MS v basketbalu • 1. kolo • 14:30

Česko - USA

67:88

Vítejte u online přenosu z utkání základní skupiny MS v basketbalu mezi Českem a USA. Utkání se odehraje 1. září od 14:30.

Přeji příjemné nedělní odpoledne. MS v basketbalu je v plném proudu a my se dnes můžeme těšit na první utkání českého výběru. Tomu se postaví největší favorit celého turnaje, tým ze Spojených států amerických. Určitě tak bude na co koukat.

Česko se na MS představí po dlouhých 37 letech. Naposledy jsme měli reprezentaci na světovém šampionátu v roce 1982 v Kolumbii a bylo z toho desáté místo. Čechoslováci tehdy o jeden bod nepostoupili ze skupiny s Jugoslávií, Kanadou a Uruguayí, což je odsunulo do bojů o osmé místo. V následné skupině si českoslovenští basketbalisté poradili s Čínou i Pobřežím slonoviny, avšak zápasy proti Brazílii a Panamě zvítězit nedokázali. Celkově tak Československo obsadilo již zmiňované desáté místo.

V Číně se Česko představí díky skvěle zvládnuté kvalifikaci, ve které ovládli svou základní skupinu a poté si skvěle vedli i v následném kole. V první části kvalifikace Češi prohráli jen na Islandu a k tomu zaznamenali pět vítězství, což stačilo na postup z prvního místa. Posléze byli naši reprezentanti přiřazeni do těžké skupiny s Francií a Ruskem, nicméně právě Rusy dokázali aspoň jednou porazit, čímž si s předstihem zajistili třetí, postupové místo.

Martin Kříž (Nymburk)

Na rozdíl od dnešního soupeře jsou Spojené státy americké tradičním účastníkem MS a navíc jsou zřídkakdy k poražení. Na posledních dvou šampionátech totiž USA nenašly přemožitele, což pochopitelně znamenalo zlaté medaile. V roce 2014 navíc USA ve finále deklasovaly Srbsko rozdílem 33 bodů! Na druhou stranu, proslýchá se, že letošní výběr zpoza oceánu je nejslabší za poslední roky.

Co se týče kvalifikace, připsaly si Spojené státy americké porážku v první i druhé fázi. Nicméně kvalifikace byla pochopitelně odehrána bez největších hvězd týmu, což Mexiku a Argentině dalo šanci na pokoření favorita. I přes tyto porážky však USA vyhrály svou základní skupinu a o bod opanovaly také druhou fázi kvalifikace. Lze tak vidět, že největší hvězdy většinou ani nejsou potřeba.

Kemba Walker (Charlotte)

Co se týče poslední přípravných zápasů, obě reprezentace si vedly velmi dobře. Češi sice v přípravě podlehli Německu a těsně také silné Litvě, ale kromě toho zaznamenali sedm vítězství! Poradili si s Jižní Koreou, Angolou, Maďarskem, Jordánskem, Tuniskem a dvakrát s Polskem.

Spojené státy americké odehrály před šampionátem čtyři přípravná utkání s bilancí 3 vítězství a 1 porážka. Ta přišla proti Austrálii, která Američanům nastřílela téměř sto bodů. V dalším zápase s tímto soupeřem si však USA věděly rady a kromě toho porazily také Španělsko a Kanadu.

Aktéři dnešního zápasu už jsou na palubovce a čekají nás hymny obou zemí. Jako první zazní státní hymna Spojených států amerických, posléze pochopitelně hymna česká.

ZÁKLADNÍ PĚTKY

Česko - Satoranský, Bohačík, Hruban, Auda, Balvín

USA - Walker, Mitchell, Tatum, Barnes, Turner

10:00

UTKÁNÍ PRÁVĚ ZAČALO.

9:43

První nepřesná střela na konto USA. Turnerův pokus doskočil Auda.

9:11

Zatím je to z obou stran nepřesné. Auda zapsal nepřesnou přihrávku, z dalšího útoku minul Satoranský.

9:04

0:2

První body v utkání. Kemba Walker to udělal skvěle proti Balvínovi a dokázal zakončit.

8:32

0:5

Zatímco Hruban minul trojku, Tatum se z protiútoku nemýlil.

8:21

Hruban si došel pro faul Tatuma. Dva trestné hody.

8:21

2:5

Výborně. Vojtěch Hruban si poradil se dvěma trestnými hody a připisuje Česku první body na MS.

8:06

2:7

Walker přidává další úspěšnou střelu za dva body. Američané odskakují zpět na rozdíl pěti bodů.

7:35

Satoranský faulován, ale záhy poté netrefil dvoubodový hod.

7:17

Američané prostřídali. Hned poté zapsali nepřesnost a útočit mohou Češi.

7:04

4:7

Výborně. Bohačík oslovil Vojtěcha Hrubana, který se z podkošového prostoru nemýlil.

6:28

6:7

Další nepovedená akce Američanů je potrestána. Auda při nájezdu neuspěl, ale Satoranský pak i přes faul skóroval.

6:28

Američané mají čtyři fauly a berou si první oddechový čas.

6:28

7:7

Tak z čáry trestného hodu to Češi mají za 100%. Satoranský potrestal předchozí faul.

6:01

9:7

Fantazie! Middleton nedal trojku a z další akce se znovu prosadil český tahoun Tomáš Satoranský.

5:17

11:7

Bohačík doskočil neúspěšný pokus Mitchella a další akci zakončil Balvín. Češi vedou o čtyři body.

4:44

11:9

Balvín sice skvěle doskočil, ale po Satoranského ztrátě přichází úspěšné zakončení Donovana Mitchella.

4:27

Auda zablokován. Američané mohou vyrovnat.

4:17

Bohužel se teď Tomáš Satoranský nedokázal prosadit za tři body. Lopez v klidu doskočil.

4:01

Po několika střídáních registrujeme další neúspěšný pokus za tři body. tentokrát si jej připsal Marcus Smart.

3:39

Bohužel se teď Češi nemohou střelecky chytit. Při svém prvním pokusu v utkání minul Pumprla.

3:29

11:11

Auda fauloval Harrisona Barnese, který trestá dvěma šestkami. Vyrovnáno.

3:16

Nepřesná přihrávka Tomáše Satoranského. Hrát budou znovu Američané, kteří na palubovku vrací Kembu Walkera.

2:57

11:13

Harrison Barnes navázal na předchozí trestné hody a přidává dva body na konto USA.

2:25

Pumprla netrefil za dva, ale okamžitě poté zaznamenal zisk míče na Middletonovi.

2:18

Další nepřesnost. Satoranský netrefil dvojku, Auda pak navíc fauloval.

2:13

Auda se Satoranským jsou na lavičce, místo nich na palubovce Šiřina a Kříž.

1:59

Khris Middleton se neprosazuje za tři body, avšak po sporném rozhodnutí sudích je míč přisouzen Američanům.

1:58

Oddechový čas pro Česko.

1:52

11:15

Joe Harris se chytře uvolnil a přes Schilba dokázal bodovat.

0:57

Češi dvakrát útočili, ale dvakrát z toho byla zbytečná ztráta. Nejprve chyboval Peterka, poté Šiřina.

0:53

11:17

Walker krásně našel Derricka Whitea, jenž v pohodě zasmečoval.

0:31

14:17

Výborně. Šiřina napravil předchozí ztrátu, když uvolnil Schilba a ten dává trojku.

0:00

White to ještě zkusil, ale v závěru první čtvrtiny už nedokázal skórovat.

0:00

KONEC PRVNÍ ČTVRTINY.

10:00

ZAČÁTEK DRUHÉ ČTVRTINY.

9:43

14:19

Hned první útok v druhé čtvrtině se Američanům povedl. Po nájezdu z křídla se prosadil Jaylen Brown.

9:13

14:21

Ztráta Satoranského potrestána dvěma body Derricka Whitea.

8:32

16:21

Nepřesné akce na obou stranách. Nakonec to byl Ondřej Balvín, kdo uťal tuto pasáž.

8:01

Bohužel přichází útočný faul Schilba. Velká škoda, neboť Balvín si předtím připsal zisk míče.

7:47

16:23

Mylese Turnera našel White a první zmíněný mířil po nájezdu přesně.

7:45

A navíc je pískána technická chyba Ondřeje Balvína, který si pustil pusu na špacír.

7:45

16:24

Joe Harris v pohodě proměnil trestný hod.

7:21

16:27

Hrubanova nepřesná přihrávka potrestána Tatumovou trojkou.

6:51

Schilb sice minul,ale posléze se netrefil Tatum ani Turner. Doskok pro Hrubana.

6:44

18:27

Balvín si udělal prostor pod košem a přes dva hráče se dokázal prosadit.

6:32

18:30

Bohužel se Američané rozstříleli. Donovan Mitchell poslal trojku přesně do koše.

6:19

Kříž dostal skvělou přihrávku, ale poté byl fantasticky zablokován Tatumem.

5:50

18:32

Bohačík neuspěl s nájezdem, na druhé straně si poradil Tatum.

5:50

5:33

Bohačík minul trojku, nicméně Turner v útoku následně fauloval.

5:09

20:32

Na palubovku se vrátil Satoranský a hned jsou z toho dva body.

4:41

Další nepřesná trojka, tentokrát od Hrubana. Po doskoku Tatuma fauloval Satoranský.

4:15

Tomáš Satoranský byl obtěžován Smartem a vynutil si faul. Češi budou pokračovat v útoku.

4:08

Vojtěch Hruban minul za dva. Pohodový doskok pro Middletona.

3:50

20:34

Brook Lopez si zády k Balvínovi věděl rady a po otočce přidal dva body.

3:09

Škoda. Dva neúspěšné útoky českého týmu.

2:59

20:36

Povedená akce Jaysona Tatuma. Neuhlídal jej Balvín.

2:23

23:36

Konečně přichází další trojka českého týmu. Prosadil se zcela osamocený Satoranský.

2:06

23:39

Bohužel ale stejným způsobem odpovídá Harrison Barnes.

1:51

25:39

Satoranský tentokrát přihrával a po jeho asistenci krásně skóroval Hruban.

1:21

27:39

Američané neúspěšní a Auda zužitkoval Pumprlovu přihrávku.

1:21

Auda navíc skóroval i přes faul a před jeho trestným hodem si USA berou oddechový čas.

1:21

Češi se mohli dostat na rozdíl jedenácti bodů, ale Auda svou šestku netrefil.

0:58

27:41

Pokyny z oddechového času si Američané vzali k srdci. Walker uspěl za dva body.

0:40

29:41

Rychlá akce na druhé straně. Satoranského přihrávku obdržel a využil Martin Peterka.

0:17

29:43

Kemba Walker je bohužel při chuti. Po parádním manévru proti Audovi se dokázal prosadit.

0:00

KONEC DRUHÉ ČTVRTINY.

První poločas utkání je u konce a Češi zatím rozhodně nemusí být zklamaní. Proti největšímu favoritovi podle očekávání prohrávají, nicméně prezentují se velmi sympatickým výkonem. Především se Čechům podařila první čtvrtina, kterou prohráli rozdílem pouhých tří bodů. Pak ale Češi bohužel nezachytili nástup do druhé čtvrtiny, což vyústilo v náskok amerických basketbalistů. Ve finiši druhé čtvrtiny se však Češi v útoku znovu dokázali chytit a udrželi přijatelný rozdíl.

HRÁČSKÉ STATISTIKY POLOČASU

Body: Tomáš Satoranský 10 b. - Jayson Tatum 10 b.

Doskoky: Ondřej Balvín 5 - Myles Turner - 5

Asistence: Tomáš Satoranský 2 - Kemba Walker 3

10:00

ZAČÁTEK TŘETÍ ČTVRTINY.

9:42

31:43

Povedený vstup do druhé poloviny zápasu. Satoranský našel Jaromíra Bohačíka, který si připisuje dva body.

9:24

31:45

Na druhé straně je ovšem úspěšná také největší hvězda USA, Kemba Walker.

9:06

Kříž to osamocený zkusil za tři body, nicméně úspěšnou střelu nevyslal. Obranný doskok USA.

8:32

Nepřesnost Walkera bohužel nepotrestal Balvín. Turner v klidu doskočil.

8:23

Jenže na druhé straně si Satoranský doskočil nepovedený pokus Donovana Mitchella.

8:06

Balvín si sice došel pro faul Barnese, avšak následně Kříž nepřihrál přesně.

7:48

Další nepřesná trojka Američanů. Doskok zaznamenává Kříž.

7:18

Bohačík minul, Schilb také a na druhé straně i Walker. Týmy se teď střelecky ne a ne prosadit.

6:47

Satoranský šel velmi dobře proti Tatumovi a vybojoval pro sebe dva trestné hody.

6:47

32:45

První šestku Satoranský neomylně posla do koše, druhou už nikoliv.

6:34

Bohačík skvěle doskočil Satoranského neúspěšný trestný hod a po faulu Turnera bude šestky střílet také Balvín.

6:34

34:45

Na rozdíl od Satoranského se Balvín z čáry trestného hodu trefil z obou pokusů.

6:05

34:47

Až nyní se opět prosazují také Američané. Turner zvládl nájezd proti Balvínovi.

5:41

Škoda. Nepovedená akce od Balvína.

5:31

34:49

Marcus Smart navyšuje vedení USA, když využil clony spoluhráče.

5:18

36:49

Jenže na druhé straně se nájezdu nebál Bohačík a jsou z toho dva body.

4:58

36:51

A další povedená akce od Smarta. Obrany teď nefungují.

4:47

38:51

Skulinu v obraně USA našel také Satoranský. Dva body.

4:32

38:53

Tentokrát to nebyl Smart, ale Donovan Mitchell, kdo přidal dva body USA.

4:01

38:55

Smart v roli nahrávače a Mitchell se trefuje.

4:01

Kouč Ronen Ginzburg reaguje oddechovým časem.

3:33

41:55

Do velké pohody se dostal Jaromír Bohačík. Nebojácný mladík dává trojku.

3:13

41:58

Američané odpovídají stejným způsobem. Smart oslovil Harrise, který se osamocen nemýlil.

2:23

Plumlee nadvakrát pod košem neuspěl. Na druhé straně Bohačík minul tříbodový pokus.

2:09

Aktivní Bohačík si připsal obranný doskok, Auda posléze faulován.

1:47

Češi to nyní hodně zkouší za tři. Jenže Auda neuspěl.

1:45

41:60

Blesková akce Američanů. Koš s faulem si připsal Harrison Barnes.

1:45

41:61

Naprosto v klidu si Barnes připsal další bod z trestného hodu.

1:33

43:61

Fantastická akce Tomáše Satoranského, který zapisuje první smeč českého týmu.

1:04

43:64

Middleton už byl v časové tísni, ale trojku přesto trefil.

0:43

46:64

A nyní se prosazuje také Vojtěch Hruban. Jeho první trojka v utkání.

0:27

46:66

Další akce Middletona, další dva body.

0:06

48:66

Nádhernou přihrávku vyprodukoval Satoranský, který našel Patrika Audu. Ten dokázal bodovat.

0:00

KONEC TŘETÍ ČTVRTINY.

10:00

ZAČÁTEK ČTVRTÉ ČTVRTINY.

9:46

50:66

Velmi dobrý začátek čtvrté čtvrtiny. Dva body Pavla Pumprly.

9:23

52:66

A po nepřesném pokusu Whitea přichází další dva body našich hráčů. Tentokrát od Hrubana.

9:02

52:69

Předchozí neúspěšná akce naštvala Kembu Walkera. Ten do koše poslal trojku.

8:52

Walker tentokrát v odlišné pozici. Faulem daroval dva trestné hody pro Patrika Audu.

8:52

To je velká škoda. Patrik Auda neuspěl ani jedním trestným hodem.

8:34

Pumprla zablokoval Tatumův pokus za tři. U míče je Satoranský.

8:13

52:72

Jenže Satoranského dlouhou přihrávku do brejku nezachytil Pumprla a Mitchell pak trefil tříbodový hod.

8:04

Hned po Middletonově faulu na Bohačíka je tady oddechový čas českého týmu.

7:46

55:72

Skvělá práce Pumprly, který zaznamenal dva útočné doskoky během pár vteřin a poté k trojce oslovil Jaromíra Bohačíka.

7:32

55:75

Khris Middleton se chytil a odpovídá trojkou.

7:00

55:77

Škoda. Neúspěšná ace Audy byla následně potrestána Barnesem. Toho fantasticky našel Donovan Mitchell.

6:02

55:79

Bohužel se teď Češi v útoku netrefují. Další dva body si připisuje Harrison Barnes.

5:39

57:79

Jakožto největší hvězda týmu to vzal na sebe Tomáš Satoranský. Dva body přibližně z hranice trestných hodů.

5:28

57:81

Mitchell je k nezastavení. Kromě krásných přihrávek přidává také dvoubodový hod.

5:07

Pumprla šel do nájezdu a získal na Smartovi dva trestné hody.

5:07

Jenže podobně jako Patrik Auda, Pumprla nedává ani jednu šestku.

4:31

57:83

Donovan Mitchell si připsal obranný doskok a poté si dokráčel pro parádní koš smečí.

4:10

Šiřina neuspěl po odstoupení od hráče. Fauloval pak Bohačík.

3:53

60:83

Na hřišti se zjevil Martin Peterka, který získal míč a chvíli nato trefil trojku.

3:21

Bohačík sice doskočil Lopezův pokus za tři, ale Šiřina se poté provinil kroky.

2:32

63:83

Lukáš Palyza doskočil nepřesnost Balvína a následně přidává tři body.

2:19

63:86

Lopez oslovil Joe Harrise. Ten dává rovněž za tři.

2:01

66:86

A další trojka. Tentokrát z rukou Jaromíra Bohačíka.

1:29

Harris minul za tři, Brown za dva a doskok tak zapisuje Ondřej Balvín.

1:23

Jenže Balvínovi je teď pískán útočný faul vůči Harrisovi.

1:01

66:88

Američané odskakují na rozdíl 22 bodů. White přidal dva body.

0:39

Hraje se poslední minuta zápasu. Lopez faulem přerušil akci Ondřeje Balvína.

0:39

67:88

Aspoň jeden trestný hod proměňuje Ondřej Balvín.

0:20

Palyzův faul na Marcuse Smarta. Dva trestné hody.

0:20

Marcus Smart ovšem netrefil ani jednu šestku. Češi se v závěru mohou dostat na odstup menší než dvaceti bodů.

0:00

Nakonec už z toho nebyl žádný další koš. Úvodní střetnutí s velkým favoritem Češi prohrávají o přijatelných 21 bodů.

0:00

KONEC UTKÁNÍ.

Úvodní představení českého mužstva na MS v basketbalu je u konce a podle očekávání se z vítězství raduje tým USA. Nicméně Češi se rozhodně nemusí stydět, neboť první, třetí ani čtvrtou čtvrtinu neprohráli o více než čtyři body. Jen druhá část svěřencům Ronena Ginzburga příliš nevyšla. Právě ve druhé čtvrtině si totiž Američané vybudovali klíčový náskok, když tuto část vyhráli 15:26. Především s celým druhým poločasem musí být Satoranského parta velmi spokojená, neboť v obou čtvrtinách nastřílela USA devatenáct bodů.