Peter SAGAN, který tak opět zvyšuje svůj náskok na čele bodovací soutěže o zelený dres.

215. km

Jezdci na čele mají nyní náskok přes dvě minuty, jsou na vrcholu posledního mírného kopce. Nyní je čeká sjezd k začátku stoupání na "měsíční horu"...

Pojďme si výšlap na Mont Ventoux, desátý v historii Tour de France, představit blíže. Stoupání je dlouhé 20,8 km, průměrné převýšení pak 7,5 procenta. Prvních pět kilometrů je celkem mírných, poté se ale stěna zvedne až na 10 procent. Z těch následně opět klesne na v průměru osm, aby poslední dva kilometry měly opět deset procent. V té době navíc cyklisté již dávno jedou v otevřené krajině ničím nechráněni před větrem či sluncem.

Stoupání na Mont Ventoux
Stoupání na Mont Ventoux | Foto: www.letour.com
217. km

Vpředu se pokusil o nástup Chavanel, za ním míří další Francouzi Roy a Riblon.

223. km

Stoupání na Mont Ventoux začíná... Na čele Sylvain Chavanel...

225. km

Na konci pelotonu má problém muž v puntíkatém dresu nejlepšího vrchaře Pierre Rolland...

226. km

Sky je vpředu pelotonu již jen ve třech lidech, Froome ztratil také Lopeze. Mimochodem, v roce 2009 vyjel Mont Ventoux skvěle i Roman Kreuziger - na sedmém místě!

227. km

Peter SAGAN je dojet pelotonem a ještě předtím zapózoval fotografům na kole na zadním! Neskutečný showman.

227. km

Jediným mužem před pelotonem je už jen Chavenel.

229. km

Patnáct kilometrů do cíle, na čele Rui Costa, který se nyní utrhl pelotonu, který ztrácí 72 vteřin na Chavanela.

229. km

Za Chavanelem míří Bakelands. A ztrácí Andy Schleck! Na čele dojel Bakelants týmového kolegu Irizara a jedou směrem vzhůru bok po boku.

230. km

Ale Irizar už odpadl, naopak nastupuje jeden z vrchařského výběru Euskaltelu - Nieve. Odpadá Klöden.

231. km

Chavanel už má náskok pouze 40 vteřin... Nastupuje Quintana.

231. km

Odpadl Gilbert, Nieve již předjel Chavanela i Bakelantse a vede... zezadu se blíží Quintana.

231. km

Nestíhá ani Igor Antón!

232. km

Peloton táhne Sky - Kennaugh a Porte, za nimi Froome, Contador a Kreuziger...

232. km

Nieve má k dobru 39 vteřin na peloton, deset sekund za ním je Quintana.

233. km

Nestíhá ani Cadel Evans.

233. km

Quintana dojel deset kilometrů před cílem Nieveho, za nimi pak peloton tažený Sky Bakelantse.

234. km

Vystoupil si Kennaugh, Froomovi pomáhá už jen pouze Porte.

235. km

Odpadají dva z nejlepších tří mladíků - Talansky a Kwiatkowski. Porte vypadá zatím skvěle. "Peloton" má zhruba 15 hlav... Nechybí pochopitelně ani Kreuziger. Problémy mají Daniel Martin i Moreno.

235. km

Odpadl Valverde a Fuglsang.

235. km

A Porte utrhl i Mollemu s Ten Damem. Nestíhá bohužel už nyní i Kreuziger.

236. km

Froome a Contador si to dávají na férovku!!! A Brit utrhl i Contadora!!!

236. km

Froome dotáhl Quintanu na čele, Contador má pár vteřin ztráty s Nievem.

237. km

Neskutečný FROOME! Tentokrát utrhl Quintanu... Ale Kolumbijec si lídra závodu dotáhl.

238. km

Contador s Nievem ztrácejí na vedoucí duo 30 vteřin.

238. km

Kreuziger ztrácí na svého lídra s partou kolem Mollemy a Ten Dama kolem minuty. Dotáhl se také Valverde.

239. km

Froome si táhne Quintanu jako stín. Ze skupiny spolufavoritů na elitní desítku nastoupil Mollema.

239. km

Další atak Frooma, Quintana se jej s přehledem drží. Contador s Nievem ztrácejí 36 vteřin, následuje Porte, další osmičlenná skupina s Rodriguezem ztrácí na čelo 83 vteřin.

240. km

Náskoky se zvětšily - na 50 vteřin Contadora s Nievem a 103 vteřin na skupinu Kreuzigera.

241. km

Froome s Quintanou je na posledních dvou kilometrech, Porteho sjela skupinka kolem Kreuzigera, ve které nejlépe vypadají Ten Dam a český závodník, Mollema má problémy.

242. km

Contador ztrácí minutu... Mollema má problémy se udržet nyní již pětky, kde je Ten Dam, Fuglsang, Kreuziger a Rodriguez.

242. km

Froome nakonec definitivně utrhl Quintanu!

242. km

Proč Kreuziger nechce jet? Odpověď se skrývá v tom, že jeho parta stahuje Contadora! Ten má k dobru 30 vteřin a je možné, že se nakonec ani neposune na druhé místo průběžného pořadí.

242. km

Nastupuje Rodriguez...Stíhá mu jen Kreuziger.

CÍL

CHRIS FROOME vítězí na Mont Ventoux!

CÍL

Druhý dojíždí NAIRO QUINTANA, který ztratil 29 vteřin.

 

CÍL

RODRIGUEZ si nakonec nástupem dojel pro čtvrté místo, třetí je NIEVE! Jejich ztráta 82 vteřin.

CÍL

KREUZIGER dojel pátý!!!! Předjel dokonce Contadora, parádní výkon českého závodníka!

CÍL

MOLLEMA ztratil na českého závodníka i Contadora šest vteřin!

 

CÍL

Kreuziger ztratil na vítěze 100 vteřin. Od poloviny stoupání de facto neztratil nic na Frooma, naopak dokázal dojet svého lídra, který to zkusil dříve, ale odpadl.

CÍL

Je to neuvěřitelné, ale český závodník je momentálně 14 vteřin od stříbrné příčky celkového pořadí TOUR DE FRANCE 2013! Těmito slovy se s vámi loučím, v úterý se těším u dalšího on-line ze "Staré dámy".

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

Německý parlament schválil snížení DPH u plynu na sedm procent

Německo od soboty sníží daň z přidané hodnoty (DPH) u zemního plynu a dálkového tepla z běžné 19procentní sazby na sedm procent. Návrh vlády kancléře Olafa Scholze v pátek schválili poslanci Spolkového sněmu. Opatření, které vláda navrhla jako dočasnou úlevu spotřebitelům od vysokých cen energií, potrvá do konce března 2024.

Scholz chystané snížení daně oznámil v polovině srpna, kdy zároveň ujistil, že vláda prověří, zda dodavatelé snížení daně ve vyúčtování zákazníkům plně zohlední. Ministr financí Christian Lindner, který před hlasováním vystoupil s projevem, poslancům řekl, že Německo je v energetické válce s Ruskem.

Společně s nižší DPH na plyn a dálkové teplo měl od soboty platit nový poplatek za obstarání plynu. Ten by odběratelům zdražil tuto energetickou surovinu o 2,4 centu za kilowatthodinu, což by u domácností činilo ročně i stovky eur (tisíce korun). Poplatek, který měl ochránit dodavatele plynu před rostoucími nákupními cenami, se ale vláda rozhodla zrušit, neboť k podpoře dodavatelů použije hospodářský a stabilizační fond o objemu zmíněných až 200 miliard eur.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Nezaměstnanost v Evropské unii zůstala na šesti procentech, nejnižší je nadále v Česku

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v srpnu podle sezonně přepočtených údajů činila šest procent, a zůstala tak na červencové úrovni. Nejnižší zůstává v Česku, kde činila stejně jako v předchozích dvou měsících 2,4 procenta. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat.

V devatenácti zemích eurozóny, které používají jednotnou evropskou měnu, se míra nezaměstnanosti v srpnu také nezměnila a činila 6,6 procenta. Loni v srpnu byla nezaměstnanost v eurozóně na 7,5 procenta a v celé Evropské unii na 6,8 procenta.

Eurostat odhaduje, že letos v srpnu bylo v Evropské unii bez práce 12,921 milionu lidí, z toho 10,966 milionu v eurozóně. Proti červenci se počet nezaměstnaných v unii snížil o 52 tisíc a v eurozóně o 30 tisíc. Ve srovnání s loňským srpnem počet nezaměstnaných klesl o 1,682 milionu a v zemích platících eurem o 1,358 milionu.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Inflace v eurozóně byla v září opět rekordní, může za to hlavně zdražování energií

Míra inflace v eurozóně v září stejně jako v předchozích měsících zdolala další rekord. Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v zemích používajících společnou měnu poprvé od jejího zavedení dosáhlo deseti procent. V rychlém odhadu to v pátek uvedl evropský statistický úřad Eurostat. Hlavní příčinou zrychlující inflace je stále zejména prudké zdražování energií.

V porovnání se srpnem je inflace vyšší o devět desetin procentního bodu a překonala i očekávání analytiků, kteří počítali s jejím růstem na 9,7 procenta. Údaje za celou Evropskou unii rychlý odhad neuvádí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy