Masters v Indian Wells • Čtvrtfinále • 21:40

Petra Kvitová - Maria Kirilenková

Petra Kvitová
1:2
Maria Kirilenková

Dobrý večer, vítejte u online reportáže ze čtvrtfinálového klání turnaje kategorie Masters v americkém Indian Wells, ve kterém se utkají Petra Kvitová a Maria Kirilenková. Ten začíná ve 21:40 SEČ.

Telegraficky vás také budeme informovat o utkání Tomáš Berdych - Richard Gasquet, jež začíná přibližně ve 22:30 SEČ.

Sedmá hráčka světa Petra Kvitová, která je kvůli absenci světové jedničky Sereny Williamsové nasazena jako turnajová šestka, potvrzuje výbornou formu z turnajů v Dauhá a v Dubaji, kde hrála ve čtvrtfinále, resp. celý turnaj vyhrála. V Indian Wells měla v prvním kole volný los, ve 2. kole porazila v třísetové bitvě Bělorusku Olgu Govorcovovou, ve 3. kole vyhrála ve dvou setech nad Ukrajinkou Lesií Curenkovou a v úterním osmifinále povolila jen pět her krajance Kláře Zakopalové.

Petra Kvitová na turnaji v Indian Wells
Petra Kvitová na turnaji v Indian Wells | Foto: Reuters

Patnáctá hráčka světa Kirilenková potvrzuje na turnaji velmi dobrou formu z loňské sezony. Letos navíc prohrála jen tři zápasy. Také ona měla jako nasazená hráčka v 1. kole volný los, pak ale svedla tři třísetové bitvy. Ve 2. kole porazila Američanku Christinu McHaleovou, ve 3. kole s další domácí hráčkou Mallory Burdetteovou a v osmifinále překvapivě porazila světovou čtyřku a nasazenou trojku Agnieszku Radwaňskou z Polska.

Australian Open: Maria Kirilenková
Australian Open: Maria Kirilenková | Foto: Reuters

Očekává se tentokrát vyrovnaný zápas. Obě hráčky mají totiž vyrovnanou vzájemnou bilanci 3:3. Poslední zápas odehrály loni New Heavenu a třiadvacetiletá Kvitová vyhrála ve dvou setech (7:6 a 7:5). O tři roku starší Ruska však rovněž ve dvou setech vyhrála ten nejdůležitější vzájemný zápas, čtvrtfinále na loňských olympijských hrách v Londýně.

Obě hráčky přicházejí do arény zvané STADIUM 1, zápas začne zhruba za 10 minut (21:40 SEČ).

0:0

Zápas začíná, jako první začne na podání Kirilenková.

0:1

Kirilenková svůj úvodní servis uhájila bez potíží. Od stavu 30:30 si dvakrát pomohla prvním servisem.

15:40 Po parádním křižném forhendu má Kirilenková hned při prvním podání Kvitové dva brejkboly.

40:40 Petra však oba brejkboly odvrací. Ten první přesným bekhendovým úderem křížem po dobrém prvním servisu a ten druhý esem.

40:40 Je tu další shoda. Nejprve skončil return Kirilenkové v autu, pak udělala Petra svou první dnešní dvojchybu.

1:1

Petra tentokrát potvrdit gembol zvládla a nakonec přece jen první hru na svém servisu uhrála. Nejprve si totiž pomohla přímým bodem ze servisu a poté svým druhým esem v zápase.

1:2

Naopak Kirilenková je na svém servisu zatím téměř bezchybná. Nyní si jej uhrála čistou hrou.

2:2

Nyní však Petra potvrdila dobrou hru na servisu z konce druhého gemu a rovněž čistou hrou srovnává na 2:2.

2:3

Tak to je hodně rychlé. Třetí gem a třetí čistá hra, tentokrát v podání Kirilenkové.

30:40 po přímém bodu z returnu je tu brejkbol pro Rusku s pořadovým číslem tři.

2:4

A tentokrát jej Kirilenková proměňuje a poprvé v zápase bere soupeřce servis. Kvitová si dobrým servisem otevřela druhou polovinu kurtu, ten ale netrefila.

0:40 Petra však o první set bojuje. Po druhém bodu přímo z returnu v řadě má hned tři možnosti na re-break.

3:4

Hned první brejkbol Petra využívá a bere si ztracený servis okamžitě zpět. Opět skvěle zareturnovala a bekhend poslala do rohu kurtu mimo dosah Rusky.

4:4

Kvitová vzápětí na rozdíl od své soupeřky předchozí brejk potvrzuje a srovnává stav prvního setu na 4:4. Za stavu 40:15 sice Ruska zahrála přímý bod z returnu, pak ale poslala svůj return mimo kurt.

15:40 Petra je teď v laufu, naopak Kirilenková dole. Po nevynucené chybě Rusky má Kvitová další dvě šance na brejk.

5:4

Znovu využívá hned první brejkbol, opět bere Rusce servis, a po pauze tak půjde podávat na zisk prvního setu. Ruska znovu situaci nezvládla a poslala forhendový úder do sítě.

S Kirilenkovou to teď nevypadá dobře. Na kurt si zavolala lékaře, který se snaží odstranit její zřejmě svalové problémy na levém stehnu.

Doktor svou práci dodělal, zdá se, že šlo ze strany Kirilenkové spíš o taktický Medical Time.

5:4

Zápas pokračuje, Kvitová jde podávat na zisk setu.

30:0 a Kvitová už je jen dva míče od výhry v první sadě.

40:15 a dva setboly pro Petru poté, co skončil return Kirilenkové v autu.

Hned ten první Petra využívá a přesně za 45 minut hry vyhrává první set v poměru 6:4. Kvitová jej zakončuje esem, což potvrdilo i jestřábí oko.

0:0

Začíná druhá sada, na podání ji opět zahájí Kirilenková.

40:40 Petra neskutečně o vyhranou pátou hru v řadě bojuje. Prohrávala už 0:40, pak ale na returnu třikrát v řadě zariskovala a vždy se jí to vyplatilo.

40:A Navíc si hned vzápětí vypracovala brejkbol! Po prvním přesném returnu si vzala jestřábí oko a vyvedla lajnového rozhodčího z omylu. A z dalšího returnu opět skórovala.

40:40 Kirilenková však zariskovala, Kvitovou úderem do rohu kurtu zatlačila a poprvé v zápase brejkbol soupeřky odvrátila.

0:1

Vzápětí si dvakrát pomohla přímým bodem ze servisu a přece jen svůj servis na úvod druhé sady uhájila a ukončila sérii čtyř vyhraných her Kvitové v řadě.

1:1

Naopak na svém servisu prokázala suverenitu posledních her a gem získala čistou hrou.

40:40 Skvěle. Kvitová opět dotáhla hru na servisu Rusky na shodu. Za stavu 40:30 opět riskovala a trefila forhendem return přesně na lajnu.

A Petra má opět brejkbol. Po přímém bodu z returnu si vzala Kirilenková jestřábí oko proti svému prvnímu servisu a udělala dobře, byl dlouhý. Vzápětí se však Petra trefila do returnu opět a tentokrát už Rusce nepomohlo nic.

40:40 Tentokrát to Petra s riskováním přehnala, forhendový return poslala do autu.

40:A Tentokrát byla Petra trpělivá, počkala si na chybu soupeřky a opět má možnost se dostat k brejku.

2:1

Ano. Tentokrát Petra brejkbol využívá a potřetí v zápase bere soupeřce servis. Znovu čekala na chybu Rusky, a ta přišla. Bekhendový úder Kirilenkové totiž páska odmrštila do autu.

3:1

Výborně. Petra brejk potvrzuje čistou hrou a je už jen tři gemy od postupu do semifinále.

30:40 a je tu zřejmě rozhodující moment zápasu, Kirilenková udělala za stavu 30:30 dvojchybu.

40:40 Tentokrát však risk na returnu Petře nevyšel, její úder skončil v těsném autu, což potvrdilo i jestřábí oko.

3:2

Kirilenková vykřesává poslední jiskru na zvrat v zápase. Nejprve Kvitová netrefila return čistě a Ruska poté hru ukončila přímým bodem ze servisu.

4:2

Ano. Petra si udržuje výhodu brejku, i když si gem musela vydřít. Za stavu 30:30 si pomohla skvělým druhým servisem a v další výmeně si přitáhla Rusku na síť a vzápětí ji prohodila do protipohybu.

4:3

Po dlouhé době si Kirilenková na servisu poradila bez potíží a opět snížila na rozdíl jednoho bodu. Pomohla si výborným servisem, Kvitové povolila jediný fiftýn.

Rychlý pohled na vedlejší kurt. V těchto chvílích začíná osmifinálový zápas mezi Tomášem Berdychem a Richardem Gasquetem.

15:40 Zpět na STADIUM jedna. Bohužel Kirilenková se poprvé od prvního setu dostává po dvojchybě Kvitové k brejkbolům. A to hned dvěma.

40:40 Výborně. Oba dva se Petře povedlo odvrátit, nejprve po chybě Rusky na returnu a pak po jejím esu.

40:A Vzápětí však Kirilenková soupeřku na síti chytře prohodila a má další brejkbol.

4:4

A bohužel tentokrát jej využívá, bere si ztracené podání zpět a srovnává na 4:4. Kvitová měla po dobrém servisu nahráno na bod, forhendový úder však vyhodila z kurtu.

4:5

A Kirilenkovou brejk viditelně nakopl. Potvrdila jej nyní čistou hrou a Kvitová půjde po pauze v těžké pozici podávat na návrat do setu.

15:40 Kirilenková má hned dva setboly. Teď se ukazuje půvab a zároveň odvrácená tvář ženského tenisu. Jeden míč může všechno otočit. Od stavu 15:0 udělala Petra tři dvojchyby v řadě.

Neskutečné. Kvitová dělá čtvrtou dvojchybu za sebou a vyloženě daruje Rusce gem a tím celý set, jenž prohrává za necelou hodinu v poměru 4:6.

Obě hráčky zamířily do šaten, čeká nás tedy zhruba desetiminutová pauza.

0:0

Obě hráčky přicházejí na kurt, začíná třetí set. Na podání jej zahájí i tentokrát Kirilenková.

0:1

Ruska jej začíná čistou hrou a potvrzuje, že je to ona, kdo je nyní psychicky nahoře. Teď je naopak na Petře, aby se vrátila na servisu do hry.

30:40 A to se Petře příliš nedaří, Kirilenková má další brejkbol.

40:40 Petra se riskem hned po servisu zachraňuje v zápase.

40:A Jenže vzápětí přichází další šance Rusky na brejk. Bohužel, opět po dvojchybě Kvitové.

40:40 Uff. Tentokrát jej Petra odvrací přímým bodem ze servisu.

40:40. Ne, ne, ne, ne, ne, ne... Po výborném servisu a skvěle zakončené výměně, přichází další dvojchyba Kvitové a znovu je tu shoda.

40:40 Je tu třetí shoda v řadě. Nejprve předvedla Petra parádní kraťas, pak se ale blýskla Ruska vítězným míčem z obtížné pozice.

40:A Navíc nyní má Kirilenková možnost dalšího brejku.

40:40 Uff, uff, uff... Kirilenková riskovala na returnu, míč však poslala do těsného autu. Je tu čtvrtá shoda.

1:1

Petra veledůležitý gem zvládla a vrátila se do zápasu dvěma povedenými servisy. Tento zápas však rozhodně není pro kardiaky, ale spíše pro masochisty.

1:2

Petra je úplně rozhašená, údery teď bez cizího přičinění vyhazuje z kurtu a Kirilenková opět snadno svůj servis získává.

2:2

Fantazie. Petra jako by se nechumilo přišla po pauze na kurt a zahrála čtyři vítězné míče prakticky rovnou ze servisu a uhrála čistou hru.

2:3

Co je to však platné, když při servisu soupeřky Petra vyhazuje jeden míč z kurtu nebo do sítě za druhým. Ruska jde opět velmi snadno do vedení, povolila Kvitové jediný fiftýn.

0:40 Teď už by na Petru nikdo nevsadil ani zlámanou grešli, po další její dvojchybě, dnes už jedenácté, má Kirilenková hned tři šance na brejk.

40:40 Tohle je pro fanoušky a fanynky obou tenistek hotový očistec. Když Kvitové nateklo do bot, začala hrát svůj nejlepší tenis v zápase a trpělivě si došla pro tři fiftýny v řadě a srovnala na shodu.

40:A Jenže pak přijde situace, když člověk neví, jestli má brečet, nebo se smát. Kvitová odpálila míč ze základní čáry daleko do autu a nabídla soupeřce další brejkbol.

2:4

A dovršuje to v další výměně. Opět byla ve výměně aktivnější, obouručný bekhend však pokazila a doslova darovala Rusce brejk, její celkově čtvrtý v tomto zápase.

15:40 Jenže copak je horor proti ženskému tenisu. Místo aby Kirilenková využila špatného rozpoložení soupeřky, sama chybuje. Za stavu 15:15 nejprve udělala dvojchybu a poté slabým servis doslova donutila Kvitovou zabít míč do volné části kurtu.

3:4

A teď je to Petra, kdo je nahoře. Skvělým returnem a následným úderem po čáře brejkbol okamžitě proměňuje a bere si ztracené podání zpět. Také ona bere soupeřce servis počtvrté v dnešním zápase.

30:40 a brejkbol pro Kirilenkovou, i když prohrávala 0:30. Divil bych se, kdyby to ještě někoho po průběhu dnešního zápasu udivovalo. Petra přestala útočit, a to se jí nevyplatilo.

3:5

Kvitová ukončuje gem dvojchybou a opět daruje soupeřce brejk a možnost zápas při podání Kirilenkové ukončit. O tomhle zápasu by měl někdo natočit instruktážní film, jak může vypadat ženský tenis.

40:30 a mečbol pro Kirilenkovou poté, co Kvitová opět vedla 30:0.

Je konec. Kirilenková čtvrtým získaným fiftýnem v řadě hned svůj první mečbol proměňuje a ukončuje trápení Petry Kvitové ve druhé části tohoto zápasu. Za dvě a půl hodiny vyhrává v poměru 4:6, 6:4 a 6:3 a postupuje do semifinále.

Všem těm, kdo u naší online reportáže z tohoto roztodivného zápasu vydrželi, děkuji za nezměrnou trpělivost a přeji vám dobrou noc a zároveň lepší vyhlídky v dalších zápasech pro české barvy v dalších tenisových zápasech. Třeba u zápasu Tomáše Berdycha, který v osmifinále v Indian Wells vyhrál v prvním setu 6:1 nad Francouzem Richardem Gasquetem.

Ano. Berdych prošel celým zápasem bez ztráty setu a po výhře 6:1 a 7:5 postupuje do čtvrtfinále, kde si zahraje se svým starým známým - Jihoafričanem Kevinem Andersonem, s nímž se za poslední rok utkal třikrát na grandslamových turnajích. Tímto se s vámi loučím a přeji vám dobrou noc.