Petra Kvitová - Jelena Jankovičová

Petra Kvitová
1:2
Jelena Jankovičová

Dobré odpoledne, vítejte u online reportáž z tenisového Wimbledonu. Ve třetím kole londýnského grandslamu se utká Petra Kvitová se Srbkou Jelenou Jankovičovou. Utkání by mělo začít kolem 16. hodiny.

Světová dvojka zatím zvládá obhajobu loňského titulu na jedničku. V úvodních dvou kolech působila na dvorci jako uragán a na kurtu strávila doposud pouhých 94 minut.

Petra Kvitová ve druhém kole Wimbledonu 2015
Petra Kvitová ve druhém kole Wimbledonu 2015 | Foto: Reuters

V prvním kole Kvitová rozdrtila Nizozemku Kiki Bertensovou po setech 6:1, 6:0, ve druhém podobně hladce smetla z kurtu Japonku Kurumi Naraovou. Výsledek? 6:2, 6:0.

Ve třetím kole ji ale čeká první těžší výzva. Jelena Jankovičová je bývalá světová jednička. Porovnejte si obě tenistky v této infografice: Kvitová vs. Jankovičová. Smete česká smršť i bývalé číslo 1?

Češka a Srbka nastoupí na centrální dvorec po skončení zápasu mezi Rogerem Federerem a Samuel Grothem. Utkání právě probíhá, Švýcar už vede 2:0 na sety.

Jankovičová je momentálně světovou třicítkou a na letošním Wimbledonu sehrála zatím dva těžké a vyrovnané zápasy. V prvním kole vyřadila po velkém boji a setech 6:4, 3:6, 10:8 Rusku Vesninovou. Ve druhém přehrála její krajanku Rodinovovou 6:7, 6:1, 6:3.

Jelena Jankovičová před párty WTA
Jelena Jankovičová před párty WTA | Foto: twitter.com

S třicetiletou Jankovičovou má o pět let mladší česká tenistka kladnou bilanci 4:2 na zápasy. Letos Srbku porazila v Římě a v Dauhá, kde soupeřka zápas ve druhém setu vzdala. Na trávě se obě tenistky dosud nesetkaly.

Na začátek utkání si bohužel ještě chvíli počkáme. Roger Federer totiž třetí set nakonec ztratil v tie-breaku a nad Australanem Grothem už vede jen 2:1 na sety.

Pojďme se tedy zatím podívat na to, co se dnes v Londýně už událo. Mezi muži postoupil do osmifinále v dohrávaném utkání ze včera Marin Čilič, který Johna Insera nakonec přetlačil 12:10 v pátém setu. Mezi šestnácti nejlepšími je i Španěl Bautista po výhře nad Gruzíncem Basilašvilim a také Srb Viktor Troicki, který zdolal 3:1 na sety Nadalova přemožitele Dustina Browna.

Svou pouť turnajem ukončila Kristýna Plíšková. Ve třetím kole dnes nestačila na Rumunku Niculescuovou. Dohrála také jedna z favoritek Angelique Kerberová z Německa, nad její síly byla Španělka Muguruzaová. V osmifinále je Dánka Caroline Wozniacká, Američanka Madison Keysová i Polka Agnieszka Radwaňská, potenciální soupeřka Petry Kvitové v boji o čtvrtfinále.

Kristýna Plíšková ve druhém kole Wimbledonu 2015
Kristýna Plíšková ve druhém kole Wimbledonu 2015 | Foto: Reuters

Zpráva z centrálního kurtu: Federer hned na úvod čtvrtého setu sebral Grothovi servis a vede 2:0.

Federer potvrdil brejk a vede 3:0. Vypadá to, že Petra Kvitová se může začít zvolna protahovat.

Švýcar stále drží náskok brejku a vede 5:2. Je tedy jedinou hru od postupu mezi šestnáctku nejlepších.

Federer je v osmifinále, poráží Grotha 3:1 na sety. Za pár minut tedy dorazí na centrální kurt Petra Kvitová a Jelena Jankovičová.

Slova Petry Kvitové před utkáním: "Jelena pořád kvality má, jinak by pořád nebyla kolem nás a nehrála dobrý tenis. Na trávě bude její bekhend psát."

Obě tenistky už nastoupily na dvorec a rozehrávají se.

Zápas začíná, na servis jde Kvitová.

15:0 První výměna Kvitové vyšla.

30:0 Češka se prosadila forhendem do protipohybu.

30:15 Bekhend české tenistky byl příliš dlouhý.

30:30 Kvitová slajzovala kratší úder soupeřky a síť nedokázala přehodit.

30:40 Třetí chyba za sebou znamená brejkbol pro Srbku.

40:40 Petra dostala soupeřku do úzkých ostrým forhendem. Shoda.

A:40 Kvitová zabila vysoký míč na síti, má výhodu.

1:0

Přímý bod ze servisu ukončil první nelehký game. Kvitová jej ale zvládla a vede.

15:0 Srbka jde na servisu do vedení.

40:0 Kvitová zatím nedokázala returnovat.

1:1

Jankovičová čistou hrou srovnává na 1:1.

15:0 Dobré první podání Kvitové vracela srbská tenistka jen do sítě.

30:0 Dlouho se teď Jankovičová bránila daleko za základní čarou, nakonec ale Petra bodovala.

40:0 Kvitová udělala po servisu dva kroky dopředu a zvládla těžkou smeč.

40:15 Srbka snižuje pohotovým returnem.

2:1

Jankovičovou jestřábí oko nepotěšilo, Kvitová získává hru a jde do vedení 2:1.

15:0 Jankovičová bere snadný bod po dobrém podání.

15:15 Srbka chybovala na forhendu.

30:15 To bylo skvělé podání Jankovičové, Petra sice vrhla téměř rybičku, míč ale jen tečovala.

30:30 Returnem Kvitová vyvinula tlak a srovnává.

30:40 Petra si poprvé zakřičela, tuhle výměnu zvládla skvěle uběhat a má první brejkbol.

3:1

Česká tenistka hned svou první šanci zužitkovala, jde do brejku - 3:1.

15:0 I hru na servisu začíná Kvitová úspěšně.

30:0 Jankovičová nedokázala dobře returnovat.

40:15 pro Petru Kvitovou.

4:1

Výtečně. Češka s přehledem potvrdila brejk a už je to 4:1 v prvním setu.

30:0 Viděli jsme dva nepovedené returny Petry Kvitové.

40:15 pro Jelenu Jankovičovou.

40:30 Češka dokázala ještě snížit.

4:2

Ale to bylo vše. Jankovičová snižuje na 2:4.

0:15 Srbka šla ostře do returnu a Kvitová takovou ofenzivu zjevně nečekala.

0:30 Kvitová pokazila forhend a je ve složité situaci.

15:30 Centrkurtem se rozezvučel vítězný výkřik Kvitové po vítězném forhendu.

30:30 Jankovičová selhala na returnu.

40:30 Znovu pálí srbská tenistka za.

5:2

Úžasně! Petra doběhla vše a křížnými údery nakonec udolala snaživou Srbku - 5:2.

Jankovičová čistou hrou snižuje na 3:5.

30:0 Skvělá práce, Kvitová je dva míčky od výhry v prvním setu.

30:15 Jankovičová rozjásala své fanoušky.

40:15 Lob Srbky byl příliš dlouhý. Dva setboly pro Kvitovou!

6:3

Petra Kvitová zatíná pěst a vítězí i v pátém setu tady na turnaji. Sadu získává poměrem 6:3 a má dobře nakročeno k postupu do osmifinále.

15:0 První výměnu druhého setu ovládla servírující Srbka.

15:15 Česká tenistka ale dokázala srovnat skóre

30:15 Kvitová se na returnu neprosadila.

40:30 Kvitová vypálila nechytatelný forhendový winner a snížila.

0:1

První game druhé sady však nakonec putuje za někdejší světovou jedničkou.

15:0 Jankovičová napálila forhend hodně mimo.

30:0 Druhé eso české tenistky.

40:0 Po dalším vynikajícím podání má Petra pohodlný náskok.

1:1

Třetí eso. Kvitová vyrovnává na 1:1 a ještě neztratila servis. Nejen dnes, ale na celém turnaji.

0:15 Kvitová hrála velmi agresivně a získala fiftýn.

0:30 Perfektní práce, Petra útočí na brejkboly.

0:40 Jankovičová kazí, Kvitová má tři šance!

2:1

Brejk je na světě! Kvitová čistou hrou proráží servis soupeřky a vede 2:1 ve druhé sadě.

15:0 Drtivý útok Češky nemohla Srbka zvládnout.

30:0 Nádherný křížný winner z bekhendu!

40:0 Kvitová přidává eso jako bonus.

3:1

Druhá čistá hra za sebou. Kvitová si teď podmanila centrální kurt - 3:1.

0:15 Jankovičová při snaze o doběhnutí míčku skončila na zemi. Navíc prohrává.

15:15 Srbka díky servisu vyrovnává.

15:30 Jankovičová pálí do sítě a znovu musí dohánět nepříznivý stav.

15:40 Kvitová si vypracovala další dva brejkboly!

30:40 První z nich ale Jankovičová odvrací.

40:40 Srbka zatím kritickou situaci ustála.

A:40 Chyba Petry Kvitové, Jankovičová jde do výhody.

3:2

Srbská tenistka ještě udržela naděje, odvrátila dva brejkboly a snížila na 2:3.

Wimbledon 2015: Jelena Jankovičová
Wimbledon 2015: Jelena Jankovičová | Foto: Reuters

15:0 Neskutečná věc! Srbka měla na síti obrovskou šanci, její zakončení nebylo špatné, Petra si ale tipnula stranu a vypálila fantastický cross prohoz do rohu.

30:0 Jankovičová se drží za hlavu po nepovedeném returnu.

30:15 Bekhend z kříže Kvitová zahodila.

40:15 Krásný forhend světové dvojky.

4:2

Další vítězný míč na závěr. Kvitová drží velmi dobrou výkonnost, především na servisu - 4:2.

30:0 pro podávající srbskou tenistku.

40:0 Jankovičová  v této hře neomylně trefuje první podání.

4:3

Jankovičová se drží na dostřel, tentokrát udržela podání bez sebemenších potíží - 4:3.

15:0 Kvitová připravila útok prvním podáním.

15:15 Srbka byla na returnu velmi přesná a srovnala stav.

15:30 Pozor na to, Kvitová kazí a Srbka jde do vedení.

15:40 Jelena Jankovičová má po dlouhé době šanci na brejk.

30:40 Kvitová po winneru zaječela na celý stadion.

4:4

Bohužel, Petra Kvitová ztrácí vůbec poprvé na letošním Wimbledonu své podání. Je vyrovnáno 4:4.

30:0 Jankovičová na svém servisu dominuje.

30:15 Petra pěkným forhendem dokázala snížit.

40:15 Kvitová kazí.

4:5

Jelena Jankovičová právě otočila stav na 5:4 ve svůj prospěch. A pod tlakem je najednou česká favoritka.

30:0 Petra Kvitová náročnou hru zatím zvládá.

40:0 Zatím jednoznačná záležitost.

5:5

Čistou hrou vyrovnává Češka na 5:5.

15:0 Kvitová je v posledních gamech velmi nepřesná na returnu.

30:0 Srbka vede už o dva fiftýny.

40:0 Ne ne, Petře se na příjmu vůbec nedaří.

5:6

Petra Kvitová teď bude muset zabojovat, aby si vynutila alespoň tie-break.

xxx
xxx | Foto: Reuters

15:0 Srbka naštěstí po druhém servisu pálila zbrkle a do sítě.

30:0 Petra pustila do autu příliš dlouhý return soupeřky.

30:15 Jankovičová má v hledišti spoustu příznivců a ti teď pořádně zahlučeli.

30:30 Jankovčiová rozebrala Kvitovou do šroubku a tahle výměna budiž vážným varováním.

30:40 V nevhodný moment přišla první dvojchyba. Jankovičová má setbol.

40:40 Petra hodně zariskovala na druhém podání a pak vypálila nechytatelný winner. Shoda.

40:A Jenže vzápětí kazí. Druhý setbol pro Jankovičovou.

40:40 Petra to zvládla i podruhé!

40:A Vow Srbka vyhrála křížnou výměnu po nádherném forhendu. Třetí setbol.

5:7

Petra Kvitová ztrácí druhý set poměrem 5:7. Její výkon šel bohužel strmě dolů a Jankovičová ucítila šanci. O postupující do osmifinále tedy rozhodne třetí sada.

Petra Kvitová po druhém setu odešla do kabiny a stále se nevrací. Pauza trvá už nějakých pět minut.

Nakonec byla česká tenistka pryč osm minut. Teď už je zpět a třetí sada může začít.

15:0 Kvitové se první return vůbec nepovedl.

30:0 Zase chyba české tenistky.

40:0 Vynikající podání Jankovičové.

0:1

Srbka čistou hrou otevírá třetí sadu - 0:1.

15:0 Na servisu zahajuje Češka o dost lépe.

15:15 Po forhendové chybě je vyrovnáno.

30:15 Petře se tleská za přechod k síti a sebevědomé zakončení.

40:15 Skvělé první podání.

1:1

Dalším přímým bodem z podání Kvitová ukončila hru a je to 1:1.

0:15 Češka returnem zatlačila soupeřku a byl z toho bodík.

15:15 Jankovičová srovnává. Výměny jsou velmi krátké, spíše žádné.

40:15 Srbka jde do vedení díky servisu.

1:2

Jankovičová udržela podání a dost možná se schyluje k velkému dramatu.

15:0 Asi tak po dvaceti minutách viděli diváci výměnu. Kvitová ji ovládla parádním křížným bekhendem.

30:0 Kvitová boduje díky prvnímu podání.

30:15 Srbka zahrála pod nohy Kvitové, až na základní čáru. A získala díky tomu fiftýn.

30:30 Jankovičová se raduje, tenhle return byl nadstandardní a Kvitová se s ním nepopasovala.

30:40 Petra bohužel kazí forhend a čelí brejkbolu.

40:40 To bylo štěstí! Srbka pálila po druhém servisu a míč z její rakety dopadl pár centimetrů vedle.

A:40 To byla pěkná křížná výměna s dobrým koncem pro českou tenistku.

40:40 Kvitová si život komplikuje dvojchybou. Shoda.

A:40 Petra se na síti natáhla pro fantastický stopvolej ven z kurtu!

2:2

Dobře to dopadlo. Petra Kvitová vyrovnává na 2:2.

15:0 Nepřesný return české tenistky.

15:15 Trenér David Kotyza tleská drtivému útoku své svěřenkyně.

30:15 Ale Jankovičová jde do vedení esem.

40:15 Bohužel, špatný výkon Kvitové na returnu pokračuje.

40:30 Ještě svítá naděje, Kvitová snížila.

2:3

Kvitová zkazila bekhend a přišla o hru. Prohrává 2:3 v rozhodujícím třetím setu.

15:0 Výborně se Kvitová ubránila útoku soupeřky, přešla do ofenzivy a tenhle míček patří jí.

30:0 Další fiftýn pro servírující wimbledonskou šampionku.

40:0 Jankovičová kazí, čistý game by byl vzpruhou.

3:3

Kvitová snadno vyrovnává na 3:3, blíží se koncovka třetího setu.

15:0 Jankovičová na síti přehrála českou hráčku.

30:0 Skvělý útok Srbky.

40:0 Jankovičová trefuje eso. Proti téhle formě se vážně nedá nic dělat.

3:4

Momentální výkon Jeleny Jankovičové nahání strach. 4:3 pro srbskou tenistku.

15:0 Return Jankovičové nebyl přesný.

30:0 Kvitová snad míří za snadnou hrou.

40:15 Servis a zkažený return, to je nejčastější dnešní herní varianta na obou stranách.

4:4

Obhájkyně titulu vyrovnává na 4:4, napětí stoupá.

0:15 Výtečný return, to je ono Petro.

15:15 Další rána už ale na kurt nezamířila.

15:30 Dobrá práce, Kvitová vede na příjmu.

30:30 Češka přerušila výměnu a vyžádala si challenge. Jenže neměla pravdu a přichází o fiftýn.

40:30 Jankovičová vede.

4:5

Srbka vede 5:4 a Kvitová teď bude při servisu pod obrovským tlakem.

15:0 Kvitová si ve výměně vedla výborně a útočný tenis slavil úspěch.

30:15 Výborně, druhý korálek je navlečen na šňůrku.

30:30 Petra kazí dva míče za sebou a Jankovičová je dva fiftýny od triumfu.

30:40 Kvitová se nedokázala udržet ve výměně, chybovala a Jankovičová má první mečbol.

4:6

Jelena Jankovičová padá k zemi, právě vyřadila obhájkyni titulu Petru Kvitovou! Srbka vítězí po setech 3:6, 7:5, 6:4. Viděli jsme ošklivý zápas plný nevynucených chyb, v němž bohužel Češka ani v nejmenším nenavázala na první dva přesvědčivé výkony tady na Wimbledonu.