French Open • 2. kolo • 13:20

Viktorija Golubicová - Lucie Šafářová

Viktorija Golubicová
0:2
Lucie Šafářová

Dobrý den, vítejte při sledování online reportáže z utkání druhého kola French Open mezi Viktorijí Golubicovou a Lucií Šafářovou. Zápas začne ve středu 25. května přibližně ve 13:20.

Druhé kolo grandslamového turnaje v Paříži dnes odehraje další česká tenistka Lucie Šafářová, již se do cesty postaví Švýcarka Viktorija Golubicová. Rodačka z Brna obhajuje na Roland Garros loňskou finálovou účast a v zápase proti hráčce z druhé stovky světového žebříčku bude jasnou favoritkou. Ale vzpomeňme, jak Golubicová v polovině dubna trápila Češky ve Fed Cupu, kde uhrála výhrami nad Strýcovou a Plíškovou oba body Švýcarek.

Viktorija Golubicová

Švýcarsko

WTA: 130.

Věk: 23 let (16. 10. 1992)

Držení rakety: pravé

Výška: 169 cm

Váha: 64 kg

Viktorija Golubicová v semifinále Fed Cupu 2016
Viktorija Golubicová v semifinále Fed Cupu 2016 | Foto: ČTK

Viktorija Golubicová se v žebříčku WTA nachází v první polovině druhé stovky. Po dubnovém představení ve Fed Cupu, kde ani dvěma výhrami nad Strýcovou a Plíškovou nepomohla Švýcarkám k postupu přes Češky, vypadla v Praze už ve čtvrtfinále. Ve stejné fázi skončila také na turnaji kategorie ITF v Saint-Gaudens, kde vypadla s Carrerasovou z Velké Británie. Do hlavního turnaje French Open se Golubicová musela prokousat přes kvalifikaci, ve které vyřadila Nizozemku Krajicekovou, Češku Smitkovou a Rumunku Mituovou. V prvním kole porazila Švýcarka Američanku Riskeovou 6:2, 1:6, 6:2 a postupem do druhého kola si vylepšila kariérní maximum na grandslamovém turnaji. Před rokem Golubicová v Paříži nestartovala.

Lucie Šafářová

Česká republika

WTA: 13.

Věk: 29 let (4. 2. 1987)

Držení rakety: levé

Výška: 177 cm

Váha: 68 kg

Foto: Milan Kammermayer

Lucie Šafářová se po vleklých zdravotních problémech znovu vrátila do velkého tenisu. Na prvních antukových turnajích sezony v Charlestonu a Stuttgartu Šafářová prohrála vždy hned první zápas, a to s Chiricovou a Plíškovou. Průlom přišel až na turnaji v Praze, kde dokráčela brněnská rodačka až do finále, ve kterém otočila nepříznivý vývoj utkání proti Stosurové a oslavila titul. O pár dní později musela Šafářová vzdát utkání na turnaji v Madridu kvůli otravě jídlem. Na dalším velkém podniku v Římě už byla česká hráčka připravena, jenže skončila už ve třetím kole na raketě Japonky Dojové. V prvním kole na Roland Garros smetla Lucie za necelou hodinu Rusku Ďjačenkovou 6:0 a 6:2. Šafářová obhajuje v Paříži finálovou účast z loňska, kdy v utkání o titul podlehla ve třech setech Sereně Williamsové.

Golubicová se Šafářovou se na okruhu ještě nikdy nepotkaly a dnes odehrají první vzájemné utkání. Na kurt by měly nastoupit za malou chvilku, neboť zápas mezi Nišikorim a Kuzněcovem už skončil. 

Lucie Šafářová si pobyt v Paříži užívá, přestože počasí v prvních dnech turnaje tenisu příliš nepřálo. Dnes je v Paříži slunečno, a tak by neměly v programu nastat žádné odklady.

Obě hráčky budou hrát v modrém. Nyní probíhá úvodní rozehrávka, utkání začne za pár minut.

Rozhodčím zápasu je Damien Dumusois z Francie.

0:0

Utkání právě začalo.

0:15 Golubicová se nakonec převlékla do bílé barvy a začala utkání na servisu. První fiftýn jde po bekhendové chybě Švýcarky na konto Šafářové.

15:15 Šafářová přitlačila na return po druhém podání Švýcarky a míček dopadl do těsného autu. Ten nejprve nebyl zahlášen, ale posléze byl potvrzen hlavním rozhodčím.

30:15 Šafářová znovu přestřeluje na returnu.

40:15 Golubicová trefuje první eso zápasu a dostává se ke dvěma gembolům.

40:30 Šafářová uspěla ve výměně od základních čar, Golubicová poslala míček do zámezí.

40:40 A znovu dala Golubicová do úderu příliš razance a balonek se nevlezl do kurtu. Lucie vyrovnává na shodu.

A:40 Šafářová měla v této výměně šanci na brejkbol, avšak pokazila bekhend od základní čáry a zahrála do sítě.

1:0

Potřetí v úvodní hře přetáhla Šafářová return, a tak získává první gem Golubicová. Nyní jde podávat nasazená jedenáctka z České republiky.

15:0 Šafářová byla ve výměně aktivnější a honila soupeřku z jednoho rohu do druhého. Golubicová byla u míčku pozdě a sekla jej pouze do sítě.

30:0 Lucie přečetla nepovedený kraťas Švýcarky a ukončila výměnu obouručným bekhendem po čáře.

40:0 Po krátkém returnu soupeřky se Šafářová vydala na síť, kde se musela popasovat s bekhendovou smečí. Výměnu pak ukončila až chyba Golubicové.

1:1

Šafářová získává bez problémů první hru při vlastním podání. Golubicové nedala šanci, poslední úder Švýcarky skončil za postranní čarou.

0:15 Dva auty v podání Golubicové znamenají první dvojchybu.

15:15 Ouha, to bylo těsné. Šafářová byla aktivnější hráčkou, ale forhendový útok po čáře jí o kousek ulétl.

30:15 Šafářová se snaží hodně útočit, bohužel také další úder přetáhla až za základní čáru Golubicové.

30:30 Nyní už to Češce vyšlo skvěle. Golubicová vrátila míček pouze na střed kurtu, odkud už jej Šafářová bekhendem zatloukla.

30:40 Senzačním bekhendovým returnem si Šafářová došla pro první brejkbol zápasu.

1:2

Výborně! Golubicová se opět octla v tuhé defenzivě, ze které se už nevyhrabala. Šafářová použila opět bekhend a získává první brejk.

15:0 Šafářová si pomohla povedeným servisem a Golubicová returnovala do zámezí.

30:0 Nádherná výměna v podání obou hráček. Šafářová zvládla bekhendový volej na síti bravurně, ale Golubicová ještě míček doběhla. Češce pak v záklonu stačilo trefit otevřený kurt.

40:0 Agresivním pojetím hry získává Šafářová tři brejkboly. Při vlastním podání zatím neztratila ani jeden fiftýn.

1:3

A to se zatím nemění. Šafářová druhou čistou hrou potvrzuje zisk brejku a vede nad švýcarskou soupeřkou 3:1.

15:0 Golubicová se dostala z defenzivy a postupně získávala převahu. Šafářová pak míček ve složité pozici nedostala přes síť.

15:15 Bekhendový úder Šafářové zanesl míček přesně do rohu kurtu, odkud už jej Golubicová nevrátila na druhou polovinu.

30:15 Lucie neodhadla dobře odskok míčku a pokus o kraťas skončil v síti.

40:15 Švýcarka se opřela o podání a Šafářová vrátila balonek blízko sítě. Útoku Golubicové už se potom neubránila.

2:3

Šafářová se na síti pokusila přelobovat soupeřku, ta však na míček dosáhla a přesvědčivě zasmečovala. Golubicová snižuje, ale podávat půjde Češka.

0:15 Golubicová získává první míček při podání Šafářové, a jakým způsobem. Nádherným jednoručným bekhendem, který si moc dobře pamatujeme z Fed Cupu.

15:15 Šafářová opět doběhla vysoký kraťas a bekhendem ještě více zkrátila hru. Golubicová se po balonku natahovala marně.

30:15 Šafářová zapisuje přímý bod z podání, return soupeřky zastavila síť.

40:15 Vzápětí přichází od české hráčky první eso v zápase. Dva gemboly.

40:30 Šafářová si mohla nechat míček spadnout, místo toho si ale troufla na těžký volej skoro od základní čáry. Balonek zapadl do síťky.

2:4

Golubicová nedostala return druhého podání přes síť a Šafářovou na příjmu znovu mnoho nepotrápila.

15:0 Golubicová začala v polovině výměny útočit a díky jednoručnému bekhendu do strany mohla na síť. Tam vše ukončila těžkým, ale povedeným volejem.

15:15 Zatímco return Šafářové spadl přesně na základní čáru, rodačka z Curychu už vrátila míček do autu.

15:30 Šafářová zahnala Golubicovou do rohu a následně ji přehrála bekhendovým úderem do kříže.

15:40 Skvěle! Akurátní return Šafářové zaskočil Golubicovou, jež odpověděla jen do sítě. Dva brejkboly pro Lucii.

30:40 První Švýcarka odvrací. Šafářová hrála míček na základní čáře v záklonu a poslala jej mimo kurt.

40:40 Nejdelší výměnu dosavadního průběhu zápasu vyhrává Švýcarka a odvrací také druhý brejkbol. Postupem času dostala Šafářovou pod velký tlak, obranný lob Češky skončil v autu.

40:A Golubicová se ubránila úžasnému returnu Češky, ale za malou chvilku poslala míček čopovaným bekhendem až do zámezí. Třetí brejkbol.

2:5

Další předlouhou výměnu se snažila Golubicová zakončit jednoručným bekhendem po čáře a prostor tam byl. Jenomže Švýcarka netrefila kurt a v prvním setu ztrácí už tři gemy.

15:0 Šafářová si pomohla dobrým servisem a Golubicová vrátila míček těsně za síť. Ukončit výměnu už nebylo pro Češku problémem.

30:0 A další vynikající podání Lucie. Golubicová tentokrát returnovala pouze do autu.

40:0 Šafářová kráčí suverénně za ziskem prvního setu. Znovu nedala dělovým servisem soupeřce šanci a má tři setboly.

40:15 Švýcarka se v tomto gemu konečně dostala do výměny, Šafářová jí pomohla pokaženým bekhendem.

40:30 První set zatím nekončí. Golubicová trefuje nádherný forhend po čáře a zapisuje winner.

40:40 Lucii to bohužel nevyšlo ani do třetice. Golubicová v nouzi zkrátila hru, ale Češka bekhendem zahrála jen do sítě.

40:A Golubicová získává svůj první brejkbol. Doběhla čitelný kraťas Šafářová a forhendem zametla míček do volného kurtu.

40:40 Šafářová nebyla ve výměně v lehké pozici, ale zvládla míček vrátit a Golubicová jednoručný bekhend vyhodila do autu.

A:40 V pravý čas si brněnská rodačka pomohla skvělým podáním a Švýcarka zahrála pouze do saka. Čtvrtý setbol.

40:40 Nevynucená chyba Šafářové znamená opět srovnání na shodu.

40:A Je to velká přetahovaná o tento gem. Nyní má navrch Golubicová, druhý brejkbol získala chybou Šafářové na bekhendu.

40:40 To bylo velmi těsné, ale míček z rakety české hráčky skutečně spadl na čáru. Šafářová odvrací i druhý brejkbol, shoda.

A:40 Teď vytáhla Lucie ze svého repertoáru úžasný bekhend po čáře a Golubicová doklouzala na místo určení pozdě. Setbol číslo pět.

40:40 Tentokrát připravila Šafářovou o zisk prvního setu dvojchyba, její první.

A:40 Šafářová neztrácí sebedůvěru, a to je dobře. Zatloukla vysoký míček od základní čáry forhendem a došla si pro šestý setbol.

2:6

Eso na závěr sady, to Šafářová potřebovala! Poslední gem prvního setu trval bezmála deset minut, ale Lucie jej zvládla a celou sadu ovládla v poměru 6:2.

0:15 Druhou sadu začíná na podání zase Golubicová. Šafářová se trefila do returnu a došla si na síť pro vítězný úder.

15:15 Šafářová zahrála do autu a Švýcarka srovnává stav gemu.

30:15 Česká tenistka netrefila dobře return a namazala Golubicové na forhend. Švýcarka napálila míček do volného prostoru.

40:15 Golubicová musela jít přes druhé podání, ale ne do výměny. Bekhendem totiž Šafářová zahrála do sítě.

1:0

Šafářová chybuje od základní čáry a první hru druhého setu získává bez jakýchkoliv komplikací švýcarská hráčka.

0:15 Šafářová si vytáhla soupeřku na síť a měla na raketě vítězný forhendový úder. Jenomže trefila přesně výplet Švýcarky.

15:15 Šafářová srovnává brilantním forhendem po čáře. Češka si ukázkově pustila míček na forhend a nechytatelně jej napálila na druhou stranu kurtu.

30:15 Golubicová se musela po balonku na základní čáře hodně natahovat, což jí nebylo nic platné. Síť nepřehodila.

40:15 Češka měla štěstí a v jednom případě zahrála míček přesně na čáru. To Golubicová zacílila jednoručným bekhendem těsně vedle.

1:1

Další bekhend curyšské rodačky brzdí síť a ve druhém setu panuje vyrovnaný stav. Na podání jde Golubicová.

0:15 Lucie vytasila znamenitý return k základní čáře a Golubicová zvládla kontrovat jen do sítě.

0:30 A podobně vypadal obraz hry také v další výměně. Šafářová zaútočila hned z příjmu a Švýcarka zahrála do sítě.

0:40 Šafářová hraje v tomto gemu výborně a zaslouženě má tři brejkboly! Forhendový útok do kříže vyšel na jedničku.

1:2

Čistou hrou a ve velkém stylu bere Šafářová švýcarské soupeřce podání. Golubicová poslala míček do autu a ve druhém setu brzy ztrácí.

15:0 Šafářová je jednoznačně na koni, což potvrzuje esem na úvod čtvrtého gemu druhé sady.

30:0 Švýcarka nedokázala vrátit ani druhý servis Šafářové. Možná ji trochu překvapil odskok míčku, který poslala bekhendem jen do sítě.

40:0 Neskutečnou jistotu má Šafářová ve vítězných úderech od základní čáry. Bekhendem přišpendlila balonek přesně k postranní čáře.

1:3

Další vítězný bekhend od Šafářové zamířil křížem kurtu, a tak Češka bez problémů potvrzuje brejk.

15:0 Golubicová podala ven z kurtu, přesto se Šafářová hned pokusila zaútočit. Bohužel pouze do autu.

30:0 Švýcarka získává také další balonek, česká tenistka přestřelila bekhendem od základní čáry.

40:0 Díky dobrém podání získává Golubicová také třetí fiftýn v řadě a má tři gemboly.

40:15 Dvojchyba Švýcarky.

40:30 Šafářová se ještě vrací do tohoto gemu skvělým vítězným úderem z téčka do odkryté poloviny kurtu.

40:40 A shoda je tady! Češka zatlačila soupeřku k základní čáře a jeden z obranných úderů Golubicové doplachtil až do autu.

A:40 Brejkbol pro Šafářovou ale nepřichází. Golubicová ji vyhnala podáním a následně jí z forhendu nedala šanci.

2:3

Balonek z rakety Šafářové je dlouhý, a tak Golubicová nakonec uhájila servis. Nevadí, na podání teď půjde zase česká hráčka.

0:15 Nasazená jedenáctka nezačíná šestý gem druhého setu dobře. Forhendem napálila míček až za postranní čáru.

15:15 Záhy si však pomohla dobrým podáním, které Golubicová vrátila do sítě.

30:15 To je ono. Lucie přidává další přímý bod z podání.

30:30 Šafářová byla znovu aktivnější a tvořila hru. Po vysokém míčku od Golubicové zaútočila, jenomže do zámezí.

30:40 Pozor. Golubicová má k dispozici brejkbol, poté co Lucie zahrála forhendem do autu.

40:40 Golubicová vracela míček ve velké výšce, Šafářová se ale nezalekla a tentokrát zaútočila forhendem přesně.

A:40 Znovu ten samý scénář. Aktivní Šafářová proti obraně Golubicové a na konci stál fantastický útok forhendem po čáře.

2:4

Ano! Lucie zvládla těžkou situaci, odvrátila brejkbol a pro zisk gemu si následně dokráčela suverénně přes vítězné údery.

0:15 Čopovaný bekhend Švýcarky se zakroutil až do autu.

0:30 Výtečný útok Šafářové k základní čáře! Češka je teď velmi blízko k brejkbolovým šancím.

0:40 Ty přicházejí jako na zavolanou. Lucie se opřela do returnu nevýrazného druhého podání Švýcarky a má tři brejkboly.

2:5

Golubicová se vytáhla na síť, kde ale nedosáhla na jeden z úderů Šafářové a přišla o raketu. Šafářová získává čistou hrou brejk a kráčí za vítězstvím.

0:15 Dvojchyba Šafářové.

15:15 Šafářová se musela k bekhendovém úderu trochu krčit, ale nakonec poslala míček přesně k čáře.

30:15 Přímý bod z podání ulehčuje pozici české hráčce, která je dva míčky od postupu.

30:30 Mečboly ještě nepřicházejí, česká tenistka vyhodila míček do autu.

40:30 Po skvělém prvním servisu doběhla Šafářová na síť a forhendem zametla míček k čáře. A mečbol je tu!

2:6

Hotovo, Šafářová poráží Golubicovou v prvním vzájemném utkání a postupuje do třetí kola French Open. Utkání trvalo hodinu a osm minut, uzavřela je chyba Golubicové na bekhendu.

Šafářová předvedla ve druhém kole velmi koncentrovaný výkon, který okořenila mnoha vítěznými údery. Golubicová se na přílišný odpor nezmohla a ve druhém kole končí. Rodačka z Brna se ve třetím kole postaví proti vítězce duelu mezi Australankou Stosurovou a Číňankou Čang Šuej. 

Ode mě je to pro tuto chvíli všechno. Děkuji za pozornost a přeji příjemný zbytek středečního dne.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Házenkáři Španělska vyhráli na ME i pátý zápas a míří do semifinále

Házenkáři Španělska vyhráli na mistrovství Evropy i pátý zápas a jsou blízko postupu do semifinále. Dvojnásobní úřadující šampioni dnes ve svém druhém duelu ve čtvrtfinálové skupině v Bratislavě porazili Rusko těsně 26:25.

Španělé, kteří byli v základní skupině jediným přemožitelem českého týmu, byli dnes blízko první bodové ztrátě na turnaji. Rusko ve 41. minutě vedlo 22:18 a krátce před koncem měl ještě šanci vyrovnat ze sedmičky Igor Soroka, ale trefil tyč. Nejlepším střelcem vítězů byl se sedmi góly Agustín Casado.

Mistři Evropy z let 2018 a 2020 vedou tabulku skupiny II s plným počtem šesti bodů před čtyřbodovými Švédskem a Norskem. Vicemistři světa Švédové, kteří se dostali do čtvrtfinálové fáze po remíze s českým mužstvem v závěrečném utkání základní skupiny, porazili jednoznačně 28:18 poslední Polsko. Norsko zdolalo 28:23 koronavirem zdecimovaný tým Německa.

Mistrovství Evropy házenkářů - čtvrtfinálová skupina II v Bratislavě:

Rusko - Španělsko 25:26 (11:12), Polsko - Švédsko 18:28 (6:14), Německo - Norsko 23:28 (12:14).

Tabulka:

1. Španělsko 3 3 0 0 87:76 6
2. Norsko 3 2 0 1 92:77 4
3. Švédsko 3 2 0 1 85:73 4
4. Německo 3 1 0 2 76:80 2
5. Rusko 3 1 0 2 71:77 2
6. Polsko 3 0 0 3 72:100 0
Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Barmský soud odsoudil k trestu smrti dva prodemokratické aktivisty

Barmský vojenský soud v pátek odsoudil k trestu smrti dva prodemokratické aktivisty. O vyneseném rozsudku informovala v oficiálním prohlášení vojenská junta, která převzala moc v Barmě po loňském převratu, při němž svrhla demokraticky zvolenou vládu vedenou Do Aun Schan Su Ťij a její Národní ligou pro demokracii (NLD). Barma nicméně už celé desítky let žádnou popravu nevykonala.

Podle informací agentury AFP byl k trestu smrti na základě protiteroristického zákona odsouzen člen NLD a bývalý poslanec Maun Ťjo. Stejný trest od vojenského tribunálu dostal také přední prodemokratický aktivista Ťjo Min Yu, známější pod přezdívkou "Kou Jimmy".

Vojenská junta v rámci své snahy rozdrtit disent v zemi odsoudila k trestu smrti desítky aktivistů brojících proti vojenskému převratu.

NLD držitelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij vyhrála s převahou volby v listopadu 2020. V únoru 2021 pak těsně předtím, než mohla její vláda zahájit druhý pětiletý mandát, následoval vojenský puč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy