Zlaté číslo Ledecké štěstí nepřineslo, v super-G dojela sedmadvacátá

2. 12. 2018 21:09
Ester Ledecká bodovala 27. místem v superobřím slalomu Světového poháru v Lake Louise. Poprvé slavila v této disciplíně výhru Američanka Mikaela Shiffrinová a v 23 letech zkompletovala sbírku triumfů ve všech disciplínách. Druhá skončila se ztrátou 77 setin Norka Ragnhild Mowinckelová, třetí byla Němka Viktoria Rebensburgová.
Ester Ledecká v Lake Louise
Ester Ledecká v Lake Louise | Foto: Reuters

Ledecká startovala s číslem 26, se kterým šokovala na olympijských hrách v Pchjongčchangu triumfem právě v super-G, ale tentokrát po dojetí do cíle nebyla v šoku jako v Koreji. Po dojezdu byla jednadvacátá a v té chvíli porazila jen tři soupeřky.

Početná skupinka fanoušků v cíli s nápisy "Ester" či "Ester, jsi naše jednička" radostně skandovala jméno Češky, která posléze ještě klesla o šest míst.

Ledecká v Lake Louise startovala po problémech s rukou, na které si před čtrnácti dny zlomila zápěstní kůstku na snowboardu a podstoupila ve Vailu operaci. Přesto v pátečním sjezdu obsadila 21. místo a především dojela v sobotu desátá.

Třiadvacetiletá Ledecká jela teprve druhý superobří slalom po olympijském triumfu. V březnovém finále SP ve švédském Aare, kde bude MS, kvůli bolavým zádům jízdu nedokončila. V této disciplíně byla v SP nejlépe dvakrát devatenáctá.

Shiffrinová výhrou v super-G zkompletovala v SP sbírku triumfů ve všech disciplínách. Dříve jen slalomová královna už vyhrála i obří slalom, sjezd, kombinaci a paralelní slalom. Dohromady má v seriálu už 46 vyhraných závodů.

Vyhrát všechny disciplíny (s výjimkou paralelní jízdy, která dříve v kalendáři SP nebyla), se jí podařilo jako sedmé lyžařce v historii. Podobnou všestrannost v minulosti prokázaly její krajanka Lindsey Vonnová, Slovinka Tina Mazeová, Rakušanka Petra Kronbergerová, Švédky Pernilla Wibergová s Anjou Pärsonovou a Chorvatka Janica Kosteličová.

"To je vážně neuvěřitelné a šílené," řekla Shiffrinová. "Snila jsem o tom, když jsem byla malá holka a začínala jezdit ve svěťáku. Jednoho dne jsem se chtěla dostat na takovou úroveň, že budu moci vyhrát všechno. Byl to jeden z velkých cílů, ale takový, o kterých si myslíte, že na ně nikdy nedosáhnete," přiznala lyžařka, jež debutovala ve Světovém poháru v březnu 2011 ve Špindlerově Mlýně ještě před 16. narozeninami.

V čele celkového pořadí SP má třiadvacetiletá Shiffrinová náskok více než 230 bodů před Švýcarkou Michelle Gisinovou a zkraje zimy jasně naznačuje, že rázně vykročila za třetím velkým křišťálovým glóbem za sebou.

Hirscher musí na jubileum počkat, zaskočil ho uzdravený Luitz

Rekordman Světového poháru Marcel Hirscher našel na cestě za 60. vítězstvím v kariéře nečekaného přemožitele. Obří slalom v Beaver Creeku totiž vyhrál německý lyžař Stefan Luitz a prvního triumfu se navíc dočkal rok po operaci přetrženého zkříženého vazu v koleně. Rakouského favorita Hirschera odsunul ke stříbru o 14 setin sekundy.

Sedminásobný celkový vítěz seriálu, olympijský vítěz i úřadující mistr světa v obřím slalomu Hirscher nestačil na Luitze už v prvním kole. Ztratil na něj 15 setin. A uzdravený německý specialista na tuto disciplínu drtivým finišem první příčku udržel, i když na posledním mezičase ještě na Hirschera ztrácel 24 setin.

"Stefanovi to ze srdce přeju, protože kdykoli se blížil k vrcholu, vždycky se zranil. Cestu měl skutečně trnitou," řekl Hirscher. Na jubilejní šedesátou výhru bude rakouský fenomén znovu útočit už v sobotu ve Val d'Isere.

Luitz se dočkal vítězství po osmi umístěních na pódiu. O další velké překvapení se na závěr sjezdařského programu v Severní Americe postaral třetím místem Švýcar Thomas Tumler, jenž do druhého kola postoupil se startovním číslem 48 a ve druhé jízdě zajel bezkonkurenční čas.

Filip Forejtek, jehož doménou jsou rychlostní disciplíny a právě v USA od letošního podzimu studuje, na specialisty nestačil. V konkurenci 72 závodníků obsadil v prvním kole 59. místo s odstupem 5,64 vteřiny. Další závody budou příští víkend v Evropě.

SP ve sjezdovém lyžování v Lake Louise (Kanada):

Ženy - super-G:

1. Shiffrinová (USA) 1:19,41, 2. Mowinckelová (Nor.) -0,77, 3. Rebensburgová (Něm.) -0,83, 4. Siebenhoferová (Rak.) -0,84, 5. Grenierová (Kan.) -0,88, 6. Miradoliová (Fr.) a Veithová (Rak.) obě -0,90, 8. Gutová-Behramiová (Švýc.) -0,98, 9. Venierová (Rak.) -1,00, 10. Štuhecová (Slovin.) -1,07, …27. Ledecká (ČR) -2,11.

Průběžné pořadí SP (po 7 z 39 závodů): 1. Shiffrinová 489, 2. Gisinová (Švýc.) 251, 3. Schmidhoferová (Rak.) 224, 4. Brignoneová (It.) 223, 5. Mowinckelová 214, 6. Vlhová (SR) 196, …38. Ledecká 40, 63. Capová (ČR) 12.

SP ve sjezdovém lyžování v Beaver Creeku (USA):

Muži - obří slalom:

1. Luitz (Něm.) 2:36,38 (1:15,57+1:20,81), 2. Hirscher (Rak.) -0,14 (1:15,72+1:20,80), 3. Tumler (Švýc.) -0,51 (1:17,67+1:19,22), 4. Kristoffersen (Nor.) -0,67 (1:15,74+1:21,31), 5. Meillard (Švýc.) -0,84 (1:16,14+1:21,08), 6. Olsson (Švéd.) -0,90 (1:16,36+1:20,92), 7. Faivre (Fr.) -0,91 (1:16,95+1:20,34), 8. Ligety (USA) -1,10 (1:17,02+1:20,46) a Tonetti (It.) -1,10 (1:16,70+1:20,78), 10. Muffat-Jeandet (Fr.) -1,12 (1:16,44+1:21,06), …v 1. kole 59. Forejtek (ČR) 1:21,21.

Průběžné pořadí SP (po 6 z 41 závodů): 1. Franz (Rak.) 238, 2. Caviezel (Švýc.) 227, 3. Kriechmayr (Rak.) 211, 4. Svindal (Nor.) 197, 5. Hirscher 180, 6. Feuz (Švýc.) 178.