Tour de France 2013 • 20. etapa • 13:35

ŽIVĚ Dvacátá etapa Tour de France, poslední horská zkouška dlouhá 125 kilometrů

Sledujte podrobnou on-line reportáž z celé dvacáté etapy letošní Tour de France. Ta sice měří "jen" 125 kilometrů, závodníky na ní ale čeká celkem šest vrchařských prémií, včetně jedné "jedničky" a závěrečného výšlapu do Annecy ohodnoceného jako horská prémie nejvyšší kategorie! Startujeme ve 13:35 hodin.

Dvacátá etapa Tour de France 2013 - profil
Dvacátá etapa Tour de France 2013 - profil | Foto: www.steephill.tv

Průběžné pořadí: 1. Froome (Brit./Sky) 77:10:00, 2. Contador (Šp./Saxo-Tinkoff) -5:11, 3. Quintana (Kol./Movistar) -5:32, 4. Kreuziger -5:44, 5. Rodríguez (Šp./Kaťuša) -5:58, 6. Mollema (Niz./Belkin) -8:58, 7. Fuglsang (Dán./Astana) -9:33, 8. Navarro -12:33, 9. Valverde (Šp./Movistar) -14:56, 10. Kwiatkowski (Pol./Omega Pharma-Quick-Step) -16:08.

13:31

Jezdci jsou v neutrální zóně, start etapy je připraven zhruba na 13:40 hodin...

Jak moc Tour de France a hlavně její závěr táhne dokazuje například i facebookový profil "Staré dámy". Jen za posledních 10 hodin přibylo 100 tisíc liků aneb Lidí, kterým se to líbi.

13:38

Kromě celkového pořadí je hodně vyrovnaný boj také o "Krále hor" - dneska je ve hře ještě 71 bodů, z toho hned 50 v cíli...

Pořadí této soutěže (o puntíkatý dres):

1. Froome - 104 bodů
2. Rolland - 103 bodů
3. Nieve - 97 bodů
4. Quintana - 94 bodů
5. Riblon - 93 bodů

Tour de France 2013 - devatenáctá etapa
Tour de France 2013 - devatenáctá etapa | Foto: Reuters
13:38

ODSTARTOVÁNO A DOPŘEDU OKAMŽITĚ VYSTŘELIL MUŽ V PUNTÍKATÉM PIERRE ROLLAND.

Start 20. etapy Tour de France
Start 20. etapy Tour de France | Foto: www.letour.com
13:40

Jasno je naopak v soutěži o zelený dres nejlepšího spurtéra Tour, podruhé za sebou tuto soutěž ovládne Slovák Peter Sagan...

1. Sagan - 380 bodů
2. Cavendish - 278 bodů
3. Greipel - 227 bodů

Peter Sagan na Tour de France 2013
Peter Sagan na Tour de France 2013 | Foto: Youtube
4. km

Za Rollandem vyrazil Voigt, v peloton je zatím možná trochu překvapivě celkem klid...

5. km

A té Marcus Burghardz a Juan Antoni Flecha.

5. km

Za nimi vyrazili další čtyři jezdci...

6. km

A vystřelil další 4 jezdci a dokonce jeden ze stáje Sky či Kaťuše, což nenechala chladným celý peloton...

6. km

Čelní skupinka má čtyři členy a náskok 34 vteřin na peloton, dalších 15 vteřin zpět je další pětičlenná skupina...

8. km

Pětičlenná skupina za tou úvodní, která už má přes minutu náskoku - Gautier, Riblon, Astarloza, Brutt a Clarke.

9. km

Další kdo vyrazil vpřed je Igor Anton... všechny skupiny od sebe dělí půlminutky...

11. km

Jezdci jsou již ve stoupání. První kopec Côte du Puget - "dvojka" - je dlouhý 5,4 km o průměrném sklonu 5,9 procenta.

 

12. km

Peloton nyní táhne směrem do kopce zástupci Movistaru...

13:59

Do skupinky k Riblonovi se dotáhl Anton...

12,5 km

PRVNÍ VRCHAŘSKOU PRÉMII DRUHÉ KATEGORIE opanoval Pierre Rolland, takže se díky pěti bodům dostal oficiálně na čelo této klasifikace...

Pierre Rolland na Tour de France 2013
Pierre Rolland na Tour de France 2013 | Foto: Reuters
14:00

Hned následuje pětikilometrové stoupání na "trojku" Col de Leschaux, které má průměrný sklon 6,1 procenta...

14:05

Jezdci se blíží na další dnešní vrchol... zatím je v pelotonu relativní klid, rozestup mezi skupinami je ale konstantní - 30 vteřin druhý skupina, 1:30 na peloton...

 

17,5 km

Na PRÉMII TŘETÍ KATEGORIE dorazil jako první Igor Anton, který se dotáhl na čelní skupinku, ze které vypadl naopak Voigt. Španěl získal 2 body, Rolland další bodík...

Tour de France 2013: Alberto Contador, Roman Kreuziger, Igor Anton
Tour de France 2013: Alberto Contador, Roman Kreuziger, Igor Anton | Foto: Sirotti/Cycling News
14:15

Na čele před pelotonem je nyní skupina: Gautier, Rolland, Riblon, Anton, Voigt, Flecha, Brutt, Astarloza, Clarke. Na peloton má ale náskok jen okolo 90 vteřin.

14:17

Zvlněný profil etapy bude pokračovat, na 33,5. kilometru bude sprinterská etapa, na 43. kilometru bude další "trojka" následovaná stejně ohodnocenou prémií o osm kilometrů později.

24. km

Movistar jede obrovské tempo, rozestup mezi uprchlíky a pelotonem je jen 70 vteřin...

14:20

Čelo pelotonu opanují tři nejsilnější týmy - Movistar, následuje Sky a kompletní formace Saxo-Tinkoff.

14:25

Nairo QUINTANA: "Uvidíme, jak nám pojedou dneska nohy. Všichni víme, že to je tady letos jako na houpačce a jeden den se vám jede skvěle, druhý den hůře. Chceme ale útočit."

14:27

Na čele nyní jeden Movistar, za ním ale je Cannondale, protože je pět kilometrů od sprinterské prémie...

33,5 km

Body za první místo ve "SPRINTU" získal Juan Antonio Flecha, který ale útočil jen sám na sebe...pět bodů je ještě k dispozici pro jezdce v pelotonu...

14:33

O pět bodů do "spurtoval" André Greipel, který se širokým úsměvem předjel Cavendishe, vše sledoval z druhé strany Sagan...

37. km

Skupinka uprchlíků už začala stoupat na Côte d'Aillon-le-Vieux - další trojka v dnešním itineráři - šest kilometrů dlouhé a o průměru čtyř procent.

43. km

HORSKOU PRÉMII TŘETÍ KATEGORIE s přehledem opanoval Pierre Rolland, další dva body pro francouzského bojovníka. Peloton vedený Movistarem je zpět o minutu...

14:54

Peloton je opět seskládaný tak, jako vyjma sprinterské prémie, de facto celou etapu - Movistar, Sky, Saxo... náskok uprchlíků nyní klesl jen na 47 vteřin.

48. km

Vedoucí desítka jezdců již stoupá na další "trojku" - Col des Prés - tříkilometrový výšlap o průměrném sklonu 6,9 procenta.

14:58

Ooou, kolo musel měnit ROMAN KREUZIGER, k ruce má Sergia Paulinha...

15:00

Výměna kola českého závodníka byla hodně rychlá, Kreuziger je zpět v pelotonu...

15:02

V pelotonu je klid, úsměvy rozdává i Valverde, Froome si povídá s Fuglsangem...

51. km

POSLEDNÍ DNEŠNÍ PRÉMII TŘETÍ KATEGORIE vybojoval Rolland, otázkou je, jestli o body nepřijde, protože Antona v kopci doslova vytlačil málem z trati, protože byl o něco rychlejší. Oba závodníci si to ale poté vyříkali... peloton na vrchol prémie aktuálně dotáhli jezdci Quick Stepu.

Pierre Rolland
Pierre Rolland | Foto: Reuters
15:09

Všichni jezdci sjíždějí do nejnižšího místa dnešní etapy na trati (597 metrů n.m)... Z něj se bude stoupat na "jedničku" Mont Revard. Tenhle kopec nemá nijak extrémní sklon - "jen" 5,6 procenta v průměru - jenže jedná se o táhlé téměř 16kilometrový kopec.

15:17

Náskok uprchlíků padl při klesání do údolí pod jednu minutu...

Jak dneska celá etapa dopadne? To se pokusil pár hodin před startem etapy narýsovat náš expert Lubor Tesař ve svém dalším rozhovoru. Mimochodem, Tesař věří tomu, že nakonec dokáže český cyklista Roman KREUZIGER nakonec stát v Paříži na bedně. Co si myslíte vy? ROZHOVOR ČTĚTE ZDE!

15:24

Stoupání na kopec právě startuje, na čele se utrhl Voigt, kterému se drží pouze dvojice Brutt-Clarke. Anton s Rollandem a Gautierem jsou zhruba 20 vteřin zpět.

65. km

A Voigt za to pořádně vzal, už utrhl i zmíněnou dvojici, z pelotonu vystřelil Van Garderen s Gilbertem. Počínání Voigta ale rozhodně nemůže nechat v klidu Saxo kvůli týmové soutěži.

67. km

Neuvěřitelný veterán jménem Jens Voigt. Svým tempem doslova roztrhl všechny ostatní, na peloton najednou narostl jeho náskok během tří kilometrů z 50 vteřin na 150 sekund. Výše a výše letí také dvojice BMC Gilbert-Van Garderen.

68. km

Na Rollandovu partu ztrácí dvojice BMC zhruba 20 vteřin...

69. km

Vede Voigt, dvacet vteřin zpět je trojice Anton, Brutt, Clarke, dalších 40 sekund ztrácí Gautier, Burghardt, Rolland, Riblon a nyní již také Van Garderen a Gilbert. Peloton má ztrátu na vedoucího Němce 2:40 vteřiny.

69. km

Brutt je dostižen silnou partou kolem Rollanda...

70. km

A grupě nestíhá Gilbert, Brutt a Gautier, který ji táhl svému lídrovi Rollandovi...Voigtův náskok už se zvýšil na tři minuty, přitom peloton nejede nijak pomalu, už z něj spousta jezdců odpadlo...

15:41

Rollandova parta už sjela i Clarka, před nimi je již pouze dvojice Anton (ten má k dobru minutu) a o minutu a půl Voigt.

71. km

Voigt jede obrovské tempo, do vrcholu mu ale stále chybí ještě více jak sedm kilometrů. Za ním už odpadl Burghardt z party kolem Rollanda. Jako na gumě vlaje Clarke.

72. km

A Clarkova "guma" se přetrhla, skupina už má jen tři účastníky...

15:46

A jako již tradičně se na konci pelotonu po boku sprinterů objevil Cadel Evans. Kdo ví, třeba si to v nadsázce střihne zítra ve sprintu vedle Cavendishe a spol. na Champs-Elyseés...

15:48

Skupina Rollanda nejede, proto se do ní vrátili i všichni dříve jmenovaní odpadlíci, náskok Voigta i Antona na tuto partu i peloton tak neustále narůstá.

74. km

Voigt má na vrchol stoupání pět kilometrů...

15:49

Z čela pelotonu si vystoupil Rojas z Movistaru, vedle Evanse se celou Tour de France protrápí až do konce také Taaramäe.

15:52

A na Rollandovu partu se dotáhl Alexis Vuillermoz, který před pár kilometry nastoupil z pelotonu...

15:54

Každopádně to bohužel již vypadá na to, že tentokrát nás nečeká totální podlaha celou etapu, ale že se všichni favorité "šetří" až na poslední kopec... z toho vyplývá minimálně to, že pokud Froome neudělá chybu, tak ostatní na žlutý dres už rezignovali. Na posledních deseti kilometrech mu nikdo pět minut nenadělí...

78,5 km

NA VRCHAŘSKOU PRÉMII PRVNÍ KATEGORIE přijíždí jako první Jens VOIGT, který tak bere deset bodů, kousek za ním pak Igor ANTON, který posbíral osm bodů...

16:01

Pro šest bodů si dospurtoval Pierre ROLLAND, který si pojišťuje vedení v klasifikaci o "Krále hor"...

16:04

Jezdci nyní sjíždějí z Mont Revard, poté následuje "rovina" a závěrečné stoupání do cíle, které si představíme později. Rovina je v uvozkách úmyslně, protože po rovině jezdci de facto nepojedou, jedná se o klikaté zvlněné silnice... Pro jezdce nic příjemného a to jak uprchlíky, tak peloton...

16:07

Ve sjezdu je i peloton, který se pořádně natáhl...

16:09

A opět defekt zadního kola Romana KREUZIGERA... to dneska nevypadá na den českého jezdce...

PRŮBĚŽNÉ POŘADÍ SOUTĚŽE O KRÁLE HOR:

1. Rolland - 119 bodů, 2. Froome - 104 bodů, 3. Riblon - 98 bodů, 4. Nieve - 98 bodů ...Jenže v cíli bude hře postupně 50, 40, 32, 28, 24, 20, 16, 12, 8, 6, 4 a 2 body...

16:13

Ve sjezdu měl ve skupině uprchlíků problémy Philippe Gilbert, spadl mu řetěz. Kreuziger se s pomocí dvou parťáků dostává na chvost pelotonu...

95. km

Voigt je na "rovině", parta za ním také, peloton se k ní blíží...

96. km

Peloton ztrácí na Voigta něco kolem tří minut, ve sjezdu tak na Němce najel zhruba jen půl minutku...

16:18

Problémy vyřešil kromě Kreuzigera i Gilbert, oba jsou ve svých skupinách na svých místech.

97. km

Rollandova parta dojela Antona, všichni ztrácejí na Voigta zhruba dvě minuty...

100. km

Voigt minul vlajku oznamující 25 km do cíle, to zároveň znamená, že má za sebou stovku kilometrů.

16:28

Peloton pořád ještě příliš nezrychlil, Rollandova parta ztrácí na Voigta 80 vteřin, peloton pak dalších 100...

16:32

Voigt i peloton letí jako o život... stoupání směr Annecy-Semnoz se blíží. Už nyní jedou jezdci do kopce, oficiální start je ale až na 114. kilometru. Stoupání měří 10,7 km a jeho průměrný sklon je 8,5 procenta. Nejtěžší pasáže přicházejí na 3. kilometru a poté uprostřed kopce. Závěr je sice prudký, ale tempařský.

Tour de France 2013 - devatenáctá etapa
Tour de France 2013 - devatenáctá etapa | Foto: www.letour.com
110. km

Rollandova parta ztrácí na Voigta minutu, peloton pak 160 vteřin.

16:37

Peloton, ve kterém jsou i všichni tři česko-slovenští závodníci Kreuziger, Sagan, Velits, táhnou nyní jezdci Movistaru a Kaťuše.

16:39

A co dělá síla pelotonu se ukazuje nyní, náskok Voigta spadl rázem na dvě minuty...

16:41

Závodníci Sky, kteří nyní táhnou peloton, stáhli ztrátu pod dvě minuty, hlavní pole nyní doslova letí a rázem se hodně rychle trhá, ztrácí Evans či Gesink...

16:42

A co se dalo čekat, za Voigtem na úvodu stoupání vyrážejí Van Garderen a Rolland... a nadělil se i peloton, mezi Sky a zbytkem pole je díra!

16:42

Kreuziger, Contador i Rodriguez se museli vyhýbat motorkám a pár desítek metrů museli sjíždět na Sky... Peloton je rázem za Voigtem jen 80 vteřin...

16:43

Nastupuje Van Garderen, z pelotonu odpadl Schleck, nestačí Talansky s Kwiatkowskim, kteří bojují o elitní desítku, peloton už má de facto jen 15 hlav...

114. km

Stoupání už oficiálně začalo také pro trojici Van Garderen, Rolland a Vuillermoz.

16:46

Nastupuje Costa!

16:46

Stíhá už jen desítka závodníků včetně Kreuzigera s Contadorem...

16:47

Van Garderen a spol. jsou dojeti...

16:48

Tahá Costa, za ním Froome, Porte, Costa, Contador, Valverde, Kreuziger, Rodriguez...

16:49

Problémy udržet se mají Rodriguez a Kreuziger...

16:50

Costu na čele vystřídal Valverde... Odpadá Kreuziger...

16:51

Jezdci jsou v té nejostřejší pasáži stoupání...

117. km

Nástup Voigta končí, velké problémy uviset tempo má Rodriguez...

117. km

Končí Valverde...už táhne Porte...

117. km

Odjíždí Rodriguez, Quintana a Contadorovi pár šlápnutími pláchl také Froome!

117. km

Froome na čele, Contador ztrácí i na Valverdeho, s klidem se jej drží Porte, blíží se Kreuziger...

118. km

Contador ztrácí na čelo 22 vteřin, Kreuziger už je za svým lídrem...

119. km

Na čele se nechce jet Froomovi, nejvíce potřebuje sprintovat Rodriguez, který to musí tahat...Kreuziger bojuje, Porteho s Contadorem vidí před sebou, další půl minuty zpět je Mollemova parta s Fuglsangem...

119. km

Kreuziger dotáhl Contadora a opět je vede na vrchol!!!

119. km

Nyní je to souboj Froome-Kreuziger... protože čelo táhne lídr Tour...

120. km

Mezi oběma trojlístky závodníků je ještě Valverde, Kreuziger se k němu ale blíží... český závodník drží Contadora pořád ještě na pódiu!

120. km

Jezdci jsou nyní ve druhé téměř desetiprocentní pasáži, závěr už by měl svědčit více Kreuzigerovi... rozdíl mezi oběma partami je minutě...

121. km

Aktuálně je vedoucí trojlístek i nejlepší trojice letošní Tour de France!

122. km

Vedoucí trojice má do cíle poslední 4 kilometry, za nimi ztrácí 50 vteřin Valverde, další půl minuty Contador, Kreuziger a Porte.

123. km

Contador nevypadá v pohodě, Kreuziger jej táhne, ale dle všeho jej šéf brzdí, na tuto trojici (s Portem) se zezadu dotáhl Talansky.

123. km

Na čele se nic nemění - Rodriguez táhne za sebou v pohodě jedoucího Quintanu a Frooma.

123. km

Před vedoucím triem 2,5 km... Contador ztrácí 1:44 minuty, je rozhodnuto...

124. km

Nejlepší trio dnešního dne i celé TOUR DE FRANCE má před sebou posledních 1700 metrů.

124. km

Kreuziger odpadá, doplácí na svou práci, už mu ale o nic nejde, ví, že jeho pátý flek už nic nezmění...

125. km

Nastupuje FROOME!

125. km

A nyní QUINTANA, Rodriguez toho má dost...

125. km

A QUINTANA si jede pro etapový vavřín, Froome ani Rodriguez už na jeho atak nereagují.

125. km

A Froomovi odjíždí i Rodriguez....

CÍL

NAIRO QUINTANA vítězí v dnešní poslední horské zkoušce letošní Tour de France.

CÍL

Druhý dojíždí ze ztrátou 15 vteřin RODRIGUEZ, třetí FROOME ztratil 26 sekund.

 

CÍL

Čtvrtý dojíždí Alejandro VALVERDE, který ztratil v cíli zhruba 101 vteřin.

CÍL

Pro páté místo si jede RICHIE PORTE se ztrátou 2:15 minuty, šestý spurtuje Andrew TALANSKY 2:26, z ním 2:27 Alberto CONTADOR, 2:43 ztratil John GADRET, necelé tři minuty ztratili na deváté a desáté pozici dva jezdci Saxo-Tinkoff, tím druhým byl Roman KREUZIGER. Dánská formace tak alespoň vítězí v soutěži týmů.

CÍL

To je z on-linů z letošní Tour de France všechno! Zítra si to totiž rozdají už pouze spurtéři při nočním dojezdu na Champs-Elyseés. Já vám děkuji nejen za dnešek za pozornost, Tour ale ještě nekončí a novinky z ní najdete ZDE!

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 46 minutami

Německý parlament schválil snížení DPH u plynu na sedm procent

Německo od soboty sníží daň z přidané hodnoty (DPH) u zemního plynu a dálkového tepla z běžné 19procentní sazby na sedm procent. Návrh vlády kancléře Olafa Scholze v pátek schválili poslanci Spolkového sněmu. Opatření, které vláda navrhla jako dočasnou úlevu spotřebitelům od vysokých cen energií, potrvá do konce března 2024.

Scholz chystané snížení daně oznámil v polovině srpna, kdy zároveň ujistil, že vláda prověří, zda dodavatelé snížení daně ve vyúčtování zákazníkům plně zohlední. Ministr financí Christian Lindner, který před hlasováním vystoupil s projevem, poslancům řekl, že Německo je v energetické válce s Ruskem.

Společně s nižší DPH na plyn a dálkové teplo měl od soboty platit nový poplatek za obstarání plynu. Ten by odběratelům zdražil tuto energetickou surovinu o 2,4 centu za kilowatthodinu, což by u domácností činilo ročně i stovky eur (tisíce korun). Poplatek, který měl ochránit dodavatele plynu před rostoucími nákupními cenami, se ale vláda rozhodla zrušit, neboť k podpoře dodavatelů použije hospodářský a stabilizační fond o objemu zmíněných až 200 miliard eur.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nezaměstnanost v Evropské unii zůstala na šesti procentech, nejnižší je nadále v Česku

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v srpnu podle sezonně přepočtených údajů činila šest procent, a zůstala tak na červencové úrovni. Nejnižší zůstává v Česku, kde činila stejně jako v předchozích dvou měsících 2,4 procenta. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat.

V devatenácti zemích eurozóny, které používají jednotnou evropskou měnu, se míra nezaměstnanosti v srpnu také nezměnila a činila 6,6 procenta. Loni v srpnu byla nezaměstnanost v eurozóně na 7,5 procenta a v celé Evropské unii na 6,8 procenta.

Eurostat odhaduje, že letos v srpnu bylo v Evropské unii bez práce 12,921 milionu lidí, z toho 10,966 milionu v eurozóně. Proti červenci se počet nezaměstnaných v unii snížil o 52 tisíc a v eurozóně o 30 tisíc. Ve srovnání s loňským srpnem počet nezaměstnaných klesl o 1,682 milionu a v zemích platících eurem o 1,358 milionu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy