Tour de France 2013 • 19. etapa • 11:00

ŽIVĚ Devatenáctá etapa Tour de France, horská zkouška s pěti velikány na 205 km

Sledujte v podrobné reportáži celou devatenáctou etapu letošní Tour de France. Ta startuje již v 11:15 hodin a 205 kilometrů lemuje celkem pět horských prémií, včetně dvou s nejvyšším označením "HC", dvě "jedničky" a jedna "dvojka".

Devatenáctá etapa Tour de France 2013 - profil
Devatenáctá etapa Tour de France 2013 - profil | Foto: www.steephill.tv

Průběžné pořadí: 1. Froome 71:02:19, 2. Contador (Šp./Saxo-Tinkoff) -5:11, 3. Quintana -5:32, 4. Kreuziger -5:44, 5. Rodríguez -5:58, 6. Mollema (Niz./Belkin) -8:58, 7. Fuglsang -9:33, 8. Rogers (Austr./Saxo-Tinkoff) -14:26, 9. Kwiatkowski (Pol./Omega Pharma-Quick-Step) -14:38, 10. Valverde -14:56.

Jezdci v dnešní etapě pojedou celkem 64 kilometrů do kopce a celkově tak nastoupají více jak 5 tisíc výškových metrů!

11:02

Start dnešní etapy se blíží... právě nyní ji šéf závodu Christian Prudhomme zahájil!

2. km

Do útoku se ihned pustili Bak a Izaguirre. Dnes nás hned po deseti kilometrech čeká stoupání na první z pěti vrchařských prémií...

3. km

Přidávají se jezdci BMC, Liquigasu...

4. km

Do úniku se pustil dokonce i Valverde...

5. km

Tak pardon, byl to Rojas z Movistaru, v obličeji jsou si s Valverdem hodně podobní...na čele stále ale dvojice Euskaltel-Lotto. Za nimi jede dalších devět jezdců...

7. km

Pelotonu se trhlo dalších zhruba 20 jezdců. Musíme si chvíli počkat, co se z toho vyvrbí.

10.

Blížíme se k prvním stoupání... na 13. kilometru začne 21,5 kilometrů dlouhé stoupání o průměrném sklonu 5,1 procenta. Ne nadarmo je označen kopec Col de Clandon jako speciální zkouška "HC".

10. km

Na čele stále dvojice Izaguirre a Bak, 12 vteřin za nimi zhruba třicetičlenná skupina jezdců, kde nechybí například Hesjedal, Voeckler, Gesink, Rolland, dva jezdci Saxo a dva Movistaru...Peloton je zpět o dalších dvacet sekun.

13. km

Stoupání právě začalo, z pelotonu odjíždí dalších pět jezdců, včetně jednoho závodníka Belkinu, nyní také AG2R...

13. km

V čelní skupině je 37 jezdců, z ní se utrhli Izaguirre a Hesjedal.

Připomeňme si, že včera dostal Chris FROOME dvacet vteřin penalizaci za to, že si řekl o občerstvení pět kilometrů před cílem. Nic mu nepomohla obhajoba, že jeho vůz měl při sjezdu z Col de Sarenne problémy a nemohl se najíst dříve - VÍCE ZDE!

15. km

Na dvojici na čele se dotáhl Francouz Jérôme Cousin, snaží se o to také Damiano Cunego...

15. km

Cousin se dvojice Izaguirre s Hesjedalem dlouho neudržel...

16. km

Z pelotonu ujel David Millar z Garminu, naopak ztrácí například Le Mevel.

16. km

Ve druhé skupině je mimo jiné včerejší francouzský hrdina Christophe Riblon! Za vedoucí dvojicí jsou jen 20 vteřin, peloton má už skoro dvě a půl minuty ztrátu.

18. km

Pořád ještě nejsou jezdci ani ve druhé třetině stoupání. Ve Francii je nyní chladněji než například v Praze - 19 stupňů a pod mrakem... Na nejvyšších vrcholech by mělo být ještě o deset stupňů méně.

11:36

Ve druhé skupině je dle oficiálních informací 41 jezdců!

21. km

První dva jezdci mají k dobru již více jak tři minuty, více jak 40 vteřin na druhou skupinu...

23. km

První "peloton" táhne Bart De Clercq, ten hlavní pak jezdci Sky.

11:47

Jezdci z velké skupiny uprchlíků si berou postupně vesty, vypadá to, že na vrcholu bude buďto pořádná zima nebo dokonce déšť...

23. km

První dvojice už má na druhou Riblonovu skupinu náskok 90 vteřin, peloton ztrácí 4:30 minuty.

 

11:55

Některá zajímavá jména z první skupině, která ztrácí na dvojici Hesjedal-Izaguirre už skoro dvě minuty: De Marchi, Moser, Bak, De Clercq, Bakelants, Klöden, Didier, Cousin, Kadri, Riblon, Hernandez, Paulinho, Costa, Plaza, Coppel, Cunego, Serpa, Nordhaug, Hoogerland, Morabito, Feillu.

Christophe Riblon slaví vítězství v 18. etapě na Tour de France 2013
Christophe Riblon slaví vítězství v 18. etapě na Tour de France 2013 | Foto: Reuters
11:58

Peloton hodně zvolnil, protože měl technické problémy Froome a objevil se na konci pole jezdců. Ztráta se tak zvýšila na více jak pět minut...

12:00

A s polednem přichází déšt... Do něj zatím vjeli jen Izaguirre s Hesjedalem.

12:03

Prší a prší... Riblonova skupina na dvojici na čele ztrácí 2:40 minuty, peloton skoro šest... Teplota klesla na 10 stupňů a hlavně jezdcům prší proti směru jejich jízdy.

30. km

Vedoucí dvojice je tři kilometry od vrcholu Col de Glandon.

12:11

Zatímco na peloton nyní prší, vedoucí dvojice jede již na suchu...

33,5 km

VRCHAŘSKOU SPECIÁLNÍ PRÉMII opanoval a pětadvacet bodů získal Hesjedal, Izaguirre na drué pozici bere 20 bodů.

12:15

Oba nyní čeká dvacetikilometrový sjezd, poté deset kilometrů po rovině a následovat bude další dvacetikilometrový výšlap na Col de Madeleine, nejtěžší dámu světu...

12:16

Už se spurtuje o třetí místo - mezi Moserem, Riblonem a Rollandem... A pro 16 bodů za třetí místo si dojel nakonec včerejší hrdina Riblon, Moser čtvrtý, Rolland celkově na této prémii pátý.

12:17

Peloton ztrácí na vedoucí dvojici 7:45 minuty!

12:20

Vedoucí dvojice ve sjezdu neriskuje, naopak trojice za nimi za to pořádně vzala. Peloton se teprve na tuto prémii blíží...

12:22

Dvojice Moser s Riblonem, která jede společně s Rollandem, jsou tak trochu již staří známí. Strávili spolu většinu času v úniku včera, kdy Ital dojel třetí, Riblon vyhrál a očividně se jim spolupráce zamlouvala, tak si ji zkoušejí znovu... Vážně: důvod je nasnadě - oba se včerejší etapou dostali vysoko v boji o puntíkatý dres a v případě, že by Riblon byl v první trojici na vrcholu i na Col de Madeleine dostal by se v této soutěži do průběžného vedení před dvojici Froome-Quintana.

Christophe Riblon slaví vítězství v 18. etapě na Tour de France 2013
Christophe Riblon slaví vítězství v 18. etapě na Tour de France 2013 | Foto: Reuters
12:28

Riblonova partička už najela na zbytek uprchlíků 30 vteřin, na vedoucí duo ale stále všichni tři ztrácejí 2:45 minuty. Peloton se stále drží osm minut zpět.

12:33

Hesjedal s Izaguirrem neriskují, trojice za nimi je zásluhou Cunega již čtveřice a ztrácí již jen zhruba dvě minuty, zbytek uprchlíků minuty tři.

12:35

Hodně zajímavá situace - před peloton nastoupil Kwiatkowski, Pineau a Cavendish! ... Závod končí pro Novozélanďan Jacka Bauera. Ten ve sjezdu bohužel spadl a z Tour musel odstoupit. Na "Staré dámě" pokračuje už jen 174 jezdců.

12:37

Tak ze druhé skupiny je již dokonce pětice, dorazil se tam i Flecha.

57. km

Jezdci jsou nyní na rovině před stoupáním na Col de Madeleine. Pojďme si jej trochu představit. Dlouhé je 19,2 kilometru, peloton zavede do výšky 2000 metrů, začíná se přitom ve výšce 463 metrů nad mořem. Průměrný sklon tak je 7,9 procenta, nejtěžší pasáže mají před 9 procent.

Tour de France 2013 - profily devatenácté etapy
Tour de France 2013 - profily devatenácté etapy | Foto: www.letour.com
12:42

Kwiatkowskiho grupa s Cavendishem najela na peloton již minutu...

12:44

Pád měl také Svein Tuft, ten ale zatím dle oficiálních zpráv v závodě pokračuje.

12:44

První dvojici tvoří Hesjedal-Izaguirre.

12:44

Dvě minuty za nimi jsou Flecha, Moser, Riblon, Cunego a Rolland.

12:45

Další minutu zpět je 38 jezdců: De Marchi, Bak, De Clercq, Burghardt, Moinard, Morabito, Bakelants, Didier, Klöden, Cousin, Gavazzi, Geniez, Bardet, Kadri, Hernandez, Paulinho, Nieve, Sicarda, Costa, Plaza, Rojas, Coppel, Navarro, Favilli, Serpa, Martin, Gesink, Nordhaug, Meyer a Hoogerland.

12:46

Sedm minut ztrácí na vedoucí duo další trojice Cavendish, Kwiatkowski a Pineau.

12:46

A osm minut za vedoucí dvojicí je pak peloton se všemi favority, který táhne formace Sky.

12:49

Na téma diskuzí o tom, zda a jak pojede stáj Saxo-Tinkoff a případně Roman KREUZIGER si můžete přečíst ZDE!

12:50

Vedoucí dvojice právě začala oficiálně stoupat na Col de MADELEINE!

65. km

Na druhou pětku se dotahuje třetí zmíněná velká skupina, zatímco Cunego, Moser a Flecha svěsili nohy, Rolland s Riblonem se pokusili ještě o nástup. Druhému jmenovanému se to ale nepovedlo, Rollandovi zatím ano...

12:57

Rolland jede skvěle, za vedoucí dvojicí je zpět už pouze 1:15, zbytek grupy je již pohromadě a asi 2 minuty zpět. Ztráta pelotonu se pohybuje stále mezi osmi až devíti minutami. Při nájezdu do stoupání začíná ztrácet trojice Omegy kolem Cavendishe. Otázkou je, proč se o tento nástup Brit pokusil. Zda-li si chce pomoct přežít co nejlépe Col de Madeleine nebo chtěl pomoct v ataku Kwiatkowskimu, který ještě může živit naději na boj o bílý dres o nejlepšího mladého jezdce závodu.

Mark Cavendish na závodu Kolem Kataru
Mark Cavendish na závodu Kolem Kataru | Foto: Reuters
68. km

Dle šéfa stáje Omegy je pravděpodobnější varianta číslo jedna, pomoc Cavendishovi... V okamžiku, kdy se Hesjedal na čele odpoutal od Izaguirreho, na konci pelotonu mění kolo jeho týmový kolega Millar a trápí se pomlácený Tuft.

69. km

Ze třetí skupinky se odpoutala dvojice Costa-Serpa.

70. km

Hesjedal jede skvěle, ale zrychluje očividně i pelotonu, ze kterého se začíná odpadat...

70. km

Hesjedal má před sebou ještě 13 kilometrů na vrchol, na Izaguirreho již najel za dva kilometry přes 30 vteřin. Trhá se i ta velká 40členná skupina...

13:09

Aktuálně má Rolland blíže k Izaguirremu než Španěl k Hesjedalovi.

Ze závodu odstoupil Tom Veelers, před dneškem poslední muž celkového pořadí a muž, kterého v jednom ze spurtů sestřelil Mark Cavendish, na video se můžete PODÍVAT ZDE!

71. km

Hesjedal má nyní k dobru na Rollanda, který už předjel Izaguirreho, okolo jedné minuty.

73. km

Rolland ztrácí na Hesjedala 50 vteřin, na metry - dvě zatáčky.

13:18

Costa se Serpou ztrácejí 90 vteřin na Hesjedala. Peloton opět zvolnil a ztráta je více jak deset minut...

74. km

Hodně zajímavou informací je, že Kwiatkowski s Cavendishem mají na peloton více jak tři minuty náskoku. Nyní už ani tolik nejde o Cavendishe, jako o Poláka, který je v celkovém pořadí před dnešním dnem na deváté pozici...

13:26

Hesjedal má devět kilometrů na vrchol, za ním jede Rolland, následuje Serpa s Costou, naopak definitivně z velké grupy odpadl - celkem pochopitelně - včerejší hrdina Riblon.

13:29

Peloton sice ztrácí přes 11 minut, přesto z něj odpadají především sprinteři - Bennati z týmu Saxo-Tinkoff, problémy má opět i Evans, který není schopen se držet ani sprinterů...

13:31

Zpráva o třech minutách náskoku Kwiatkowskiho s Cavendishem asi nebyla úplně přesná, peloton totiž trojici Quick Stepu (byl tam i Pineau) je totiž právě nyní dojeta.

Tour de France 2013 - devatenáctá etapa
Tour de France 2013 - devatenáctá etapa | Foto: www.letour.com
78. km

Stuart O´Grady dotahuje k pelotonu krajana - ovšem z jiného týmu - Cadela Evanse.

13:35

Zatímco Roman Kreuziger vypadá za formací Sky výborně, Alberto Contador se naopak úplně pozitivně netváří.

79. km

Rolland má na Hesjedala už jen 25 vteřin, další větší grupa pak ztrácí 140 vteřin.

13:36

Hodně neobvyklý pohled - za balíkem vlaje jako na gumě vedle sebe Cavendish s Evansem. Dle všeho vypadá Brit dokonce lépe. Australanovi letošní Tour bohužel skutečně absolutně nevychází.

80. km

Hesjedal již očividně čeká na Rollanda a oba jsou již bok po boku...

13:40

Dobrá zpráva pro Evanse - Cavendishe se přece jen dokázal zbavit, Bennati se jej ale stále ne a ne pustit.

81. km

Peloton včetně všech spolufavoritů i českého závodník Romana Kreuzigera ztrácí na vedoucí dvojici 12 minut. Vypadá to, že za Rollandem s Hesjedalem je zhruba 15členná skupinka jezdců, ve které je také dvojice Costa-Serpa. Ti mají 2:30 minuty na vedoucí duo. Mezi pelotonem a touto partou je pak zbytek jezdců z původní 41členné party uprchlíků.

13:45

Ve skupině za dvojicí Rolland-Hesjedal jsou tato jména: De Marchi, De Clercq, Burghardt, Moinard, Bakelants, Didier, Klöden, Geniez, Bardet, Hernandez, Izaguirre, Nieve, Sicarda, Costa, Coppel, Navarro, Serpa, Gesink, Feillu.

83. km

Vedoucí dvojice má kolem jednoho kilometru k vrcholu Col de Madeleine.

13:49

Ve druhé skupině je Daniel Navarro, díky náskoku skoro 10 minut na peloton je nyní virtuálně na deváté příčce jen čtyři minuty za druhým Contadorem...

83,5 km

HORSKOU PRÉMII NEJVYŠŠÍ KATEGORIE vyhrává Pierre Rolland, Ryder Hesjedal má dost a ani o 25 bodů nespurtoval. Francouz na něj nyní čeká a oba čeká třicetikilometrový sjezd...

13:55

O tři minuty později za vedoucí dvojicí projíždí horskou prémií skupina Daniela Navarra...

13:58

Peloton táhne Sky, Porte odpočívá za Froomem, na jeho zadním kole je Kreuziger, Contador tančí obklopen svými parťáky... Menší nepříjemností budiž, že ve sjezdu mírně prší...

 

14:01

O nástup se pokusil Rogers s Contadorem, výraz ve tváři prvního z této dvojice mluvil za vše...

14:03

Peloton je na vrcholu se ztrátou 12 minut na uprchlíky... na špici Roche s Contadorem vydrželi...a přece jen se tam udělala jistá mezera. A prší...

14:03

Peloton je na vrcholu se ztrátou 12 minut na uprchlíky... na špici Roche s Contadorem vydrželi...a přece jen se tam udělala jistá mezera. A prší...

14:06

Ale peloton se nám pěkně roztrhal, Contador za to vzal, Porte s Froomem mu ale visí za zadním kolem, za nimi je ale mezera, kterou se snaží dorazit další kluci ze Sky a Kreuziger.

14:07

Na čele Roche, za ním Contador, ještě před nimi Fuglsang a další jezdec Saxa - nejspíše z původního úniku Paulinho, dopředu se posouvá i Valverde...

14:12

Ve sjezdu se vyválel francouzský šampión Artur Vichot... Podle obrázků si pořádně natloukl ruku, ale je na nohou, měl by pokračovat.

Tour de France 2013 - devatenáctá etapa
Tour de France 2013 - devatenáctá etapa | Foto: www.letour.com
110. km

Hesjedal s Rollandem mají k dobru čtyři minuty na další skupinku 19 jezdců, do konce sjezdu jim chybí 3 kilometry, peloton je v pasáži ve sjezdu, která je jedinou mírně naopak do kopce. Je to ale jen asi necelý kilometr.

14:20

Na 139,5 kilometru čeká na jezdce sprinterská prémie, ke které dojde v olympijském městě Albertville. Poté se bude stoupat na Col de Tamié (8,6 km o sklonu 7,3 procenta).

Tour de France 2013 - profily devatenácté etapy
Tour de France 2013 - profily devatenácté etapy | Foto: www.letour.com
14:25

Saxo se stále pokouší o atak, ve sjezdu se mírně utrhli tři jezdci Saxo včetně Contadora, Froome má mírnější ztrátu.

Marcel SIEBERG, dvorní domestik Andrého Greipela (na snímku), je dalším jezdcem, který odstoupil.

14:28

Také Navarrova skupina je již na rovině, ztrácí čtyři minuty na vedoucí duo, peloton je zpět o dalších sedm minut...

14:30

Zajímavě poskládané čelo pelotonu: vedoucí trio s Contadorem, za nimi tři jezdci Sky, přičemž zadní kolo Frooma takticky hlídá Kreuziger.

14:32

Těžko říct, co Saxo zamýšlí, aktuálně to totiž vypadá, jako kdyby jeli na Kreuzigera, s ohledem na postavení jezdců Saxa kolem rivalů ze Sky... Movistar a Belkin se zatím jen vezou...

14:38

Contador je ale opět zpět vedle Kreuzigera, v pelotonu se drží na nějakém 30. místě i Peter Sagan.

124. km

Peloton je hodně natažený, tempo nyní udávají jezdci Saxo-Tinkoff, kteří jsou tam dohromady v šesti lidech.

14:41

První dvojice má za sebou bufet, zbytek pole tato zastávka teprve čeká...

14:45

V pelotonu je to šest na šest mezi Sky a Saxo-Tinkoff. Bude jistě zajímavé sledovat, na kterou stranu se případně přidají jezdci Belkinu a hlavně Movistaru!

129,5 km

Na SPRINTERSKÉ PRÉMII je první Hesjedal, druhý pak Rolland, další skupinka uprchlíků tažená jezdci Euskaltelu na ni dorazí zhruba za 4 minuty...

 

Tour de France 2013 - devatenáctá etapa
Tour de France 2013 - devatenáctá etapa | Foto: www.letour.com
14:52

O třetí místo si zaspurtoval ve druhé skupině Rojas...

14:53

Rolland musí měnit zadní kolo, otázkou je, zda-li na něj Hesjedal počká, ale s ohledem na to, že hodně zvolnil, tak ano...

14:54

A mimo peloton je Froome!!!

135. km

Pro Rollanda s Hesjedalem začíná stoupání na Col de Tamié.

14:58

Bohužel zatím nevíme, co se stalo Froomovi, dneska už měl jeden technický problém s kolem, pro bidony si on skutečně jezdit nemusí, na toaletu by šel celý peloton najednou. Ale už je opět zpět v hlavní skupině...

15:00

A Rolland je na čele sám, Hesjedalovi došlo, což není nic překvapivého s ohledem na to, jak moc se vydal v úvodu závodu...

138. km

Rolland už má na skupinu pronásledovatelů už "jen" necelé dvě minuty, na čele této nyní 23členné grupy stále pracuje jezdec Euskaltelu Sicarda.

Tour de France 2013 - devatenáctá etapa
Tour de France 2013 - devatenáctá etapa | Foto: www.letour.com
15:05

V pelotonu je sedm jezdců Sky, šest Saxo-Tinkoff, pět závodníků Movistaru... Co z toho vzejde? Balík zatím táhnou jezdci dánské formace.

Závod skončil i pro Christopha Le Mevela, který se v dnešní etapě trápil od jejího začátku, kdy byl vždy prvním odpadnuvším jezdcem z pelotonu.

15:11

Hesjedala sjela druhá skupinka, bude zajímavé sledovat, jestli se v ní dokáže uviset. Každopadně Rolland jede skvěle, peloton stupňuje tempo, odpadá z něj i Riblon, přesto je rozdíl stále konstantní kolem deseti minut.

142. km

Rolland to má necelé dva kilometry do vrcholu této vrchařské prémie druhé kategorie.

143,5 km

Pierre Rolland si připisuje pět bodů do vrchařské soutěže a posunuje se již na třetí pozici v boji o "Krále hor".

15:21

Na vrchol dalšího kopce to má Pierre Rolland zhruba 22 kilometrů. Col de l'Épine měří 6,1 kilometrů a průměrný sklon 7,3 procenta z něj dělá horskou zkoušku první kategorie.

Tour de France 2013 - profily devatenácté etapy
Tour de France 2013 - profily devatenácté etapy | Foto: www.letour.com
15:25

Rolland má na skupinu pronásledovatelů náskok 105 vteřin, což by mu mohlo stačit, peloton pořád ztrácí přes deset minut.

15:31

Je to zvláštní, ale Peter SAGAN, který nyní jede vedle Alberta CONTADORA, vypadá svěžeji než španělský "Pistolník". Fakt, že se lídr sprinterské soutěže stále drží v pelotonu ostatně o něčem svědčí...

159. km

Rollanda jako kdyby chytala křeč do levého stehna, každopádně mu právě výšlap na Col de l'Épine, pokud se mu povede, bude mít jistotu, že v příští etapě poveze puntíkatý dres pro nejlepšího vrchaře Tour, protože před ním bude už jen Chris Froome, který ovšem vede i celkové klasifikaci...

159. km

Parta jezdců za ním už ale má ztrátu pouze kolem minuty. Ač unavený, tak Rolland stále jede srovnatelně rychle jako peloton, který nyní táhne kompletní tým Saxo-Tinkoff.

15:43

Rolland má k dobru stále kolem minuty na skupinu pronásledovatelů, která čítá tato jména: De Marchi, De Clercq, Burghardt, Moinard, Bakelants, Klöden, Geniez, Bardet, Hernandez, Nieve , Sicard, Costa, Plaza, Coppel, Navarro, Serpa, Gesink, Nordhaug, T. Dumoulin a Geschke.

Tour de France 2013 - devatenáctá etapa
Tour de France 2013 - devatenáctá etapa | Foto: www.letour.com
15:47

Saxo-Tinkoff už je nyní na čele v pěti lidech, stahují náskok na Rollanda a hlavně dělí peloton...

15:50

Jezdci Saxo-Tinkoff pořádně zrychlili... na čele Matteo Tosato, za ním Nicolas Roche, následuje Roman Kreuziger, Alberto Contador a Michael Rogers.

15:51

Peloton právě dojíždí Hesjedala... Rolland to má na vrchol této prémie už jen 2 kilometry.

15:52

A peloton se pořádně nadělil, odpadl Taaramäe nebo i Peter Sagan a odpadli už tři pomocníci Frooma...

164. km

Poslední kilometr pro Rollanda na horskou prémii a pro zisk puntíkatého dresu pro "Krále hor"... jak už bylo napsáno: v soutěži bude virtuálně druhý o bod za Froomem, ale ten veze dres žlutý...

165. km

HORSKOU PRÉMII PRVNÍ KATEGORIE vyhrává Pierre Rolland a rozšiřuje svojí sbírku na 103 bodů. Před ním je v této soutěži o bod už pouze Chris Froome, Nieve ztrácí 6 bodů, takže ještě o puntících rozhodne poslední dnešní horská prémie...

15:58

Peloton nyní táhne Roche, za ním jede už Kreuziger, následuje Contador a Rogers, který se možná šetří na následný sjezd a krátkou rovinku...

Tour de France 2013 - devatenáctá etapa
Tour de France 2013 - devatenáctá etapa | Foto: www.letour.com
16:02

Pierre Rolland si nyní užije jízdu jako na horské dráze, do dalšího stoupání totiž pojede jen zhruba dva kilometry po čisté rovině. Na 191,5 kilometru je pak poslední dnešní vrchařská prémie první kategorie - Col de la Croix Fry. Stoupání je dlouhé 11,3 km o průměrném sklonu 7 procent.

Tour de France 2013 - profily devatenácté etapy
Tour de France 2013 - profily devatenácté etapy | Foto: www.letour.com
16:06

Nicolas Roche jede úžasně do kopce... na prémii je i peloton, na Rollanda ztrácí devět minut...

16:07

Hodně zajímavý bude i dojezd dnešní etapy - v cíli v Le Grand-Bornand totiž prší, včetně třináctikilometrového sjezdu...

174. km

Rolland má stále náskok na druhou grupu kolem 100 vteřin.

180. km

Rolland to má pouhých 25 kilometrů do cíle...

180,5 km

A právě mu začíná jedenáctikilometrové stoupání na Col de la Croix Fry...

16:19

Ve druhé skupince nastoupil Coppel s Nievem a Bakelantsem.

16:20

Další atak Coppela, zase se jej chytá Nieve, v pelotonu se o něčem domlouval Rogers s Contadorem...

16:21

Rolland má k dobru už jen necelou minutu a na vrchol ještě deset kilometrů, nastoupil Bakelants...

16:22

A začíná pršet už i při stoupání!

16:24

Nooo, a peloton jede v pořádném slejváku!

16:26

A průtrž mračen už má peloton za sebou, vypadá to na mrak nad jednom místě... pršet má ale i při sjezdu do cíle...

184. km

A teď je v průtrži mračen Rolland i Costa, který jej stíhá a má na Francouze ztrátu "jen" dvacet sekund.

16:28

Práce Roche skončila, peloton táhne Rogers...

186. km

Costa dotáhl Rollanda a pomalu mu ujíždí...

16:31

A Rollanda nyní dojela i parta De Clerqa, Nieveho, Bakelantse, kteří se kolem Francouze a prohnali se kolem něj. Včetně Navarra...

186. km

Za Costou jede De Clercq, Bakelants, Klöden, Nieve a Navarro...v pelotonu zůstává už jen Froome s Portem...

187. km

A dobrá zpráva pro Rollanda, z pětice za Costou odpadá Nieve...

188. km

Za Costou táhne čtyřku Klöden, v pelotonu, který je zpět o devět minut je stále klid...

189. km

Do vrchařské prémie chybí Costovi tři kilometry... čtyřčlenná parta za ním ztrácí kolem 50 vteřin.

16:42

A nastupuje Valverde!

16:42

Kreuziger se podíval na Contadora, ten je v klidu, pelotonu chybí na vrchol pět kilometrů, nastoupil Gadret.

16:43

A tempo "pelotonu" nyní táhne Kreuziger!

16:44

Odpadl Rogers, problémy má Schleck... velké tempo ale nyní jede Kreuziger.

16:46

Odpadá mimo jiné i Ten Dam, Valverdeho dotáhl Gadret, peloton stále hlídá Kreuziger.

191,5 km

Costa bere deset bodů za VRCHAŘSKOU PRÉMII PRVNÍ KATEGORIE. Je už jisté, že puntíkatý dres poveze zítra hrdina dnešního dne Pierre Rolland.

16:48

Kreuziger dále svým tempem dělí peloton...ztrátu na Valverdeho s Gadretem drží na konstantních 20 vteřin...

16:51

Český jezdec jede neskutečné tempo, ze kterého se prostě nejde utrhnout...veze za sebou partu zhruba deseti dalších jezdců, problémy udržet se má i Igor Anton...

16:53

BODY NA VRCHAŘSKÉ PRÉMII PRVNÍ KATEGORIE:

1. Costa (MOV) 10 bodů
2. Klöden (RTL) 8pts - na 55 "
3. Bakelants (RTL) 6pts - na 1'30 "
4. Navarro (COF) 4pts - na 1'30 "
5. De Clercq (LTB) 2body - na 1'30 "
6. Nieve (EUS) 1pt - na 1'40 "

16:55

Kreuziger táhne balík spolufavoritů směr vzhůru, atakuje Rodriguez...

 

16:56

Bohužel nástupy odnesl Kreuziger, drží se Valverde, Rodriguez, Froome, Quintana...

16:57

Další a další nástupy, drží se Contador i Froome, kteří hlídají své pozice...

16:58

Costa je 3 kilometry od cíle za ním Klöden a další tři jezdci, poté opět nastoupili Gadret a Valverde. Za nimi jede čtyřlístek Contador, Froome, Rodriguez, Quintana, Kreuziger s Portem mají ztrátu zhruba 15 vteřin...

 

CÍL

Rui FARIA DA COSTA si dojíždí do cíle pro druhé etapové vítězství v tomto týdnu Tour de France - čas 5:59,01 hodiny.

CÍL

Druhý dojíždí se ztrátou 48 vteřin veterán Andreas KLÖDEN!

CÍL

A třetí místo získává Jan BAKELANTS, stájový kolega Klödena. Ztratil na vítěze kolem 102 vteřin.

17:05

Dobrá zpráva pro české fanoušky, ve sjezdu se Kreuziger s přehledem dotáhl do čelní skupinky, přede všemi se drží jen Valverdeho s Gadretem. Jako poslední se dorazil Porte.

17:06

Nastoupil Fuglsang, za ním vyrazil Kreuziger!

17:06

Kreuziger atakuje...

17:08

Do cíle doráží Pierre ROLLAND, hrdina dne...

17:09

Nyní atakuje Porte s Froomem.

CÍL

Celý balík díky závěrečnému spurtu nejspíše dojel pohromadě i s Valverdem a Gadretem.

CÍL

Pro dnešek je to všechno. Já vám děkuji za pozornost a u zítřejší 125 kilometrů dlouhé poslední horské etapy nashledanou. Startujeme krátce po půl druhé odpoledne. VŠE O TOUR DE FRANCE NAJDETE ZDE!

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 55 minutami

Německý parlament schválil snížení DPH u plynu na sedm procent

Německo od soboty sníží daň z přidané hodnoty (DPH) u zemního plynu a dálkového tepla z běžné 19procentní sazby na sedm procent. Návrh vlády kancléře Olafa Scholze v pátek schválili poslanci Spolkového sněmu. Opatření, které vláda navrhla jako dočasnou úlevu spotřebitelům od vysokých cen energií, potrvá do konce března 2024.

Scholz chystané snížení daně oznámil v polovině srpna, kdy zároveň ujistil, že vláda prověří, zda dodavatelé snížení daně ve vyúčtování zákazníkům plně zohlední. Ministr financí Christian Lindner, který před hlasováním vystoupil s projevem, poslancům řekl, že Německo je v energetické válce s Ruskem.

Společně s nižší DPH na plyn a dálkové teplo měl od soboty platit nový poplatek za obstarání plynu. Ten by odběratelům zdražil tuto energetickou surovinu o 2,4 centu za kilowatthodinu, což by u domácností činilo ročně i stovky eur (tisíce korun). Poplatek, který měl ochránit dodavatele plynu před rostoucími nákupními cenami, se ale vláda rozhodla zrušit, neboť k podpoře dodavatelů použije hospodářský a stabilizační fond o objemu zmíněných až 200 miliard eur.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nezaměstnanost v Evropské unii zůstala na šesti procentech, nejnižší je nadále v Česku

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v srpnu podle sezonně přepočtených údajů činila šest procent, a zůstala tak na červencové úrovni. Nejnižší zůstává v Česku, kde činila stejně jako v předchozích dvou měsících 2,4 procenta. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat.

V devatenácti zemích eurozóny, které používají jednotnou evropskou měnu, se míra nezaměstnanosti v srpnu také nezměnila a činila 6,6 procenta. Loni v srpnu byla nezaměstnanost v eurozóně na 7,5 procenta a v celé Evropské unii na 6,8 procenta.

Eurostat odhaduje, že letos v srpnu bylo v Evropské unii bez práce 12,921 milionu lidí, z toho 10,966 milionu v eurozóně. Proti červenci se počet nezaměstnaných v unii snížil o 52 tisíc a v eurozóně o 30 tisíc. Ve srovnání s loňským srpnem počet nezaměstnaných klesl o 1,682 milionu a v zemích platících eurem o 1,358 milionu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy