Zelená pro Ledeckou. Česká hvězda může reprezentovat, dohodla se na smlouvě se svazem

ČTK ČTK
23. 10. 2018 14:39
Ledecká dostala více volnosti při výběru komerčních partnerů a svazu dohoda přinese prostředky, které bude moci využít na přípravu dalších lyžařů.
Ester Ledecká
Ester Ledecká | Foto: ČTK

Praha - Dvojnásobná olympijská vítězka Ester Ledecká může nadále reprezentovat Česko. Svaz a její manažeři se dohodli na podmínkách reprezentační smlouvy, zbývá to už jen formálně stvrdit podpisy. Potvrdil to předseda úseku alpských disciplín Ladislav Forejtek.

Ledecká dostala více volnosti při výběru komerčních partnerů a svazu dohoda přinese finanční prostředky, které bude moci využít na přípravu jiných dospělých reprezentantů i juniorů. Smlouva bude uzavřena na celý olympijský cyklus. "Včera (v pondělí) jsme to definitivně uzavřeli. Myslím, že jsme se dohodli velmi výhodně jak pro Ester, tak pro náš úsek," řekl Forejtek.

Šéf agentury Sport Invest, která Ledeckou zastupuje, David Trávníček to potvrdil. "Na všech bodech smlouvy jsme se domluvili, zbývá jen doplnit podpisy všech stran. Jednání byla velmi složitá, ale jsme rádi, že se to povedlo a my pro Ester dosáhli volnosti při výběru komerčních partnerů, o což nám od začátku šlo. Detailní podmínky však nebudeme jakkoliv konkretizovat," uvedl v tiskové zprávě.

Ledecká se momentálně připravuje v zahraničí, takže nemůže připojit svůj podpis pod smlouvu. Vleklá jednání, která se táhla několik měsíců a od začátku září byla vyhrocená, ale skončila úspěšně. Samotná Ledecká o tom prý nepochybovala. "Já ze všeho nejradši jezdím z kopce dolů, proto jsem ráda, že za mě Sport Invest už několik let řeší všechny tyhle záležitosti. Vím, že jsem v dobrých rukách, takže mě tyhle spory v přípravě nijak neovlivnily. Na začátku mi bylo řečeno, že se o to nemusím starat, že to dobře dopadne. A přesně to se stalo," uvedla.

Poslední veřejný konflikt nastal 28. září, kdy Forejtek společně se šéfem úseku snowboardingu Miroslavem Schimmerem rozeslali médiím emotivní dopis o krachu jednání, což vzápětí šéf svazu Lukáš Sobotka popřel. "V jednu chvíli jsme odstoupili od jednání, byly to pro nás tak nevýhodné podmínky, že hrozilo zborcení i vnitřního fungování našeho úseku," komentoval zpětně svá tehdejší vyjádření Forejtek.

Jednání se podle něj následně na dva týdny ocitla ve slepé uličce. "Pak jsem se spojil přímo s Ledeckými, přímo s Jankem a se Zuzanou. Pak jsme si to vyjasnili a dohodli jsme se tak, jak jsme se měli dohodnout na začátku," líčil Forejtek. Rodičům snowboardové i lyžařské šampionky napsal SMS zprávu a požádal je o setkání.

Díky uzavření smlouvy do ZOH 2022 v Pekingu by se spory neměly v nejbližších letech opakovat. Nejen proto je smlouva na celý olympijský cyklus. "To oni chtěli kvůli partnerům, aby mohli uzavírat smlouvy na celý olympijský cyklus. Je to i pro nás výhodnější, protože máme zajištěné finanční prostředky," řekl Forejtek. Svazu by měl z tohoto kontraktu plynout příjem minimálně 800.000 korun ročně. "Je tam i další dohoda, že je potom možné to zvýšit," doplnil Forejtek.

Svaz považuje reprezentační smlouvu za nezbytnou pro to, aby mohl přihlašovat závodníky na vrcholné akce, jako je Světový pohár nebo šampionáty. Jednání o využití reklamních ploch byla v minulosti problematická i u dalších úspěšných lyžařských reprezentantů, například skokana Jakuba Jandy nebo běžkyně Kateřiny Neumannové.

Peníze od svazu, což jsou prostředky ze státních dotací, Ledecká dostává stejně jako ostatní reprezentanti podle předem stanovených kritérií s ohledem na výsledky. Vzhledem ke svým mimořádným úspěchům ve dvou sportech jich tak čerpá více než ostatní. Podle dřívějších vyjádření svazu by to měly být zhruba tři miliony korun.

Ledecká se ale vzdala 800.000 korun, které jí svaz nabídl navíc. "Ester nikdy nežádala o jakékoliv zvýhodnění, peníze dostává a dostávala podle kritérií, která jsou naprosto stejná pro všechny reprezentanty. Bez výhrad respektuje veškeré odměňování reprezentantů, ale kvůli tomu, že si díky výsledkům zajistí nejvíc peněz, brzdit rozhodně nebude," uvedl Trávníček.

V jednáních se angažoval i vládní zmocněnec pro sport Milan Hnilička. "Ester je naše, nikdo si neumí představit, že by to bylo jinak, a tak jsem logicky cítil potřebu pomoct dohodě obou stran. Asi pomohlo i to, že jsem celý život profesionálně sportoval. Že to prostředí znám. Zároveň si vážím toho, jak zodpovědně k tomu obě strany nakonec přistoupily," uvedl někdejší hokejový brankář.

Světový pohár začne o víkendu obřím slalomem v rakouském Söldenu. Rychlostní disciplíny, kterým se Ledecká na lyžích převážně věnuje, začnou na přelomu listopadu a prosince v kanadském Lake Louise.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Ruským bankám loni kvůli sankcím a odlivu vkladů klesl zisk o 90 procent

Ruským bankám loni klesl zisk v úhrnu asi o 90 procent na 203 miliard rublů (64 miliard Kč). Na hospodaření finančních ústavů dopadly západní sankce zavedené za válku na Ukrajině a také odliv vkladů. Oznámila to dnes ruská centrální banka.

Západní státy zablokovaly několika klíčovým ruským bankám přístup k mezinárodnímu platebnímu systému SWIFT krátce poté, co Moskva na konci loňského února vyslala na Ukrajinu desítky tisíc vojáků. Největší banky Sberbank a VTB byly nuceny ukončit činnost ve velké části Evropy.

Spolu s dalšími oblastmi ruské ekonomiky ale prokázal tento sektor určitou odolnost, uvedla agentura Reuters. Centrální banka také sdělila, že se komerčním bankám podařilo vyrovnat ztrátu 1,5 bilionu rublů za první pololetí a do konce roku vykázaly zisk.

"Nicméně ne všechny banky byly schopny zcela vyrovnat ztráty ze začátku roku, přičemž někteří hráči zakončili rok s výraznými ztrátami," uvedla centrální banka. Ke konci roku bylo ztrátových 104 bank, v polovině roku jich ještě bylo 130.

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

Totalita a nenávist není minulost. Putinův režim hýří antisemitismem, řekl Vystrčil

Důvodem, proč si připomínat oběti holokaustu, je, že totalita, autoritářství a nenávist nejsou minulostí. Na dnešním setkání u příležitosti Dne památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti to v Senátu řekl předseda horní parlamentní komory Miloš Vystrčil (ODS). Uvedl, že na Ukrajině jsou dnes vražděni nevinní civilisté a jen kousek od Česka Putinův režim nadále hýří antisemitskými výroky i vůči nejvyšším politickým představitelům, jako je například Volodymyr Zelenskyj.

Výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi se zúčastnili také někteří z těch, kdo holokaust přežili ,a připomněly se i romské oběti holokaustu. Kromě bývalé vězeňkyně nacistického tábora Osvětim-Březinka Dity Krausové dnes pořadatelé přivítali také Vladimira Dvorkina a Vitalije Talalajevského, obyvatele Ukrajiny, kteří uprchli před ruskou agresí a našli útočiště v Česko.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Česku loni ubylo 1300 živnostníků, v předchozích letech jich naopak přibývalo

V loňském roce ubylo v ČR 1300 živnostníků, v předchozích letech se přitom jejich počet zvyšoval. V Česku začalo v roce 2022 podnikat na živnostenský list 7 000 lidí, o 10 600 více než o rok dříve. Zároveň podnikání ukončilo asi 78 300 podnikatelů, o 36.000 více než v roce 2021. Vyplývá to z analýzy dat společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

"Paradoxem této situace je, že celkový počet živnostníků se sice snížil, ale zároveň začalo v loňském roce podnikat 77 000 živnostníků, což je nejvíce od roku 2011. Úbytek je tak dán počtem podnikatelů, kteří se rozhodli s podnikáním skončit," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková. Právě živnostníci, kteří na rozdíl od firem ručí za podnikání celým svým majetkem, podnikání podle ní v případě problémů raději ukončí, než by riskovali bankrot.

Měsícem, který nejvíce zahýbal počty živnostníků, byl prosinec. Během něj začalo podnikat 4700 lidí. To je ve srovnání se stejným obdobím v předchozích letech spíše nadprůměr. Zároveň se ale 16.700 podnikatelů rozhodlo podnikání ukončit, což je zhruba čtyřikrát více než v prosinci 2021, vyplývá z dat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy