reklama
 
 
16:00 • MS ve florbale • Semifinále
2:7
0:1 0:2 2:4
Česká republika - vlajka - Sport 2016
Česko
Finsko - vlajka - Sport 2016
Finsko
 • 48. Jendrišák (Šebek)
 • 57. Šebek (Beneš)
 • 12. Pylsy (Lastikka)
 • 33. Leikkanen (Piha)
 • 38. Pylsy (Kivilehto)
 • 54. Kailiala (Kapanen)
 • 54. Lastikka (Kotilainen)
 • 58. Lastikka
 • 59. Johansson (Salin)

Dobrý večer, vítejte při sledování online reportáže ze semifinále florbalového MS v Praze. Utkání mezi českou a finskou reprezentací začne v sobotu 8. prosince v 16 hodin.

Den, na který se česká florbalová reprezentace dva roky chystala, je tady. Češi vyzvou v semifinále světového šampionátu úřadující mistry světa Finy a po 14 letech budou chtít zopakovat historický úspěch v podobě postupu do finále. Český tým požene v boji proti favoritovi zaplněná O2 aréna, druhé semifinále odehrají Švédové proti Švýcarům od 19 hodin.

Češi jsou s bilancí jedné stříbrné medaile z roku 2004 a dvou bronzů z let 2010 a 2014 čtvrtým nejúspěšnějším národem v historii florbalových MS a na letošním šampionátu by do sbírky milerádi přidali další cenný kov. Potřetí se setkání nejlepších světových florbalistů pořádá v Praze, ale právě v domácím prostředí skončili Češi dosud nejlépe čtvrtí. Letos parta finského trenéra Petriho Kettunena v základní skupině porazila Německo 10:5, podlehla Lotyšům 4:5 a v boji o první místo zdolala silné Švýcarsko 6:4. Ve čtvrtfinále Češi rozstříleli Dánsko 10:1 a naladili se před rozhodujícím víkendem. Po překvapivé porážce s Lotyši pomohlo českému týmu důležité vítězství se Švýcary, mužstvo si zvyklo na vřavu O2 arény a pořádně si před play off zvedlo sebevědomí.

Sestava Česka:

Souček (L. Bauer) - Němeček, Kisugite, J. Bauer, Pražan, Veltšmíd, Suchánek, Garčar - Šebek, Jendrišák (C), Curney - Ondrušek, Dóža, Delong - Rýpar, Langer, Beneš - Tomašík, Krbec. Trenér: Petri Kettunen.

Finové jsou současnými vládci světového florbalu. První zlato na MS získali právě v Praze před deseti lety, kde přerušili drtivou švédskou dominanci. V roce 2010 reprezentace Suomi obhájila zlatou medaili na domácím šampionátu v Helsinkách a první místo dobyla také před dvěma lety v Rize. K tomu mají Finové šest stříbrných a dvě bronzové medaile. Ještě nikdy neodjížděli z MS bez cenného kovu. Na letošním turnaji nejdříve podlehli Švédům 4:5, ale poté už porazili Dánsko 7:1, Norsko 9:1 a ve čtvrtfinále Německo 6:1. Doposud možná Finům stačily výkony na půl plynu, v semifinále jsou připraveni to rozbalit naplno.

Sestava Finska:

Kosonen (Toriseva) - Lamminen, Savonen, Väänänen, Stenfors, Leikkanen, Kivilehto, Kohonen - Salin, Salo (C), Johansson - Kapanen, Kukkola, Kailiala - Kotilainen, Pylsy, Lastikka - Piha, Hautaniemi. Trenér: Petteri Nykky.

Vzájemné zápasy na MS:

Češi se utkali s Finy v semifinále světového šampionátu už čtyřikrát. V roce 2008 prohráli v Praze 2:4, o dva roky později v Helsinkách 1:6, v roce 2014 v Göteborgu 3:6 a před dvěma lety v Rize 3:4. V posledním případě padli Češi smolně brankou sedm sekund před koncem třetí třetiny. V roce 2012 vyřadili Finové český tým už ve čtvrtfinále výhrou 4:1. V roce 2006 prohráli Češi s Finskem už ve skupině 3:6 a jediná česká výhra nad Finy na MS se zrodila v roce 2002. Český tým tehdy ve skupině uspěl poměrem 4:3. V roce 2002 Češi ve skupině s Finy remizovali 2:2 a na prvním šampionátu v roce 1996 prohráli 2:4. Celková bilance vzájemných zápasů z MS tedy vychází na sedm výher Finska, jednu remízu a jeden český úspěch.

Přečtěte si rozhovor s Tomášem Sladkým, který zažil všechna semifinále proti Finsku.

Nejproduktivnější hráči Česka:

Adam Delong (8+3), Tom Ondrušek (3+4), Matěj Jendrišák (5+1)

Nejproduktivnější hráči Finska:

Sami Johansson (6+3), Ville Lastikka (2+3), Jani Kukkola a Eemeli Salin (oba 1+4)

Oba týmy nastupují na hrací plochu. Rozhodující utkání turnaje pro český tým může za pár chvil začít. Ještě před zápasem zazní finská a česká hymna.

Finští trenéři Kettunen a Nykky jdou dnes proti sobě. O2 aréna je připravena, ještě poslední pokřiky obou týmů a bitva o finále může začít.

Zápas budou řídit švédští rozhodčí Thomas Andersson a Rickard Wissman.

1.

Utkání právě začalo.

1.

Finové uspěli na buly a hrají s balonkem na své polovině. Jediný Curney z českých hráčů zlehka napadá.

1.

Savonen se musí vracet pro nepřesnou přihrávku, ale má dost času, obě mužstva střídají. Začátek zápasu se nese v pozvolném duchu.

2.

Češi získali poprvé míček pod svou moc. Dóža si poradil u mantinelu a přemýšlí, jak rozehrát. Vzadu mu pomáhají J. Bauer a Pražan.

2.

V prvních minutách se potvrzují předpoklady o úvodu svázaném taktikou. Češi drží balonek a zatím se nepouštějí do rizika.

3.

Langerova formace ztratila balonek na středu hřiště a Pylsy se vzápětí octl sám před Součkem. Naštěstí pro český tým mířil v dobré šanci mimo branku.

3.

Curney seběhl pro přihrávku od Němečka, ale Finové zůstávají na vlastní polovině. Žádné vysunuté napadání, spíše soustředění na pevnou obranu.

4.

Přihrávka Johanssona zpoza branky vystrašila české fanoušky, balonek skončil zezadu v síti. Na druhé straně netrefil střelu ze vzduchu Curney.

autor: Ondřej Zoubek | 8. 12. 2018 15:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama