Worleyová se vyšvihla ze třetí pozice a vyhrála první podnik Světového poháru

ČTK ČTK
27. 10. 2018 14:15
Francouzská lyžařka Tessa Worleyová vyhrála první obří slalom letošního ročníku Světového poháru v rakouském Söldenu. Nechala za sebou Brignoneovou a Shiffrinovou.
Francouzka Tessa Worleyová se raduje z prvního vítězství v nové lyžařské sezoně.
Francouzka Tessa Worleyová se raduje z prvního vítězství v nové lyžařské sezoně. | Foto: Reuters

Sölden - Obří slalom v Söldenu vyhrála na úvod Světového poháru ve sjezdovém lyžování úřadující mistryně světa Tessa Worleyová. Francouzská lyžařka za sebou na rakouském ledovci nechala Italku Federicu Brignoneovou a olympijskou šampionku a celkovou vítězku seriálu Mikaelu Shiffrinovou z USA.

Devětadvacetiletá Worleyová dosáhla na třinácté pohárové vítězství v kariéře a opět v obřím slalomu, který je její nejsilnější disciplínou. Dvojnásobná mistryně světa si první výhru v Söldenu zajistila nejrychlejší jízdou v druhém kole, po němž se vyšvihla do čela z průběžné třetí pozice. Brignoneovou, jež po úvodním kole vedla, porazila o 35 setin sekundy.

"Bylo to těžké, ale takhle je to v Söldenu vždycky," uvedla Worleyová, která je v pětadvacetileté historii pohárových závodů v Söldenu první francouzskou vítězkou. "Je úžasné, že se mi to povedlo, ale vím, že sezona je ještě dlouhá."

Třetí místo obsadila s odstupem 94 setin nejlepší lyžařka minulých dvou sezon Shiffrinová. Olympijská šampionka z Pchjongčchangu odsunula o pět setin na čtvrté místo majitelku malého glóbu z minulé zimy Němku Viktorii Rebensburgovou.

"Nebylo to dnes moc hezké lyžování, ale dřela jsem a jsem docela spokojená. Bylo to náročné, ale myslím, že jsme všechny rády, že jsme znovu v závodním rytmu," uvedla třiadvacetiletá hvězda Shiffrinová.

Lyžařky se musely především v prvním kole vyrovnat se špatnou viditelností způsobenou sněžením a mlhou. Úvodní jízda znamenala konečnou pro jedinou českou reprezentantku v Söldenu Gabrielu Capovou, jež zajela 59. čas a zůstala daleko za postupovou třicítkou.

V neděli by se měli v Söldenu představit v obřím slalomu muži včetně Ondřeje Berndta. Konání závodu ohrožuje předpokládaný silný vítr.

Úvodní závod SP ve sjezdovém lyžování v Söldenu:

Ženy - obří slalom:

1. Worleyová (Fr.) 2:00,51 (59,11+1:01,40), 2. Brignoneová (It.) -0,35 (58,71+1:02,15), 3. Shiffrinová (USA) -0,94 (59,31+1:02,14), 4. Rebensburgová (Něm.) -0,99 (58,95+1:02,55), 5. Brunnerová (Rak.) -1,93 (59,65+1:02,79) a Mowinckelová (Nor.) -1,93 (59,61+1:02,83), 7. Holdenerová (Švýc.) -2,31 (1:00,43+1:02,39), 8. Lysdahlová -2,47 (1:00,58+1:02,40), 9. Stjernesundová -3,04 (1:01,85+1:01,70), 10. Haugenová (všechny Nor.) -3,11 (1:01,14+1:02,48), …v 1. kole 59. Capová (ČR) 1:05,31.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Březina na MS v kanoistickém maratonu podlehl jen obhájci titulu

Kanoista Jakub Březina se stal vicemistrem světa v maratonu. Český reprezentant na šampionátu v Číně přidal stříbro ke čtvrtečnímu bronzu z krátké trati.

Březinu porazil o deset sekund španělský kanoista Manuel Campos, který obhájil loňské prvenství a získal čtvrtý titul. Čtyřiatřicetiletý favorit nezískal z posledních třinácti šampionátů medaili jen v roce 2008.

Jan Dlouhý závod na 26 kilometrů se šesti přeběhy nedokončil, mezi kajakáři byli Anna Kožíšková osmá a Jakub Adam jedenáctý. Tituly získali premiérově Dán Mads Pedersen a podruhé za sebou Vanda Kiszliová z Maďarska.

V neděli jsou v Číně na programu závody dvoučlenných posádek a Březina s Dlouhým budou na C2 obhajovat bronz z minulého šampionátu v Portugalsku. Už v pátek skončily v Šao-Singu na třetím místě mezi juniorkami kajakářky Adéla Házová s Kateřinou Zárubovou.

před 1 hodinou

Země G20 se shodly na regulaci kryptoměn,obávají se jejich zneužití k praní špinavých peněz

Finanční představitelé zemí ze skupiny G20 zahrnující 20 největších ekonomik světa se shodli na přísnějších regulací kryptoměn, jako je plánovaná libra firmy Facebook. Vydávání těchto tzv. stablecoin by podle nich nemělo být povoleno, dokud nebudou vyřešena různá globální rizika, která tyto měny představují. Vyplývá to z prohlášení zveřejněném po zasedání ministrů financí a šéfů centrálních bank G20.

Ministři financí a šéfové centrálních bank zemí G20 se shodli na tom, že stablecoiny by mohly teoreticky přinést výhody z finanční inovace, současně však umožňují vznik řady vážných rizik. Tato rizika, zejména ta související s praním špinavých peněz, nepovoleným financováním a ochranou spotřebitelů a investorů, je potřeba před zahájením těchto projektů vyhodnotit a vyřešit.

G20 také požádala Mezinárodní měnový fond (MMF), aby prozkoumal ekonomické důsledky vydávání těchto měn, včetně otázek měnové suverenity.

Zdroj: ČTK
Další zprávy