Tomáš Berdych - Novak Djokovič

Tomáš Berdych
1:3
Novak Djokovič

Dobrý den, vítejte u online reportáže ze čtvrtfinále mužské dvouhry na Australian Open mezi Tomášem Berdychem a Novakem Djokovičem. Utkání začne zhruba v 9:45 SEČ.

Djokovič vs Berdych, turnaj Masters v Šanghaji
Djokovič vs Berdych, turnaj Masters v Šanghaji | Foto: Reuters

Pokud by se mělo čtvrtfinále, které bude odvetou za předloňský souboj obou tenistů v boji o semifinále, hodnotit podle dosavadních vzájemných zápasů, musel by na celé čáře vyhrát pětadvacetiletý obhájce titulu a světová jednička Djokovič. S o dva roky starším soupeřem totiž vyhrál jedenáct z dosavadních dvanácti zápasů. Berdych vyhrál jen před dvěma lety v semifinále Wimbledonu. Na tvrdém povrchu však prohrál všech devět zápasů, včetně toho na listopadovém Turnaji mistrů. Zmíněný zápas před dvěma lety na Australian Open pak prohrál 0:3 na sety.

V letošním ročníku však pátý nasazený hráč turnaje Berdych potvrzuje svou dobrou formu z loňského roku, ještě neztratil ani set, když postupně porazil Američana Michaela Russella, Francouze Guillaumeho Rufina, Rakušana Jürgena Melzera a Jihoafričana Kevina Andersona. Djokovič sice až do osmifinále neztratil také ani set, když porazil postupně Francouze Paula-Henriho Mathieua, Američana Ryana Harrisona a Radka Štěpánka. V osmifinále však udolal v téměř pětihodinovém boji Švýcara Stanislase Wawrinku, jehož porazil 12:10 v pátém setu.

Souboje Novak Djokovič vs Tomáš Berdych (Australian Open 2011)
Souboje Novak Djokovič vs Tomáš Berdych (Australian Open 2011) | Foto: Reuters

Pokud si ještě před startem chcete vsadit, jakým výsledkem zápas skončí, můžete tak učinit v naší anketě. Připomínám, že Berdych v případě vítězství zkompletuje semifinálovou účast na všech čtyřech grandslamových turnajích. Djokovič zase hraje o šanci udržet se na postu světové jedničky. O ten by přišel pokud by dnes prohrál a Roger Federer by na celém turnaji triumfoval. Další metou je prodloužení svých sérií - v případě výhry by podvanácté v řadě na grandslamu postoupil do semifinále. Navíc by se přiblížil zisku třetího triumfu v Melbourne v řadě, což se nikomu v mužské dvouhře ještě v open éře nepodařilo.

Oba hráči přicházejí na kurt, oba jsou před zápasem v dobré náladě, při potkání na chodbě mířící ke kurtu se na sebe usmáli a prohodili pár vět. Zápas začne zhruba v 9:47.

Nyní se oba muži spolu s umpirovým rozhodčím Jamesem Keothavongem z Velké Británie zúčastnili losování.

0:0

Zápas začíná, na podání jde jako první Berdych.

Australian Open: Tomáš Berdych
Australian Open: Tomáš Berdych | Foto: Reuters
1:0

Berdych si na úvod pomohl dobrými prvními servisy, Djokovič dokázal uhrát jediný fiftýn.

1:1

Také Srb si však pomáhá výborným prvním podáním, Berdychovi dokonce nepovolil ani fiftýn.

30:40 Je tu první brejkbol zápasu, Berdych v úvodu gemu pokazil dva nahrané míče, naposledy pak špatně reagoval na Djokovičův dobrý return.

40:40 Berdych jej však přímým bodem ze servisu.

A:40 Následně přichází jeho první eso v zápase.

40:40 Djokovič si však pomáhá dobrým returnem a poté halfvolejem poslal míč mimo Berdychův dosah.

40:A Je tu další brejkbol. Po nejdelší výměně zápasu bodoval Djokovič křižným forhendovým úderem do rohu kurtu.

1:2

A tentokrát jej Djokovič proměňuje a bere Berdychovi servis. Počkal si na pohyb českého tenisty a výměnu tentokrát zakončil přesným bekhendovým úderem po lajně.

1:3

Djokovič brejk s přehledem potvrzuje, Berdych zatím získal jediný fiftýn při Srbově podání.

15:40 Jsou tu další dvě možnosti Djokoviče na zisk Berdychova servisu.

30:40 První nevyužívá, forhendový úder totiž Djokovič posílá do autu.

1:4

Druhý však Djokovič po Berdychově forhendovém úderu do autu využívá a podruhé za sebou bere českému tenistovi servis. Berdych si na rozdíl od prvního gemu vůbec nedokáže pomoct prvním servisem a při výměnách od základní čáry jednoznačně tahá za kratší konec.

Australian Open: Novak Djokovič
Australian Open: Novak Djokovič | Foto: Reuters
1:5

Djokovič opět snadným způsobem (tentokrát čistou hrou) brejk potvrzuje a získává pátou hru v řadě. Berdych tak teď bude podávat na odvrácení konce setu.

30:30 A Djokovič je dva fiftýny od zisku první sady.

30:40 Djokovič má setbol.

1:6 = 0:1

Berdych se pokusil při druhém podání zariskovat, udělal však dvojchybu. Djokovič tak za necelou půlhodinu vyhrává první set 6:1, když vyhrál šest her v řadě.

Tohle zatím není Berdychův den. Na rozdíl od Wawrinky se nedokáže pomoci první servisem a naopak Djokovič dobrým podání nepouští k ničemu Berdycha při svém servisu.

0:0

Začíná druhý set, na podání jde Djokovič.

15:40 Druhý set ale začíná Berdych o poznání lépe, má při servisu Srba dva brejkboly!

1:0

A Berdych hned ten první parádním forhendem ven z kurtu proměňuje!

Teď musí Berdych získaný brejk potvrdit, což nebude lehké. Nejprve i díky svědectví jestřábího oka zahrál eso, nsáledně ale netrefil forhendem kurt. 15:15

Parádní náběh na síť a smrtící úder ven z kurtu znamenají vedení Berdycha 30:15

Fantastická obrana Djokoviče, který potvrdil, že na základní čáře se cítí pevný v kramflecích. V jedné z nejdelších dosavadních výměn zápasu srovnává na 30:30.

Krásná výměna plná přesných úderů končí úspěšným náběhem Berdycha na síť. O finální úder ale musel hodně bojovat, což s potleskem kvitují i diváci

2:0

Servis-volej, Berdych brejk potvrzuje a vede ve druhém setu 2:0!

40:40 Berdych pokračuje v dobré hře na returnu a po Djokovičově nevynucené chybě z bekhendu je tu shoda.

A:40 po Djokovičově esu.

2:1

Djokovič snižuje, Berdych poslal forhendový úder do sítě. Rozdíl oproti prvnímu setu v trpělivosti Berdycha je však znatelný.

40:30 Teď měl Berdych velké štěstí, sice si skvěle rozehrál výměnu, Djokovič však jeho úder do rohu kurtu doběhl a jeho lobovaný prohoz skončil v těsném autu.

3:1

Berdych ukončuje hru esem a znovu odskakuje na rozdíl dvou gemů.

15:40 Berdych má další dva brejkboly, jeho forhendový úder po lajně nyní neměl chybu.

30:40 Djokovič první brejkbol odvrací stylem servis-halfvolej.

40:40 Druhý brejkbol odvrací přímým bodem ze servisu.

A:40 Berdychův bekhendový úder končí v síti.

3:2

To je škoda, Berdych opět chybuje, a nevyužívá tak šance ještě více se přiblížit výhře ve druhém setu.

30:15 Nejlepší úder zápasu v Berdychově podání. Djokovič měl hodně času si na síti vybrat, kam pošle svůj halfvolej, vybral si však špatně a Berdych přesným křižným forhendovým prohozem získal fiftýn pro sebe.

4:2

Berdych zakončuje gem esem a opět bez potíží odskakuje na dvoubodový rozdíl.

4:3

Tentokrát si Djokovič svůj servis pohlídal a čistou hrou snižuje na 3.4

5:3

Berdych je krok od vyrovnání stavu zápasu. Za stavu 15:30 volil riziko, ale třikrát se trefil přesně do rohu kurtu a důležitou hru pro sebe získal. Nyní jde Djokovič podávat na odvrácení konce setu.

30:30 Berdych je dva fiftýny od zisku druhé sady.

30:40 Berdych má setbol, jeho bekhendový return skončil přesně v rohu kurtu.

40:40 Sám se o něj připravuje. Posílá totiž bekhendový úder do autu

A:40 Tentokrát končí Berdychův return v autu.

5:4

Djokovič se v setu zachraňuje přímým bodem ze servisu, po pauze však bude Berdych podávat na srovnání stavu setů na 1:1.

0:30 Berdych zahrál dvě nevynucené chyby za sebou.

15:40 a dva brejkboly pro Djokoviče. Berdych měl Srba na lopatě, jeho smeč však byla slabá a následný volej na síti skončil v autu.

30:40 První brejkbol odvrací Berdych esem.

40:40 Berdych se rozhodl pro risk, a ten mu opět vyšel, jeho forhendový úder skončil přesně na lajně.

40:A Po povedeném křižném forhendu ven z kurtu má Djokovič další brejkbol.

40:40 Berdych znovu brejkbol odvrací obrovským riskem, bekhendový úder po lajně znovu líznul čáru.

40:A Je tu však čtvrtý brejkbol pro Srba po Berdychově forhendovém úderu v nouzi do autu.

40:40 Ani tentokrát Djokovič brejkbol nevyužívá, bekhendový úder posílá do těsného autu.

A:40 Berdych má druhý setbol, poprvé však na svém servisu.

6:4 = 1:1

Berdych šel hned po dobrém servisu na síť a Djokovič při pokusu o lob špatně trefil míč. Berdych tak vyhrává druhý set v poměru 6:4 a vyrovnává stav zápasu na 1:1 na sety.

Berdych ve druhém setu pochopil, že musí mnohem více začít riskovat a hrát útočněji, což mu velmi pomáhalo při Djokovičově servisu, při němž měl tři možnosti na brejk a jednu využil. Sám navíc zlepšil své podání a až na závěrečný gem nepouštěl Djokoviče k šanci na brejk.

0:0

Začíná třetí set, na podání začíná opět Djokovič.

0:1

Djokovič tentokrát vstupuje do setu potvrzením svého servisu.

15:40 Djokovičův lob byl velmi přesný, a proto má dvě šance na brejk hned v úvodu setu.

30:40 Djokovič posílá bekhendový úder do těsného autu.

0:2

Druhý brejkbol však Djokovič využívá a bere Berdychovi počtvrté v zápase jeho podání.

0:3

Djokovič brejk snadno potvrzuje a tentokrát je to on, kdo průběh zápasu drží pevně ve svých rukou.

15:40 Djokovič má další dva brejkboly, Berdych ve třetí sadě chybuje víc, než by bylo zdrávo.

0:4

Zdá se, že vše naběhlo do kolejí z prvního setu. Djokovič využívá brejkbol vítězným bekhendem po lajně a opět bere Berdychovi servis.

0:5

Djokovič brejk potvrzuje čistou hrou. Berdych bude po pauze podávat když už ne na návrat do gemu, tak alespoň na to, aby si vybojoval zahájení na servisu pro čtvrtý set.

1:5

A to se Berdychovi daří, Djokovič však nyní jde podávat do setu.

15:30 A Berdych začíná vykřesávat jiskřičku na zvrat ve třetím setu.

30:30 Berdycha zachránila ve hře páska, Djokovič však následně na síti přečetl jeho pokus o prohoz.

Djokovič má setbol, Berdych si k míči špatně stoupnul a vyhodil míč daleko z kurtu.

1:6 = 1:2

Djokovič jej proměňuje přímým bodem ze servisu, a vyhrává tak stejně jako první set i ten třetí v poměru 6:1.

Berdych se nechal rozhodit ztrátou svého prvního servisu ve třetí sadě a jako by pak vypustil snahu o návrat do setu. Na jeho konci se však přece jen vzchopil a ukázal, že zápas ještě nevzdává.

0:0

Začíná čtvrtý set, na podání tentokrát začíná Berdych.

1:0

Berdych pokračuje v nastaveném trendu na servisu, Djokovičovi dobrým podáním nedal na returnu šanci.

1:1

Djokovič však odpovídá čistou hrou. Berdychovi se zatím nedaří jej na servisu znejistit tak jako ve druhém setu.

15:30 Berdych za kritického stavu přerušil hru a jestřábí oko mu důvěru vrátilo tím, že potvrdilo Djokovičův úder v těsném autu.

15:40 Následně však Berdych poslal bekhendový úder do autu, a Djokovič tak má dvě možnosti na brejk.

30:40 První brejkbol Berdych odvrací.

1:2

Djokovič však druhý brejkbol proměňuje a přibližuje se postupu do semifinále. Berdych si sice výměnu dobře rozjel, pak ale ztratil nervy a halfvolej poslal daleko do autu.

Tomáš Berdych při exhibici s Lleytonem Hewittem
Tomáš Berdych při exhibici s Lleytonem Hewittem | Foto: Reuters
1:3

Djokovič potvrzuje brejk čistou hrou a Berdych teď dostává pod velký tlak.

2:3

Berdych tentokrát své podání potvrzuje s přehledem a snižuje na 2:3, po pauze by tak mohl zaútočit na návrat do setu.

2:4

To se však Berdychovi nedaří, Djokovič uhrál druhou čistou hru v řadě a je už jen dvě hry od postupu.

3:4

Berdych snižuje na 3:4 a znovu se Djokovičovi přibližuje. Při Srbově servisu se mu však v posledních hrách nedaří, změní to po pauze?

3:5

Djokovič je jedinou hru od postupu, tentokrát povoluje Berdychovi jediný fiftýn. Berdych tak nyní jde podávat na odvrácení konce zápasu.

4:5

Berdych získává servis opět s přehledem, po pauze však půjde Djokovič podávat na výhru v zápase.

0:15 Berdych začíná dobře, bekhendovým úderem se trefuje přesně k lajně.

15:15 Vzápětí však vrací Djokovičův servis do sítě.

15:30 Berdych se rozhodl útočit a Srb v těžké pozici poslal bekhendový úder do sítě.

30:30 Berdychův forhendový úder končí těsně za základní čarou.

40:30 Je tu první mečbol zápasu pro Djokoviče, pomohl si přímým bodem ze servisu.

40:40 Konec ještě není. Djokovičův pokus o kraťas končí na pásce.

A:40 Djokovič má druhý mečbol, výměnu zakončil nechytatelným křižným forhendem.

40:40 Berdych ale odvrací i druhý mečbol. Djokovič měl otevřený kurt, křižný bekhend však posílá mimo kurt.

A:40 Po přímém bodu ze servisu má Djokovič třetí mečbol.

40:40 Opět se Berdych zachraňuje, tentokrát si pomohl sám vítězným forhendem po lajně.

A:40 Čtvrtý mečbol pro Djokoviče, znovu si pomáhá přímým bodem ze servisu.

4:6 = 1:3

Je konec. Djokovič vyhrává čtvrtý set v poměru 6:4 a postupuje do semifinále, v němž se ve čtvrtek utká se Španělem Davidem Ferrerem.

Souboje Novak Djokovič vs Tomáš Berdych (Turnaj mistrů 2011)
Souboje Novak Djokovič vs Tomáš Berdych (Turnaj mistrů 2011) | Foto: Reuters

Djokovič tak postoupil do dvanáctého grandslamového semifinále v řadě, a uchoval si tak šanci na zisk třetího triumfu na Australian Open v řadě, což se nikomu v mužské dvouhře ještě v open éře nepodařilo.

Tomáš Berdych naopak končí v Melbourne stejně jako v předchozích dvou případech ve čtvrtfinále a zároveň prodloužil svou neúspěšnou sérii zápasů proti Djokovičovi na 1:12.

Tímto se s vámi loučím a u další online reportáže z Australian Open se těším na shledanou.