Tour de France 2013 • 18. etapa • 12:30

ŽIVĚ Osmnáctá etapa Tour de France, horská zkouška se dvěma přejezdy Alpe d´Huez

Sledujte v podrobné reportáži osmnáctou etapu Tour de France. Na peloton čeká 173 kilometrů se šesti horskými přejezdy, včetně dvou přejezdů Alpe d´Huez. Ve druhém případě bude v lyžařském středisku také cíl. Etapu vám nabídneme celou již od 12:30 hodin.

Osmnáctá etapa Tour de France 2013 - profil
Osmnáctá etapa Tour de France 2013 - profil | Foto: www.steephill.tv

Průběžné pořadí: 1. Froome 66:07:09, 2. Contador -4:34, 3. Kreuziger -4:51, 4. Mollema (Niz./Belkin) -6:23, 5. Quintana -6:58, 6. Rodríguez -7:21, 7. Ten Dam (Niz./Belkin) -8:23, 8. Fuglsang -8:56, 9. Kwiatkowski -11:10, 10. Martin (Ir./Garmin) -12:50.

Christopher Froome - hlavička
Christopher Froome - hlavička | Foto: Aktuálně.cz

Pokud by na Alpe d´Huez pršelo, je možné, že by etapa skončila po 123 kilometrech a prvním výšlapu na legendární horu. Následný sjezd před stoupáním na Col de Sarenne je totiž při špatném počasí hodně nebezpečný a právě to je místo, na které si před startem Tour stěžoval dvojnásobný mistr světa v časovce Tony Martin.

12:25

Peloton je v neutrálním pásmu, blíží se start dnešní etapy, do které vstupuje na třetí pozici Roman KREUZIGER...

12:28

Peloton bude mít již jen 178 hlav, chybí francouzský hrdina a ještě před časovkou devátý muž celkového pořadí - Jean-Christophe PERAUD. Více o něm ZDE!

 

CHRIS FROOME těsně před startem závodu: "Budu se snažit uhájit svůj žlutý dres. To je můj hlavní a jediný cíl pro dnešní den. Udržet si žlutý dres."

12:31

DNEŠNÍ KRÁLOVSKÁ ALPSKÁ ETAPA A CELKOVĚ OSMNÁCTÁ V LETOŠNÍM ROČNÍKU TOUR DE FRANCE BYLA ODSTARTOVÁNA!

3. km

A hned se pokusil o atak Jens Voight, tomu to ale ještě nevyšlo, nyní jej zkouší Pierre Rolland.

6. km

Hned na úvod musí měnit kolo Rubén Peréz z Euskaltelu, jeho spolubojovník má za sebou další nepovedený pokus o atak.

8. km

Už se stoupá na Col de Manse, který jel peloton před dvěma dny. Nastoupil člen Saxo-Tinkoff Jesús Hernández. Tento kopec má zhruba šest kilometrů a sklon okolo šesti procent...

27. narozeniny dnes slaví Australan SIMON CLARKE ze stáje Orica-GreenEDGE.

 

10. km

Již na prvním stoupání začínají někteří jezdci ztrácet, Feillu se dotáhl na Hernandeze, Sky ale tento nástup povolit nechtěla, je po něm...

10. km

Už nyní se trápí například Thomas De Gent, do nástupu se nyní opřeli další dva jezdci Saxo-Tinkoff včetně Nicolas Roche...Na čele je zhruba osm jezdců, na peloton mají ale jen pár metrů náskoku.

11. km

Už se nám udělalo i gruppeto spurtérů... na čele nyní čtveřice jezdců, je v ní například i Tejay van Garderen, o nástupy se pokouší i dvojice bojující o bílý dres Quintana s Kwiatkowskim, nástup dvou jezdců Saxa si dojíždí Froome sám.

12. km

FROOME je už opět sám, sjíždí Rogerse!

12. km

Na čele je patnáctičlenná skupinka včetně Frooma, nastupuje Hesjedal, u "žluťáka" ale chybí dvojice Saxo-Tinkoff Kreuziger, Contador...

14. km

Hesjedal vyhrává prémii DRUHÉ KATEGORIE. Froome s několika jezdci Saxo-Tinkoff a Movistaru v čelní skupině zhruba 80 jezdců.

12:53

Nyní cyklisty čeká zhruba dvacetikilometrová jízda směrem dolů...takže snad trochu klidu... o nástup se pokusila trojice Chavanel, Boom a Hesjedal...

22. km

Na čele se utvořila zhruba desetičlenná skupina včetně Gesinka či Van Garderena...Peloton má maximálně 50 hlav a ujíždí z ní další jezdec Saxo-Tinkoff.

25. km

Náskok uprchlíků má minutu, je vidět, že tato grupa již Froomovi vyhovuje. Dá se čekat, že na Frooma a spol. se dorazí skupinka Daniela Martina.

13:06

Contador s Kreuzigerem si nyní něco vysvětluji, český závodník svačí. Peloton je opět de facto kompletní...

30. km

Konečně víme všechna jména čelní skupinky, která má už přes dvě minuty náskoku - Voigt (Radioshack), Jeannesson (FDJ), Riblon (Ag2r), Amador (Movistar), Chavanel (Quick Step), Boom (Belkin), Danielson (Garmin), van Garderen (BMC) a Moser (Cannondale). Nejlepším v celkovém pořadí je z této party Chavanel, který na 23. pozici ztrácí 35:17 minuty.

13:12

Tempo se trochu uklidnilo, proto vám nyní nabízíme rozhovor s Luborem TESAŘEM, expertem Aktuálně.cz,  na téma dalšího vývoje letošní Tour de France. V rozhovoru nechybí ani hlasy Romana Kreuzigera a jeho šéfa Bjärne Riiseho - ČTĚTE ZDE!

35. km

Skupinka uprchlíků má k dobru čtyři minuty, peloton se momentálně uklidnil. Brzo by každopádně mělo začít pršet..

13:17

Na čele pelotonu je šest závodníků Sky včetně Frooma, což znamená, že mu jeden z pomocníků chybí, ten se ale s dalšími jezdci, kteří ztratili hned na prvním kopci, vrací zpět mezi ostatní závodníky. Problémy s brzdami měl Contador, defekt Voeckler.

41. km

Náskok uprchlíků je pět minut...zatím stále ještě neprší, ale jezdci už si berou větrovky.

34. km

Uprchlíci už jsou ve krátkém, tříkilometrovém stoupání třetí kategorie na RAMPE DE MOTTY.

13:25

Ze závodu odstoupil Alexej Lutsenko, dvacetiletý kazašský talent stáje Astana. Ta pokračuje už jen v pěti lidech. To určitě není dobrá zpráva pro lídra a osmého muže celkového pořadí Jakoba Fuglsanga.

45. km

Skupinka uprchlíků je již na VRCHAŘSKÉ PRÉMII TŘETÍ KATEGORIE, kterou vyhrál Tom Danielson, druhý byl Christophe Riblon.

46. km

Zajímavější věci se dějí v pelotonu, ze kterého vyrazila dvojice Saxo-Tinkoff Sergio Paulinho a Nicolas Roche.

13:35

První hodinu závodu "odsprintovali" cyklisté rychlostí 45 km/h. Nejrychlejší průměr celé etapy byl mimochodem pořadateli vypočítán na 36 km/h.

13:41

Zajímavá informace z pelotonu - tvoří se nám dvě aliance: jedna mezi jezdci Sky a Belkin, ta druhá by mohla vzniknout mezi španělskými lídry - tj. Saxo-Tinkoff a Movistar... Do děje etapy bude chtít jistě promluvit také Kaťuša Joaquima Rodrigueze.

54. km

Z pelotonu vyrazila další dvojice Euskaltelu, ovšem stejně jako předchozí nástup Didiera byli sjeti.

62. km

Krátce na peloton sprchlo, nyní už zase jede na suchu a pod slunečními paprsky, dvojice Saxo-Tinkoff má k dobru více jak minutu, uprchlíci pak přes šest minut.

13:55

Pojďme si připomenout časový harmonogram dnešní etapy.

Poprvé by se měli jezdci objevit pod Alpe d´Huez mezi 15:30 a 15:52 hodin (aktuálně to vypadá na první údaj a dokonce ještě dřívější příjezd kolem 15:15 hodin). Na legendární vrchol by pak měli šlapat cyklisté zhruba 45 minut. Podruhé - pokud to počasí dovolí - přijedou jezdci pod slavný kopec zhruba mezi 16:45 až 17:20 hodin.

Profily 18. etapy Tour de France 2013
Profily 18. etapy Tour de France 2013 | Foto: Aktuálně.cz
14:01

Na trati se nám zatím nic moc neděje, je to ale takový ten klasický klid před bouří. Blíží se totiž bufet, jenže od něj už se začne opět stoupat a dalších dvacet kilometrů pojedou závodníci do kopce a to přesto, že prémie druhé kategorie Col d´Ornon je oficiálně dlouhá jen 5,1 km se sklonem 6,7 procenta.

14:08

Michael ROGERS, týmový kolega Contadora a Kreuzigera, loni pomocník Frooma s Wigginsem: "Je pravda, že Alberto je impulzivnější jako člověk i jako jezdec. Je na něm vidět, kdy se mu daří a kdy ne. My věříme jemu, on nám. Uděláme vše pro to, abychom jeho s Romanem dovezli pod poslední kopec v co nejlepší pozici.

76. km

Občerstvovací stanice je za námi, jde se do dalšího stoupání...

80. km

Paulinho s Rochem mají k dobru přes minutu a půl, uprchlíci pak skoro sedm. Peloton táhne Sky, za nimi kompletní formace Saxo-Tinkoff. Díky dvěma jejím jezdcům před pelotonem je to tak nyní duel sedmi pro sedmi...

 

83. km

Paulinho s Rochem jedou hodně rychle, na peloton mají nyní k dobru 2:20 minuty, ovšem k první devítce uprchlíků se nejsou schopni přiblížit, rozdíl je konstantní kolem 4:50 minuty.

14:30

Dobrou zprávou budiž, že zatím žádné oficiální informace ohledně zkrácení trati nikde nejsou. Jediná novinka je ta, že motorky budou muset jet ve sjezdu z Alpe d´Huez k začátku stoupání na Col de Sarenne až za cyklisty.

14:34

Proč je kopec Alpe d´Huez tak výjimečný? Nahoru ještě v padesátých letech minulého století nevedla pořádná cesta, ani nyní to není o moc lepší - viz. sjezd k Col de Sarenne, a je to zároveň první vrchol Tour de France historie, na kterém se kdy končilo. Až do roku 1952 totiž jezdci přes horské obry pouze přejížděli, ovšem nikdy na nich nekončili. To změnil právě až rok 1952. Více o historii TOUR DE FRANCE ZDE!

93. km

Skupinka uprchlíků, která má k dobru již osm minut, začíná stoupat na vrchol Col d´Ornon - 5,1 km, sklon 6,7 procenta...na tomto kopci je již také peloton...

14:43

Rychlostní průměr druhé hodiny je stále hodně vysoký - 41,3 km/h. Zatím je stále pod mrakem, polojasno, 21 stupňů nad nulou a minimální vítr kolem 5 až 10 km/h.

96. km

HORSKOU PRÉMII DRUHÉ KATEGORIE opanoval Arnold Jeannesson. Dvojice Saxo-Tinkoff má ztrátu 5:50 minuty, peloton 8:15 minuty.

14:56

Peloton má na vrchol prémie kilometr, dvojice Saxa jím právě nyní projíždí...

15:00

I peloton již sjíždí pod vrchol Alpe d´Huez... napětí vzrůstá...

108. km

Vedoucí devítka je již na sprinterské prémii. A nyní už ji čeká nájezd na úvod prvního stoupání na Alpe d´Huez! To má délku 12,3 kilometru a průměrný sklon 8,4 procenta!

Profily 18. etapy Tour de France 2013
Profily 18. etapy Tour de France 2013 | Foto: Aktuálně.cz
15:07

Odhad se splnil, uprchlíci již stoupájí na Alpe d´Huez a jeho 21 zatáček o 23 minut dříve než byl nejrychlejší časový průměr!

15:10

Na sprinterskou prémii se blíží dvojice Saxo-Tinkoff, na devítku uprchlíků ztrácí kolem šesti a půl minuty...

15:12

Dvojice Saxo-Tinkoff má k dobru minutu, o poslední bodíky na spurtérské prémii si to rozdali Greipel se Saganem. Pojďme si ještě připomenout jednou jména na čele: Voigt (Radioshack), Jeannesson (FDJ), Riblon (Ag2r), Amador (Movistar), Chavanel (Quick Step), Boom (Belkin), Danielson (Garmin), van Garderen (BMC) a Moser (Cannondale).

114. km

Z dvojice Saxa je již jen Paulinho, Roche jeho tempu nestíhá. Na čele nastoupil Van Garderen s Riblonem.

115. km

A peloton se dle očekávání již na začátku stoupání, které má v úvodních dvou kilometrech přes 10 procent trhá. Van Garderen na čele utrhl Riblona...Roche dostihl peloton vedený Sky.

115. km

No, zatím to vypadá pro Sky dobře, peloton táhne stále Stannard. Saxo je až Froomem, navíc to vypadá, že Kreuziger, Rogers a Contador už tam své pomocníky nemají...

15:20

Vedle Frooma se drží z jedné strany Rolland a z druhé Schleck, Contador je dále...peloton se začíná dělit... Práci Stannarda převzal nyní Sivtsov.

116. km

Van Garderen má na Riblona patnáct vteřin, na peloton 7:45 minuty. Peloton se nám už pořádně dělí, odpadají jezdci Kaťuše, bojovat se snaží Sagan, který se dotahuje na odpadajícího Taaramäeho...

15:24

Peloton již dojíždí také Paulinha. Těžko říct, co tímto stáj Saxo-Tinkoff sledovala...odpadá Evans...

15:25

Na konci pelotonu vlají dva jezdci Movistaru či Daniel Martin z Garminu...

118. km

Za Van Garderenem je 15 vteřin zpět Riblon, dalších pár vteřinek ztrácí Voigt, Amador, Danielson a Jeannesson.

119. km

A na chvostu pelotonu se objevuje například i Valverde! Podle všeho má opět nějaké problémy se svým kolem.

120. km

Na chvostu pelotonu, který je již pořádně oškubaný, je například i Laurens Ten Dam.

120. km

Van Garderen má k dobru 26 vteřin na Riblona, dalších 14 vteřin ztrácí Moser, Voigt a Danielson.

121. km

Z pelotonu nastoupili Voeckler, Didier a Poels. A s Voecklerem tam je i jeho parťák Rolland.

121. km

A z pelotonu, který ztrácí přes osm minut na Van Garderena, vyrazil také Mikel Nieve... Druhého Riblona dotáhl skvěle jedoucí Saganův parťák Moser.

121. km

Van Garderen je 1500 metrů pod prvním vrcholem Alpe d´Huez.

15:40

Z pelotonu vypálil mladý Američan Andrew Talansky.

122. km

Froome má k ruce už jen tři pomocníky, odpadl také Sivtsov...

122. km

Za jezdci Sky tančí Quintana, Contador, Mollema a Kreuziger, odpadají naopak další jezdec Movistaru Rubén Plaza či Damiano Cunego...

15:44

Nastupuje Andy Schleck!

123. km

Na čele nastoupil Moser a připisuje si 25 bodů na vrcholu Alpe d´Huez, za ním míří Riblon, třetí nakonec Van Garderen...skupina Rollanda a Nieveho má na vrchol ještě čtyři kilometry! V pelotonu nestačí mladý Polák Kwiatkowski.

15:47

Schleck se dotáhl na Rollandovu skupinku...

15:48

Nástup Rollanda a spol. neustál Voeckler, ten má odpracováno. Skupina má nyní čtyři členy - Poels, Nieve, Rolland, Schleck.

15:51

Ještě jednou kompletní výsledky VRCHAŘSKÉ PRÉMIE NA ALPE D´HUEZ: 1. Moser (Kan.) 25 bodů, 2. Riblon 20 bodů, 3. Van Garderen - 16 bodů, 4. Voigt - 14 bodů - ztráta 55 ", 5. Danielson - 12 bodů, ztráta 1'30 ", 6. Jeannesson - 10 bodů, ztráta 1'40 ", 7. Boom - 8 bodů, ztráta 2'15 ", 8. Chavanel - 6 bodů, 9. Amador - 4 bodů, 10. Nieve - 3 body...

15:52

Dva kilometry pod vrcholem atakuje Mikel Nieve...

128. km

Vedoucí trojice má sjezd za sebou a čeká ji výšlap na Col de Sarenne, který je dlouhý jen tři kilometry (nebezpečný je hlavně právě sjezd k němu po úzké silničce) se sklonem 7,8 procenta.

15:56

Peloton ztrácí stále okolo 8:20 minuty...

131. km

Na Col de Sarenne ve vedoucí trojici ztrácí Moser, kterému mírně ujela dvojice Van Garderen s Riblonem. Velký rozdíl oproti Alpe d´Huez - jen jezdci a motorky, nikde žádný človek, fanoušek...

16:20

Na úzké silničce k Col de Sarenne je i roztrhaný peloton. Froomovi rozrážejí cestu tři jeho parťáci.

16:04

Jen pro zajímavost - Col de Sarenne je třetím nejvyšším bodem letošní Tour de France s 1999 metry. O metr výše dostane zítra peloton nejtěžší dáma světa Col de Madeleine, 2001 metrů pak měřil vrchol nejvyšší vrchol letošní Tour již v Pyrenejích - Col de Pailheres.

16:05

Z pelotonu těsně pod začátkem stoupání pláchl Ryder Hesjedal, mezitím projel vrchol Col de Sarenne jako první Van Garderen těsně sledován Riblonem. Třetí pak se ztrátou zhruba 20 vteřin Moser.

16:07

Odpadl Lopez, Froome má k ruce již jen své krajany - Kennaugha a Porteho. Peloton ale nyní táhne Rui Costa z Movistaru.

16:08

Hesjedalův atak je u konce, ve sjezdu má problémy Van Garderen, který kvůli spadlému řetězu musí zastavit...

16:09

Kilometr pod vrcholem definitivně odpadl Ten Dam a Gesink.

 

137. km

Zatímco na čele sjíždí dvojice Moser-Riblon, k vrcholu se blíží zhruba dvacetihlavý peloton a právě jím projíždí čtveřice "uprchlíků" se Schleckem a spol., kteří dojeli Chavanela.

16:12

Ve sjezdu se podíval do lesa Riblon, ale vytančil to skvěle, na čele tak je už pouze Moser, kterému ten sjezd skutečně svědčí.

16:13

A do sjezdu míří už i peloton, čelo si zatím stále kontroluje Froome.

Z Tour odstoupil William Bonnet z FDJ.

16:15

Ve sjezdu atakuje Contador!!!

16:15

A také Kreuziger!!!

16:17

A dvojice Saxo-Tinkoff má k dobru zhruba osm, deset vteřin...

Contador při výstupu do Alpe d'Huez (Tour de France 2013)
Contador při výstupu do Alpe d'Huez (Tour de France 2013) | Foto: Reuters
16:19

No a dvojice Saxa má k dobru zhruba už 20 vteřin, jistě by bylo zajímavé, kdyby dojeli Rollandovu skupinu se Schleckem, Poelsem a Nievem...

16:22

Před Sky najel Valverde, který je skvělý technik a náskok dvojice Sky zůstává konstantní...

147. km

Moser je zhruba 12 kilometrů od začátku druhého stoupání na Alpe d´Huez.

16:26

Atak dvojice Kreuziger-Contador trvá, mají k dobru zhruba jen 20 vteřin... Ke Schleckovi jim schází bohužel ale minuta...

16:30

Vedoucí dvojice se blíží k začátku stoupání, Van Garderen se k nim blíží, po opravě kola měl ztrátu 50 vteřin, nyní ji dokázal stáhnout na polovinu.

16:31

Špatná zpráva pro Contadora a Kreuzigera, Froomovi nyní pomáhá i dvojice Movistaru, oba dva to podle všeho pochopili a svěsili nohy...

153. km

Do začátku stoupání na Alpe d´Huez pro dvojici Riblon-Moser chybí šest kilometrů, pojďme si ho představit. Bude dlouhé 13,8 kilometrů o průměrném sklonu 8,1 procenta, přes deset procent budou mít první dva kilometry, čtvrtý, sedmý a také devátý a desátý kilometr, kde bude mít silnice sklon dokonce téměř 12 procent.

Profily 18. etapy Tour de France 2013
Profily 18. etapy Tour de France 2013 | Foto: Aktuálně.cz
16:35

Aj, Contador má problémy! Hernandéz mu nyní pomáhá zpět do pelotonu, který ale táhne Movistar...

16:36

Pětice jezdců Movistaru rozjela obrovské tempo, skupinka spolufavoritů se na silnici hodně natahuje...

159. km

Trojice Moser, Riblon, Van Garderen právě začínají stoupat na Alpe d´Huez! Jezdci Movistaru ale na posledních kilometrech dokázali sjet více jak minutu! Trio vedoucích jezdců tak začíná stoupat s náskokem 7:21 minuty.

160. km

A ihned se pokouší o atak Riblon s Van Garderenem, Moser ztrácí, v pelotonu je na konci Contador, který očividně čeká na svůj doprovodný vůz.

16:40

Tempo Movistaru je ďábelský, Poels, Rolland, Nieve i Schleck jsou pohlceni pelotonem...

16:42

Předpovědi počasí se naplňují až nyní - na Frooma a spol. prší, teplota klesla pod 18 stupňů.

16:43

Movistar umazal z náskoku elitní trojice už tři minuty! Rozdíl mezi Riblonem a spol. a pelotonem je 5 minut!

161. km

Výborně jede Voigt, ten dokázal umazat ztrátu 40 vteřin první trojici, nyní již dvojice a již se dotáhl na Mosera, který nestačí tempu Van Garderen-Riblon...

16:45

A nejspíše definitivně odpadá na úvod stoupání Ten Dam, nastupují Igor Anton a Valverde, nyní také Serpa...

16:46

Ztrácí Schleck, i Mollema s Cunegem...Za tempo vzal Porte...

16:47

A za Froomem s Portem je Moreno s Rodriguezem z Kaťuše, poté následuje Kreuziger, Quintana a Contador..

16:49

Atak předvádí Froome, drží se Rodriguez, Quintana, Contador i Kreuziger...

16:50

Froome atakem dotáhl Valverdeho s Antonem i Serpou...

Christopher Froome při výstupu do Alpe d´Huez
Christopher Froome při výstupu do Alpe d´Huez | Foto: Reuters
163. km

Na čele už je osamocený Van Garderen...

16:52

Špatná zpráva pro české fanoušky, Kreuziger už odpadl, další nástup Frooma nezachytil nyní ani Rodriguez s Contadorem...Jediný se drží Quintana...

16:54

Špatná zpráva pro Contadora - Rodriguez jemu a Valverdemu odjel...

16:56

Na čele vede Van Garderen, za ním Riblon, následuje Voigt a Moser... Atakuje Quintana...za ním jede Froome, Rodriguez...další skupinku tvoří Moreno, Porte, Valverde a Contador...

16:57

Contadorova skupinka má na Kreuzigera k dobru zhruba 37 vteřin...

16:58

Jenže Contadorovi odjíždí Valverde s Portem... Kreuziger se svým strojovým tempem dotahuje na svého kapitána... Valverde naopak dotahuje Quintanu s Froomem, na které útočí Rodriguez.

16:59

A odpadá FROOME!!!

17:00

Každý nyní jede za své, Rodriguez má tři, čtyři vteřiny na Quintanu, za kterým jak na gumě vlaje Froome, Contador ztrácí 40 vteřin, mezi nimi je ještě dvojice Valverde-Porte...

166. km

Van Garderenovi chybí na vrchol Alpe d´Huez ještě přes šest kilometrů, na Riblona má k dobru 40 vteřin... Froome se dokázal přitáhnout na Quintanu, Contador ztrácí už minutu!

17:03

Contadora již dorazil Kreuziger, který je táhne nahoru svým strojovým tempem a je vidět, že má problémy se českému jezdci uviset... Porte ujel Valverdemu a dorazil Frooma a spol., kteří dorazili Voigta...

168. km

Froomovi dochází síly, Porte jej musí táhnout směrem vzhůru... stejně jako Contadora Kreuziger...

169. km

Fantastická práce obou hvězdných domestiků - Porte s Kreuzigerem jedou zhruba stejné tempo a rozdíl mezi oběma skupinami je minuta...

17:10

A Froome má problémy s kolem, zvedá ruku a Quintana nastoupil!

17:11

Tak ne, to nejsou technické problémy, Froome dostal hlaďák!!! A před sebou nejtvrdší pasáž... Quintana a Rodriguez mu pláchli...

17:14

Quintana už pláchl i Rodriguezovi, má necelé tři minuty na Van Garderena, který trpí v nejtěžší pasáži stoupání... Porte s Froomem mají k dobru stále minutu na Kreuzigera a spol...

170. km

Van Garderen má posledních šest metrů nejprudšího stoupání, poslední dva kilometry do cíle "jen" pět procent... Riblon má už ale ztrátu jen 12 vteřin! Boj o dnešní triumf bude ještě těsný...

17:16

Rodriguez opět dotáhl Quintanu, kteří mají 20 vteřin na Frooma s Portem. Kreuziger drží Contadora na konstantním rozdílu zhruba jedné minuty zpět...

171. km

RIBLON vede!!! Vypadá to po dvou letech na další francouzský triumf na Alpe d´Huez...

17:18

Z Kreuzigerovi skupiny nastupuje Fuglsang a Nieve, Contadora dotáhl Kreuziger a Španěl nakonec sám atakuje...

172. km

Riblon má před sebou poslední kilometr do cíle!

CÍL

RIBLON z AG2R vítězí na Alpe d´Huez a zapisuje pro Francii první letošní etapový triumf při sté Tour de France. Jako odměnou je mu 50 bodů do vrchařské soutěže!

CÍL

VAN GARDEREN DOJÍŽDÍ DO CÍLE JAKO DRUHÝ! Se ztrátou 59 vteřin.

 

CÍL

TŘETÍ MORENO MOSER ztratil 87 vteřin.

CÍL

A nyní do cíle sprintují QUINTANA a RODRIGUEZ - jej ztráta 2:12 a 2:15 minuty bude hodně zajímat Kreuziger s Contadorem...

CÍL

PORTE dotáhl do cíle FROOMA se ztrátou 3:18 minuty na vítěze...3:22 ztratil VALVERDE!

CÍL

FUGLSANG, CONTADOR A NIEVE jsou zpět 4:15 minuty, což znamená, že KREUZIGER, který dojel ze ztrátou 4:31 minuty, přišel o třetí místo celkově.

CÍL

Průběžné pořadí by mělo nyní vypadat takto: 1. Froome, 2. Contador, 3. Quintana, 4. Kreuziger a 5. Rodriguez, přičemž mezi Contadorem a Rodriguezem by měl být rozdíl do 50 vteřin..

KONEC

To je pro dnešek všechno, na zítra pro vás chystáme další novinky a také on-line reportáž z další těžké horské zkoušky - VŠE PODSTATNÉ Z TOUR DE FRANCE MŮŽETE SLEDOVAT ZDE!

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 42 minutami

Německý parlament schválil snížení DPH u plynu na sedm procent

Německo od soboty sníží daň z přidané hodnoty (DPH) u zemního plynu a dálkového tepla z běžné 19procentní sazby na sedm procent. Návrh vlády kancléře Olafa Scholze v pátek schválili poslanci Spolkového sněmu. Opatření, které vláda navrhla jako dočasnou úlevu spotřebitelům od vysokých cen energií, potrvá do konce března 2024.

Scholz chystané snížení daně oznámil v polovině srpna, kdy zároveň ujistil, že vláda prověří, zda dodavatelé snížení daně ve vyúčtování zákazníkům plně zohlední. Ministr financí Christian Lindner, který před hlasováním vystoupil s projevem, poslancům řekl, že Německo je v energetické válce s Ruskem.

Společně s nižší DPH na plyn a dálkové teplo měl od soboty platit nový poplatek za obstarání plynu. Ten by odběratelům zdražil tuto energetickou surovinu o 2,4 centu za kilowatthodinu, což by u domácností činilo ročně i stovky eur (tisíce korun). Poplatek, který měl ochránit dodavatele plynu před rostoucími nákupními cenami, se ale vláda rozhodla zrušit, neboť k podpoře dodavatelů použije hospodářský a stabilizační fond o objemu zmíněných až 200 miliard eur.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nezaměstnanost v Evropské unii zůstala na šesti procentech, nejnižší je nadále v Česku

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v srpnu podle sezonně přepočtených údajů činila šest procent, a zůstala tak na červencové úrovni. Nejnižší zůstává v Česku, kde činila stejně jako v předchozích dvou měsících 2,4 procenta. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat.

V devatenácti zemích eurozóny, které používají jednotnou evropskou měnu, se míra nezaměstnanosti v srpnu také nezměnila a činila 6,6 procenta. Loni v srpnu byla nezaměstnanost v eurozóně na 7,5 procenta a v celé Evropské unii na 6,8 procenta.

Eurostat odhaduje, že letos v srpnu bylo v Evropské unii bez práce 12,921 milionu lidí, z toho 10,966 milionu v eurozóně. Proti červenci se počet nezaměstnaných v unii snížil o 52 tisíc a v eurozóně o 30 tisíc. Ve srovnání s loňským srpnem počet nezaměstnaných klesl o 1,682 milionu a v zemích platících eurem o 1,358 milionu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy